GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon

Etken Madde :

gadodiamid

ATC Kodu :

V - ÇEŞİTLİ

V08 CONTRAST MEDIA

V08C MAGNETIC RESONANCE IMAGING CONTRAST MEDIA

V08CA Paramagnetic contrast media

V08CA03 gadodiamid

SB ATC :

V08CA03

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

BİEM İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

Barkod :

8699702774061

Satış Fiyatı :

394.29 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Nedir ve Ne İşe Yarar?

GADODİEM, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tekniği ile beyin, omurga ve tüm vücudun tetkiki için kullanılan bir tanı amaçlı üründür. Sadece makrosiklik ajan grubundaki ilaçlarla görüntüleme sağlanamadığı durumlar, 65 yaş üzeri hastalar, yılda en fazla bir defa ve tetkikin gerektirdiği en düşük dozda MR görüntülemede kullanılmalıdır. Ürün, gri renkli kauçuk tıpa üzerinde mavi renkli Alu-PP flip-off kapak ile kapatılmış, 1 adet renksiz tip I cam flakon içeren karton kutuda sunulmaktadır. GADODİEM, bazı tıbbi durumların daha açık şekilde görülmesine yardımcı olarak doktorlara daha fazla bilgi sağlamak ve tanı koymak için kullanılır.

Bu ilacın aynı zamanda GADODIEM 287 MG/ML IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon 20 ml, GADODIEM 287 MG/ML IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon 15 ml şeklinde dozajları bulunmaktadır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon İçeriği

GADODİEM etken madde olarak gadodiamid, yardımcı maddeler olarak sodyum kaldiamid, sodyum hidroksit (pH ayarlayıcı), hidroklorik asit (pH ayarlayıcı) ve enjeksiyonluk su içerir.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Bu ilacın cam kabı lateks kauçuk içermektedir ve bu madde şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, tıbbi ürün 0.62 mg/ml sodyum içermektedir. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan kişiler için önemli bir faktördür, bu nedenle bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Nasıl Kullanılır?

Bu ürün için kısıtlı dağıtım modelinin uygulandığına dair bilgilendirme ve onay formu alınması gerekmektedir. Enjekte edilen miktar, kilonuza ve vücudunuzun incelenecek bölümüne bağlı olarak değişir, normal doz genellikle 0.2 ml/kg vücut ağırlığına kadar olup, bazen 0.6 ml/kg vücut ağırlığına kadar çıkabilir. Ağırlığı 100 kg'dan daha fazla olan bir kişi bile normal koşullarda genellikle 20 ml'den ve bazı durumlarda 60 ml'den fazla doz almaz. Özel hasta gruplarında, ağır böbrek rahatsızlığı olanlar, karaciğer nakli geçirmiş veya bu sürece hazırlanan hastalara GADODİEM uygulanmamalıdır. Bebeklere, çocuklara, ergenlere ve 65 yaş altı yetişkinlere uygulanmamalıdır. Orta derecede böbrek sorunları olanlara sadece bir doz uygulanmalı, yılda en fazla bir defa kullanılmalıdır. 65 yaşında veya daha yaşlı olanlarda doz ayarlama gerekmese de, böbrek fonksiyonları kontrol edilebilir. GADODİEM genellikle tek bir enjeksiyon şeklinde, MR tetkiki öncesinde veya sırasında venlere uygulanır ve yılda en fazla bir defa kullanılmalıdır. Kullanımıyla ilgili başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Yan Etkileri Nelerdir?

Eğer GADODİEM kullanırken sıralanan belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, hemen kullanımı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: yüzde, dilde veya boğazda şişlik, yutma güçlüğü, kurdeşen, nefes almakta güçlük, ayrıca nefrojenik sistemik fibrozis belirtileri olan ciltte kalınlaşma, eklemlerde şiddetli hareket kısıtlılığı ve kaslarda zayıflık. Bu durumlar çok ciddi yan etkilerdir ve acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatış gerektirebilir. Ancak, bu yan etkiler çok seyrek görülür.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

GADODİEM, gadolinyum içeren bir madde olan metal sayesinde etkisini gösterir ve yapılan çalışmalar, vücutta az miktarda gadolinyum birikimi olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, bu birikimin beyinde olumsuz etkilere neden olmadığı tespit edilmiştir.

GADODİEM'in intratekal (omurilik içi) kullanımı önerilmez, çünkü intratekal kullanım konvülziyon, koma, duyusal ve motor sinir hasarına yol açabilir.

