R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml

Etken Madde :

baryum sülfat

ATC Kodu :

V - ÇEŞİTLİ

V08 CONTRAST MEDIA

V08B X-RAY CONTRAST MEDIA, NON-IODINATED

V08BA Barium sulfate containing X-ray contrast media

V08BA baryum sülfat

SB ATC :

V08BA01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

AVİXA İLAÇ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

Barkod :

8681801700843

Satış Fiyatı :

248.61 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Nedir ve Ne İşe Yarar?

R-X, beyaz renkte süspansiyon formunda bir ilaç olup, 240 ml'sinde 240 g baryum sülfat içerir. Piyasada bir dozluk plastik kaplar halinde bulunmaktadır. Bu ilaç, "radyo kontrast maddeler" adı verilen ilaç grubuna aittir. Radyo kontrast maddeler, vücuda gönderilen X ışınlarını tutan ve o bölgeden X ışınlarının geçişine izin vermeyen maddelerdir. Radyo kontrast maddeler, radyolojik incelemede daha net bir görüntü elde edilmesine yardımcı olur. R-X ise sindirim sisteminin radyolojik olarak incelenmesinde kullanılan bir ilaçtır.

Bu ilacın aynı zamanda R-X 1 g/ml Süspansiyon 150 gr (240 ml) şeklinde farklı bir dozu da bulunmaktadır.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml İçeriği

R-X etken madde olarak baryum sülfat, yardımcı madde olarak Sodyum metil paraben, karboksimetil selüloz sodyum, sakarin sodyum, sodyum dioktil sülfosüksinat, sodyum sitrat dihidrat, disodyum hidrojen fosfat dodekahidrat, sitrik asit monohidrat, hidroklorik asit, şeftali esansı, kayısı esansı, saf su içermektedir.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Bu tıbbi ürün, her 240 ml'lik dozunda 1,2 g sodyum içerir; bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için dikkate alınmalıdır. Ayrıca, her 240 ml'lik dozunda 0,750 g sodyum metil paraben içerir, bu da alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) neden olabilir.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Nasıl Kullanılır?

R-X'i her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız ve herhangi bir belirsizlik durumunda doktorunuza danışmalısınız. Doz ve uygulama sıklığı konusundaki uygun kullanım talimatlarına uymak önemlidir. Doktorunuz, muayene edilecek mide-bağırsak bölümüne ve tetkikin türüne bağlı olarak en uygun dozu belirleyecektir. Dozunuzu doktorunuzun önermediği şekilde değiştirmemelisiniz. R-X dozu, mide-bağırsak kanalının bölümüne göre değişiklik gösterir ve kullanılmadan önce çalkalanmalıdır. Yemek borusu muayenesi için R-X sulandırılmazken, mide-oniki parmak bağırsağı tetkiki için çalkalanan süspansiyona su ilave edilmelidir. Yüzey ayrıntı saptaması ve ince bağırsak muayenesi için farklı uygulama yöntemleri kullanılırken, lavmanlı kolon tetkiki için belirli miktarda R-X sulandırılarak lavman yoluyla uygulanır. Bu süreçler doktorunuzun talimatlarına göre gerçekleştirilmelidir.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Yan Etkileri Nelerdir?

R-X kullanımı sırasında, içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler ortaya çıkabilir. Halsizlik, bilinç kaybı, yüz ve boğazda şişme, nefes almada güçlük, hırıltılı nefes, nefes darlığı gibi ciddi yan etkilerle karşılaşıldığında R-X kullanımı derhal durdurulmalı ve acil tıbbi yardım alınmalıdır. Bu ciddi yan etkilerin sıklığı bilinmemektedir. Ayrıca, şeker hastalarında yüksek kan şekerine, karaciğer iltihabına, zatürreye, bağırsak iltihabına, granüloma, anaflaktik reaksiyon ve şoka kadar çeşitli yan etkiler görülebilir. Diğer hafif yan etkiler arasında kaşıntı, kızarıklık, döküntü, terleme, soluk ya da nemli cilt, mide ağrısı, şişkinlik, gaz, dilde şişme, baş dönmesi, gözlerde şişme, düşük kan basıncı, baş ağrısı, ateş, şişlik, kas veya konuşma problemleri, bayılma, bilinç kaybı, yanma hissi, bulantı, kusma, ülseratif kolit ve birçok diğer belirtiler yer alır. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşılırsa, doktora veya eczacıya bilgi verilmelidir.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

