35 Aylık Bebek Gelişimi

Aylık Bebek Gelişimi
35 AYLIK
BEBEK GELİŞİMİ

Bebekleri günden güne büyüyüp gelişirken ebeveynler, minik yavrularının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek için araştırmalar yapar. Bu bağlamda 35 aylık çocuğun gelişimi de ebeveynler tarafından merak edilen konulardan biridir. Bebeklerin üçüncü yaşlarına giderek yaklaştığı bu dönemde edindikleri beceriler ebeveynler tarafından yakından takip edilir. 35 aylık bebek gelişimi boy kilo değerleriyle oluşturulan persentil eğrilerine göre takip edilebilir. Bu sayede bebeklerin fiziksel değerlerinin ideal gelişim sürecine uygun olup olmadığı tespit edilebilir. Bununla birlikte 35 aylık bebek gelişimi hareketleri ve anlamları gözlemlenerek de takip edilebilir. Bu noktada ebeveynler, 35 aylık bebek neler yapar sorusunu sıkça sorar. Peki, 35 aylık bebek gelişimi nasıl olmalıdır? İdeal 35 aylık bebek gelişimi için neler yapılmalıdır? Bu konuya dair merak ettiğiniz tüm bilgileri içeriğimizin devamında bulabilirsiniz!

35 Aylık Bebeklerin Boy ve Kilo Özellikleri

Bebeklerin aylara göre gelişim süreçlerinin takibinde kullanılan en önemli veriler arasında boy uzunluğu ve ağırlık değerleri de yer alır. Bebeğinizle aynı yaşta ve cinsiyette olan bebeklerin ortalama ve ideal değerleri alınarak oluşturulan 35 aylık bebek gelişimi cetveli, bebeklerin gelişim sürecinin takibini sağlar. 35 aylık bebek kilosu ve boyu için bazı alt ve üst sınırlar belirlenmiştir. Bu sınırlar ve bebeklerin ideal ölçüleri cinsiyetlere göre birbirinden farklılık gösterir.

35 aylık kız bebeklerin ağırlığı için belirlenen alt sınır 10800 gramken üst sınır ise 17600 gramdır. 35 aylık kız bebek kilosunun ortalama olarak 13700 gram olması beklenir. 35 aylık kız bebek boy uzunluğu için belirlenen alt sınır değeri 87.3 santimetre ve üst sınır değeri ise 101.4 santimetredir. Bu dönemde kız bebeklerin ortalama boy uzunluğu 94.4 santimetre kadardır.

35 aylık erkek bebek kilosu için belirlenen alt sınır 11300 gramken bu değer üst sınır için 17800 gram şeklinde belirtilmiştir. Bu dönemde erkek bebeklerin ortalama ağırlığı 14200 gram civarındadır. 35 aylık erkek bebek boy uzunluğu için alt sınır değeri 88.5 santimetre şeklindedir. Bu dönemde erkek bebeklerin boy uzunluğu üst sınırı ise 102.3 santimetredir. Otuz beş aylık erkek bebeklerin boy uzunluğu ortalama 95.4 santimetre kadardır.

Bebeklerin beyin gelişimi hakkında önemli ipuçları veren baş çevresi ölçüsü de periyodik olarak ölçülüp takip edilmesi gereken değerler arasında yer alır. Bu dönemde kız bebeklerin ortalama baş çevresi ölçüsünün 48.4 santimetre civarında olması beklenirken bu değer erkek bebekler için ise 49.4 santimetre kadardır.

Bebeklerin gelişim süreçleri genetik, hormonlar ve çevresel etkenler gibi birçok faktöre bağlı olarak ilerler. Buna göre bebeğinizin değerlerinin belirtilen 35 aylık bebek gelişimi boy kilo baş çevresi değerleriyle uyumlu olmaması bir sağlık sorununun varlığına ya da gelişim bozukluğuna dair kesin kanıt oluşturmaz. Bebek gelişimine dair en net bilgiyi çocuk doktorundan alabilirsiniz.

