UCAND 16 mg 28 Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

UCAND 16 mg 28 Tablet

UCAND 16 mg 28 Tablet

Etken Madde :

kandesartan

ATC Kodu :

C - KALP DAMAR SİSTEMİ

C09 RENİN-ANJİYOTENSİN SİSTEMİ

C09C ANJİYOTENSİN II ANTAGONİSTLERİ

C09CA Anjiyotensin II antagonistleri

C09CA06 kandesartan

SB ATC :

C09CA06

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

NOBEL SAĞLIK ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ.

Barkod :

8680638010095

Satış Fiyatı :

182.38 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

UCAND 16 mg 28 Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

İlacınızın ismi CO-UCAND'tır. 28 ve 84 tabletlik ambalajlarda kullanıma sunulmuştur. Tabletler açık sarı renkli, oblong, bir yüzü tek çentiklidir. CO-UCAND yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılmaktadır (hipertansiyon tedavisinde). İki adet etken madde içermektedir: Kandesartan sileksetil ve hidroklorotiyazid. Bu iki etken madde kan basıncınızın düşürülmesinde birlikte rol almaktadırlar.

İlaç UCAND 16 MG 28 TABLET, UCAND 8 MG 28 TABLET, UCAND 32 MG 28 TABLET şeklinde farklı dozlarda eczanelerde satılmaktadır.

UCAND 16 mg 28 Tablet İçeriği

UCAND içeriğini Kandesartan sileksetil ve Hidroklorotiyazid oluşturur.

UCAND içerisinde bulunan yardımcı Laktoz monohidrat (inek sütü kaynaklı), mısır nişastası, polietilen glikol 8000 P, hidroksipropil selüloz–L, kalsiyum karboksi metil selüloz, magnezyum stearat, sarı demir oksit şeklinde ifade edilebilir.

UCAND 16 mg 28 Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

UCAND içeriğinde yer alan hem etkin hem de yardımcı maddeler çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

UCAND 16 mg 28 Tablet Nasıl Kullanılır?

UCAND Tabletleri bütün olarak bir bardak su ile yutunuz. Tabletleri her gün aynı saatte almaya çalışınız. Bu, sizin tableti almayı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

UCAND 16 mg 28 Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

UCAND’ un yaygın yan etkileri sersemlik, baş dönmesi, solunum yolu enfeksiyonları, baş ağrısı, kan testi değerlerinizde değişiklik, idrarda şeker, halsizlik, kan basıncında düşüş, iştah kaybı, ishal, kabızlık, mide iritasyonu ve deride döküntü olarak ifade edilebilir. Trombositlerinizde veya kan hücrelerinizde azalma, kanda sodyum miktarının azalması, kas krampları, potasyum miktarının artması veya azalması, öksürük, bulantı, karaciğerde iltihaplanma, derinin su toplaması veya soyulması, ağızda olası su toplaması, sırt ağrısı, eklemlerde ve kaslarda ağrı, sarılık, uyuma zorluğu, depresyon, huzursuzluk, bulanık görme, kollarda ve bacaklarda karıncalanma, anormal kalp atışı, yüksek ateş, solunum güçlüğü, pankreasın iltihaplanması, yüzün, dudakların veya boğazın şişmesi, deride kırmızı veya pembe noktaların oluşması ilacın daha ciddi yan etkileridir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

UCAND 16 mg 28 Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Kandesartan sileksetil veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı alerjikseniz (aşırı duyarlılığınız varsa) UCAND kullanmayınız. UCAND ilacını şeker, böbrek yetmezliği, kalp, karaciğer ve böbrek problemleri gibi rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuza bildiriniz.

UCAND 16 mg 28 Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

UCAND kullanırken doktorunuz sizi daha sık görmek ve düzenli kontrol etmek isteyebilir. UCAND kullanırken operasyon geçirecek iseniz doktorunuza veya diş hekiminize bildiriniz. Anestezik ilaçlar il birlikte kullanıldığında kan basıncını düşürebilir.

UCAND 16 mg 28 Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Hafif ve orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda kandesartan sileksetil'in önerilen başlangıç dozu 4 mg'dır. Ağır böbrek yetmezliğiniz varsa UCAND'ı kullanmamalısınız. Hafif ve orta derecede karaciğer yetmezliğiniz var ise, doktorunuz sizin için uygun dozu belirleyecektir. Bu durumda önerilen başlangıç dozu 4 mg'dır. Ağır karaciğer yetmezliğiniz veya kolestazis (safra akışının yavaşlaması veya durması) var ise UCAND'ı kullanmamalısınız.

