A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup

Etken Madde :

Parasetamol kombinasyon

ATC Kodu :

ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ

R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

R05X DİĞER

R05X DİĞER

R05X parasetamol kombinasyon

SB ATC :

R05X

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

HÜSNÜ ARSAN İLAÇLARI A.Ş.

Barkod :

8699570570062

Satış Fiyatı :

56.51 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bebeklerde ve çocuklarda grip ve soğuk algınlığı çeşitli sebeplerle sık sık ortaya çıkabilen sağlık sorunları arasındadır. Bu sağlık sorunlarının tedavisinde tercih edilen Aferin şurup nedir ve Aferin şurup ne işe yarar soruları da ebeveynler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Aferin pediatrik şurup sıvı formu sayesinde kolay kullanım sağlayan, berrak görünüşlü, nektarin kokulu ve kahve renkli bir ilaçtır. 

 

Aferin şurup çocuklarda yaygın görülen grip, soğuk algınlığı, kırgınlık gibi sağlık sorunlarına eşlik eden kas ağrısı, ateş, hapşırık, burun akıntısı gibi semptomların tedavisinde kullanılır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan bir ilaç olan Aferin, geniz akıntısı ve boğaz kaşıntısı gibi belirtilerin tedavisinde de tercih edilebilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup İçeriği

Aferin şurup içeriği ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren Parasetamol ve alerji tedavisinde kullanılan bir antihistaminik olan Klorfeniramin Maleattan oluşur.

Aferin şurup içerisinde bulunan yardımcı maddeler polietilen glikol, E420 kodlu sorbitol, gliserol, E216 kodlu propil parahidroksi benzoat, E218 kodlu metil parahidroksi benzoat, sodyum sakarin dihidrat, sodyum sitrat dihitrat, sodyum klorür, susuz sitrik asit, karmeloz sodyum, karamel, nektarin esansı ve deionize su şeklinde sıralanabilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Aferin pediatrik şurup içeriğinde yer alan gliserol baş ağrısı, mide bulantısı ve ishal gibi semptomlara yol açabilir. İlacın içeriğinde bulunan yardımcı maddelerden biri olan propil parahidroksi benzoat ve metil parahidroksi benzoat çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

Aferin pediatrik şurup kullanım şekli oral yoldandır. Tedavi için Aferin şurubun karton kutu ambalaj içinde gelen kaşık şeklindeki ve 5 mL'lik ölçek yardımıyla uygun dozlarda ve belirlenen süre boyunca ağız yoluyla düzenli şekilde alınması gerekir. Doktor aksini belirtmedikçe Aferin şurup ile tedavi 5 gün sürer. Aynı zamanda Aferin pediatrik şurubun günde 4 kezden fazla alınmaması önerilir. 

 

2-6 yaş arası çocuklarda doktorun önerisine göre 4 ila 6 saatte bir, bir ölçek yani 5 mL ilaç alımı önerilir. 

6-12 yaş arası çocuklarda doktorun önerisine göre 4 ila 6 saatte bir, iki ölçek yani 10 mL ilaç alımı önerilir.

12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ise doktorun önerisine göre 4 ila 6 saatte bir, dört ölçek yani 20 mL ilaç alımı önerilir. 

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Aferin şurubun yaygın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve karın ağrısı şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle Aferin pediatrik şurup uyuşukluk hali ve uyku da yaratabilir. 

 