35 aylık bebek beslenme

35 Aylık Bebek Gelişiminde Beslenme Düzeni

Bebek gelişiminde önemli etkilere sahip olan noktalardan biri de beslenme düzenidir. 35 aylık bebek beslenmesinde bebeklerin kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün ile iki ara öğün olmak üzere günde beş kez besleme gerçekleştirilmesi önerilir. Bu dönemde bebeklerin öğün vakitlerinin yetişkinlerinkine benzer şekilde düzenlenmesi önerilir çünkü bebekler yakın zamanda kreş gibi sosyal ortamlara girerek alıştıkları düzenden ayrılmak durumunda kalabilir. Bu dönemde bebeklerin anne sütü almayı bırakmış olması beklenir. Bebeğin ihtiyaçlarına göre doktor kontrolünde uygun bir devam sütü kullanımı tercih edilebilir.

Bebeklerin sağlıklı gelişim gösterebilmesi için yeterli ve dengeli bir beslenme programı oluşturulması önerilir. Buna göre bebeklerin günlük ve haftalık beslenme düzeni planlanmalıdır ve bu programda tüm besin gruplarından yeterince bulunmasına dikkat edilmelidir. Bu dönemde bebekler evde pişen hemen hemen tüm yemekleri yiyebilecek mide ve bağırdak olgunluğuna ulaşmıştır. Buna göre et yemekleri, sebze yemekleri, kuru baklagiller, pilav ve makarna gibi besinler bebek beslenmesinde faydalanılabilecek gıdalar arasında yer alabilir.

Bebeklerin gelişimi için en önemli besin gruplarından biri proteindir. Günlük 700 miligramlık kalsiyum ihtiyacının karşılanması açısından da faydalı olan süt ve süt ürünleri, protein bakımından zengin besinlerdir. Bununla birlikte yumurta, kırmızı et, tavuk, balık ve kıyma gibi gıdalar da protein ihtiyacını karşılamak için tercih edilebilir. Balık, önemli bir yağ asidi olan omega-3 bakımından da zengin bir kaynaktır. Mercimek, nohut gibi kuru baklagiller de içeriklerindeki protein ve zengin mineral sayesinde bebek beslenmesinin önemli ögeleri arasında yer alır. Bebeklerin günlük lif ihtiyacını karşılayan ve önemli birer karbonhidrat kaynağı olan tahıllar da bu dönemde mutlaka bebek beslenmesinde bulunması gereken besin gruplarından biridir. Günlük 2 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve, bebeklerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Aynı zamanda mevsim yeşillikleri, kuru meyve ve kuruyemişler de bebek beslenmesinde yer alması gereken besinlerdendir.

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için yeterli vitamin alıyor olmaları da önemli noktalardan biridir. Buna göre bazı vitaminlerin yoğun olarak bulunduğu besinlerin beslenme programına uygun şekilde dağıtılması yoluna gidilebilir. Görme duyusu açısından oldukça önemli olan A vitamini ıspanak başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerde ve havuçta bulunur. B1 vitamini için fasulye, mercimek, bezelye ve ay çekirdeği; B2 vitamini için somon balığı, dana eti ve yumurta; B3 vitamini için hamsi, patates ve pirinç; B5 vitamini için mısır, karnabahar ve avokado; B6 vitamini için muz, ıspanak ve havuç; B7 vitamini için mantar, soğan ve badem; B12 vitamini içinse alabalık ve uskumru tercih edilebilir. C vitamini turunçgillerde, çilek ve kiwiide yoğun şekilde bulunur. D vitamini için bebeğin her gün öğlenden önce ve sonra 15’er dakika güneşlendirilmesi ve muz ile kefir tüketmesi önerilir. Sinir sistemi ve hormon dengesi açısından büyük önem taşıyan E vitamini yeşil yapraklı sebzeler ile ceviz, badem gibi yağlı tohumlarda ve zeytinyağında bulunur. K vitamini için karnabahar ve brüksel lahanası tercih edilebilir.