GADODİEM'i kullanmamanız gereken durumlar şunlardır: Gadodiamid veya GADODİEM formülündeki herhangi bir bileşene alerjiniz varsa, şiddetli böbrek bozukluğunuz varsa veya karaciğer nakli olmak üzere iseniz veya yakın geçmişte size karaciğer nakli yapıldıysa. Bu durumlar, GADODİEM'in kullanımının Nefrojenik Sistemik Fibrozis (NSF) adlı bir hastalıkla ilişkilendirildiği durumları içermektedir. NSF, deride ve bağ dokusunda kalınlaşmaya neden olan bir hastalıktır ve eklem hareketlerinde bozulma, kas güçsüzlüğü veya iç organ işlevlerinde ciddi bozulmalara yol açabilir. Ayrıca, GADODİEM yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, ergenler ve 65 yaş altı yetişkinlerde kullanılmamalıdır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer vücudunuzda kalp pili veya demir içeren bir implant bulunuyorsa, daha önce kontrast madde aldıktan sonra şiddetli bir reaksiyon yaşadıysanız, alerji, astım veya diğer alerjik solunum sorunlarına sahipseniz, kalp hastalıkları veya merkezi sinir sistemi sorunlarına (örneğin, sara hastalığı veya beyinle ilgili sorunlar) sahipseniz veya orta derecede böbrek problemleriniz varsa, bu durumları doktorunuza bildirmelisiniz. Ayrıca, böbreklerinizin iyi çalışıp çalışmadığını anlamak için kan testlerinin yapılması gerekebilir. Böbrek sorunları, karaciğer nakli geçmişi veya yakın gelecekte nakil planınız varsa da doktorunuzla paylaşmalısınız. Bu uyarılar geçmişte olsa bile doktorunuza danışmanız önemlidir.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Kullanımında Özel Durumlar

Şiddetli böbrek hastalığınız varsa, karaciğer nakli yaptırdıysanız veya halihazırda karaciğer nakli yapılıyorsa, GADODIEM size uygulanmamalıdır. Buna bebekler, çocuklar, ergenler ve 65 yaşın altındaki yetişkinler dahildir. Orta derecede böbrek probleminiz varsa, muayene sırasında yalnızca bir doz GADODIEM alacaksınız. GADODIEM'in yılda bir defadan fazla kullanılmaması tavsiye edilir. Doktorunuz sizin özel durumunuza göre uygun dozu belirleyecek ve size buna göre uygulayacaktır. 65 yaşında veya daha büyükseniz dozunuzun ayarlanmasına gerek yoktur ancak böbrek fonksiyonunuzu değerlendirmek için bir kan testi yapılacaktır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Bu konuda doktorunuzun önerilerini izleyiniz.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Bu ilaç doktor kontrolünde ve klinikte uygulanacaktır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

GADODİEM uygulamasının ne zaman yapılacağı konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz. Bu ilaç size doktor kontrolünde, bir klinikte uygulanacaktır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

GADODİEM enjeksiyonunun yapıldığı gün veya enjeksiyondan sonraki 12-24 saat içinde kan örneği vermeyi planlıyorsanız lütfen doktorunuza bilgi veriniz. GADODİEM kandaki elektrolit düzeylerini yükseltebilir ve demir ve kalsiyum ölçümlerinin doğruluğunu etkileyebilir. Ayrıca eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya yakın zamanda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Kimler Kullanabilir?

GADODİEM ürünü çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde, orijinal ambalajında ​​saklanmalıdır. Lütfen saklayın ve son kullanma tarihine kadar kullanın. Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmamış ilaçları atmayın; bunun yerine Bakanlığın belirlediği toplama sistemine verin. Ürünü 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında ve ışıktan koruyarak saklayınız. Ürünü karton dış ambalajında ​​saklayınız ve dondurmayınız. Herhangi bir renk değişikliği, parçacık veya ambalajında ​​hasar varsa ürünü kullanmayın. Mikrobiyolojik açıdan ürünün açıldıktan hemen sonra kullanılması tavsiye edilir. İlacın uygulanmasının sorumluluğu kişiye aittir.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon kullanımı önerilmez.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon kullanımı doktor eşliğinde mümkündür.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon kullanımı önerilmez.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

GADODİEM beyaz reçete ile satılmaktadır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Fiyatı Nedir?

GADODİEM güncel fiyatı 394.29 Türk lirasıdır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Prospektüs PDF

GADODİEM prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Hakkında Sık Sorulan Sorular

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Etken Maddesi Nedir?

GADODİEM etken maddesi gadodiamiddir.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon kullanımı önerilmez.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Reçete İle Satılır Mı?

GADODİEM beyaz reçete ile satılmaktadır.

GADODİEM 287 mg/ml IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Flakon Güncel Fiyatı Nedir?

GADODİEM güncel fiyatı 394.29 Türk lirasıdır.