Aferin şurubun ciddi yan etkileri arasında ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve kalp ritminde bozukluk yer alır. Eğer yüksek ateşle birlikte cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar görülüyorsa, cilt üzerine ve gözlere kan oturmasıyla birlikte ortaya çıkan iltihap durumu ve nefes darlığı gözlemleniyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir. Aksi halde karaciğer işlev bozuklukları, Lyell Sendromu gibi ikincil komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin pediatrik şurup kullanımına başlamadan önce eğer kullanacak olan kişinin parasetamol içerikli bir ilacı kullanacağı ilk seferse kişinin verdiği tepkiler yakından incelenmelidir. Cilt yüzeyinde döküntülü kızarıklıklar, nefes darlığı gibi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin pediatrik şurup kullanımı sırasında her doz arasında geçen sürenin 4 saatten az ve 6 saatten fazla olmamasına; kullanım miktarının günde 4 seferi geçmemesine dikkat edilmelidir. Doz ayarı ambalaj içinde yer alan ölçek yardımıyla yapılmalıdır. Ateş ve ağrı başta olmak üzere semptomların azalarak yok olması durumunda Aferin kullanımına doktorun bilgisi dahilinde son verilebilir. Semptomların azalmaması ya da ortadan kalkmaması durumunda eğer tedavi 5 günü doldurduysa Aferin kullanımı bırakılmalı ve alternatif tedavi yöntemleri için doktora başvurulmalıdır.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişiler, anemisi olan kişiler ve akciğer hastaları Aferin pediatrik şurubu doktor önerisi dışında kesinlikle kullanmamalıdır. Gilbert sendromu olan kişilerde parasetamol, sarılık hastalığına neden olabileceğinden dolayı Aferin pediatrik şurup doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Astım, kronik rinit ve kronik ürtiker hastalarının Aferin pediatrik şurup kullanırken dikkatli olması gerekir. Aşırı aktif tiroid fonksiyon bozukluğuna sahip kişilerin Aferin pediatrik şurup kullanımından kaçınması önerilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Aferin pediatrik şurup kullanımı sırasında alkol alınması durumunda karaciğer zehirlenmesi riski artmaktadır. Bu sebeple orta düzey alkol alımı sırasında alınan günlük parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması önerilir. Aksi halde kalıcı karaciğer hasarlarıyla karşılaşılabilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aferin pediatrik şurubun yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımı durumunda hasta gözlem altına alınmalıdır. Deri üzerinde döküntü ve kızarıklık, nefes darlığı, uyuşukluk hali, mide bulantısı ve çarpıntı gibi durumlarda kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Önerilen dozun çok üstünde Aferin alımı durumunda karaciğer hasarını engellemek amacıyla hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve müşahede altına alınması önerilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Aferin pediatrik şurubu önerilen dozda ve önerilen sıklıkta kullanmayı unutursanız günlük alım aralığına ve sıklığına uygun şekilde tedaviye devam etmeniz önerilir. Unutulan dozu telafi etmek amacıyla bir sonraki alım zamanında iki doz Aferin şurup alımı zararlı olabilir. Bu sebeple doktorun önerdiği düzenin takip edilmesi ve unutulan dozun iki kere alım şeklinde telafi edilmeye çalışılmaması gerekir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Aferin pediatrik şurubun parasetamol ya da Klorfeniramin Maleat içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Antihistaminik içeren diğer ilaçların, öksürük şurupları dahil olmak üzere Aferin pediatrik şurupla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır. Diğer ağrı kesici çeşitleriyle kombine Aferin kullanımından kaçınılması önerilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Nasıl Saklanmalıdır?

Aferin şurup raf ömrü 60 aydır. İlacın en doğru kullanım için 25 °C'nin altında, oda sıcaklığında saklanması önerilir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Kimler Kullanabilir?

Aferin pediatrik şurup, 2 yaş ve üzeri çocukların kullanımı için geliştirilmiş olan bir ilaçtır. Bu bağlamda Aferin şurubu kullanabilecek yaş aralığı değişkenlik göstermektedir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Bebeklere Verilebilir Mi?

Aferin şurup bebeklerde kullanımı, bu ilacın içeriği 2 yaşından küçük çocuklar için uygun olmadığından dolayı önerilmez.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Yaşlılara Verilebilir Mi?

Aferin pediatrik şurup çocukların kullanımı için geliştirilmiş bir içeriğe sahiptir. 60 yaşın üzerindeki kişilerde Aferin pediatrik şurup kullanımı önerilmez.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Aferin şurup gebelikte kullanımı doktor tarafından gerek görülmedikçe tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte Aferin şurup emzirirken kullanımı da doktor tavsiyesi olmadığı sürece tercih edilmemelidir.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Aferin pediatrik şurup reçeteli olarak satın alınabileceği gibi eczanelerden reçetesiz olarak da temin edilebilir. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Fiyatı Nedir?

Aferin pediatrik şurup reçeteli olarak satın alınabileceği gibi eczanelerden reçetesiz olarak da temin edilebilir. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Prospektüs PDF

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurubun prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

A-ferin 1 mg+ 160 mg/ 5 ml Pediyatrik Şurup Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aferin Şurup Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Aferin şurup etken maddeleri sebebiyle kullanıcı kişide gevşeme ve uyku hali yaratabileceğinden dolayı ilaç alımı esnasında araç kullanırken dikkat edilmesi önerilir. 

Aferin Pediatrik Şurup Zararlı Mı?

Aferin pediatrik şurup içeriğinde parasetamol bulundurduğundan dolayı dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yanlış kullanım ve doz aşımı durumunda karaciğer tahribatı yaratabilir. Bu sebeple Aferin pediatrik şurup mutlaka doktor önerisinde ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Aferin Pediatrik Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Aferin pediatrik şurup 2 yaş ile 12 yaş arasındaki çocukların kullanımı için uygundur. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez, 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde doktor önerisiyle kullanılabilir.

Aferin Şurup Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan Aferin şurup kas ağrısına ve boğazda kaşıntı hissine iyi gelir.