Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası

Etken Madde :

suni gözyaşı

ATC Kodu :

S - DUYU ORGANLARI

S01 OFTALMOLOJİK İLAÇLAR

S01X DİĞER

S01XA Diğer

S01XA20 suni gözyaşı

SB ATC :

S01XA20

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

WORLD MEDICINE İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

Barkod :

8680199612639

Satış Fiyatı :

92.01 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mevsime bağlı hava şartları, nemsiz iç mekanlarda bulunmak gibi çeşitli dış etkenler ya da gözyaşı kanallarındaki bozukluklar gibi iç nedenler, göz kuruluğuna neden olabilir. Göz kuruluğu, gözü nemlendiren gözyaşının yetersiz kalması şeklinde tanımlanabilir. Gözde aşırı hassasiyet ve rahatsızlık hissi gibi çeşitli semptomlara yol açabilen göz kuruluğunun engellenmesi için suni gözyaşı damlalarına başvurulabilir. Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ml göz damlası da piyasada bulunan suni gözyaşı damlalarından biridir. Bu ilaca eşdeğer 30 farklı suni gözyaşı seçeneği daha mevcuttur. Kutu içinde 15 mL’lik damlalıklı şişe bulunur.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası İçeriği

Slezol Forte suni gözyaşı damlası içeriğinde dekstran 70 ve hipromelloz (hidroksipropilmetilselüloz, E464) bulundurur. Yardımcı maddeler olarak benzalkonyum klorür, sodyum klorür, potasyum klorür (E 508), disodyum EDTA ve enjeksiyonluk su içerir. Slezol Forte içeriğinde çok az miktarda sodyum hidroksit veya hidroklorik asit bulunur. Bu içerikler, asidite seviyelerini (pH seviyelerini) normal tutmak için eklenir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Slezol Forte suni gözyaşı damlası içeriğinde gözde irritasyona sebep olabilen benzalkonyum klorür içerir. Bununla birlikte bu madde kontakt lenslerin renklerinin bozulmasına da neden olabilmektedir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Slezol Forte suni gözyaşı damlası göz kuruluğunun ortaya çıkardığı semptomları rahatlatmak için ya da tahrişi azaltmak için kullanılıyorsa ihtiyaç duyulduğunda bir-iki damla kullanılabilir. Doktorun önermesi durumunda her iki göze de damlatılabilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Yan Etkileri Nelerdir?

Slezol Forte kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek yaygın yan etkiler arasında bulanık görme bulunur. Gözde rahatsızlık ve hassasiyet, kuruluk ve yabancı cisim hissi, göz kapağı bozuklukları gibi durumlar da yaygın görülen yan etkilerdendir. Yaygın olmayan şekilde gözde kaşıntı, tahriş, kızarıklık ve ışık hassasiyeti görülebilir. Bununla birlikte Slezol Forte kullanımı sonucunda yaygın olmayan şekilde baş ağrısı da yaşanabilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Slezol Forte suni gözyaşı damlası kullanılmadan önce gözlerde bulunan yumuşak kontak lensler çıkarılmalıdır. Uygulama sonrasında kontak lenslerin yeniden takılmasından önce ortalama on beş dakika beklenmesi gerekir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Slezol Forte kullanırken şişe damlalığının göz çevresine ya da göze değmemesi gerekir. Aksi halde şişe damlalığında kirlenme gerçekleşebilir. Kullanma esnasında başın geriye doğru yatırılması, damlanın göz içine damlatılması oldukça önemlidir. Damla damlatılmadan önce göz ve göz kapağı arasında bir alan oluşana kadar göz kapağının aşağıya çekilmesi gerekir. Damla damlatıldıktan sonra alt göz kapağı serbest bırakılmalıdır. Gözün iç köşesine bir parmakla hafifçe bastırılması, damlanın vücudun geri kalanına geçmesini engeller. 

Gözünüz ve göz kapağınız arasında bir alan oluşuncaya kadar temiz bir parmağınızın yardımıyla göz kapağınızı aşağıya doğru çekiniz. Eğer damla göz dışına damlatılırsa uygulamanın tekrarlanması önerilir. Kullanım sonrasında şişe kapağının sıkıca kapatılması gerekir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Kullanımında Özel Durumlar