Otuz beşinci ayda bebeklerin damak zevki büyük oranda şekillenir. Buna göre bebekler, önceki aylarda keyifle tükettikleri besinleri bu dönemde tüketmeyi reddedebilir. Aynı zamanda bebekler yeni tatlara karşı hassasiyet de geliştirebilir. Bu noktada ebeveynlerin bebekleri yeni bir tatla tanıştırırken ortalama 20 kez deneme yapması önerilir. Bununla birlikte bebeklerin reddettiği besinler farklı formlarda sunulabilir. Bu besinleri bebeklerin sevdiği besinlerle birlikte sunmak doğru bir yöntem olabilir. Bebekler için ilgi çekici sunum tabakları hazırlamak da bebekleri yemek yemeye dair heveslendirebilir. Bu yöntemler, çeşitli sebeplerle iştahsızlık yaşayan ya da yemek ayırma davranışı gösteren bebekler için de tercih edilebilir. Bebekler spesifik bir besini reddetmeye devam ediyorsa bu gıdanın besin değerini ikame edecek bir başka besine yönelmek doğru olacaktır.

Bebeklerin iştahsızlığını azaltmak için kullanılabilecek farklı yöntemler de mevcuttur. Bu dönemde bebekler kendi kendilerini besleme becerisi kazandığından dolayı bu becerinin pekiştirilmesi onları yemek saatlerine karşı heveslendirebilir. Bu bağlamda bebeklere kendilerine ait bir tabak, bardak, çatal ve kaşık sağlanması önerilir. Aynı zamanda bebeklerin mümkün olan her öğünlerini ebeveynleriyle birlikte, aynı masa etrafında ve aynı anda yemesi de iştahsızlık ve yemek seçme davranışını azaltmada faydalı olabilir.

Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise günlük su tüketimidir. Bu dönemde bebeklerin günde 6 bardak kadar, yaklaşık 1500 mililitre su içmesi önerilir. İshal ya da aşırı terleme sebebiyle su kaybı gibi durumlarda su alımı mutlaka dengelenmelidir.

35 Aylık Bebek Gelişiminde Uyku Düzeni

35 aylık bebek gelişimi uyku düzeniyle yakından ilişkilidir. Çünkü bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan hormonlar uyku esnasında salgılanır. Bununla birlikte bebekler gün boyu öğrendiklerini uyku esnasında pekiştirerek kalıcı hafızalarına kaydeder. Ayrıca bebekler gün boyu meraklarını gidermeye ve öğrenmeye devam etmek için gerekli enerjiyi de uyku aracılığıyla sağlar. Bu dönemde bebeklerin günlük uyku ihtiyacı 13 saat kadardır. Bu ihtiyacın yaklaşık 11 saati gece uykusundan karşılanır. Bebeklerin gündüz yarım saatle 2 saat arasında değişen bir uyku uyuması onların ruh halinin düzelmesine ve kaybettikleri enerjiyi geri koymalarına yardımcı olur. Bu dönemde bebekler için ideal uyku düzeni için 7-7 sistemi uygulanabilir. Buna göre bebekler akşam 7’de uyumuş ve sabah 7’de uyanmış olmalıdır. Bu sistemde en verimli gündüz uykusu saati öğlen 12 ve 2 arasındadır.

35 aylık bebek uyku eğitiminde bebeklerin kendi odasında ve yatağında uyuması beklenir. Aynı zamanda bebeklerin kendi kendine uykuya dalabilmesi de bu dönemde kazanılmış olması beklenen beceriler arasında yer alır. Önceki aylarda çeşitli sebeplerle uyku saatini geciktirmek isteyen bebekler otuz beşinci ayda uykuya tek başına dalmak istemez. Bunun sebebi ayrılık korkusu olabileceği gibi huzursuzluk ya da karanlık korkusu da olabilir. Bebeklerin ayrılık korkusu yaşaması durumunda uykuya hazırlık sürecinde bebekle yakın temas kurulabilir ve bu sayede bebeğin rahatlaması sağlanabilir. Bebeğin kendini huzursuz hissetmesi durumunda uyku öncesinde ılık bir banyo ve masaj gibi sakinleştirici etkinlikler gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda bebekle birlikte kitap okumak ya da bebeğe ninni söylemek de bebeği uykuya hazırlamak için faydalanılabilecek yöntemler arasında yer alır. Bebeğe genellikle pelüş hayvanlar arasından seçilen bir “uyku arkadaşı” sağlanması ya da bebeğin sürekli kullandığı battaniye olan “güvenli battaniye” kullanılması da bebeğin huzursuzluğunu giderebilir. Karanlık korkusuna karşı bebeğin odasının kapısı aralık bırakılabilir ve uygun bir gece lambası kullanılabilir.

