Adetliyken İlişkiye Girmek Zararlı Mıdır?

Adetliyken İlişkiye Girmek Zararlı Mıdır?

Adetliyken ilişkiye girmek sizi rahatsız etmediği müddetçe sıkıntı değildir. Eğer adet iken cinsel ilişki zararlı mı diye merak ediyorsanız adet iken ilişkiye girmenizin sağlığınıza zarar verdiğine dair bilimsel bir kanıt yoktur. Hatta zararın aksine faydalarının bulunduğu düşünülmektedir. Adet döneminizde oluşan kramplarınızı ve şiddetli karın ağrılarını azaltabilir. Adet döneminde cinsel ilişki nasıl olmalı diye merak ediyorsanız bu yazımızda aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Adetliyken İlişki Girilir Mi?

Evet, adetliyken ilişkiye girebilirsiniz. Adet cinsel ilişki yaşamanıza engel değildir. Akıllara ilk önce adet iken cinsel ilişkiye girince hamile kalınır mı sorusu geliyor. Evet, adetliyken de hamile kalabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara da yakalanabileceğinizi ve bu enfeksiyonları yayabileceğinizi de unutmayın. Kan yoluyla bulaşabilecek bir enfeksiyonunuz varsa partnerinize bulaştırabilirsiniz. Yani, adet olsanız da korunmaya devam etmelisiniz. Adet döneminde cinsel ilişkiye girilir mi sorusunun cevabı aslında tamamen size kalmıştır. Adet dönemine yakın cinsel ilişkide kanama yaşayabilirsiniz. Her kanama regl kanaması değildir. Aynı şekilde adet dönemi bittikten sonra cinsel ilişki yaşayabilirsiniz ve adet bittikten sonra cinsel ilişkide kan gelmesi de normal bir durumdur. Adet dönemi bitiminde cinsel ilişki sonrası kanama olabilir ve bunun farklı sebepleri olabilir. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Adetiniz ilişkiye girmenizle hızlanabilir ve adet olabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında adet olmak normal bir durumdur.Adetliyken İlişki Girilir Mi?

Adet Döneminde İlişkiye Girmenin Riskleri Nelerdir?

Adet döneminde ilişkiye girmenin en büyük sıkıntısı rahat olamamanızdır. Size, partnerinize ve yatağa kan bulaşması aklınızı meşgul edebilir. Ortalığı kirletmenin vereceği endişe nedeniyle ilişkinizden zevk alamayabilirsiniz. Adet iken ilişkiye girmenin zararları idrar yolu enfeksiyonu yaşayabilme ihtimaliniz ve vücudunuzun bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız olduğu bir dönemde olmasıdır. Dikkatli olmanızda fayda vardır.  Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek zararlı mı sorusu için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır çünkü herkesin vücudu farklıdır. En sağlıklı bilgiyi doktorunuz size verecektir. Adetliyken ilişkiye girme konusunda kadınları düşündüren diğer konular ise ‘adet öncesi cinsel ilişki adet geciktirir mi’, ‘cinsel ilişki adet gecikmesi yapar mı’, ‘cinsel ilişki sonrası adet düzensizliği yaşar mıyım’ dır. Cinsel ilişki adet gecikmesi yapmaz, cinsel ilişki sonrası adet gecikmesi problemi yaşarsanız doktorunuza danışmalısınız. Çoğu kadın adet döngüsünün bozulmasını istemez ve adetliyken cinsel ilişki yaşamaya bu yüzde çekinir. Cinsel ilişki adet düzenini bozar mı sorusu da akıllara gelir fakat böyle bir şey yoktur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Riski Artar

Adet döneminde ilişkiye girmek idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir. Üretranın vajinaya olan yakınlığı nedeniyle bazı kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riski artar. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçmişiniz varsa bu konuyu doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Tamponunuzu Çıkarmayı Unutmayın

Regl dönemindeyken tampon taktıysanız, ilişkiye girmeden önce çıkarmayı unutmamalısınız. Unutulmuş bir tampon ilişki sırasında vajinanın derinliklerine itilebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Böyle bir durumda dikkatlice kendiniz çıkarmayı deneyebilirsiniz ancak eğer yapamıyorsanız durumu daha da kötüleştirmeden hemen bir hastaneye gitmelisiniz. 

Artan Cinsel Dürtüler

Adet döneminizde değişen hormon dengeleri nedeniyle cinsel dürtüleriniz de değişecektir. Bazı insanlar yumurtlama döneminde, yani adet döneminden yaklaşık iki hafta önce, cinsel dürtülerinin arttığını söylese de adet dönemi cinsel ilişki isteği artışı hissettiğini belirtenler de bulunmaktadır.

Adet Döneminde İlişkiye Girmenin Yararları Nelerdir?

