Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

Doğum kontrol hapları, dünya çapında en yaygın kullanılan doğum kontrol şeklidir. Spesifik bir doğum kontrol hapı türü olan ve yaygınca kullanılan Yasmin, hamileliği önlemek için kullanılır ve aynı zamanda hormonal ödem, akne ve yağlı cilde de iyi gelmesiyle bilinir. Yasmin, istenmeyen gebelikleri etkili bir şekilde önlemek için sıklıkla kullanılan, yaygın olarak reçete edilen bir oral yolla kullanılan doğum kontrol hapıdır. Yasmin'in etki mekanizmasını ve doğru kullanımını anlamak, optimum etkinliği için çok önemlidir. Ek olarak, bu ilacın kullanımına eşlik edebilecek potansiyel yan etkilerin farkında olmak önemlidir. Yasmin doğum kontrol hapı güncel fiyatını ve Yasmin ile ilgili merak edilen durumların ayrıntılı yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Yasmin, bir doğum kontrol yöntemi olarak son derece etkilidir ve doz atlamadan tutarlı bir şekilde alındığında minimum gebelik şansına sahiptir. Yılda tahmini %1 gebelik şansı ile Yasmin, östrojen ve progestin hormonlarını birleştiren güvenilir bir doğum kontrol hapı olarak piyasaya sunulmaktadır. Yasmin’in etken maddesi 3 mg drospirenon ve 0,03 mg etinilestradiol olmakla beraber yardımcı madde olarak laktoz monohidrat (sığır), mısır nişastası, modifiye nişasta, povidon, magnezyum stearat, hidroksipropilmetil selüloz, macrogol 6000, talk, titanyum dioksit, sarı demir oksit pigmenti içerir. Kombine oral kontraseptif grubuna ait olan Yasmin, yumurtlamayı engelleyerek ve servikal mukusu kalınlaştırarak etkili bir şekilde hamileliği önlemeyi sağlar. Bir doğum kontrol yöntemi olarak birincil amacının ötesinde, sağlık uzmanları Yasmin'i akne, cilt hidrasyonu ve hormonla ilişkili su tutma gibi çeşitli endişeleri gidermek için de reçete edebilir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Neden Kullanılır?

Yasmin, hem östrojen hem de progestin hormonlarını içeren ve kombine oral kontraseptif kategorisine dahil bir ilaçtır. Etki mekanizması, ovulasyonun baskılanmasını ve servikal mukusun kalınlaşmasını içerir, böylece istenmeyen gebeliklere karşı koruma sağlar. Ayrıca Yasmin, temel amacı olan doğum kontrolü dışında, sağlık uzmanları tarafından yetkilendirilen diğer tıbbi amaçlara da hizmet edebilir. Bu ek kullanımlardan bazıları, cilde yeterli hidrasyon sağlayarak ve hormon kaynaklı su tutulmasını ele alarak akne gibi cilt durumlarını hafifletmeyi içerir.Yasmin Doğum Kontrol Hapı Neden Kullanılır?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Yasmin nasıl kullanılmalıdır sorusunu yanıtlayabilmek ve ilacın etkinliğini sağlamak için Yasmin'i almaya yönelik doğru kullanımı ve yönergeleri anlamak çok önemlidir.

Yasmin'i kullanmaya başlamadan önce, eczacınız tarafından sağlanan Hasta Bilgilendirme Broşürünü ve ilaç kutusu içerisinden çıkan Yasmin kullanım prospektüsünü dikkatlice okumanız çok önemlidir. Hap tüketimi için uygun zamanlama ve unutulan bir doz durumunda alınması gereken önlemlerle ilgili oldukça önemli ayrıntılar içerdiğinden, bu kullanma talimatına başvurmanız zorunludur. Kendinizi bir karışıklık veya belirsizlik durumunda bulursanız, güvendiğiniz sağlık uzmanınızdan veya eczacınızdan açıklama istemekten çekinmeyin.

