PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül

Etken Madde :

Pregabalin

ATC Kodu :

N - SİNİR SİSTEMİ

N03 ANTİEPİLEPTİKLER

N03A ANTİEPİLEPTİKLER

N03AX Diğer

N03AX16 pregabalin

SB ATC :

N02BF02

Reçete Durumu :

Yeşil Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

BİLİM İLAÇ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.

Barkod :

8699569150312

Satış Fiyatı :

227.87 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Nedir ve Ne İşe Yarar?

PADEN, beyaz kristal toz olan 150 mg pregabalin içeren kapsüllerden oluşan bir ilaçtır. Kapsüller, 56 kapsül içeren kabarcıklı ambalajlarda paketlenmiştir. Bu ilaç 18 yaş ve üzeri yetişkinlere yöneliktir. Güvenlik ve etkililik bilgisi eksikliği nedeniyle 18 yaş altı bireylere önerilmemektedir.

PADEN, kısmi epileptik nöbetleri tedavi etmek için diğer nöbet ilaçlarıyla birlikte kullanılır. Ayrıca periferik sinirlerdeki hasarın, yaygın anksiyete bozukluğunun ve fibromiyaljinin neden olduğu nöropatik ağrıyı tedavi etmek için de kullanılır. Nöropatik ağrı durumunda, özellikle sinir hasarından kaynaklanan uzun süreli ağrıyı hedef alır. Diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında belirli bir epileptik nöbet tipinin kontrolüne yardımcı olur. Ayrıca yaygın anksiyete bozukluğu ve fibromiyalji tedavisinde de etkilidir.

Bu ilacın nasıl doğru şekilde kullanılacağı ve uygun dozajın nasıl belirleneceği konusunda detaylı bilgi almak için doktora danışmanız önemlidir.

Bu ilacın, PADEN 75 mg 56 Sert Kapsül, PADEN 75 mg 14 Sert Kapsül, PADEN 300 mg 56 Sert Kapsül şeklinde farklı dozları da mevcuttur.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül İçeriği

PADEN etken madde olarak pregabalin, yardımcı madde olarak laktoz monohidrat (inek sütü kaynaklı), mısır nişastası, talk, jelatin (sığır kaynaklı), sodyum lauril sülfat, titanyum dioksit, saf su içermektedir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Eğer doktorunuz daha önceden bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu konusunda sizi bilgilendirmişse laktoz içeren bu ürünü tüketmeden önce onlarla iletişime geçiniz.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Nasıl Kullanılır?

PADEN'i her zaman doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmalısınız ve herhangi bir belirsizlik durumunda doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Nöropatik ağrı, epilepsi, yaygın anksiyete bozukluğu ve fibromiyalji tedavilerinde doktorunuzun önerdiği dozlar arasında günde 2 ya da 3 kez alım şeklinde uygulanır. Belirlenen dozlar genellikle 150 mg ile 600 mg arasında değişir. Tedavi sürecinde doktorunuz dozu ayarlayabilir, ancak kendi başınıza dozu değiştirmemelisiniz. PADEN, ağız yoluyla ve bir bardak su ile bütün olarak alınmalıdır. Eğer PADEN'in etkisi çok güçlü veya zayıfse doktorunuza bildirmelisiniz ve doktorunuzla görüşmeden ilacı aniden bırakmamalısınız.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Yan Etkileri Nelerdir?

PADEN tedavisini bırakırken, tedavinin aniden kesilmesinden kaçınmak ve bunun yerine, doktorun önerdiği şekilde tedaviyi en az bir hafta süreyle kademeli olarak azaltmak önemlidir. Uzun veya kısa bir süre PADEN kullandıktan sonra yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Bu semptomlar arasında uyku güçlüğü, baş ağrıları, mide bulantısı, anksiyete, ishal, grip benzeri semptomlar, nöbetler, sinirlilik, depresyon, ağrı, terleme, baş dönmesi ve önemli fiziksel bağımlılık yer alır. PADEN'in uzun süre kullanılması durumunda bu yan etkilerin sıklığı ve şiddeti doza bağlı olarak artabilir. Bu durumlara ilişkin herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza başvurmanız çok önemlidir. Ayrıca PADEN'e karşı aşırı duyarlılığa bağlı olarak ciddi yan etkileri gösteren belirtilerle karşılaşırsanız, bunları derhal doktorunuza veya en yakın hastanenin acil servisine bildirmeniz önemlidir. PADEN'in sık görülen yan etkileri arasında baş dönmesi, uyuşukluk ve baş ağrısı yer alsa da kullanma talimatında listelenmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşıldığında doktora bilgi verilmesi önemlidir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

