5 Yaş Çocukla Evde Yapılabilecek Etkinlikler

5 Yaş Çocukla Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Oyun, çocukların hayatında eşsiz bir yer kaplar ve çocuklar için sadece eğlence değil, aynı zamanda öğrenme ve gelişme açısından da büyük öneme sahiptir. Her çocuk, oyun oynamak için can atan içgüdüsel bir istekle doğar. Bu şekilde inanılmaz bir enerji ve merakla dünyayı keşfetmeye başlarlar. Küçük çocuklar için oyun, eşsiz bir yeni deneyimler yaşama, yetenekleri geliştirme ve sosyal becerileri pekiştirme fırsatıdır.

Oyunların büyülü dünyasında, çocuklar hayal güçlerini serbest bırakır ve kendi dünyalarını inşa ederler. Bu süreç, onların düşünme, problem çözme ve iletişim becerilerini güçlendirir. Oyun oynarken, çocuklar duygusal olarak da kendilerini ifade etme şansı bulurlar. Arkadaşlarıyla veya aileleriyle oyun oynarken duygusal bağlar kurar, empati geliştirir ve duygusal zekalarını zenginleştirirler.

Oyun aynı zamanda çocukların öğrenme sürecini destekleyen etkili bir araçtır. Eğitici oyunlar, çocukların matematiksel kavramlar, dil becerileri, renkler ve şekiller gibi temel konularda anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde öğrenmek, çocukların merak duygusunu uyandırır ve öğrenmeye olan ilgilerini artırır.

İsim, Şehir, Hayvan, Bitki

"İsim Şehir Hayvan Bitki" oyunu, çocuklar ve hatta yetişkinler arasında popüler olan bir oyun olsa da 5 yaş altındaki çocukla oynamak için birebirdir. Oyuncuların kelime hazinelerini ve hızlı düşünme yeteneklerini geliştirmeye yönelik olduğu için 5 yaş çocukla oynanacak bir oyundur. Oyunun temel amacı, belirli kategoriler altında verilen harfle başlayan isimler, şehirler, hayvanlar ve bitkiler bulmaktır.

Oyunu oynamak için en az iki oyuncu gereklidir, ancak daha fazla oyuncuyla daha eğlenceli olabilir. Oyuncular arasında kategoriler belirlenir. Geleneksel olarak dört ana kategori kullanılır: "isim" "şehir" "hayvan" ve "bitki." Ancak bu kategorilere ek olarak, oyuncular ek kategoriler de belirleyebilirler.

Bir oyuncu başlangıç oyuncusu olarak seçilir veya rastgele bir şekilde belirlenir. Başlangıç oyuncusu alfabeyi baştan sona sayarken herhangi başka bir oyuncu da bu sırada onu istediği bir anda durdurur. Bu komut verildiğinde sayan oyuncu hangi harfteyse o harf oyunun kuralı olur.

Kural belirlendikten sonra, süre başlatılır ve her oyuncu oyunun kuralı olan harf ile birer isim, şehir, hayvan, bitki ve varsa başka kategoriden örnek yazar. Süre bittikten sonra yazma işlemi durdurulur. 

Puanlama işlemi için, her oyuncu aynı anda sırasıyla her kategoride yazdığı örneği söyler. Aynı denk gelen oyuncular 5 puan alırken yazdığı örneği kimse yazmamış olan oyuncu 10 puan alır. O kategoriye örnek yazmamış oyuncular ise puan alamaz.İsim, Şehir, Hayvan, Bitki

Rubik Küp

Zeka küpü olarak da bilinen rubik küpler, 6 farklı renkten oluşur ve aynı renk küpleri aynı yüzde birleştirmeyi gerektir. 3 yaşından büyüklere uygun olan bu küpler özellikle 5 yaşına yakın çocukların gelişimi için tavsiye edilir. Rubik küp konsantrasyon gerektirmesi ve el-göz koordinasyonunu artırması sebebi ile zeka geliştirici bir oyundur. Oyuna süre vererek çocuğunuz için daha heyecanlı hale getirebilirsiniz. Rubik küpe süre vermek karar verme, dikkat, strateji gibi pek çok becerinin gelişimine katkıda bulunur.