Bu dönemde ebeveynler, bebeklerinin uyumasını sağlamak için çeşitli yöntemlere başvurabilir. Bebeğin sakinleşmesi için uyuyana kadar bebeğin yanında durmak bu yöntemlerin en yaygınıdır. Bebeğe bir hikaye okumak ya da bir ninni söylemek kabul edilebilir ancak bebekler uykuya gitmemek için bu istekleri kademeli olarak artırabilir. Bir gece tek hikayeye ikna olan bebekler ertesi gece üç hikaye dinlemeden uyumak istemeyebilir. Bu sebeple bebeklerle açık iletişim kurulması ve sınırların korunması önemlidir.

Bu dönemde bebeklerin gece uykusu çeşitli sebeplerle bölünebilir. Bu sebeplerden ilki bebeklerin gece açlığı yaşamasıdır. Bu durumun önüne geçmek için uykudan yaklaşık iki saat önce bir ara öğün oluşturma yoluna gidilebileceği gibi gece devam sütüyle besleme de yapılabilir. Bebeklerin gece uyanmasına sebep olan bir diğer durum da tuvalet ihtiyacıdır. Bu durumda bebeklerin tuvalet ihtiyacını karşılamasına yardım edilmeli ve hemen ardından bebek yatağa yönlendirilmelidir. Aksi halde bebeğin yeniden uykuya dönmesi zorlaşabilir.

35 Aylık Bebeklerin Edindiği Beceriler

35 aylık bebek gelişimi konusunu araştırırken ebeveynlerin göz gezdirmesi gereken noktalardan biri de bu dönemde bebeklerin edindiği becerilerdir. 35 aylık bebek gelişimi nasıl olur sorusunun cevabı bebeklerin her ay yeni edindiği kazanımlar ya da pekiştirdiği beceriler gözlemlenerek verilebilir. Bu dönemde bebeklerin edindiği ya da pekiştirdiği beceriler ve gerçekleştirdiği davranışlar birkaç başlık altında incelenebilir.

35 Aylık Bebeklerde Fiziksel Gelişim ve Edinilen Beceriler

Otuz beşinci ayda bebekler koşabilir, geri geri yürüyebilir, iki ayaklarını kullanarak merdiven çıkabilir ve inebilir. Bu dönemde bebekler tırmanmaktan ve dans etmekten zevk alır. Tek ayak üstünde dengede durabilen bebekler üç tekerlekli bisiklet sürebilir ve desteklendiğinde öne doğru takla atabilir. Otuz beşinci ayda bebekler ortalıkta koşturmaktan, sürekli hareket halinde olmaktan zevk alır.  

35 Aylık Bebeklerde Zihinsel Gelişim ve Edinilen Beceriler

35 aylık bebek zeka gelişimi bebeklerin dünyayı algılama ve anlama biçimini önemli ölçüde değiştirir. Bu dönemde bebekler amaç sonuç ve sebep sonuç ilişkileri kurabilir, nesnelerin işleyiş biçimlerini anlayabilir ve bu doğrultuda problemler çözebilir. Kendilerine verilen sıralı komutları anlayan ve eksiksiz şekilde yerine getirebilen bebekler için zaman kavramı anlam kazanmaya başlar. Buna göre bebekler için yalnızca “şimdi” değil “dün” ve “yarın” gibi kavramlar da anlaşılabilir hale gelir. Aynı zamanda bu dönemde bebeklerin hafızaları da gelişir. İletişim becerileri birçok açıdan gelişen bebekler etraflarındaki insanların yüz ifadelerini gözlemleyerek onların duygularını anlayabilir. Aynı zamanda bebekler, kendisine yaşı sorulduğunda parmaklarıyla gösterebilir.