Yasmin paketi 21 tabletlik 3 set içerir. Paketteki her tablet, ne zaman alınması gerektiğini belirten haftanın belirli bir günü ile işaretlenmiştir. Tabletlerin her gün aynı saatte alınması ve gerekirse su ile tüketilmesi önerilir. Tipik olarak çekilme kanaması olarak da adlandırılan regl döneminiz, son Yasmin tabletinin alınmasından sonraki ikinci veya üçüncü günde başlayacaktır. Adetiniz 7 günlük tableti kullanmadığınız süreyi aşarsa, bir sonraki pakete sekizinci günde başlayabilirsiniz. Bu düzende uygulanan program, her zaman aynı gün yeni bir pakete başladığınız sürece her ay aynı gün çekilme kanaması yaşamanızı sağlar. 21 tabletin tamamının alındığından emin olmak için ambalaj üzerinde verilen okların yönünü izleyin. 

Yasmin’i kullanmayı unutmanız durumunda, maksimum etkiyi sağlamak için ek doğum kontrol yöntemleri kullanmanız çok önemlidir. Bu hamilelikten korunma noktasında hafife alınmaması gereken ciddi bir önlemdir. Doğru şekilde alındığında, Yasmin gibi kombine oral kontraseptiflerin başarısızlık oranı yılda yaklaşık %1'dir. Ancak haplar atlanırsa veya yanlış alınırsa bu başarısızlık oranı artar.

Reçeteli dozunuzu almayı unutmanızın üzerinden 12 saatten daha az zaman geçtiyse endişelenmenize gerek yoktur. İlaç alındıktan 12 saat sonrasına kadar koruma sağlamaktadır. Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın ve sonraki tabletleri her zamanki planladığınız saatte almaya devam edin. Bununla birlikte, dozu kaçırdığınızdan bu yana 12 saatten fazla zaman geçtiyse, ilacın koruma sağlama yeteneğinin belli bir ölçüde tehlikeye girmiş olabileceğini unutmamalısınız.Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Yasmin Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

Yasmin doğum kontrol hapı, bu tıbbi durumlardan herhangi birine sahip olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır:

Yasmin kontraseptif yani doğum kontrol yöntemi, bacaklarda, akciğerlerde veya vücudun diğer kısımlarında kan pıhtısı öyküsü olan kişilerde kullanılmamalıdır. Ayrıca kan pıhtılaşmasını etkileyen bir bozukluğu olan kişilerde, uzun süreli hareketsizlikle sonuçlanacak bir ameliyat olacak olanlarda ve kalp krizi veya inme geçirmiş kişilerde kullanımı sakıncalı olabilir. 

Diyabet, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi arteriyel pıhtılaşmayı yani atardamarlarda kan pıhtılaşması riskini arttırabilecek rahatsızlığı olan bireyler Yasmin kullanmaktan kaçınmalıdır. Görme bozukluğu, konuşma bozukluğu veya his kaybı gibi semptomları olan migreni hastalığı yaşayan kişiler de bu doğum kontrol yöntemini kullanmaktan kaçınmalıdır. 

Mevcut veya önceden karaciğer hastalığı olan kişiler ile meme kanseri veya genital kanser gibi seks hormonlarından etkilenebilecek kanseri olan kişiler için önerilmez. Ayrıca ciddi veya akut böbrek yetmezliği olanlar ile iyi huylu yani zararsız veya kötü huylu yani zararlı tümörleri olanlar, ayrıca bu durumları önceden yaşamış olan kişiler Yasmin kullanmamalıdır. Teşhis edilmemiş vajinal kanama varsa veya Yasmin'in içindeki aktif veya yardımcı maddelere karşı bilinen bir hassasiyet veya alerji varsa bundan kaçınılmalıdır. 35 yaş üstü sigara kullanan bireylerin mutlaka doktora danışması önerilmektedir. Son olarak, Yasmin doğum kontrol hapı hamilelik sırasında veya hamilelik şüphesi varsa kullanılmamalıdır.

Eğer bu konular hakkında şüpheniz varsa veya emin olamıyorsanız doktorunuz veya eczacınıza danışmanız oldukça önemlidir.Yasmin Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