R-X kullanımı öncesi aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, ilacı kullanmamanız ve doktorunuza başvurmanız önerilir: R-X'in içeriğine duyarlılık, mide-bağırsak kanalında tıkanma, delinme, iltihap (fistül), kanama, kolon genişlemesi, toksik kolon genişlemesi, bağırsak duvarının kanlanmasında yetersizlik, nekrotizan enterokolit hastalığı, şiddetli kabızlık, boşalma süresinde bozukluk, bağırsak arterlerinde tıkanma veya iltihap, geçmişte mide-bağırsak kanalı cerrahisi, radyoterapi, mide-bağırsak kanalında yara veya kimyasal yanık, hamilelik veya emzirme. Bu durumların herhangi biri sizin için geçerliyse, R-X süspansiyonunu kullanmamalısınız.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

R-X kullanmadan önce aşağıdaki durumları kontrol etmeniz ve herhangi birinin mevcut olması durumunda doktorunuzla görüşmeniz önerilir: Bebek veya çocuklarda kullanılması, 60 yaşın üzerinde olunması, alerji, saman nezlesi, egzema veya astım geçmişinin bulunması, önceki bir kontrast maddeye karşı reaksiyon gelişmiş olması, zayıflık hissi, mide veya bağırsak daralması (stenosis), mide-bağırsak kanalında lezyon, bağırsak kanseri, iltihaplı bağırsak hastalığı, divertikülit veya divertikülozis, amebiyazis enfeksiyonu, Hirschsprung hastalığı, mide-bağırsak hareketliliği bozukluğu, kolon tıkanıklığı ve elektrolit dengesizliği, düşük katı diyet uygulayan 60 yaş üzeri hasta, böbrek rahatsızlığı, yutma güçlüğü, kabızlık durumu veya başka bir tedavi nedeniyle kabızlık, solunum sistemi ile ilgili yabancı madde inhalasyonu öyküsü, endişe, dehidrasyon, kalp rahatsızlığı veya yapay kalp kapakçığı varlığı. Bu uyarılar, geçmişte olsa dahi size uyuyorsa doktorunuza danışmanız önemlidir.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek yetmezliği olan hastalarda böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda herhangi bir doz ayarlaması gerekli değildir. Benzer şekilde karaciğer yetmezliği veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

R-X’in yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

R-X’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Baryum sülfatın biyolojik olarak inert olduğu ve diğer ilaçlarla etkileşimi olmadığı bilinmektedir. Ancak, bağırsak hareketliliğinde değişikliğe neden olan ilaçlar, görüntülemenin kalitesini etkileyebilir veya baryum sülfatın birlikte kullanıldığı diğer ilaçların emilimini etkileyebilir. Bu nedenle, reçetesiz alınmış ilaçlar bile olsa, aldığınız herhangi bir diğer ilaç hakkında her zaman doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirmeniz önemlidir. Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız, lütfen bu konuda doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Nasıl Saklanmalıdır?

R-X'in çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde ve orijinal ambalajında ​​saklandığından emin olun. 25°C'yi geçmeyecek oda sıcaklığında saklanmalı, soğutulmamalı veya dondurulmamalıdır.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Kimler Kullanabilir?

Çocuklarda ve ergenlerde R-X kullanımına ilişkin herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Gerekli dozaj çocuğun yaşına bağlıdır ve kilo, sağlık durumu ve görüntülenmesi gereken spesifik anatomik bölge gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uygun dozajı belirlemek için bir radyologun kişiselleştirilmiş bir değerlendirme yapması gerekir. Yaşlılara gelince, dozaj için özel bir öneri yoktur.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) kullanımı için doktorunuza danışınız.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) kullanımı için dozaj ayarlamasına gerek yoktur.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) kullanımı için doktorunuza danışınız.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

R-X beyaz reçete ile satılmaktadır.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Fiyatı Nedir?

R-X güncel fiyatı 248.61 Türk lirasıdır.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Prospektüs PDF

R-X prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

R-X 1 g/ml Süspansiyon 240 ml Hakkında Sık Sorulan Sorular

R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) Etken Maddesi Nedir?

R-X etken maddesi baryum sülfattır.

R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) kullanımı için doktorunuza danışınız.

R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) Reçete İle Satılır Mı?

R-X beyaz reçete ile satılmaktadır.

R-X 1 g/ml Süspansiyon (240 ml) Güncel Fiyatı Nedir?

R-X güncel fiyatı 248.61 Türk lirasıdır.