B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml

Etken Madde :

Monobazik sodyum fosfat ve dibazik sodyum fosfat.

ATC Kodu :

ATC SINIFLAMASI - A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A06 LAKSATİFLER

A06A LAKSATİFLER

A06AG Lavmanlar

A06AG01 sodyum fosfat -lavman

SB ATC :

A06AG01

Reçete Durumu :

Beyaz reçete ile satılır.

İlaç Firması :

AVİXA İLAÇ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

Barkod :

8681801920784

Satış Fiyatı :

73.75 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Nedir ve Ne İşe Yarar?

B.T. ENEMA kendi başınıza kullanabileceğiniz bir bağırsak temizleyicidir. Dışkınızın su içeriğini artırarak çalışır, böylece kabızlığın giderilmesine ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. B.T. ENEMA, geçici kabızlığı hafifletmek için veya endoskopi, bağırsak ameliyatı veya röntgen muayenesi öncesinde olduğu gibi bağırsak temizliğine ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml İçeriği

Her 59 ml hazır dozda B.T ENEMA; 9,5 g Monobazik sodyum fosfat dihidrat, 3,5 g dibazik sodyum fosfat dodekahidrat içerir. Her 118 ml hazır dozda; 19,0 g monobazik sodyum fosfat dihidrat, 7,0 g dibazik sodyum fosfat dodekahidrat içerir. Her 117 ml hazır dozda; 28,5 g monobazik sodyum fosfat dihidrat 28,5, 10,5 g dibazik sodyum fosfat dodekahidrat içerir.

B.T. ENEMA yardımcı maddelerin arasında sodyum metil paraben ve saf su vardır.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

B.T. ENEMA'nın bileşiminde hacim takviyesi olarak deiyonize su kullanıldı.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Nasıl Kullanılır?

Yetişkinler ve 12 yaş ve üzeri çocuklar için önerilen günlük doz bir şişedir ve bu miktarı aşmamalıdır. Alternatif olarak doktorunuzun dozaj tavsiyelerine uyun. Herhangi bir dirençle karşılaşırsanız yaralanmayı önlemek için ürünü kullanmayı bırakın. Etkili kullanım için yeterli sıvı bulunduğundan şişeyi tamamen boşaltmanıza gerek yoktur. Bu ilacı kullanırken daima doktorunuzun veya eczacınızın verdiği kullanma talimatına veya talimatlara uyun. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ürünün kendi başınıza uygulanması amaçlanmıştır, ancak yaşlıysanız veya bunu yapmakta zorluk çekiyorsanız bir bakıcıdan veya sağlık uzmanından yardım isteyin. 3 ila 12 yaş arasındaki çocuklar doktorlarının dozaj tavsiyesine uymalıdır. Bu ürün doktor tavsiyesi dışında 3 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. ENEMA bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. 24 saat içerisinde birden fazla lavmanın kullanılması zararlı olabilir. Kanülü rektumdan dikkatlice çıkarın; Lavman sıvısının bir kısmının dışarı sızması normaldir. Genellikle yaklaşık 2 ila 5 dakika süren güçlü bir dışkılama isteği hissedene kadar aynı pozisyonda kalın. Kullanılmış lavmanı kabına geri koyarak ve ellerinizi yıkayarak atın. Herhangi bir rektal kanama fark ederseniz, ürünü kullanmayı hemen bırakın ve tıbbi yardım alın. B.T. ENEMA yalnızca rektal uygulama içindir. Lavman kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve mümkünse tek kullanımlık eldiven giyin. Daha sonra, her iki diziniz de bükülmüş ve kollarınız öne doğru uzatılmış şekilde sol tarafınıza yatın. Mor kanül koruyucusunu çıkarın. Şişeyi dik tutarken, yarıklı kanül korumasını dikkatlice ayırın. Lavman kanülünü hafif bir basınçla rektuma yerleştirin. Sıvının çoğu boşalana kadar şişeyi sıkın ve bırakın.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç gibi ENEMA da içeriğindeki maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Ancak ENEMA'nın yan etkileri son derece nadirdir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, ENEMA kullanımını derhal bırakmanız ve doktorunuza haber vermeniz veya acil tıbbi yardım için en yakın hastaneye gitmeniz çok önemlidir: rektal kanama, nefes almada zorlukla birlikte alerjik reaksiyonlar ve bağırsak hareketlerinin olmaması veya dışkı atılımı. Bu yan etkiler ciddidir ve acil tıbbi müdahaleyi veya hastaneye kaldırılmayı gerektirebilir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

