SAFRAX 250 mg Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

SAFRAX 250 mg Kapsül

SAFRAX 250 mg Kapsül

Etken Madde :

Ursodeoksikolik Asit

ATC Kodu :

A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A05 SAFRA KESESİ VE KARACİĞER

A05A SAFRA KESESİ

A05AA Safra asitleri

A05AA02 ursodeoksikolik asit

SB ATC :

A05AA02

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

İLKO İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

Barkod :

8699680150055

Satış Fiyatı :

602.24 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Nedir ve Ne İşe Yarar?

SAFRAX, opak beyaz sert jelatin kapsüller içerisinde gelen ve 100 kapsül içeren PVC/Alüminyum kabarcıklar içinde paketlenmiş bir ilaçtır. Aktif bileşeni, doğal olarak tavuklarda ve az miktarda insan safrasında bulunan bir safra asidi olan ursodeoksikolik asittir. SAFRAX, safranın bileşimini ve akışını etkileyen ilaçlar kategorisine girer ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklar arasında çapı 15 mm'den küçük olan ve röntgen görüntülerinde görülmeyen kolesterol safra taşlarının erimesi, dekompanse karaciğer sirozu olmayan durumlarda primer biliyer sirozun tedavisi, karaciğer nakli yapılan hastalarda safra taşı/kolestazın önlenmesi, karaciğer nakli yapılan hastalarda safra taşı/kolestazın önlenmesi, hamilelik sırasında intrahepatik kolestaz ve kistik fibrozla ilişkili hepatobiliyer hastalıkların tedavisi vardır.

SAFRAX 250 mg Kapsül İçeriği

SAFRAX etken madde olarak ursodeoksikolik asit, yardımcı madde olarak Prejelatinize mÕVÕr niúastasÕ, kolloidal silikon dioksit, magnezyum stearat, jelatin (sÕ÷Õr jelatini), titanyum dioksit içermektedir.

SAFRAX 250 mg Kapsül İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

SAFRAX, özel uyarı gerektirecek herhangi bir yardımcı madde içermez.

SAFRAX 250 mg Kapsül Nasıl Kullanılır?

Safranın bileşimini ve akışını etkileyen ilaçlar kategorisine giren SAFRAX, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklar arasında safra kesesi fonksiyonları sağlam olduğu ve taşların çapı 15 mm'den küçük olduğu ve röntgen görüntülerinde görülemediği sürece kolesterol safra taşlarının erimesi de yer alır. SAFRAX ayrıca primer biliyer sirozun tedavisinde de kullanılır, ancak yalnızca karaciğer sirozunun dekompanse olmadığı durumlarda kullanılır.

Karaciğer nakli yapılan hastalarda safra taşı/kolestaz önleyici tedavi olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca gebelikte intrahepatik kolestaz ve kistik fibrozis ile ilişkili hepatobilier hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. SAFRAX her zaman doktorunuzun söylediği şekilde kullanılmalı, kullanımı konusunda emin değilseniz doktorunuza danışmalısınız. Kolesterol safra taşlarını eritmek için önerilen günlük doz 10 mg/kg ursodeoksikolik asit olarak belirlenmiştir. Primer biliyer siroz tedavisinde günlük doz 14±2 mg ursodeoksikolik asit/kg'dır. Karaciğer transplantasyonu hastalarında safra taşı/kolestazın önlenmesi için günlük 10-15 mg/kg dozaj tavsiye edilir. Gebelikte intrahepatik kolestaz için günlük dozaj 10-20 mg/kg, kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer hastalıkların tedavisi için ise 20-30 mg/kg'dır. Kapsüller her gece yatmadan önce su veya başka bir sıvı eşliğinde çiğnenmeden yutulmalı ve sürekli kullanılmalıdır. Tedavi süresi hastalığın seyrine göre doktor tarafından belirlenmekte ve düzenli kontrollerle tedavinin etkinliği takip edilmektedir. Kireçlenme tespit edilirse tedavi durdurulur.

SAFRAX 250 mg Kapsül Yan Etkileri Nelerdir?

Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi SAFRAX'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlılığı olan kişilerde yan etkiler ortaya çıkabilir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Ursodeoksikolik asit gibi safra asitlerine veya SAFRAX'ın herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlılığınız varsa veya duyarlılığınız düşükse, safra kesenizde veya safra kanallarınızda ani iltihaplanma, safra kanallarınızda tıkanıklık, üst karın bölgesinde sık sık kramp benzeri ağrılar, kireçlenmiş kireçlenme varsa Doktorunuzdan safra kesesinde taşsızlık tanısı, Safra kesesinin düzgün kasılamaması, HÕ]Õ ile ilgili bir bozukluk, Aktif mide veya duodenal ülserler, Biliyer enterohepatik dolaşım, ileum rezeksiyonu ve stoma gibi karaciğer bozuklukları, bölgesel ileum iltihabı, ekstrahepatik kolestaz, veya ciddi ve akut karaciğer hastalıklarınız varsa veya 6-18 yaş arası çocuklarda akciğer, böbrek veya pankreasa zarar veren karaciğer, safra ve kanal bozukluklarıyla (kistik fibrozis gibi) ilişkili kalıtsal hastalıklarınız varsa SAFRAX kullanılmalıdır. Bu durumların tedavisinde. Ek olarak SAFRAX, safra kanalı tıkanıklığı olan çocuklarda başarılı portoenterostomi sonrasında veya safra akışının düzgün şekilde sağlanamadığı durumlarda da kullanılabilir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SAFRAX yalnızca bir tıp uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır. Tedavinin ilk 3 ayı boyunca doktorunuz 4 haftada bir düzenli olarak karaciğer fonksiyon testleri yapabilir. Bu başlangıç ​​döneminden sonra izleme 3 aylık aralıklarla yapılacaktır. Safra taşlarını eritmek için SAFRAX kullanılıyorsa doktorunuz 6-10 aylık tedaviden sonra size rehberlik edecektir. Safra kesenizin taranması önemlidir. Safra taşı tedavisi için SAFRAX kullanan bir kadınsanız, hormonal doğum kontrolü safra taşı oluşumunu tetikleyebileceğinden, hormonal olmayan etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız önerilir. SAFRAX primer biliyer sirozu tedavi etmek için kullanıldığında, tedavinin başlangıcında semptomlarda kötüleşme görülebilir. Bu gibi durumlarda başlangıç ​​dozunun azaltılması konusunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. İshal meydana gelirse, SAFRAX dozunun azaltılması gerekebileceğinden derhal tıbbi konsültasyon gereklidir. Diyetiniz yoluyla aşırı kalori ve kolesterol alımından kaçınmak önemlidir. Bu uyarılardan herhangi biri sizin durumunuzla ilgiliyse, geçmişte meydana gelmiş olsa bile lütfen doktorunuza danışınız.

SAFRAX 250 mg Kapsül Kullanımında Özel Durumlar

SAFRAX ektisinin çok zayıf veya çok güçlü olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.

SAFRAX 250 mg Kapsül Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

SAFRAX'ın yiyecek ve içecekler üzerinde bilinen bir etkisi yoktur. Diyet yoluyla aşırı miktarda kalori ve kolesterol tüketmekten kaçınmak önemlidir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Önerilen SAFRAX dozunu aşmışsanız bir doktor veya eczacınızdan tıbbi yardım isteyiniz. Doz aşımı durumunda ishal görülme olasılığı vardır. Aşırı miktarda kapsül tüketmişseniz derhal en yakın hastaneye başvurmanız veya doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir. Konsültasyon sırasında referans olması amacıyla bu kullanma talimatını ve kalan kapsülleri yanınızda getirmeniz tavsiye edilir. İshal semptomlarınız kötüleşirse sıvı ve elektrolit dengesini yeniden sağlamak için uygun ilaçları almanız önemlidir. Ayrıca bol miktarda sıvı tüketerek yeterince sıvı aldığınızdan emin olun.

SAFRAX 250 mg Kapsül Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Unutulan dozları ekstra doz alarak telafi etmiyoruz. Lütfen tedaviye düzenli ilaç dozuyla devam edin.

SAFRAX 250 mg Kapsül Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

SAFRAX, diğer bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkinliği azalabilen bir ilaçtır. Bunun nedeni SAFRAX'ın kolestiramin, kolestipol, alüminyum hidroksit içeren antasitler, smektit, siprofloksasin, dapson ve nitrendipin içermesidir. Bu ilaçların etkilerinin azalmasını önlemek için SAFRAX'tan en az 2 saat önce veya sonra alınmalıdır. Ayrıca SAFRAX, siklosporin ve rosuvastatin gibi ilaçların etkilerini değiştirebilir, dolayısıyla doktor gerekirse dozları ayarlayabilir. SAFRAX ile etkileşime girebileceğinden, SAFRAX ve safra taşı ilaçları, östrojenler veya klofibrat gibi kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. Bu nedenle eğer halihazırda veya yakın zamanda reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza mutlaka bilgi veriniz. Doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi belirlemek için bu bilgiyi dikkate alacaktır.

SAFRAX 250 mg Kapsül Nasıl Saklanmalıdır?

SAFRAX çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve orijinal ambalajında ​​saklanmalıdır. 

SAFRAX 250 mg Kapsül Kimler Kullanabilir?

SAFRAX için bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır.

SAFRAX 250 mg Kapsül Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde SAFRAX 250 mg Kapsül kullanımı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda SAFRAX 250 mg Kapsül kullanımı mümkündür.

SAFRAX 250 mg Kapsül Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde SAFRAX 250 mg Kapsül kullanımı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

SAFRAX beyaz reçeteyle satılmaktadır.

SAFRAX 250 mg Kapsül Fiyatı Nedir?

SAFRAX güncel fiyatı 602.24 Türk lirasıdır.

SAFRAX 250 mg Kapsül Prospektüs PDF

SAFRAX prospektüsüne buradan ulaşabillirsiniz.

SAFRAX 250 mg Kapsül Hakkında Sık Sorulan Sorular

SAFRAX 250 mg Kapsül Etken Maddesi Nedir?

SAFRAX etken maddesi ursodeoksikolik asittir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde SAFRAX 250 mg Kapsül kullanımı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

SAFRAX 250 mg Kapsül Reçete İle Satılır Mı?

SAFRAX beyaz reçeteyle satılmaktadır.

SAFRAX 250 mg Kapsül Güncel Fiyatı Nedir?

SAFRAX güncel fiyatı 602.24 Türk lirasıdır.