Hamilelikte Kız Bebek Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte Kız Bebek Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik sürecinin en heyecan verici yanlarından biri de bebeğinizin cinsiyetini öğrenmektir. Bu bilgiyi hamileliğinizin 14. haftası civarında doktorunuz aracılığı ile muayene sırasında öğrenebileceğiniz gibi aynı zamanda bu süreçte zaman geçirmek için bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenize yarayacak yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler kesin sonuçlar vermese veya tıbbi açıdan herhangi bir doğrulukları olmasa da eğlenmek için evde eğlence amaçlı dikkat edebileceğiniz belirtilerdir. Peki, hamilelikte kız bebek nasıl anlaşılır veya hamilelikte bebeğin cinsiyeti nasıl tahmin edilir? Kız bebek isteyen anne adaylarımız için bebeğinizin cinsiyetini belirten işaretleri sizler için derledik.

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme Yöntemleri

Her ne kadar hamilelik sürecinde bebeğin cinsiyetini tahmin etmek eğlenceli olsa da kesin bir bilgi elde etmek için doktora başvurmak önemlidir. Doktor muayenesi sırasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebileceğiniz çok fazla yöntem ve test bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde bebeğin cinsiyetini öğrenme yöntemleri ise şunlardır;

Ultrason

Anne karnındaki tüm organlar ile rahmin ve bebeğin vücudunun herhangi bir girişim yapılmadan, çok yüksek frekansta ses dalgaları ile görüntülenmesini ultrason cihazı sağlamaktadır. Ultrason, bebeğin cinsiyetini belirtmek için en sık kullanılan yöntemdir. 

Bu yöntem ile bebeğin anne karnındaki konumu, çevre dokular, bebeğin gelişimi ve gebelik haftası gibi birçok faktör aracılığıyla bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Her ne kadar hamileliğin 14. haftasında bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün olsa da kesin sonuçlar için görüntülemenin 18. hafta ve sonrasında yapılması önerilmektedir. Ultrason cihazı ile bebeğin cinsel iç organlarının görüntülenmesi ile cinsiyetinin saptanabilmesinin yanında bebeğin gelişimi de takip edilebilmektedir.

Gebelik Testleri

Ultrason dışında çeşitli gebelik testleri ile de bebeğin cinsiyetini saptamak mümkündür. Bebeğinizin kız bebek olduğunu anlamak için yaptırabileceğiniz testlerden biri “Amniyosentez” olarak bilinmektedir. Bu yöntem gebeliğin 15 ile 18. haftaları arasında uygulanmaktadır ve rahimden bebeğin etrafını saran amniyon adı verilen sıvıdan örnek alınarak yapılır. Alınan örnekten bebeğin hücrelerinin genetik özellikleri incelenerek bebeğin cinsiyeti belirlenir.

Bu testin yanında kan testi ile de bebeğin cinsiyeti saptanabilir. Genelde Down sendromu gibi kalıtsal hastalık risklerine yönelik yapılan kan testleri sırasında henüz anne karnındaki bebeğin kromozomları incelenebilir ve sonuçlar ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Bu yöntem gebeliğin 10. Haftasından sonra uygulanabilmektedir fakat kesin sonuçlar alınmasında tek başına yeterli değildir.Hamilelikte Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme Yöntemleri

Halk Arasındaki Kız Bebek Belirtileri

Kesin sonuçlar vermese de halk arasında yaygınlaşmış, bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. Tıbbi açıdan herhangi bir doğruluğu olmayan bu belirtiler, hamilelik sürecinde bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenizi ve eğlenceli zamanlar geçirmenizi sağlayabilirler. Peki, halk arasında yaygın kız bebek belirtileri nelerdir?

Nabzın Yüksek Atması

Doktor kontrolünde bebeğinizin kalp atış hızı kontrol edilmektedir. Eğer anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı dakikada 140 -160 civarı ya da üzerinde atıyorsa, bu kız bebek sahibi olduğunuzun bir işareti olabilir.

Göbek Yüksekliği

Bebeğinizin pozisyonu karnınızda daha yüksekse bu durum bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğuna işarettir. Yani, bebeğiniz göbeğinizin içerisinde yüksek bir konumda ise bu kız bebek beklediğinizi göstermektedir.

Şiddetli Sabah Bulantıları

Hamileliğin ilk dönemlerinde sık sık karşılaşılan bir problem olan sabah bulantılarının şiddetinin yoğun olması, bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğunun net işaretlerinden biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda sabah bulantısının çok şiddetli olması şikâyeti kız bebek bekleyen annelerde daha sık görülmüştür.

Ciltte Sivilce ve Aknede Artış

Hamilelik sırasında kızarıklık, kabarcıklar ve akne gibi ciltle ilgili rahatsızlıkların yaşanmasının, vücuttaki hormonal dengesizliklerin sivilce oluşumunu tetikleyebileceğinden genellikle bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğunun bir göstergesi olduğuna inanılır.