35 aylık bebek dil gelişimi bebeklerin iletişim becerilerinin geliştiği bir diğer alandır. Bu dönemde bebeklerin kurduğu cümleler çok daha anlamlı ve kurallı hale gelir. Aynı zamanda bu dönemde bebekler konuşma esnasında kendi seslerini de kontrol edebilir. Yabancı kişiler de bebeğin kullandığı kelimeleri ve kurduğu cümleleri anlayabilir. Bu dönemde bebekler kendilerinden üçüncü şahıs olarak bahsetmeyi bırakıp “ben”, “benim”, “kendim”, “bana” gibi ifadeler kullanabilir. Cümlelerinde “benim topum” gibi iyelik ifadeleri kullanabilen bebekler, “bu benim bebeğim değildir” gibi tanımlama cümleleri oluşturabilir. Bebekler, işaret ettikleri nesneleri tanımlamak için “bu” ve “şu” gibi ifadeler kullanabilir. Bu dönemde bebekler istek kipi içeren cümleler kurabilir ve geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman olmak üzere üç farklı zaman kullanabilir. Otuz beşinci ayda bebekler “bu ne?” gibi basit sorular oluşturmak yerine “bu benim biberonum mu?” gibi kurallı sorular sorabilir.

35 Aylık Bebeklerde Motor Becerilerinin Gelişimi ve Edinilen Beceriler

Otuz beşinci ayda bebekler birçok açıdan kişisel bakım aktivitelerini kendi başına gerçekleştirebilecek seviyeye erişir. Bu dönemde bebekler giysilerinin çıt çıtlarını açabilir, fermuar açıp kapatabilir. Aynı zamanda düğmelerini ilikleyebilir ya da açabilir. Dolayısıyla otuz beşinci ayda bebekler kendi giysilerini giyip çıkarabilir. Otuz beşinci ayda bebekler kendi başına dişlerini fırçalayabilir, saçlarını tarayabilir, ellerini yıkayıp kurulayabilir, kendini besleyebilir ve banyoda kendini yıkayabilir. Bebeklerin özerkleşmesi yalnızca kişisel bakım aktiviteleriyle sınırlı değildir. Bu dönemde kapıları kulplarını kullanarak açıp kapatabilen bebekler şişe kapaklarını takıp çıkarabilir. Kalem kullanma konusunda gelişen bebekler yan ve düz çizgi çekebilir, muntazam daireler çizmeye başlayabilir. Bu dönemde bebekler nesneleri iç içe yerleştirebilir ve bir çubuğu deliğe oturtabilir.

35 aylık bebek bilişsel gelişimi

35 Aylık Bebeklerde Bilişsel Gelişim ve Edinilen Beceriler

Otuz beşinci ayda bebeklerin bilişsel gelişimi onların önemli kazanımlar elde etmesine olanak tanır. Bu dönemde bebeklerin nesneleri algılama ve sınıflandırma biçimi fazlasıyla gelişir. Nesneleri boyut, şekil ve renk bakımından ayırt edip sınıflandırabilen bebekler için yalnızca bir grup içinde farklı olanı bulmak ya da aynı olan nesneleri eşleştirmek değil aynı zamanda karşılaştırma yapmak da mümkün hale gelir. Buna göre bebekler “açık” ve “kapalı”, “içinde” ya da “dışında”, “altında” ya da “üstünde”, “uzun” ya da “kısa”, “hafif” ya da “ağır” gibi özellikleri tanıyabilir. Bu dönemde bebekler bir bütünün eksik parçalarını tanımlayabilir ve oyuncak bebekle emzik gibi birbiriyle ilişkili nesneleri eşleştirebilir.

35 Aylık Bebek Gelişimi İçin Oyunlar

35 aylık bebek gelişimi oyunlar ve oyuncaklarla yakından ilişkilidir. Çünkü bu dönemde bebekleri eğitmek ve onlara çeşitli değerler kazandırmak için oyuncaklardan faydalanmak ve oyunlaştırma yoluna gitmek en doğru yöntemdir. Bu dönemde evcilik gibi rol yapma oyunları bebekler için oldukça eğitici ve keyiflidir. Bu oyunlarda çay takımları, mutfak setleri, tamir aletleri ve doktor setleri kullanılabilir. Aynı zamanda pelüş oyuncaklar, oyuncak bebekler, günlük hayatta kullanılan telefon, market sepeti ve ütü gibi oyuncaklar da bu dönemde tercih edilebilir.

