Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

Bir bebek yetiştirmek ve ilgilenmek ebeveynlerin hayatındaki en önemli dönemlerden biridir. Bu dönemde doğru bebek arabası ciddi bir fark yaratabilir. Çocuk yetiştirmek hiçbir zaman kolay değildir. Ancak doğru bebek arabası seçimiyle yükleriniz ciddi anlamda hafifleyebilir.

Bebeğinize güzel bir yürüyüşe çıkmak, gün içinde bir yerlere gidip gelmek veya arabaya binmek gibi eylemlerin her birinde bebek arabasına ihtiyaç duyacaksınız. Ancak tam ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun bebek arabasını nasıl seçebilirsiniz? Bu içeriğimizi okuduktan sonra bir bebek arabasında nelere dikkat edilmeli, bebek arabası alırken neler göz önünde bulundurulmalı gibi soruların hepsini öğrenmiş olacaksınız. Bebeğinize ve kendinize en uygun bebek arabasını seçmek için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Her ihtiyaca göre farklı bir bebek arabası türü bulunmaktadır. Dışarıdan bakınca aynı görünse de her bir bebek arabası farklı bir amaca hizmet etmektedir. Bazı bebek arabaları büyük ve geniş olup saklama yeri sunabilirken bazıları da hafif ve kolay kullanış sunuyor. Yürüyüşler ve koşular için farklı tip bebek arabaları bulunuyor. Ayrıca bebeğinizin yaşına göre de birçok model değişmektedir. Tüm bu sorular kafanızı mı karıştırdı? Hiç canınızı sıkmayın. Gelin bebek arabası türlerini detaylıca inceleyelim.

Standart Bebek Arabası

Tam boyutlu bebek arabası ya da çok amaçlı bebek arabası olarak da bilinen bu model sokakta en çok karşılaştığınız bebek arabası modelidir. En küçük bebeklerden çocukluk dönemine kadar kullanılabilme özelliğine sahip modelleri bulunmaktadır. Eğer spesifik özelliklere ihtiyacınız yoksa standart bebek arabaları işinizi görecektir. Sokakta ya da parkta gezerken bebeğinizin oturmasına ve çevreyi izlemesine izin vereceği gibi arkaya yaslayarak bebeğinizin uyumasını da sağlayabilirsiniz. Gelin standart bebek arabalarının özelliklerine detaylı bakalım.

Standart Bebek Arabasının Sevdiğimiz Yönleri

Standart bebek arabaları adı üstünde birçok standart özelliği barındırmaktadır. Genellikle şu özelliklere sahiptirler:

-Geniş, rahat ve dolgun koltuklara sahiptir.

-Koltuklar eğilebilir ve dik durabilir.

-Koltuklar öne veya arkaya bakacak şekilde döndürülebilir.

-Koltuk şeklini hem yeni doğanlara hem de 3 – 4 yaşındaki çocuklara uygun olacak şekilde dönüştürebilirsiniz.

-Kontrol edilebilir güneşliğe sahiptir.

-Süspansiyonlu dayanıklı lastiklere sahiptirler.

-Bebek eşyalarınızı koyabileceğiniz geniş sepetleri vardır.

-Boyunuza göre ayarlayabileceğiniz yüksekliği ayarlanabilir gidona sahiptirler.

-Telefon, bardak, yiyecek veya diğer eşyalarınızı koyabileceğiniz yüzeyleri bulunmaktadır.

Standart Bebek Arabasının Düşündüren Yönleri

Standart bebek arabaları birçok açıdan işe yarar olsa da alırken değerlendirmeniz gereken bazı koşullar da vardır. Bu koşullar ise genellikle şunlardır:

-Tüm bu özelliklere sahip olmak bebek arabasını büyütebilir. Yüksek boyutlar toplu taşıma, araca sığdırma, evde saklama veya merdiven çıkarma konusunda sorun yaratabilir.

-Genellikle tek çocuk kapasiteleri vardır.