Slezol Forte göz damlasının şişesi açıldıktan sonra 28 günlük kullanım ömrü bulunur. Bu süre tamamlandıktan sonra enfeksiyon oluşumunu engellemek için ilaç şişesinin imha edilmesi gerekir. Eğer şişe içindeki sıvıda renk ve kıvam değişikliği gözlemliyorsanız; şişe içinde çeşitli partiküllerin oluştuğunu düşünüyorsanız ilacı kullanmamanız önerilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Slezol Forte içeriğindeki maddeler ve etkileri bakımından herhangi bir yiyecek ya da içecekle etkileşime geçmez. Dolayısıyla bu ilacın kullanımı esnasında yiyecek ve içeceklere dair herhangi bir kısıtlamaya gidilmesine gerek yoktur.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Gerekenden fazla Slezol Forte alınması, endişeye neden olacak sonuçlar doğurmaz. Böyle bir durumda ilgili gözün ılık suyla yıkanarak temizlenmesi önerilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Slezol Forte kullanımının unutulması durumunda unutulan dozu dengelemek için çift doz kullanılması önerilmez. Unutulan doz, normal kullanım zamanına yakın bir zamanda kullanılabilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Diğer topikal oküler ilaçlarla gerçekleştirilen bir tedavi izlenmesi durumunda Slezol Forte ile diğer ilacın uygulaması arasında 10 ila 15 dakikalık ara verilmesi gerekir. Göz pomadı kullanılıyorsa bu ilacın uygulaması en son gerçekleştirilmelidir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Nasıl Saklanmalıdır?

Slezol Forte suni gözyaşı damlası için tanımlanmış özel bir saklama koşulu bulunmamaktadır. Kutu üzerinde yer alan son kullanma tarihine dikkat edilmesi yeterli olur. Bununla birlikte preparatların orijinal kutu içinde saklanması ve güneş görmemesi de tavsiye edilmektedir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Kimler Kullanabilir?

Slezol Forte suni gözyaşı damlası toz ve kirlilik gibi dış etkenler ya da kontakt lens kullanımı gibi sebeplerle oluşan semptomatik göz kuruluğundan dolayı rahatsızlık hisseden kişiler tarafından kullanılabilir. Gözlerinde aşırı kaşıntı, kuruluk, batma ve yanma hissi yaşayan kişiler; nemlendirme ve rahatlatma amacıyla Slezol Forte suni gözyaşı damlası kullanımına başvurabilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Bebeklere Verilebilir Mi?

Slezol Forte suni gözyaşı damlası, doktorun önermesi ve doz ayarı yapması durumunda bebeklerde de kullanılabilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Yaşlılara Verilebilir Mi?

Slezol Forte suni gözyaşı damlası, doktorun önermesi ve doz ayarı yapması durumunda yaşlılarda da kullanılabilir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Slezol Forte’un gebelik ve emzirme sürecinde kullanılmasında tıbbi bakımdan herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Slezol Forte suni gözyaşı damlası beyaz reçeteli bir ilaçtır. Bununla birlikte birçok suni gözyaşı damlası reçete edilmesi gerekmeksizin eczanelerden satın alınabilir. Slezol Forte göz damlası devlet tarafından ödenmektedir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Fiyatı Nedir?

İlaç fiyatları bazı dönemlerde çeşitli sebeplerle değişiklik gösterebilir. Slezol Forte göz damlasının Şubat 2024’te güncellenen fiyatı 92 TL şeklinde belirlenmiştir.

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Prospektüs PDF

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Slezol Forte 1 mg/ml + 3 mg/ ml Göz Damlası Hakkında Sık Sorulan Sorular

Slezol Forte Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Slezol Forte kullanım sonrasında gözde bir süreliğine bulanıklığa sebep olabilir. Bulanık görme, araç ve makine kullanımı üzerinde olumsuz etkiye sebep olabileceğinden dolayı ilaç kullanımından sonra bir süre araç ya da makine kullanılmaması önerilir. 

Slezol Forte Göz Damlası Ne İşe Yarar? 

Slezol Forte göz damlası, suni gözyaşı damlası kategorisinde bir ilaçtır. Doğal gözyaşının bileşenlerini içeren bu göz damlası göz kuruluğu sonucunda oluşan batma ve rahatsızlık hissiyatı, tahriş, hassasiyet gibi semptomları rahatlatmak amacıyla kullanılır. 

Göz Damlaları Kaç Günde Etki Eder?

Suni gözyaşı damlalarının rahatlatıcı ve nemlendirici etkisi ortalama yirmi dakika içinde ortaya çıkar. 

Göz Damlaları Nasıl Kullanılır?

Suni gözyaşı damlaları doktor aksini söylemediği sürece hassasiyet, kuruluk ya da rahatsızlık hissedilen göze günde ortalama 4 ila 8 kez damlatılabilir.