Göbeğinizin Şekli

Hamileyken karnınızın görünümü bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmede büyük önem taşır. Kız bebek taşıyorsanız göbeğiniz daha yuvarlak bir şekil alırken, erkek bebek taşıyorsanız göbeğiniz daha sivri bir şekle dönüşme eğilimindedir.Göbeğinizin Şekli

Hızlı Ruh Hali Değişiklikleri

Hamileyken aşırı sinirli, kızgın veya depresif hissetmek gibi ruh halinizde ani değişiklikler yaşıyorsanız, bir kız bebek taşıyor olabilirsiniz. Araştırmalar sonucu kız bebek bekleyen anne adaylarının, erkek bebek bekleyen anne adaylarına göre daha sık ruh hali değişimleri yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Meme Boyutlarındaki Değişiklikler

Hamilelik sırasında meme büyüklüğündeki değişmeler, bebeğin cinsiyetinin bir belirtisi olabilmektedir. Sol memenin sağ memeden biraz daha büyük olduğu durumlarda bebeğin cinsiyetinin kız olduğu düşünülebilir.

Karanfil ve Sarımsak Testi

Hamilelik sırasında karanfil yediğinizde vücudunuzun kokusu değişmediyse ve her zamanki normal kokunuzu koruyorsanız bebeğinizin kız olma ihtimali yüksektir. Bunun yanında yine hamilelik sürecinde sarımsak tüketildikten sonra derinizden kolayca sarımsak kokusu yayılıyorsa erkek bebek bekliyor olabilirsiniz. Karanfil ve sarımsak testleri bu şekilde bebeğinizin cinsiyetinin kız olup olmadığını tahmin etmek için kullanılmaktadır.

Uyku Pozisyonunuz

Hamilelik sürecinde anne adayının genellikle sağ tarafına dönük uyumasının bebeğin kız olduğuna dair bir işaret olduğuna inanılmaktadır.Uyku Pozisyonunuz

Kafatası Teorisi

Kafatası teorisi, bebeğinizin cinsiyeti henüz belli değilken ultrason fotoğraflarında kafasının hafif konik ve alt çenesinin yuvarlak olması durumunda kız bebek bekliyor olduğunuza işaret etmektedir. 

Saçınızın Parlaklığı

Hamileyken saçlarınız hacimsiz ve mat görünüyorsa bu durum kız bebek beklediğinizin göstergesi olabilir. Tersine, saçlarınız parlak ve ışıltılı görünüyorsa, bir erkek bebek taşıyor olma ihtimaliniz yüksektir.

İdrar Renginizde Değişme

Hamilelik sürecinde bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılan yöntemlerinden biri de idrar rengine dikkat etmektir. Eğer anne adayının idrarının rengi mat sarı renkteyse bu bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğunun belirtisidir.

Tatlı Aşerme

Kendinizi hamileliğiniz sırasında çikolata ve dondurma gibi şekerli yiyecekler arzularken ve sürekli olarak bu tatlı yiyecekleri özlerken bulursanız, bu bir kız bebek beklediğinizin göstergesi olabilir. Öte yandan, tuzlu yiyeceklere karşı istek duyarsanız, bu, bir erkek bebek taşıdığınızın olası bir göstergesi olabilir.

Meme Büyüklüğü

Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için dikkat edebileceğiniz bir diğer unsursa meme boyutunuzdur. Eğer memeniz hamilelik sırasında normalden fazla bir miktarda büyüdüyse bu bebeğinizin kız olacağının bir işareti olabilmektedir.

Hamile Kaldığınız Yaş ve Yıla Göre Bebeğinizin Cinsiyeti

Hamilelik sürecinde en çok beklenen anlardan biri bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği andır. Bu nedenle güvenilir veya kesin sonuçlar için olmasa da gebelik sırasında bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek eğlenceli olabilmektedir. Eski bir Maya inanışına göre annenin hamile kaldığı yaş ve yıl, bebeğin cinsiyetini belirtmektedir.

Bu eski yönteme göre eğer hamile kaldığınız yaş ve yılın ikisi birden tek ya da çift sayı ise bebeğinizin cinsiyeti kız olacaktır. İki sayıdan biri farklı olduğu takdirde bu bebeğinizin cinsiyetinin erkek olduğunun bir belirtisidir.Hamile Kaldığınız Yaş ve Yıla Göre Bebeğinizin Cinsiyeti

Hamilelikte Kız Bebek Belirtileri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte kız bebek nasıl anlaşılır?

Hamilelikte bebeğinizin kız veya erkek olduğu kesin olarak ultrason veya çeşitli gebelik testleri ile anlaşılmaktadır.

Hamilelikte kız bebek cinsiyeti nasıl belli olur?

Hamilelikte bebeğinizin cinsiyeti her ne kadar kesin olarak yalnızca testler ile anlaşılsa da halk arasında şiddetli sabah bulantılarının, göbeğin yuvarlak olmasının ve annenin sürekli tatlı aşermesinin bebeğin kız olduğunu gösterdiğine inanılmaktadır.

Hamilelikte kız bebeğin cinsel organı ne zaman oluşur?

Anne karnında bir bebeğin cinsel organları 10-12. haftalarda yeni gelişmeye başlamaktadır.