-Çok çeşitli olmaları ihtiyacınız olan özelliklere göre alışveriş yapmanızı zorlaştırabilir.standart bebek arabasi

Baston Bebek Arabaları

Şemsiye bebek arabaları olarak da bilinen baston bebek arabaları kolay ve pratik kullanımı sayesinde bolca tercih edilen bir modeldir. Standart bebek arabalarında olduğu gibi aynı anda birçok özelliğe sahip olmasalar da başka açılardan avantajlar sunmaktadırlar. Katladığınızda neredeyse yer kaplamaması ve şeklinin baston gibi olması sebebiyle adını buradan almıştır. Gelin baston bebek arabalarının özelliklerine detaylı bakalım.

Baston Bebek Arabasının Sevdiğimiz Yönleri

Baston bebek arabaları kolay kullanım ve pratiklik sağlamada son derece başarılılar. Bu başarıyı sağlayan özellikler genel olarak şunlardır:

Standart bebek arabalarında bulunan birçok özelliğe sahiptirler.

-Genellikle 5 – 6 kilodan daha hafiftirler.

-Hızlı ve kolay katlanabilirlerdir. Üstelik katlayınca yer kaplamazlar.

-Ufak olmaları sayesinde toplu taşıma, araba, evde veya dilediğiniz yerde tutabilirsiniz.

-Bazı baston bebek arabaları omuz askısına sahiptir. Böylece katladığınızda sırtınıza veya omzunuza takıp rahatça taşıyabilirsiniz.

Baston Bebek Arabasının Düşündüren Yönleri

Pratiklikleri oldukça etkileyici olsa da bazı yönlerden size ve bebeğinize uyumsuz olabilir. Bu uyumsuzluğun sebepleri genel olarak şunlardır:

-Ufak oldukları için koltuk şekli genellikle oturmaya yöneliktir. Bu da henüz oturmayı öğrenememiş yenidoğan bebekler için uygun olmadıkları anlamına gelir. Bebeğiniz yeterince büyümeden baston bebek arabalarını kullanamazsınız.

-Yenidoğan bebeklere uygun baston bebek arabası modelleri bulunmaktadır. Ancak büyüyen bebeğinize uygun olmayabilirler. Yani baston bebek arabaları genellikle küçüklük ve büyüklük modelleri olarak ayrılmaktadır. 

-Bebek eşyalarını taşıyacak olan bölüm diğer bebek arabalarına kıyasla daha ufak olabilir. Elbette ki modele ve kullanacağınız eşyalara göre ihtiyacınız olan alan da değişecektir.baston bebek arabasi

Koşu Bebek Arabaları

Koşmayı seviyorsanız veya koşmak zorundaysanız koşu tipi bebek arabaları sizi niçin ideal seçimdir. Hızlı gitmek için özel olarak tasarlanan koşu bebek arabaları size ve bebeğinize dilediğiniz gibi hızlı gitme imkanı sağlayacaktır. Üç tekerlekli olması sayesinde rahat sürülebilir ve hızlıyken bile dönmenize olanak sağlar. Ancak her üç tekerlekli bebek arabası, koşu tipi bebek arabası değildir. Bazen sadece manevra kabiliyetini arttırmak için 3 tekerleğe sahip başka model bebek arabaları görebilirsiniz. Bu yüzden alacağınız bebek arabasını iyi tanımak önemlidir. Gelin koşu bebek arabalarının özelliklerine detaylı bakalım.

Koşu Bebek Arabasının Sevdiğimiz Yönleri

Eğer bebeğinizle koşmayı planlıyorsanız koşu bebek arabaları tam size göre olabilir. Elbette satın almadan önce bebek arabanızı koşarak denemelisiniz. Bebeğinizle güzel vakit geçirmenizi sağlayacak koşu bebek arabasının genel özellikleri şunlardır:

-Süspansiyonlu lastikler darbeleri emer ve sallanmayı engeller. Böylece bebeğiniz gereksiz yere sallanmaz ve midesi bulanmaz.

-Ön tekerlek genellikle dönmesi veya sabit kalması için ayarlanabilir. Dönebilen ön tekerlekler kıvrımlı yollarda hızlıca giderken rahatça dönmenize olanak sağlarken sabitlediğinizde düz yollarda daha yüksek hızda koşmanıza olanak sağlar.