Adet döneminde ilişkiye girmek vücudunuzda faydalı olabilecek çeşitli fizyolojik değişiklikleri tetikleyebilir. ‘Adet döneminde cinsel ilişki isteği artar mı’ sorusu vücuttaki değişikliklerle birlikte akıllara gelen bir sorudur. Kadınlar adet döneminde daha yüksek libidoya sahiptir, ilişki isteği artar. Bu durum ilişkiyi daha zevkli bir hale getirebilir. Ayrıca adet sayesinde doğal bir kayganlık oluşacaktır. Bu da yapay ürünlere olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. 

Orgazm Yaşamak Adet Sancılarını Azaltır

Adet sancıları, bazı kadınlara günlük hayatlarını devam ettirmelerine engel olacak kadar fazla acı yaşatabilir. Adetken orgazm yaşamak yaşadığınız krampları hafifletmeye yardımcı olur. Cinsel ilişki adet ağrısına iyi gelir mi diye düşünenler, evet gelir. Çünkü orgazm rahim kaslarını kasılmasına ve ardından salınmasına neden olur. Bu durum gerginliğinizi ve sancılarınızı hafifletir. Vücudunuz ilişki sırasında endorfin salgılayacaktır, bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Düzenli cinsel ilişki adet ağrısını azaltır mı sorusu akıllara geliyor. Kanıtlanmış olmasa da deneyimler azalttığı yönündedir. 

Periyodunuz Kısa Sürebilir

Çoğu kadın ‘’cinsel ilişki adet dönemini etkiler mi? cinsel ilişki adet düzenini etkiler mi? cinsel ilişki adet kanamasını azaltır mı?’ diye düşünmektedir. Orgazm sayesinde kas kasılmaları rahminizin içini temizlemeye yardımcı olur. Böylece periyodunuzun süresi azalır. Fakat, bunu destekleyecek bilimsel bir kanıt yoktur. Adetken ilişkiye giren insanlar cinsel ilişki adet getirir mi, cinsel ilişki adet olmayı hızlandırır mı? diye merak ederler. Cinsel ilişki adet getirmez, böyle bir bilimsel kanıt yoktur. Cinsel ilişki sonrası erken adet görme durumunun cinsel ilişkiyle bir alakası olmayabilir.

Endorfin Baş Ağrınızı Yatıştırabilir

Vücudunuz ilişki sırasında endorfin salgılar. Özellikle adetle artan migren krizleri bu sayede azalabilir. Adet döneminde migren atağı yaşayan çoğu insan seksten kaçınsa da araştırmalara göre, seks bu atakları geçirebiliyor veya hafifletebiliyor.Adet Döneminde İlişkiye Girmenin Yararları Nelerdir?

Daha Rahat Adet Dönemi İlişkisi İçin Tavsiyeler

Regl döneminde ilişkiye girmek kafa karıştırıcı ve zor olabilir. Fakat, biraz daha planlı ve hazırlıklı olmak daha rahat bir ilişki yaşamanızı sağlayacaktır. Ayrıca partnerinize karşı açık ve dürüst olmanız yaşayabileceğiniz problemleri büyük ölçüde önleyecektir.

Kanamanın Hafif Günlerini Deneyin

Kanamanın fazla veya hafif olması sizi ve partnerinizi rahatsız etmeyebilir. İsterseniz adet başlangıcı cinsel ilişki de yaşayabilirsiniz. Ancak, kanamanın daha hafif geçtiği günleri seçmek sizi daha da rahat hissettirecektir. Adetin üçüncü gününden sonra genelde kanamalar azalmış olacağından bu günleri tercih etmek daha rahat bir ilişki yaşamanızı sağlayacaktır.

Peçetenizi Hazır Tutun

İlişki yaşamadan önce, çarşafınızı, yatağınızı veya mobilyalarınızın üzerine kan bulaşmasını engellemek için biraz havlu koyabilirsiniz. Kendinizi rahat hissetmek ve hemen müdahale edebilmek adına yanınıza peçete koyabilirsiniz. Aynı zamanda işiniz bittiğinde kendinizi silmek için de peçeteyi yakınınızda tutmak işinize yarayacaktır.

Misyoner Pozisyonu Deneyin

İlişki sırasında sırt üstü yatmak kan akışını azaltabilir. Misyoner pozisyonda olmak size daha rahat hissettirebilir. İlişki sırasında herhangi bir rahatsızlık veya ağrı hissederseniz durup partnerinize söylemelisiniz. Bu dönemde daha hassas olmanız olasıdır.

