Ramzi Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenebilir misiniz?

Ramzi Teorisi ile Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenebilir misiniz?

Hamilelik sürecinin en heyecanlı ve ilgi çekici olaylarından birisi bebeğin cinsiyetini öğrenmektir. Birçok ebeveyn çocuğum kız mı olacak yoksa erkek mi diye devamlı düşünür. İnsanların bu kadar merak etmesi sonucunda da halk arasında bolca rivayetler dolaşır. Annenin aşerdikleri, karın şekli, yüzük testi ve benzeri yöntemlerle cinsiyetin belirlenebileceği söylenen birçok yöntemden birkaçıdır. Bu yöntemler bilimsel olmasa da hala birçok insan tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Ramzi teorisi bebeğinizin cinsiyetini belirlemede kullanılabilir mi? Gelin bu yöntemi birlikte inceleyelim ve karar verelim.

Ramzi Teorisi Nedir?

Hamileliğin 12. haftası itibariyle ultrason bebeğin cinsiyetini gösterecektir. Fakat 12. Hafta nispeten erken olduğu için sonuçlar %100 doğru olmayabilir. En doğru sonuca ulaşmak için ultrasonun 16. Haftasından itibaren yapmak gerekir.  

Ramzi teorisi ile 6. haftadan itibaren cinsiyetini belirlediğini savunmaktadır. 6. haftada yapılan ultrason sonuçlarına bakarak plasentanın yerleşim yerine göre cinsiyetini söyleyebilirsiniz. Eğer plasenta sağ tarafta ise bebeğiniz büyük ihtimalle erkektir. Eğer plasenta sol tarafta ise bebeğiniz büyük ihtimalle kızdır.

Ramzi Teorisinin Kökeni Nedir?

Ramzi teorisi ismini Dr. Saad Ramzi İsmail’den almaktadır. Dr. Ramzi tarafından ortaya atılan bu yöntem bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve birçok diğer doktor tarafından da göz ardı edilmektedir. Tahmin doğruluğu yaklaşık %50’dir. Yani basit bir tahminden başka bir şey değildir.

Dr. Saad Ramzi İsmail bu teorisini, 2011 yılında internette yayınlamıştır. Obgyn internet sitesinde yayınlanan bu içerik doğrudan kendi ismini veya başka bilgi içermemektedir. Yani Dr. Saad Ramzi İsmail’in kim olduğuna dair de kesin bir bilgi yoktur.

Obgyn.net sitesi doktorlar tarafından önerilen yer aldığı, insanları fikir danışmak için kullandığı bir sosyal medya sitesidir. Resmi geçerliliği olan tıbbi bir site olmadığı için herhangi bir fikir, araştırma, teori paylaşılırken denetlenmez. Herhangi bir sosyal medya sitesindeki gibi paylaşım yapabilirsiniz. Dolayısıyla Ramzi metodu da bir süre sonra siteden kaldırılmıştır. Sitenin kaldırmayla ilişkin açıklaması şu yöndedir: “Maalesef Ramzi metodu herhangi bir ek çalışma ile doğrulanmamıştır.”

Hamile Kadın Ultrason

Ramzi Teorisini Nasıl Kullanabilirim?

Sadece eğlence amaçlı yapacağınız takdirde Ramzi teorisini kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Çıkan sonuca göre ciddi kararlar almayacağınızdan emin olun yeter!

Ramzi teorisine göre cinsiyeti belirlemek için erken dönem ultrason (6 – 8 hafta) yaptırdığınızda plasentanın hangi tarafta bulunduğunu sorun. Henüz erken dönem olduğu için kesin bir cevap alamayabilirsiniz. Plasentanın bulunduğu yer eğer sağ ise erkek, sol tarafta ise kız çocuğunuz olacağı anlamına gelir.

Bebeğimin Cinsiyetini Nasıl Öğrenebilirim?

Bebeğinizin cinsiyetini bilimsel yollarla kesin bir şekilde öğrenmek istiyorsanız en iyi yöntem 18. haftadan itibaren yapılacak olan ultrasondur. Bebeğiniz saklamadığı sürece genital bölgesi açık ve net şekilde gelişmiştir. Bu da cinsiyetini anlamanızı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra bebeklerde hastalıkları test etmek için yapılan bazı testler de cinsiyeti vermektedir. Bu testler:

Non-İnvaziv Prenatal Tarama (NIPT): Bu kan testinin amacı 10 haftalıkken Down Sendromunu keşfetmektir. Bu süreçte bebeğin cinsiyeti de %99 doğruluk oranıyla belirlenebilir.

Koryonik Villüs Örneklemesi (CVS): Bu testte plasentadan doku örneği alınır ve laboratuvarda incelenir. Genellikle 10 – 13 haftaları arasında gerçekleşir ve herhangi bir kromozomal bozukluğun tespiti için yapılır. Kromozomlar incelendiği için bebeğin cinsiyeti de ortaya çıkar.

Amniyosentez: Bebeğinizin rahim içerisinde içinde yüzdüğü amniyotik sıvıdan örnek alınır. 15 – 20 haftaları arasında yapılan bu test doğum kusurları ve kromozomal bozuklukları tespit etmek için yapılmaktadır.

Bebeğin İlk Ultrasonu

Ramzi Teorisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Plasentanın hangi tarafta olduğu ultrasonda nasıl anlaşılır?

Ultrason görüntülerini anlamak için doktorunuzun yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Kendiniz bakıyorsanız plasentayı şeklinden ayırt etmeyi deneyin. Genellikle ufak bir höyük gibi görünecektir.

Plasentanın sağ veya solda olduğunu nasıl anlarsınız?

Plasenta rahminizde herhangi bir bölgede olabilir. Bunu öğrenmenin tek yolu ultrasondur. Ultrason fotoğrafınıza baktığınızda plasentanın sağ veya solda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ramzi teorisinin doğruluk oranı nedir?

Ramzi teorisi bilimsel bir teori değildir. Tamamen tahmine dayalı bir metottur. Bu da yaklaşık olarak %50 ihtimal vermektedir. Yani yazı tura atarak da aynı başarıya ulaşabilirsiniz.

Ultrason görüntüsünden Ramzi nasıl anlaşılır?

Ultrasonda baktığınızda plasenta soldaysa kız, sağdaysa erkek demektir.