-Modele bağlı olarak arabada oto koltuğu olarak kullanılabilecek pusete sahip olabilirler.

-Yüksekliği ayarlanabilir gidon sayesinde en iyi kavrayışa sahip olabilirsiniz. Bu da hızlıyken bile kontrolü kaybetmemenizi sağlar.

-Birçok modelde gidonun kaplama malzemesi elinizden kaymayacağı şekilde tasarlanır.

-El frenine sahiptirler. Fren sayesinde aniden durmak yerine yavaşça durabilirsiniz. Ayrıca yokuşlarda yavaşça ilerlemenizi de sağlayacaklardır.

-Bilek kayışına sahiptirler. Kaygan ya da eğimli bir yolda hızlıysanız bebek arabasının kontrolünü tutmak zorlaşabilir. Bu durumlarda ek güvenlik aracı olarak bilek kayışları size yardım edecektir.

-Bebek eşyalarınızı koymanız için genellikle güzel bir alana sahiptirler.

Koşu Bebek Arabasının Düşündüren Yönleri

Koşu bebek arabaları eğer ihtiyacınız varsa son derece etkilidirler. Ancak spesifik bir ihtiyaca hitap ettiğinden dolayı sizin için en iyi seçenek olmayabilir. İhtiyaçlarınıza göre sizi yeniden düşündürebilecek bazı özellikler şunlardır:

-Koşu bebek arabaları baston bebek arabalarına göre büyüktür ve ağırdır. Katladığınızda taşımanız veya saklamanız da aynı şekilde zor olabilir.

-Standart bebek arabalarına göre daha geniş olabilirler. Bu da dar alanlarda sorun yaşamanız anlamına gelebilir.

-Bebekler genel olarak sallanmayı sevseler de yolların sallaması kendilerine fazla gelebilir. Bu yüzden bebeğiniz 8 aylıktan küçükse, darbe emici lastikler ve süspansiyon bile yeterli gelmeyebilir. Bu da bebeğinizin midesinin bulanmasına yol açabilir. Bebeğiniz belli bir yaşa geldikten sonra kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.kosu bebek arabasi

İkiz Bebek Arabası

Çift bebek arabası olarak da bahsedilen ikiz bebek arabaları geniş aileler için en işlevsel bebek arabalarından biridir. Eğer 2 veya daha fazla bebeğe sahipseniz ikiz bebek arabaları ihtiyacınız olan konforu sunacaktır. Genellikle koltukları yan yana veya erişimi engellemeyecek şekilde üst üstedir. Birden fazla çocukla uğraşırken pratiklik sağlamak üzere tasarlanmışlardır. Yapı bakımından standart bebek arabalarına benzemektedirler. Gelin ikiz bebek arabalarının özelliklerine detaylı bakalım.

İkiz Bebek Arabasının Sevdiğimiz Yönleri

Birden fazla bebeğiniz varsa en ideal bebek arabalarından biri ikiz bebek arabalarıdır. İkiz bebek arabası almanız için bazı sebepler şunlardır:

-Standart bebek arabalarında bulunan tüm özelliklere sahip olabilirler

-İkiz, üçüz, dördüz ve hatta daha fazlasını destekleyen modelleri bulunmaktadır.

-Geniş oldukları için sepetlerinde daha fazla eşya taşıyabilirler.

-Ağırlığa ve yıpranmaya dayanıklı olmak için genellikle diğer bebek arabalarına göre daha dayanıklı iskeletlere sahiptirler.

-İkiz bebeklerin üst üste geldiği modellerde standart bebek arabalarıyla aynı boyutta olabiliyorlar.

-Kısa süre sonra ikinci çocuk sahibi olmayı planlayan aileler için de idealdir.

İkiz Bebek Arabasının Düşündüren Yönleri

İkiz bebek arabaları çok işlevsel olabilse de alırken hesaba katmanız bazı yönleri bulunmaktadır. Alırken dikkatlice düşünmeniz gereken bazı özellikler şunlardır:

-Yapıca büyük olmaları ağırlıklarını da önemli ölçüde arttırmaktadır. Bebek sayısı arttıkça ağırlık da artabilir.