Tangram

Her ne kadar tangram, 7 adet geometrik parçadan oluşan versiyonu ile ünlenmiş olsa da 7’den fazla parçadan oluşan tangram oyun setleri de mevcuttur. Çocuğunuzla tangram oynarken geometrik parçaları farklı şekillerde bir araya getirerek birçok şeklin gölge görünümünü tasarlayabilirsiniz. Ancak tangram oyunu alırken kutu içeriğinde örnek görsellerin olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bu oyun, çocuğunuzun sadece hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olur. Oysa önek görsellere bakarak aynısını yapmaya çalıştığında tangram, görsel zeka ve dikkat gelişimi de sağlar. Hatta unutkanlığı önlemeye de yardımcı olur. Tangram oyununun ahşap, plastik ve kağıt gibi çeşitli malzemelerden üretilmiş pek çok versiyonu vardır. 5 yaşa göre oyunlar arasında yer alan tangram çocuğun zekasının gelişiminde, kısacası bilişsel becerilerinin keşfedilmesinde oldukça etkili bir oyundur.

Saklambaç

Biraz da çocukluğumuza dönelim! Saklambaç, tüm dünyada yaygın bir biçimde oynanan ve en çok bilinen çocuk oyunlarından biridir. Ebe seçilen oyuncunun diğer oyuncuları bulması ile ilerler.

Önce, oyunculardan biri ebe olarak seçilir. Ebe bir duvara, ağaca ya da yakındaki başka bir nesneye kafasını yaslar ve gözlerini kapatarak ona kadar birer birer sayar ve sayması bittiğinde “önüm, arkam, sağım, solum sobe.” diyerek oyunculara bitirdiğini duyurur. Ebenin saydığı bu noktaya sobeleme noktası denir. Ebe saydığı sırada diğer oyuncular, ebenin onları göremeyeceği yerlere dağılır ve saklanırlar. Oyuncuların amacı, ebe saymayı bitirip onları aramak için sobeleme noktasından ayrıldığında gelip ellerini sobeleme noktasına dokundurarak sobe yapmaktır. Sobeleyebilen oyuncular kendilerini bir sonraki turda ebe olmaktan kurtarırlar. Ebenin saklandığı yeri bulup kendisinden önce sobelediği ilk oyuncu bir sonraki turda ebe olur ve oyun bu şekilde devam eder. Bu oyun, her yaşa uygun olduğu gibi 5 yaş çocukla oynanacak bir oyundur.saklambac

Hanoi Kuleleri

5 yaş çocuk için iyi bir strateji oyunu olan bu oyunun amacı disklerin direklere yerleşmesini sağlamaktır. Boyutlarına uygun bir şekilde dizilmeyen diskler oyunu kaybetmeye sebep olur. Üç direk ve farklı boylarda disklerden oluşan bu oyunda amaç, diskleri bu direklere büyüklüklerine göre bir sırayla dizmek. 5 yaş için eğitici oyunlardan biri olan Hanoi kulelerinin ilk kuralı, her hamlede sadece bir diskin taşınabildiğidir. Her hamlede en üstteki disk, direkten alıp diğer bir direğe taşınır. Taşıdığınız direkte daha önceden diskler olabilir. Ancak, hiçbir disk kendisinden küçük bir diskin üzerine koyulamaz. En alttaki taş, diğer tarafa aynı şekilde dizildiğinde oyun kazanılır.

Katamino

Katamino, çocukların geometrinin temel kavramlarını anlaması için tasarlanmış bir zeka oyunudur. Katamino, pentamino adı verilen parçalardan meydana gelmiştir. Oyunun 3 yaş ve üzerinden başlayarak her yaş çocuk için ayrı seviyeleri bulunur, hatta yetişkinlere de uygundur. Bu nedenle ailecek oynanacak oyunlarınızın arasına Katamino eklenebilir.

5 yaş zeka oyunları arasında tavsiye edilen Katamino, analitik düşünme becerileri kazandırır. Görsel zeka gelişimini desteklerken konsantrasyon yeteneğini geliştirir. Oyunda temel amaç, farklı şekillerdeki ahşap blokları belirli bir alana yerleştirmektir. Oyun tahtası, çeşitli boyutlardaki boş karelerle bölünmüş bir ısıtıcı şeklinde düzenlenmiştir.

Oyuncular sırayla belirli bir blok seçer ve bunu tahta üzerinde uygun bir şekilde yerleştirmeye çalışır. Bloklar, tahtadaki boş kareleri tamamen kaplamamalı ve birbirine çarpmamalıdır. Oyun ilerledikçe, daha karmaşık şekiller oluşmaya başlar ve oyuncuların strateji kullanarak blokları en verimli şekilde yerleştirmesi gerekir. Oyunun amacı, tüm blokları uygun bir şekilde tahtaya yerleştirerek tüm boş kareleri kaplamaktır. Katamino, tek oyuncu veya çok oyunculu modda oynanabilir.Katamino

Patates Baskısı

Zeka oyunlarından sıkılan çocukları biraz eğlendirelim. Patates baskısı, evde oynanabilecek eğlenceli oyunlardan biri olmakla beraber 5 yaş çocukla evde yapılacak aktivitelerden birisi. İlk olarak patatesler ortadan ikiye bölünür ve daha sonra baskı yapılmak istenen şekiller patatesin üzerine çizilir.