35 aylık bebek gelişimi oyuncakları arasında yapbozlar, bul tak ve sök tak oyuncaklar, labirent oyuncaklar da yer alır. Aynı zamanda yapı blokları ve küpler de bu dönemde kullanılabilir. Bu oyuncakların yanı sıra araba, kamyon, tren, uçak ve gemi gibi oyuncaklar da otuz beşinci ayda tercih edilebilir.

Bu dönemde bebeklerin zihinsel ve bilişsel gelişimi için sınıflandırma ve eşleştirme oyunları tercih edilebilir. Bu bağlamda farklı renk ve boyutlarda toplar edinilmesi doğru olur. Aynı zamanda bu dönemde bebeklerin ritim duygusunun pekişmesi için marakas, davul, ksilofon ve piyano gibi müzik aletleri kullanılabilir.

Bebeklerin dil gelişimi için kitap okumak da oldukça önemlidir. Bu dönemde bebekler kitapların resimlerine bakarak bir hikaye oluşturup anlatabilir. Bebeklerin hayal gücünün gelişmesi için bu etkinlik gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda bebeklerle birlikte kitap okurken ara ara bebeğe çeşitli sorular sorulması onu düşünmeye teşvik eder. Bebeklerle diyaloga geçilmesi de onların iletişim becerilerini pekiştirmeye yardımcı olur. Bu dönemde bebeklerin hayatında güncel konular olan tuvalet eğitimi, hayvan sevgisi ve sofra adabı gibi konularda pedagojik olarak onaylanmış kitaplar tercih edilebilir. Sesli kitaplar ve üç boyutlu kitaplar da bebekleri eğlendiren materyaller arasında yer alır.

Otuz beşinci ayda bebeklerin elişi faaliyetlerine yönlendirilmesi önerilir. Bu bağlamda renkli jumbo boy boya kalemleri, renkli kağıtlar, resim defteri ve boyama kitabı gibi malzemeler tercih edilebilir. Aynı zamanda su bazlı parmak boyalar da bu dönemde kullanılabilir. Bebeklerin kas gelişimleri açısından oyun hamuru ve kinetik kum gibi malzemeler de otuz beşinci ayda tercih edilebilecek oyuncaklar arasında bulunur. Bu dönemde bebekler, küt uçlu bir makasla kağıt kesebilir ve bir model olduğunda kağıt katlayabilir. Bebekler bu dönemde çizgilerden ve geometrik şekillerden oluşan resimler çizebilir.

35 aylık bebek oyunları

35 Aylık Bebeklerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler günden güne büyüyüp gelişirken onların becerileri ve bu bağlamda ortaya çıkan ihtiyaçları da değişiklik gösterir. Buna göre ebeveynlerin bebeklerine sağlıklı ve güvenli bir büyüme ortamı sağlamak için dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Ebeveynlerin özen göstermesi gereken konular birkaç başlık altında incelenebilir.

Güvenlik Önlemleri

Bebekler otuz beşinci ayda ev kazalarına çok açık hale gelebilir. Bu bağlamda bazı önlemler alınması gerekir. Elektrikli ev aletleri, evdeki risk unsurlarından ilkidir. Bu sebeple elektrikli aletlerin güvenceye alınması önerilir. Aynı zamanda bebeklerin erişebileceği yükseklikteki prizler güvenlik kapağıyla kapatılmalı ve kablolar da güvenceye alınmalıdır. Mobilyalar da bebekler için daha güvenli şekilde düzenlenmelidir. Buna göre bebeklerin koşarken çarpıp yaralanabileceği sivri köşeli mobilyalara plastik köşebent takılmalıdır. Bebeklere zarar verebilecek kesici delici aletlerin bulunduğu çekmece ve dolap kapakları bebek kilidiyle kapatılmalıdır. Ayrıca bebekler bu dönemde tırmanmaktan hoşlandığı için devrilme tehlikesi taşıyan mobilyalar duvara monte edilmelidir. Bu dönemde kapılara takoz ve pencerelere güvenlik kilidi takılmalıdır. Çok katlı evlerde bebeklerin kaza geçirmesini engellemek için bebek güvenlik kapısı kullanılmalıdır. Aynı zamanda bebekler bu dönemde beşiklerine tırmanıp kolayca inebildiği için düşme riskini engellemek açısından güvenlik parmaklığı tercih edilebilir.