-Bebeklerin yan yana geldiği modellerin geniş olması bazı dar alanlarda sorun yaşamanızı sağlayabilir.

-Taşımak, evde saklamak veya toplu taşımada yanınızda tutmak zor olabilir.ikiz bebek arabasi

Seyahat Sistem Bebek Arabası

Travel sistem olarak da bilinen seyahat sistem bebek arabası en pratik kullanım için geliştirilmiştir. Bebeğinizin koltuğu tekerleklerden kolayca çıkarılıp oto koltuğa dönüşebilmektedir. Bebeğiniz uyuyorsa hiç hareket ettirmenize gerek olmadan rahatça arabaya taşıyabilirsiniz. Hem oto koltuğu hem de bebek arabası olabilen seyahat sistemler son derece kullanışlıdır. Gelin seyahat sistem bebek arabalarının özelliklerine detaylı bakalım.

Seyahat Sistem Bebek Arabasının Sevdiğimiz Yönleri

Seyahat sistemler pratiklik sayesinde son derece etkilidirler. Seyahat sistemi bebek arabasının pratikliğini sağlayan bazı sebepler şunlardır:

-Hem oto koltuğu hem de bebek arabası olması büyük kolaylık sağlamaktadır.

-Ayrılabildiği için taşıması da oldukça kolaydır.

-İkisi bir arada özelliği sayesinde ekonomik açıdan daha avantajlı modeller bulunmaktadır.

-Bebeğini uyandırmadan eve ya da arabaya taşıyabilirsiniz.

-Arabaya kolay takılma özelliğine sahip modeller sayesinde tek yapmanız gereken eylem takıp çıkarmak olacaktır.

Seyahat Sistem Bebek Arabasının Düşündüren Yönleri

Seyahat sistemi bebek arabaları pratik olsa da alırken göz önünde bulundurmanız bazı durumlar vardır. Bu durumlar genel olarak şunlardır:

-Full oto koltuğu özelliğine sahip olduğu için beklediğinizden ağır olabilir.

-Daha rahat çıkarılıp takılması için standart bebek arabasında bulabileceğiniz her özelliği bulamayabilirsiniz.seyahat sistem bebek arabasi

Bebek Arabası Modeline Karar Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebek arabası almak her zaman bolca sorgulanan bir karardır. Birçok özelliğe sahip olmaları sebebiyle ebeveynlerin kafasını karıştırır. Kafa karışmasının bir numaraları ebeveynlerin neye ihtiyacı olduğunu bilmemeleridir. Herkesin hayatı ve çocuk yetiştirme deneyiminin farklı olması sebebiyle de ihtiyaçlar farklılaşmaktadır. Bu yüzden herhangi bir bebek arabası almadan önce aşağıdaki soruları kendinize mutlaka sormalısınız. Bu sayede hangi modeller üzerinden düşünmeniz gerektiğini kavrayabilirsiniz.

Nerede Kullanacaksınız?

Başta çok sıradan bir soru gibi görünse de bebek arabasının nerede kullanılacağı son derece önemlidir. Bebek arabasını asfalt üzerinde mi süreceksiniz, toprak üzerinde mi süreceksiniz yoksa plastik zeminde mi sürecekseniz? Çoğunlukla süreceğiniz zemine bağlı olarak süspansiyonlu lastikler, el freni ve şok emici özelliklere ihtiyacınız olabilir.

Hangi Yaşa Uygun?

Yenidoğan bebekler genellikle uzanıp uyuyacaktır. 6 aylık olduktan sonra yavaşça oturmayı öğreneceklerdir. Bu yüzden bebek arabanızın bebeğinize uygun olması önemlidir. Birçok model bebeğinizle birlikte büyüyebilme özelliğine sahiptir. Özellikle koltuğun arkaya yaslanma özelliği sayesinde her yaşa hitap edebilirler. Bebeğiniz küçükken rahatça uzanacağı bir yatak ve büyüdükçe kendisiyle genişleyen büyüyen yastıklar rahatça oturabileceği bir koltuğa da dönüşecektir. Tabi sadece belirli bir dönem kullanmayı düşünüyorsanız o yaşa uygun bir bebek arabası da seçebilirsiniz.