Duşta Cinsel İlişki Deneyin

Duş, adet akışınıza yardımcı olabilir. Suyun rahatlatıcı etkisi de daha rahat bir ilişki yaşamanıza yardımcı olur. Rahat veya şehvetli bir müzikle ortamı romantikleştirebilirsiniz. Hatta mum da ekleyerek daha romantik bir hava yakalayabilirsiniz

Ön Sevişmeyi Atlayabilirsiniz

Ön sevişme sırasında sizin veya partnerinizin ellerine, vücuduna kan bulaşabilir. Bu konuda kendinizi rahat hissetmiyorsanız ön sevişmeyi atlayabilirsiniz. Eğer bu konudan rahatsız olmuyorsanız yakınlarınızda peçete tutmanız faydalı olacaktır.Daha Rahat Adet Dönemi İlişkisi İçin Tavsiyeler

Adetliyken İlişkiye Girince Hamile Kalınır Mı?

Adet iken cinsel ilişkide hamile kalınır mı diye merak ediyorsanız eğer, evet, korunmuyorsanız, adetken hamile kalma şansınız az da olsa vardır. Çoğu insanın hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem adetten iki hafta önce yaşadığı yumurtlama dönemi olsa da adetliyken de hamile kalabileceğinizi unutmamanız gerekir. Cinsel ilişkiden sonra adet oldum hamile olabilir miyim? Cinsel ilişkiden 1 gün sonra adet oldum hamile kalır mıyım? Cinsel ilişki sonrası adet olunursa hamile kalınır mı? Bu sorular kadınların sıklıkla sorduğu sorulardır. Bu ihtimal çok düşük olsa da böyle bir şüpheniz varsa biraz bekleyip test yapabilirsiniz.

Adetliyken İlişkide Korunmak Gerekir Mi?

Evet, adet bitmeden cinsel ilişki yaşarken de korunmak gerekir. Adetliyken düşük bir ihtimal de olsa hamile kalma riskiniz vardır. Ayrıca cinsel hastalıkların bulaşma riski adetken de devam eder. Bu hastalıklara siz yakalanabilir veya partnerinize bulaştırabilirsiniz. Hepatit gibi bazı virüsler adet kanında yaşar.

Adet Döneminde Cinsel İlişki Kısırlığa Neden Olur Mu?

Hayır, adet döneminde cinsel ilişki, doğrudan kısırlığa neden olmaz. Kısırlık, hamile kalmak için bir yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama durumudur. Kısırlığın nedenleri oldukça çeşitli olabilir ve çoğu zaman adet dönemindeki cinsel ilişkiyle ilgili değildir.

Adetliyken Cinsel İlişkiye Girmek Kanamayı Arttırır Mı?

Adet döneminde cinsel ilişki kanamayı artırır mı çiftlerin merak ettiği bir sorudur. Adetliyken cinsel ilişkiye girmek, genellikle adet kanamasını artırmaz. Adet dönemi boyunca vücut zaten kendiliğinden düzenli bir kanama süreci yaşar. Bazen cinsel uyarılma sırasında rahimde ve vajinada kan akışı artabilir. Bu, adet kanamasının hafifçe artmasına neden olabilir. Cinsel ilişki adet kanamasını azaltır mı derseniz eğer, cevap hayır. Sadece periyodunuzun süresi kısalabilir.Adetliyken Cinsel İlişkiye Girmek Kanamayı Arttırır Mı?

Adetliyken İlişkiye Girmek Hakkında Sık Sorulan Sorular

Adetliyken cinsel ilişkiye girince ne olur?

Regl iken cinsel ilişkiye girilirse ne olur, regl iken cinsel ilişkiye girmek zararlı mı merak edilen sorulardandır. Adetliyken cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sorun yoktur. Daha planlı bir ilişki yaşamanız ilişkinizi daha sorunsuz yaşamanızı sağlar. Adet ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilir.

Regl iken neden cinsel ilişki olmaz?

Regl iken cinsel ilişkiye girmekte sıkıntı yoktur. Ancak bu dönemde hijyene dikkat etmek önemlidir. Vücudunuz bu dönemde hastalık kapmaya daha müsaittir.

Adetin kaçıncı günü cinsel ilişkiye girilebilir?

Daha rahat bir cinsel ilişki geçirmeniz için adetinizin daha hafif geçtiği günleri tercih edebilirsiniz. Yani adetinizin 3.gününden sonra. 

Adet döneminde cinsel ilişki nasıl olmalı?

Adet döneminde cinsel ilişki yaşarken normal zamandan farklı olarak ilişkiye girdiğiniz yere, çarşafa, temizliğe dikkat edebilirsiniz. Diğer tüm şeyler normalde ilişki yaşarken yapmanız gerekenlerle aynıdır. Örneğin, korunmaya devam etmelisiniz.

Adetin 3 günü içine boşalırsa hamile kalınır mı?

Adet döneminde hamile kalma ihtimali düşük olsa da vardır. Bu durumda biraz bekledikten sonra test yapmanız ya da doktora gitmeniz en doğrusu olacaktır. Adetin süresi 10 günü geçerse cinsel ilişki yüzünden geciktiğini düşünüyorsanız test yapmanız en doğrusu olacaktır.