B.T.ENEMA'yı listelenen durumlardan birisini gözlemliyorsanız B.T. ENEMA kullanmayınız. B.T. ENEMA'nın etkin maddesi veya yardımcı maddelerinden herhangi birine karşı alerjiniz varsa, kalın bağırsağınızda aşırı genişleme (megakolon) varsa, anüs veya rektumda daralma veya kusur varsa, kolon tıkanıklığınız varsa (Hirschsprung hastalığı), bağırsak tıkanıklığından şüpheleniliyorsa, bağırsak tıkanıklığı veya normal bağırsak hareketlerinin bozulması varsa, apandisitiniz varsa, bağırsak iltihabınız varsa, delinmiş, hasar görmüş veya tıkalı bağırsakların yanı sıra inflamatuar bağırsak hastalığınız varsa, rektal kanamanız varsa B.T. ENEMA kullanmayınız. Ayrıca konjestif kalp yetmezliğiniz varsa, mide bulantısı ve susuzluk çekiyorsanız, karın ağrınız varsa B.T. ENEMA’yı kullanmamalısınız.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lütfen B.T. ENEMA'yı aşağıdaki durumlarda kullanırken dikkatli olunuz: yaşlılar veya hastalar, kan basıncı kontrol edilemeyen kişiler, kalp veya böbrek hastalığı olanlar, karında su birikmesi yaşayan kişiler, rektal ülser veya çatlak sorunu yaşayanlar, kolostomi ameliyatı geçirmiş kişiler ve vücutlarında elektrolit seviyelerinde değişiklik olanlar için dikkatli olunması tavsiye edilir. Bu uyarılardan herhangi biri sizin için şu anda veya geçmişte geçerliyse doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek yetmezliğiniz varsa doktorunuz önermedikçe ENEMA'yı kullanmayınız. Karaciğer yetmezliğiniz varsa doz ayarlamasına gerek yoktur. ENEMA'nın etkilerinin çok hafif veya çok yoğun olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

B.T. ENEMA’nın kullanım şekli gereğiyle yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Tavsiye edilen miktardan fazlasını kullanırsanız veya yanlışlıkla ENEMA yutarsanız, derhal bir doktor veya eczacıdan tıbbi yardım almanız çok önemlidir. ENEMA kullanımı dehidrasyon, kas sertliği veya diğer olumsuz etkiler gibi semptomlara yol açabilir. Mümkün olduğunda, referansı ve daha fazla tartışmayı kolaylaştırmak için sağlık uzmanınıza danışırken ilaç kabını veya ambalajını yanınızda getirmeniz tavsiye edilir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

B.T. ENEMA’yı kullanmayı unuttuysanız normal dozlarda kullanmaya devam ediniz. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

ACE inhibitörleri, anjiyotensin reseptör blokerleri, mesaneyi boşaltmaya yönelik ilaçlar, zihinsel bozukluklara yönelik ilaçlar, tuz takviyeleri, bağırsak temizleme ilaçları, kalp ilaçları ve steroidal olmayan antiinflamatuarlar da dahil olmak üzere, halihazırda kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Nasıl Saklanmalıdır?

Dondurmayın. 25°C'nin altındaki sıcaklıklarda saklayın. ENEMA'yı ambalajında ​​ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde saklayınız.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Kimler Kullanabilir?

3-12 yaş arasındaki çocuklarda doktor tarafından kullanılması tavsiye edilmelidir. 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Benzer şekilde yaşlılarda da dozaj ve uygulama şekli yetişkinlerdekiyle aynıdır.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) kullanımı önerilmemektedir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) kullanımı yetişkinlerle aynı dozdadır.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir.

Sodyum fosfat anne sütüne aktarılabildiğinden, ENEMA kullanımından sonraki 24 saat içinde üretilen anne sütü sağılıp atılmalıdır. ENEMA uygulandıktan sonra bebeği emzirmeden önce 24 saat beklenmesi tavsiye edilir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

B.T. ENEMA beyaz reçete ile satılmaktadır.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Fiyatı Nedir?

B.T. ENEMA (135 ml) çözelti fiyatı 73.75 TL'dir.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Prospektüs PDF

B.T. ENEMA (135 ml) çözelti prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

B.T. ENEMA Çözelti 135 ml Hakkında Sık Sorulan Sorular

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) Ne İşe Yarar?

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) geçici kabızlık tedavisinde kullanılır.

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) Kaç Yaşında Kullanılır?

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) doktorunuz aksini önermediği sürece yetişkinliklerde ve yaşlılarda kullanılır.

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) Ne Kadar Sürede Etki Eder?

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) genellikle 2 ile 5 dakika arasında etki gösterir.

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) İçinde Ne Var?

B.T. ENEMA Çözelti (135 ml) içeriğinde monobazik sodium fosfat ve dibazik sodium fosfat bulunmaktadır.