Ne Kadar Süre Kullanacaksınız?

Bebek arabanızı kaç sene kullanmayı planlıyorsunuz? Bebeğini yürümeyi ve koşmayı öğrendiği zaman sadece oto koltuğu ile idare etmek isteyebilirsiniz. Bir yere giderken arabanız ve oto koltuğunuz varsa bebek arabasına çok ihtiyacınız kalmayacaktır. Bu yüzden bebek arabasını 1 – 2 yaş modellerine göre almayı düşünebilirsiniz. İleride ulaşımınızın nasıl olacağını planlamak da uygun bebek arabası modelini seçmenize yardımcı olacaktır.

Kullanımı Pratik mi?

Bebek arabasının en büyük önemi pratik olmasıdır. Bebeğiniz siz bebek arabasını katlayıp köşeye koyana kadar sıkılabilir. Belki de bebek arabasından oto koltuğuna geçirmek düşündüğünüzden daha zor olabilir. Emniyet kemeri, bağlantılar ve diğer özelliklerin pratik olmaması sizi bir anda çok yorabilir. Hangi pratik özelliklere ihtiyacınız olduğunu ve bu özelliklerin nasıl çalıştığını iyice anlamak size bebek arabası alırken büyük yardımda bulunacaktır.

Katlaması Kolay mı?

Bebek arabasını kullanmadığınız zaman kaldırıp bir yere koymanız gerekecek. Bebek arabasının kolayca katlanılabilir olması size büyük ölçüde vakit ve enerji tasarrufu sağlayacaktır. Eğer kolayca katlanılabilir değilse ve her menteşe özel uğraş gerektiriyorsa katlarken zorlanabilirsiniz ve bu duruma canınız sıkılabilir. 

Ne Kadar Ağır?

Bebek arabaları birkaç parça metal ve kumaş gibi görünse de ağırlıkları 5 kg ile 20 kg arasında çok hızlı değişebilir. Kaç kiloya kadar kaldırabileceğinizi, bu bebek arabasını ne kadar süre taşıyabileceğinizi göz önünde bulundurun. Sadece taşımak değil, ittirmek de önemli ölçüde güç harcayabilir. Yoksa bebeğiniz parkta oynayarak yorulmadan önce siz yorulabilirsiniz.

Birden Fazla Bebek Arabasına İhtiyacınız Var mı?

İki veya daha fazla bebeğiniz varsa veya bir bebeğiniz varken ikincisi yoldaysa çoklu bebek arabası isteyebilirsiniz. İki bebeğiniz için ayrı bebek arabası almak hem ekonomik hem de kontrol açısından sizi zorlayacaktır. Eğer bebekleriniz arasında yaş farkı azsa ikisinin de bebek arabasını kullanma ihtiyacı olabilir.coklu bebek arabasi

Bebek Arabası Alırken Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyım?

Bebek arabası alırken ihtiyaçlarınızı belirlemek çok önemlidir. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra bazı bebek arabalarının aynı amaçlara hizmet ettiğini ve onların arasında da bir seçim yapmanız gerektiğini fark edeceksiniz. Bu seçimlerde ise aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekecektir. Aşağıdaki maddeler sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayan bebek arabalarının size sunduğu özelliklere göre ayrılmasını da sağlayabilirsiniz.

Güvenlik Önlemleri

Söz konusunu bebeğinizse güvenlik bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Bebeğinizin bebek arabasında güvenliği sağlayacak birçok ek aparat bulunmaktadır. Örneğin manuel tekerlek kilitleri, el freni, bilek bandı, 5’li emniyet kemeri gibi birçok özellikten hangilerinin sizin için daha kullanışlı ve gerekli olduğunu düşünüp karar verebilirsiniz.

Dayanıklı Lastikler

Eğer bütün gün bebek arabası sürecekseniz veya sürdüğünüz alan genellikle sert ve taşlı bir zeminse lastiklerinizin dayanıklı veya kolayca değiştirilebilir olması önemlidir. Bu sayede uzun ömürlü bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Lastiğiniz zamanla yıprandıkça bebek arabası daha çok sallanacaktır. Sonuç olarak bebeğiniz gittikçe daha çok rahatsız olabilir.