PADEN'in etkin maddesi olan pregabalin kullanıyorsanız veya ilacın içeriğindeki diğer maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa PADEN'i kullanmayınız. Ayrıca emniyet bantları açılmış veya hasar görmüş ürünleri kullanmayınız.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

PADEN kullanan bazı hastalarda yüz, dudak, dil ve boğazda şişmenin yanı sıra yaygın deri döküntüsü gibi alerjik reaksiyonu düşündüren semptomlar da görülebilir. Bu reaksiyonlardan herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza başvurmanız önemlidir. Yüzde, ağızda veya üst solunum yollarında şişme gibi belirtiler fark ederseniz PADEN kullanmayı derhal bırakmalısınız. 

Yaşlı hastalarda PADEN kullanılması, uyuşukluğa, baş dönmesine ve kazara yaralanma riskinin artmasına neden olabileceğinden önerilmez. Bu nedenle 65 yaş ve üzerindeyseniz ilacın yan etkileri konusunda yeterli tecrübeye sahip oluncaya kadar dikkatli olmanız gerekir.

PADEN ayrıca bulanıklığa veya görme kaybına da neden olabilir ancak bu etkiler genellikle geçicidir. Görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark ederseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız. 

Diyabetiniz varsa ve pregabalin kullanırken kilo aldıysanız diyabet ilaçlarınızı ayarlamanız gerekebilir. Pregabalin ile benzer yan etkileri olan, örneğin omurilik yaralanmalarından kaynaklanan ağrı veya spastisiteyi tedavi etmek için başka ilaçlar kullanıyorsanız, uyuşukluğa karşı dikkatli olun. 

Yan etkilerin şiddeti ve sıklığı kullanılan ilaç kombinasyonuna göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar, özellikle de kardiyovasküler hastalıkları olan yaşlı hastalar, PADEN kullanırken kalp yetmezliği bildirmişlerdir. Eğer kalp hastalığı öykünüz varsa bu ilacı almadan önce doktorunuza bilgi veriniz. PADEN kullanan bazı hastalarda böbrek yetmezliği de rapor edilmiştir. İdrar yapmada zorluk yaşıyorsanız veya idrar çıkışında azalma fark ederseniz doktorunuza bilgi verin. Bu durumu gidermek için ilaç reçete edebilir veya PADEN kullanımını bırakabilirler.

 

PADEN gibi antiepileptik ilaçlarla tedavi edilen bazı hastalarda kendine zarar verme veya intihar düşünceleri yaşanmıştır. Bu düşüncelere sahipseniz veya bu tür davranışlar sergiliyorsanız mutlaka doktorunuzdan yardım isteyin

PADEN, mide-bağırsak sorunları olasılığını artırabileceğinden kabızlığa neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Kabızlık yaşıyorsanız, özellikle de buna yatkınlığınız varsa doktorunuza bilgi veriniz. Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı veya kötüye kullanım geçmişiniz varsa doktorunuza bilgi verin ve reçete edilen ilaç dozunu aşmayın.

PADEN alınırken veya durdurulduktan hemen sonra nöbetler rapor edilmiştir. Nöbet geçirirseniz derhal doktorunuza başvurun. PADEN kullanan bazı hastalarda, diğer durumların etkisiyle beyin fonksiyonlarında azalma (ensefalopati) rapor edilmiştir. Ciddi karaciğer veya böbrek hastalığı öykünüz varsa doktorunuza bilgi veriniz.

