İdrar Gebelik Testinde Tek Çizgi, Çift Çizgi ve Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

İdrar Gebelik Testinde Tek Çizgi, Çift Çizgi ve Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak birçok kadının hayalidir. Elbette çocuk sahibi olmak kolay değildir. Hamile kalmaya çalışmak bazen zor olabilir. Hamile kalsanız da hamilelik testleri kafanızı karıştırabilir. Gelin hamilelik testlerinin nasıl çalıştığını ve ne anlama geldiğini beraber keşfedelim.

Hamilelik İdrar Testi Nasıl Yapılır?

Hamileliği test etmek herhangi bir eczaneden gebelik idrar testi alabilirsiniz. Testlerin kullanım talimatları üzerlerinde yazacaktır. Genellikle sabah ilk idrar ile test edilmesi önerilir. Ancak çoğu hamilelik testi gün içinde herhangi bir idrarla da yapılabilmektedir.

Testi aldıktan sonra idrar örneğinizi bir kaba doldurun. Ardından gebelik testinizin ucunu idrar kabına sokun. Testinizin markasına göre içinde tutmanız gereken süre değişecektir. Genellikle 3 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha uzun veya kısa tutmanız yanlış sonuçlar almanıza sebep olabilir.

İdrar Testi Tek Çizgi

Hamilelik İdrar Testinde Tek Çizgi

Hamilelik idrar testinde tek çizgi çıkması hamilelik yok anlamına gelir. Her ne olursa olsun en az bir çizgi görünecektir. Eğer hamilelik testinde hiç çizgi yoksa hamilelik testi bozuk demektir. Yani sonuçları doğru göstermeyecektir. Çizgilerin çıkması için yeterince beklediğinizden emin olmalısınız.

Hamilelik İdrar Testinde Çift Çizgi

Hamilelik idrar testinde çift çizgi hamilelik var anlamına gelmektedir. Çizgiler dikey ve aynı kalınlıkta olacak şekilde belirir. Farklı şekilde çizgiler görürseniz hamilelik testiniz bozuk olabilir. Daha doğru sonuç için testi tekrarlayabilir veya kan testi yaptırabilirsiniz. Bazen ikinci çizgi birinciden sonra belirir. Bu yüzden sabırla beklemeyi ihmal etmeyin.

Hamilelik İdrar Testinde Silik Çizgi

Hamilelik idrar testinde silik çizgi çıkması hamile olduğunuzun ancak çok başında olduğunuzun anlamına gelir. Çizgi silik çıkıyorsa bedeniniz hamileliğe hazırlanmaya yeni başlamıştır. Birkaç gün sonra testi bir kere daha yaprak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Testi ikinci kez yaptığınızda çizgi koyulaşmış ya da ortadan kaybolmuş olabilir. Eğer koyulaştıysa hamile olduğunuz anlamına gelecektir. Eğer ikinci çizgi ortaya çıkmadıysa vücudunuz hamileliği iptal etmiş ve kimyasal gebelik yaşamışsınız demektir.

Banyoda Hamilelik Testi Yapan Kadın

Kimyasal Gebelik Nedir?

Vücudunuz hamile kalırken durumunu analiz eder. Eğer hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemeyeceğine karar verdiyse hamileliği durdurabilir. O zamana kadar salgıladığı Beta HCG hormonu silik çizgi sağlarken artık hiç çizgi olmamasını sağlayacaktır. 

Kimyasal gebelik düşük yapmak değildir. Vücudunuz hamileliğe hazırlanma aşamasında çeşitli hormonlar salgılar. Ancak hamileliğin iptaliyle beraber bu hormonlar eski hallerine döner. Yani hamilelik henüz başlamamış, sadece zemin hazırlanırken iptal olmuştur.

Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri vücutta HCG hormonu (Human Chronic Gonadotropin) aramaktadır. HCG’yi kanınızda veya idrarınızda bulabilirsiniz. Hamileliğin erken safhalarında HCG her gün katlanarak artacaktır. Bu sayede de hamilelik testi HCG’yi tespit edip hamile olduğunuzu söyleyecektir. Eğer testi erken yaparsanız negatif çıkma olasılığı yüksektir. Bu yüzden test yaptırmadan önce beklemenizde fayda vardır.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta HCG hormonu hamilelik döneminde bebeğin gelişiminde rol oynar. Bu yüzden hamilelik ilerledikçe artmaya başlar. Bu da Beta HCG’yi hamileliğin saptanması için etkili bir hormon haline getirir.

Beta HCG hormonu bebek gelişiminde öncü hücrelerin oluşmasında rol oynar. Aynı zamanda vücuda hamileliğin sinyallerini vererek diğer hormonsal değişimlerin de başlamasını sağlar. İlk hafta bir şey hissetmeseniz de sonraki haftalarda hamilelik belirtileri başlayacaktır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik testinizden en doğru sonucu almak için adetiniz geciktikten birkaç gün sonra, sabah ilk idrarla yapmanız en doğrusu olacaktır. Eğer adetinizin geciktiği ilk gün yaparsanız yanlış sonuç alma olasılığını çok yüksektir. Birkaç gün beklemeniz vücudunuzdaki Beta HCG hormonunun iyice salınmasını sağlayacaktır. Günün ilk idrarı içinde bolca HCG bulunacağından dolayı testin başarılı olması için son derece etkilidir. Ancak bazı testler gün içerisinde herhangi bir zamanda yapılan idrardaki HCG’yi tespit edebilecek kadar hassastır.

Genç Çift Hamile

İdrar Gebelik Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tüm hamilelik idrar testleri aynı mıdır?

Tüm hamilelik testleri kandaki HCG hormonunu tespit etmek için tasarlanmıştır. Ancak her birinin kullanımı farklıdır. İdrarda tutmanız gereken süre ve sonuçları vereceği süre gibi değişkenler farklılık gösterecektir. Bu yüzden kullanmadan önce prospektüsü iyice okumalısınız.

Evde hamilelik testi yapmanın avantajları nelerdir?

Ev tipi hamilelik testleri ucuzdur, kullanımı kolaydır ve hızlı sonuçlar verir. Doğruluk oranı %98 ile %99 arasında değişmektedir.

Hamilelik testi yapmadan önce ne yapmalıyım?

Hamilelik testini yapmadan önce prospektüsü dikkatlice okumalı ve adetinizin gecikmesini beklemelisiniz. Ayrıca sabah ilk idrarınızla yapmanız da etkili olacaktır.

Hamilelik testlerine hazırlanmak bunlar dışında farklı bir şey yapmanıza gerek yoktur. Eğer doğurganlık tedavisi görüyorsanız hamilelik testinizin sonuçlarını etkileyebilir. Bu durumda doktorunuzla konuşup farklı yöntemler denemelisiniz.

Hamilelik testleri ne kadar doğrudur?

Hamilelik testleri doğru kullandığınızda %99 oranında doğru sonuç verir.

Gebelik testinde yalancı pozitif yaygın mıdır?

Gebelik testinde çıkan yalancı pozitifiler genellikle yanlış kullanımdan kaynaklıdır. Testi tüm yönergelere uygun bir şekilde gerçekleştirdiğinizde yalancı pozitif riski %1 altına düşmektedir.

Hamilelik testi pozitif çıkarsa ne yapmalıyım?

Önce derin bir nefes alıp sakin olun ve dilerseniz yakınınızdakilerle bu haberi paylaşın. Ardından ilk işiniz doktora gitmek için randevu almak olmalıdır. Böylece hamileliğin kalanını planlayabilirsiniz.

Dış gebelik hamilelik testinde görünür mü?

Evet, dış gebeliğiniz varsa hamilelik testi pozitif sonuç verir.