Güneşlik

Bebek arabalarının en önemli özelliklerinden birisi güneşliktir. Bebeğinizin başına güneş geçmesini engellemek için çok çeşitli güneşlikler bulunmaktadır. Bazıları direkt güneş engellerken bazı güneşlikle UV korumalı ve yarı saydamdır. Bu sayede bebeğinizi izleyebilirsiniz ve bebeğiniz güneşten etkilenmez.

Depolama

Bebek arabalarının alt kısmı bebek eşyalarınızı koymanız için ufak bir depo görevi görür. Bu alanın genişliği, ne kadar eşya koyacağınız gibi konuları iyi düşünmeniz gerekir. Kullanmayacağınız kadar çok alan veya yanınızda ek bir çanta taşımanızı gerektirecek kadar dar bir alan istemezsiniz.

Yıkanabilir Kumaş

Bebek arabaları dışarıda gezdikçe kirlenir ve toz tutar. Bebeğinizin hasta olmaması için bu kumaşın temizlenmesi önemlidir. Bazen hafifçe silmeniz yeterli olabilirken derin bir yıkamaya da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada kumaşın çıkabilir ve yıkanabilir olması size pratiklik kazandıracaktır.

Bardak Tutacağı

Bebeğinizle dışarıda gezerken kendi suyunuzu, çayınızı veya herhangi bir içeceğinizi elinizde taşımak zor olabilir. Elbette termosunuzu bebek arabasının altındaki sepete koyabilirsiniz. Ancak her seferinde eğilip kalkmak sizi yoracaktır. Bu yüzden bebek arabasının bardak ya da termos tutacağının olması son derece pratik olacaktır.

Uzun Ömürlülük

Alacağınız bebek arabasının kaliteli malzemelerden üretilmesi ve dayanıklı olması son derece önemlidir. Aksi takdirde bebek arabanız bebeğiniz büyümeden miladını doldurabilir. Uzun ömürlü bir bebek arabası için bolca araştırma yapmayı unutmayın.

Fiyat

Bebek arabaları modeline ve sahip olduğu özelliklere göre çok çeşitli fiyatlarla gelmektedir. Her şeye sahip bir model istiyorsanız bazen fiyatlar çok pahalı olabilir. Bu yüzden araştırırken önce bütçenizin farkında olmak size fayda sağlayacaktır.

Kolay Katlama

Bebek arabanızın kolay katlanılabilir olması size çok fazla zaman ve rahatlık kazandıracaktır. Katlamak için harcayacağınız her saniye sizi işinizden ve bebeğinizden alıkoyacaktır. Hızlı ve kolay katlama sayesinde yolculuklara direkt hazır olabilirsiniz.

Boyut

Hangi boyut istediğinizden emin olmalısınız. Çok küçük ya da çok büyük almanız işleri zorlaştırabilir. Birden fazla arabanın boyunu karşılaştırın ve test sürüşüne çıkın.

Araba Uyumluluğu

Bebek arabalarının arabaya uyumlu modellerinin tam olarak ne kadar uyumlu olduğunu keşfedin. Arabaya kolayca takılıp çıkarılması hem bebeğinizin hem de sizin rahat etmenizi sağlayacaktır. 

Kullanım Kolaylığı

Bebek arabası hayatınızı kolaylaştırmak için var. Özelliklerinin kullanılmayacak kadar zahmetli olması genellikle hoş bir durum değildir. Bu yüzden almak istediğiniz bebek arabasının özelliklerinin kolayca kullanılabilir olduğundan emin olun.

Dayanıklı İskelet

Dayanıklılık bebeğiniz için en önemli etkenlerden bir tanesi. Taşıyacağı eşyalarla birlikte birçok bebek arabası yüksek ağırlıklara dayanmak için tasarlanmıştır. Yine de bebek arabasının iskeleti çok hoşunuza gitmediyse başka içinizi rahat ettirecek başka modellere bakabilirsiniz.