Bu uyarılardan herhangi biri geçmişte meydana gelmiş olsa dahi sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Kullanımında Özel Durumlar

PADEN'in etkisinin çok yoğun veya çok zayıf olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda herhangi bir doz ayarlamasına gerek yoktur. Böbrek sorunları durumunda, doktorunuz sizin için değiştirilmiş bir dozajın yanı sıra bu dozun alınma programını da reçete edebilir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

PADEN aç ya da tok kullanılabilir. Uyuşukluk, baş dönmesi gibi yan etkilerin görülme olasılığını artırabileceğinden PADEN kullanırken alkol tüketilmemesi tavsiye edilir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Önerilen PADEN dozundan fazlasını kullanmışsanız doktorunuza başvurunuz veya kullandığınız PADEN kutusunu alıp derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Bu durumun sonucunda uyuşukluk, kafa karışıklığı, saldırganlık veya huzursuzluk yaşarsanız merkezle iletişime geçin.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

PADEN'in düzenli olarak her gün aynı saatte kullanılması önemlidir. Gerekli dozu almayı unutursanız aşağıdaki talimatları izleyiniz: Hatırladığınızda bir sonraki dozunuzun zamanı henüz gelmemişse, hatırladığınız anda ilacınızı alınız. Ancak bir sonraki dozun ne zaman alınması gerektiğini hatırlıyorsanız veya o zamana yakınsa, kaçırdığınız dozu almayınız. Bunun yerine bir sonraki dozunuzu reçetenizde belirtilen zamanda alın ve düzenli doz programınıza devam edin. Kaçırılan dozları telafi etmek için çift doz almamak çok önemlidir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

PADEN ve diğer ilaçlar birbirleriyle etkileşime girerek potansiyel olarak sedatif etkilerin artmasına neden olabilir. Bu artış, opioidler de dahil olmak üzere bazı ilaçların kullanımı sırasında ortaya çıkabilir ve solunum yetmezliği, koma veya ölümle sonuçlanabilir. PADEN, oksikodon, lorazepam veya alkol içeren ilaçlarla birlikte alındığında da bu etkileri artırabilir. Ancak PADEN oral kontraseptiflerle birlikte kullanılabilir. Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya yakın zamanda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Nasıl Saklanmalıdır?

Lütfen PADEN'i ambalajında ​​saklayın ve çocukların göremeyeceği veya erişemeyeceği bir yere koyun. PADEN'i 25°C veya daha düşük bir sıcaklıkta saklayın. PADEN'i yalnızca belirlenen son kullanma tarihleri ​​içinde kullanın. Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra PADEN'i kullanmamanız önemlidir. Üründe veya ambalajında ​​herhangi bir hata gözlemlerseniz PADEN'i kullanmaktan kaçının. Güvenlik bandı açılmış veya hasar görmüş ürünleri kullanmaktan kaçının. Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmamış ilaçların uygun şekilde imha edilmesi çok önemlidir. Lütfen bunları Bakanlığın belirlediği toplama sistemine teslim edin.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Kimler Kullanabilir?

PADEN çocuklar için güvenli olmaması gerekçesiyle önerilmez, yaşlılarda baş dönmesi ve benzeri yan etkilerin daha şiddetli görünebilmesi nedeniyle dikkatli kullanılması önerilir. PADEN genellikle yetişkinler tarafından kullanılmaktadır.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül kullanımı önerilmez.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül kullanımı için yan etkilere daha fazla dikkat edilmelidir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül kullanımı önerilmez.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

PADEN beyaz reçete ile satılmaktadır.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Fiyatı Nedir?

PADEN güncel fiyatı 227.87 Türk lirasıdır.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Prospektüs PDF

PADEN prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Hakkında Sık Sorulan Sorular

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Etken Maddesi Nedir?

PADEN etken maddesi pregabalindir.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül kullanımı önerilmez.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Reçete İle Satılır Mı?

PADEN beyaz reçete ile satılmaktadır.

PADEN 150 mg 56 Sert Kapsül Güncel Fiyatı Nedir?

PADEN güncel fiyatı 227.87 Türk lirasıdır.