UCAND 16 mg 28 Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

UCAND ilacını yemek ile veya açken alabilirsiniz. UCAND kullanmadan önce doktorunuz ile konuşunuz. UCAND kullandığı sırada alkol kullanan bazı kişiler baygınlık hissi veya sersemlik hissedebilir.

UCAND 16 mg 28 Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Eğer almanız gerekenden daha fazla CO-UCAND kullandıysanız derhal doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

UCAND 16 mg 28 Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Unuttuğunuz dozu dengelemek için çift doz almayınız. Sadece zamanı gelince bir sonraki dozunuzu alınız.

UCAND 16 mg 28 Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

UCAND kullanmadan önce Beta blokörler (kalp sorunları ve kardiyovasküler hastalıklarda [yüksek kan basıncı tedavisi için] kullanılan atenolol, propranolol), diazoksit gibi idrar söktürücü ve enalapril, kaptopril, lisinopril veya ramipril gibi ADE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörleri de dahil olmak üzere kan basıncınızı düşüren diğer ilaçlar, İbuprofen, naproksen veya diklofenak gibi steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ-ağrıyı ve iltihabı azaltan ilaçlar), Selekoksib veya etorikoksib gibi COX-2 inhibitörleri (ağrıyı ve iltihabı azaltan ilaçlar), Günde 3 g' dan fazla kullanıyorsanız, Asetilsalisilik asit (ağrıyı ve iltihabı azaltan ilaç), Potasyum içeren potasyum tuzları veya ilaveleri (kandaki potasyum seviyenizi arttıran ilaçlar), Kalsiyum veya D vitamini ilaveleri, Kolestipol veya kolestiramin gibi kolestrolünüzü düşüren ilaçlar, Diyabette (şeker hastalığı) kullanılan ilaçlar (yüksek kan şekeri düzeylerini tedavi etmek için ağız yoluyla kullanılan tabletler veya cilt altına uygulanan insülin), Digoksin ve beta blokörler gibi kalp atımınızın kontrol edilmesinde kullanılan ilaçlar (antiaritmik ajanlar), Kandaki potasyum seviyelerinden etkilenebilen ilaçlar (bazı antipsikotik ilaçlar gibi), Heparin (kanı seyrelten bir ilaç), İdrar sökücüler (diüretikler), Laksatifler (Barsak içeriğini yumuşatan ilaç grubu) ilaçlarını kullanıyorsanız mutlaka öncesinde doktorunuza bildiriniz.

UCAND 16 mg 28 Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

25°C altındaki oda sıcaklığında ve orijinal ambalajında saklayınız.

UCAND 16 mg 28 Tablet Kimler Kullanabilir?

Kandesartan sileksetil/hidroklorotiyazid’in çocuklarda (18 yaşın altındaki) kullanımı ile ilgili bir deneyim bulunmamaktadır. Bu nedenle UCAND çocuklarda kullanılmamalıdır.

UCAND 16 mg 28 Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Hayır, UCAND ilacını 18 yaşın altındaki çocuklar kullanmamalıdır.

UCAND 16 mg 28 Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

UCAND ilacının yaşlılarda doz ayarlaması gerekmez.

UCAND 16 mg 28 Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Hamileyseniz ve emzirmeye başlamak üzere iseniz UCAND ilacını kullanmayınız. Doktorunuz UCAND yerine başka bir ilaç kullanmanızı önerebilir. UCAND hamilelik sırasında kullanıldığında bebeğinizde ciddi hasara hatta bebeğinizin ölümüne bile neden olabilir.

UCAND 16 mg 28 Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

UCAND reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

UCAND 16 mg 28 Tablet Fiyatı Nedir?

UCAND fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 182 TL 38 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 180 TL civarındadır.

UCAND 16 mg 28 Tablet Prospektüs PDF

UCAND isimli ilacın prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

UCAND 16 mg 28 Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

UCAND Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

UCAND ilacını kullanırken yorgunluk ve sersemlik hissedebilirsiniz. Bu da araç kullanımını etkileyebilir.

UCAND Zararlı Mı?

UCAND dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yan etkilerinin bulunması dışında zararlı bir ilaç değildir.

UCAND Kaç Yaş İçin Kullanılır?

UCAND ilacını 18 yaş ve üzeri erişkinler kullanabilir.

UCAND Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Hayır, UCAND yüksek kan basıncı tedavisi için kullanılmaktadır.