Ev İşleri ve Görev Dağılımı

Otuz beşinci ayda bebeklerin merakını gidermek için başvurduğu birincil yöntem ebeveynlerini gözlemlemektir. Bu bağlamda gün içinde ebeveynlerin gerçekleştirdiği ev işleri ve günlük rutinler bebeklerin fazlasıyla ilgisini çeker. Bu dönemde bebeklerin evi toparlama, yemek hazırlama gibi süreçlere dahil edilmesi onların sorumluluk bilincinin gelişmesi ve becerilerinin pekişmesi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda bebeklerin bu işlere aktif şekilde katılabilmesi ve ev kurallarını öğrenebilmesi için bir görev tablosu yapılabilir. Bu sayede bebek olumlu davranışları için ödüllendirilebilir.

Duvar Boyama

Bebekler otuz beşinci ayda gelişen hayal güçlerini ve el becerilerini yansıtmak için çeşitli keşifler gerçekleştirebilir. Bu bağlamda duvarların boya kalemleriyle ya da makyaj malzemeleriyle boyanması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumda bebeğe asla yüksek sesle, tepkili şekilde yaklaşılmamalıdır. Bebekle açık iletişim kurulmalı, resim yapmak için kağıt ve boyama kitabı gibi araçları tercih etmesi gerektiği anlatılmalıdır. Boyaya zarar vermeden duvarı temizlemek için arap sabunu, rendelenmiş beyaz sabun, karbonat ve sirke gibi malzemeler kullanılabilir

Tuvalet Eğitimi

35 aylık bebek tuvalet eğitiminde bebeklerin bu eğitimi büyük oranda tamamlamış olması beklenir. Genellikle on sekizinci ayda başlaması önerilen teorik eğitim, yirmi dördüncü ay civarında pratik eğitimle pekiştirilmelidir. Her bebeğin gelişim süreci ve dolayısıyla tuvalet eğitimindeki ilerleyişi birbirinden farklı olabilir ancak otuz beşinci ay bebeklerin tuvalet ihtiyacının farkında olması, tuvaletini tutabilmesi ve lazımlık kullanabilmesi için uygun bir dönemdir. Bu dönemde bez kullanımı bırakılabilir. Bunun üzerine kullanılacak olan bebek iç çamaşırlarının yüzde yüz pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. İç çamaşırları yıkanıp ütülenmeden yeniden kullanılmamalıdır ve her gün değiştirilmelidir. Bebekler gece tuvalet eğitimine geçtiğinde gece bez kullanımı da terk edilebilir. Bu dönemde önlem amaçlı olarak bebeklerin yatağında koruyucu örtü kullanımına devam edilebilir.

35 aylık bebek diş bakımı

Diş Bakımı

Otuz beşinci ayda bebeklerin bu dönemde çıkmış olması gereken tüm dişleri tamamlanır. Bu bağlamda bebekler daha önce hiç diş doktoruna gitmediyse bu dönemde mutlaka bir randevu oluşturulması önerilir. Bu sayede çene ve diş yapısında herhangi bir bozukluk olup olmadığı tespit edilebilir. Bu dönemde bebeklerin dişlerini günde iki kez yuvarlatılmış kıl uçlu bir fırçayla fırçalaması gerekir. Aynı zamanda otuz beşinci ayda doktor önerisiyle florürlü diş macunu kullanımına geçilebilir.

İki Yaş Sendromu

İki yaş sendromu on sekizinci ay ile otuz altıncı ay aralığında hem bebeklerin hem de ebeveynlerin gündeminde yer alan en önemli konulardan biridir. İki yaş sendromu, bebeklerin bir birey olduklarının farkına varması ve bu farkındalığın herkes tarafından onaylanmasını beklemesi ile meydana gelir. Bu dönemde bebekler özgürleşmek, her işi kendi başına yapmak ister. Bu bağlamda bebekler kendilerine sunulan teklifleri reddeder, kendi isteklerinin gerçekleşmesi için tutturur ve istedikleri gerçekleşmediğinde hırçınlaşır. Bu dönemde bebeklerin güvenli bir alanda kendi özgürlüklerini deneyimlemesine izin verilmelidir. Aynı zamanda bebeklerle açık iletişim kurulması, onun onaylandığının ve tanındığının yansıtılması da duygusal gelişim açısından önemlidir. Bu dönemde bebeklerin hırçın davranışlarını dizginlemek için bebeğe seçenekler sunulabilir ve oyunlaştırma yoluna gidilebilir. Yine de bu dönemde disiplin elden bırakılmamalıdır.