Ardından patates, çizilen şeklin kenarlarında derinlik oluşturacak şekilde kesilir ki şekil kağıda çıkabilsin.

Sonrasında, patatesin üzerindeki desen, sulu boya yardımıyla boyanır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta baskı sırasında daha iyi sonuç alınması için boyanın fazla sulu olmaması. Son olarak, patatesin renkli yüzeyi kağıdın üzerine yapıştırılır. Böylece rengarenk desenlerle dolu bir kağıt elde edilir!

Sıcak Soğuk

Oyuna başlamadan önce saklamak için küçük bir nesne seçmelisiniz. 

Sonrasında, oyuncular arasından bir ebe belirlemelisiniz. Ebe oyun alanının dışına çıktıktan sonra geride kalanlarla birlikte bu nesneyi saklamalısınız. Ebenin görevi ise bu nesneyi bulmak olacak. Ebeyi, diğer çocuklar nesneye yaklaştığında “sıcak” nesneden uzaklaştığında ise “soğuk” diyerek yönlendirmeliler. Ebe nesneyi bulunca kendi istediği birisini ebe olarak seçme hakkı kazanır. 

Büyük çocuklarda sıkılmamak için aynı anda saklanan nesnelerin sayısını artırabilirsiniz. Bu oyunda çocukların hem mesafe algısı hem dikkat becerileri gelişir.

Nesi Var?

Bu oyun, oldukça basit ama bir o kadar çocukların gelişimi için faydalı bir oyundur. Oyun için, 2 veya daha fazla kişiye ihtiyaç var. Oyunculardan biri oyunun oynandığı odadan istediği herhangi bir nesneyi seçer. Mesela, perde. Karşısındaki oyuncular nesneyi tahmin etmekte yardımcı olabilecek soruları ona sorarlar: Nesi var? Bu oyun, çocuğun evdeki nesnelere olan dikkatini artırırken betimleme yetisinin gelişmesine yardımcı olur -Nesi var? -Çizgili desenleri var. -Başka nesi var? -Parlak bir yüzeyi var. -Başka nesi var? -Üç farklı rengi var. -Buldum! Perde.Nesi Var?

5 Yaş Çocukla Evde Yapılabilecek Etkinlikler Hakkında Sık Sorulan Sorular

5 yaş evde ne oynanır?

5 yaşındaki çocuklar için evde oynanabilecek eğlenceli aktiviteler arasında isim şehir hayvan bitki, sıcak soğuk, patates baskısı, katamino, hanoi kuleleri, tangram ve rubik küp gibi etkinlikler bulunur.

5 6 yaş zeka oyunları nelerdir?

5-6 yaş arası çocuklar için zeka oyunları, onların düşünme becerilerini ve problem çözme yeteneklerini geliştirmek için önemlidir. Bu yaş grubu için uygun olan zeka oyunları arasında bulmacalar, rubik küp, katamino, tangram bulunur.

5 yaş zeka oyunları nelerdir?

5 yaş çocuklar için zeka oyunları saymakla bitmez. Bunlardan rubik küp, katamino, tangram ve bulmacalar çocuğunuzla oynamanız için uygundur.

5 yaşındaki kızımla ne oynayabilirim?

5 yaşındaki kızınızla evde oynayabileceğiniz eğlenceli aktiviteler arasında patates baskısı, resim yapma, hikaye kitapları okuma veya nesi var? Bulunur. Bu oyunlar, onun yaratıcılığını ve keşfetme isteğini destekleyerek keyifli bir vakit geçirmesini sağlar.

5 yaşındaki oğlumla ne oynayabilirim?

5 yaşındaki oğlunuzla farklı oyunlar oynayarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Örneğin, yapboz yaparak onun el-göz koordinasyonunu ve problem çözme becerilerini geliştirebilirsiniz. Tangram ile hayal gücünü destekleyebilirsiniz. Ayrıca, saklambaç oynayarak sizinle vakit geçirmesini sağlayabilir ve çevreyi keşfetmesine imkan tanıyabilirsiniz.