Yasmin Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir ilaç gibi Yasmin doğum kontrol haplarının da çeşitli yan etkileri olabilir. Bu nedenle ilacı kullanmaya başlamadan önce bir jinekolog tarafından muayene edilmeli ve ilacı sadece doktor tavsiyesi üzerine kullanmalısınız. Bu yan etkilerin gözlemlenmemesi mümkün olsa da herkesin bunları yaşayabileceğini ve kişiselleştirilmiş rehberlik ve destek için bir sağlık uzmanına danışmanın önerildiğini unutmamak önemlidir. Yasmin doğum kontrol haplarının yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Yasmin’in sık görülen yan etkileri, 10 hastadan oluşan bir grupta en az bir kişide gözlemlenebilmektedir. Bu yan etkilerden biri, depresyon duyguları veya genel olarak depresif bir ruh hali olarak ortaya çıkabilen ruh halindeki bir değişikliktir. Ayrıca bu hastalarda migren baş ağrılarında artış olduğu tespit edilmiştir. Mide bulantısı ve kusma da potansiyel yan etkiler olarak bildirilmiştir. Ayrıca, bazı hastalarda memelerde hassasiyetin eşlik edebildiği göğüs ağrısı olabilir. Adet bozuklukları da olası bir yan etkidir ve bu, ani kanama veya lekelenmeyi içerebilir. Gözlemlenen diğer bir yan etki de genital bölgede vulvovajinal kandidiyazis olarak da bilinen bir mantar enfeksiyonunun gelişmesidir.

Yasmin’in yaygın olmayan yan etkileri yani 100 hastanın birinden az, 1000 hastanın birinden fazla görülebilen yan etkileri de mevcuttur. Bunlardan biri göğüslerde büyümedir. Ek olarak, bireyler cinsel istekte azalma veya tamamen kaybolmanın yanı sıra vajinal enfeksiyon geliştirme olasılığı artabilir. Kilo alımı veya kilo kaybı şeklinde kilo değişiklikleri de meydana gelebilir. Yasmin kullanmanın bir sonucu olarak yüksek tansiyon veya düşük tansiyonun ortaya çıkabileceğini not etmek önemlidir. Ayrıca, bireyler kusma veya ishalin yanı sıra akne, deri döküntüsü, şiddetli kaşıntı ve hatta saç dökülmesi gibi semptomlarla karşılaşabilirler. 

Bu yan etkilerin yanında oldukça nadir görülebilen işitme kaybı, ciltte ağrılı kızarıklıklar ve yaralar, memede akıntı ve atardamarlar ve toplardamarlarda zararlı pıhtı oluşumları da gözlemlenebilmektedir. Bu bahsedilen yan etkiler, ilacın kullanılmasından kaynaklanabilecek tüm olası yan etkileri kapsamamaktadır. Ayrıca, ek semptomlar yaşama olasılığı mevcuttur. Yasmin doğum kontrol hapını kullanmaya başladıktan sonra bu tarz yan etkilere karşı dikkatli olmak gerekir. Herhangi bir rahatsızlık yaşanması durumunda eczacınıza danışmalısınız. Emin olamadığınız durumlarda veya eczacınızın sizi yönlendirmesi halinde mutlaka doktorunuzla görüşme sağlamalısınız.

Bir önlem olarak ve Yasmin'in potansiyel yan etkilerini daha kapsamlı bir şekilde anlamak için, ilacın prospektüsünü baştan sona okumanız ve doktorunuz veya eczacınız ile aktif iletişim kurmanız önerilir. Ayrıca bu iletişimin hayati önem taşıyacağı durumlar olabileceğini de unutmamalısınız.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

Yasmin doğum kontrol hapının Temmuz 2023 itibariyle güncel fiyatı 250,69 TL'dir. Bu tutar, Temmuz 2023’te Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen fiyat artışları sonrasında eczanelerde uygulanan fiyattır.Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yasmin Ücreti Ne Kadar?

2023 Temmuz ayı itibari ile Yasmin doğum kontrol hapının güncel fiyatı 250,69 TL'dir.

Yasmin Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Sık görülen yan etkiler arasında bulantı, kusma, baş ağrısı, cinsel dürtülerde azalma ve ruh hali değişikleri bulunmaktadır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Etkisi Ne Zaman Başlar?

Her kadının hormonal dengesinin farklı olmasıyla beraber, Yasmin etkisi alındığı günden itibaren başlamamaktadır.

Yasmin Kadın Doğum Hapı Ne İşe Yarar?

Yasmin, adet döngüsünü kontrol etmeye, yumurtlamayı önlemeye ve hamileliği önlemeye yardımcı olan bir ilaçtır. Ek olarak, akne, aşırı tüylenme ve adet öncesi sendromu gibi sorunları gidermek için kullanılabilir.