Kreş

Bebeklerin kaçıncı ayda kreşe gönderilebileceği özellikle çalışan ebeveynler tarafından sık sorulan sorulardan biridir. Ebeveynlerin çalışıyor olması ya da evde verilen eğitimin bebek için yeterli olmadığının düşünülmesi gibi durumlarda devreye kreşler girer. Kreşler, bebeklerin sosyalleşebileceği ve yeni beceriler edinebileceği bir ortamdır ancak bebekler için yabancı hissettirebilir. Bebeklerin kreşe gitmeye hazır olup olmadığının anlaşılabilmesi için gözlemlenmesi gerekir. Eğer bebekler farklı ortamlarda huzursuzluk yaşamıyor ve yeni ortama hızla alışabiliyorsa kreş denemelerine başlanabilir. Bu dönemde bebeklerin paralel ve birlikte oyun oynama becerisi kazanması, sıralı oynama ve paylaşma farkındalığı edinmesi ve özbakım aktivitelerini kendi başına gerçekleştirebilmesi onları kreşe gitmek için hazır hale getiren diğer faktörler arasında sıralanabilir. Bebek kreşe gitmek için hevesliyse ve kreş ortamında olumlu tepkiler veriyorsa otuz beşinci ayda kreş eğitimine başlanabilir. Bebek kreş fikri karşısında huzursuz hissediyorsa, sessizleşiyorsa ya da agresifleşiyorsa bu süreç askıya alınabilir.

35 Aylık Bebeklerin Gelişimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

35 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Otuz beş aylık bebekler desteklendiklerinde öne doğru takla atabilir, yardıma ihtiyaç duymadan merdiven inip çıkabilir ve üç tekerlekli bisiklet sürebilir. Bu dönemde bebekler adını ve soyadını söyleyebilir, sorulduğunda parmaklarıyla yaşını gösterebilir. Çok daha akıcı ve anlamlı cümleler kuran bebekler birçok kişisel bakım aktivitesini kendi başına gerçekleştirebilir. Dişlerini fırçalayabilir, saçını tarayabilir, giyinip soyunabilir, kendini besleyebilir ve banyoda kendini yıkayabilir.

35 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Otuz beş aylık kız bebeklerin ağırlığı için belirlenen alt sınır 10800 gram ve üst sınır ise 17600 gramdır. Bu değerler otuz beş aylık erkek bebekler için alt sınır 11300 gram ve üst sınır ise 17800 gram olacak şekilde belirlenmiştir. Otuz beş aylık kız bebeklerin ortalama ağırlığı 13700 gramken erkek bebeklerin bu dönemdeki ortalama ağırlığı 14200 gram civarındadır.

Bebekler Gece Kaç Saat Aç Kalabilir?

Bebeklerde gece açlığı görülmesi otuz beşinci ayda genellikle karşılaşılmayan bir durumdur. Bu dönemde bebekler uykudan iki saat önce hafif bir öğünle beslenebilir. Gün boyu tüketilen gıda miktarının az olması ya da bebeklerin çeşitli sebeplerle gece uyanması durumunda devam sütüyle besleme gerçekleştirilebilir. Bu dönemde bebekler gece 6 saatten fazla aç kalabilir.

35 Aylık Bebek Ne Kadar Mama Yer?

Bebek beslenmesinde tüketilen besin değerleri ve öğün programlaması kadar porsiyonlar da önemlidir. Otuz beşinci ayda bebekler için uygun porsiyonlar bir yetişkinin porsiyonunun yarısı ve çeyreği arasında değişiklik gösterir. Bebekler, tabaklarındaki tüm besinleri yemek ve her şeyi tüketmek için zorlanmamalıdır.