Oturma Pozisyonu

Yenidoğan bebekler devamlı uzanırlar. 6 aylık olana kadar da oturmaya başlamayacaklardır. Bebeğinizin rahatça oturabilmesi ve uzanabilmesi için bebek arabası koltuğunun ayarlanabilir olmasına dikkat edin.

Emniyet Kemeri

Emniyet kemerleri bebeği sıkıca sarmalı, boyu ayarlanabilir olmalı ve bebeğinizin savrulmasını engellemelidir. Bazı emniyet kemerleri 3 ya da 5 parçalı olmaktadır. 5 parçalılar bebeğinizin açması imkansız olması için tasarlanmıştır. Bebek arabası alırken emniyet kemerinin bir çocuk için ne kadar kolay veya zor açılabileceğini keşfedin.

Frenler

Her bir tekerlek frenini ve varsa el frenini tek tek test edin. Ne kadar tutabildiğini ve tekerlekleri ne kadar kavrayabildiğini keşfedin.

Menteşe ve Keskin Kenar

Meraklı bebekler bebek arabasını her yerini incelemek isteyebilir. Kendisine yapmayın derseniz büyük ihtimalle sizin bakmadığınız bir anda yapmaya çalışacaktır. Bu yüzden bebek arabanızın menteşelerinin ve kenarların bebeğinizin erişemeyeceği ya da eline zarar vermeyeceği şekilde tasarlandığından emin olmalısınız. Anlamanın en kolay yolu bebeğinizin parmağını sokabileceği yerlere ufak bir çubuk ya da pipet sokarak denemektir.koruyucu bebek arabasi

Bebek Arabası Seçimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebek arabası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek arabası alırken dikkat etmeniz gereken birçok konu vardır. Bebeğin güvenliği, bebek arabasının kullanışlığı ve pratikliği her şeyden önce gelir. Yanında sunduğu özellikler ve aparatlarla bebek arabasını kullanmak daha rahat olabilir. Sizin için sürmesi, kullanması ve taşıması rahat olan; bebeğiniz için de güvenli, oturması rahat ve ihtiyaçlarını karşılıyor olması bebek arabasında ilk bakmanız gereken özelliklerdir.

Nasıl bir bebek arabası alınmalı?

Alacağınız bebek arabası size birçok açıdan kolaylık sağlamalıdır. İhtiyaçlarınıza göre modeller arasından seçim yapmalısınız. Seçeceğiniz model bebeğinizin güvenliğini sağladığı gibi size pratik ve kolay bir kullanım sağlamalıdır.

Bebek arabasında ne önemli?

Bebek arabasında her şeyden önce güvenlik önemlidir. Tekerlek frenleri, dayanıklı iskelet ve emniyet kemeri gibi özellikleri mutlaka barındırmalıdır. Ardından dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizin konforudur. Rahatça oturup kalkabilmeli, bebek arasındayken rahatsız olmamalıdır. Bir diğer önemli madde ise kullanışlığıdır. Kolay ve pratik kullanım hem size hem de bebeğinize birçok fayda sağlayacaktır.

Travel sistem bebek arabası farkı nedir?

Travel sistem bebek arabasında bebek koltuğu bebek arabasından ayrılabilmektedir. Ayrılan koltuk aynı şekilde oto koltuğu olarak arabaya yerleştirilebilir.

Bebek arabasına kaçıncı ayda geçilir?

Bebeğinizin doğduğu ilk aylarda çok fazla dışarıda gezmeniz doğru değildir. Doktor kontrolü için basitçe kundağa almanız yeterli olacaktır. Bebek arabasına bebeğinizle gezmeye çıkacağınız dönemde geçmeniz en doğrusu olacaktır. Özellikle 8. aydan sonra bebeğiniz kendi başına oturmayı öğrenip oyuncaklarıyla oynamayı kavradığında bebek arabası çok işinize yarayacaktır.

Bebek arabası tek tekerlek mi çift tekerlek mi?

Tek tekerlekli bebek arabaları dönmek için daha az güç isterler. Kolayca yönlendirebilmenizi sağlayacak kadar hafiftirler. Çift tekerlekler ise daha sağlamdır ve engebeli arazilerde nispeten daha stabil bir sürüş deneyimi sunar.