N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet

Etken Madde :

montelukast sodyum

ATC Kodu :

R - SOLUNUM SİSTEMİ

R03 OBSTRÜKTİF SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI

R03D DİĞER SİSTEMİK İLAÇLAR

R03DC Lökotrien reseptör antagonistleri

R03DC03 montelukast sodyum

SB ATC :

R03DC03

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

RECORDATİ İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Barkod :

8699559090239

Satış Fiyatı :

211.19 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

N-FESS, lökotrienler adı verilen maddeleri engelleyen bir lökotrien alıcısı (reseptör) antagonistidir (karşıt etki gösteren). Lökotrienleri engelleyerek astım belirtilerini iyileştirir ve alerjik nezleyi iyileştirir. 

N-FESS, inatçı astımın tedavisi, alerjik nezlenin (rinitin) ve uzun süren sebebi bilinmeyen kurdeşen (kronik idiyopatik ürtiker) belirtilerinin giderilmesi için reçetelenir.

N-FESS'i bir astım atağında kısa süreli iyileşme sağlamak için kullanmayın. Astım atağı yaşadığınızda doktorunuzun astım ataklarının tedavisi için size söylediklerini yapmanız gerekir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet İçeriği

N-FESS içeriğini montelukast oluşturur.

N-FESS içerisinde bulunan yardımcı maddeler Laktoz monohidrat (sığır sütünden elde edilmiştir), kroskarmelloz sodyum, hidroksipropil selüloz, mikrokristalin selüloz, kolloidal silikon dioksit, sarı demir oksit, kırmızı demir oksit, siyah demir oksit, titanyum dioksit, magnezyum stearat, polivinil alkol, polietilen glikol, talk şeklinde ifade edilebilir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

N-FESS içeriğinde yer alan hem etkin hem de yardımcı maddeler çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Nasıl Kullanılır?

N-FESS sadece ağız yoluyla alınır. N-FESS’i öğün zamanlarından bağımsız olarak alabilirsiniz. Tabletleri çiğnemeden yeterli miktarda sıvı ile alınız (örneğin, bir bardak su ile). N-FESS kullanıyorsanız, montelukast etkin maddesi içeren başka bir ilaç almadığınızdan emin olunuz.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

N-FESS’ un yaygın yan etkileri üst solunum yolu enfeksiyonu, diyare, bulantı, kusma, döküntü, ateş, karaciğer enzimlerinde yükselme olarak ifade edilebilir. Davranış ve ruh hali değişiklikleri: kabuslar dahil rüya anormallikleri, uykuya dalmada güçlük, uyurgezerlik, sinirlilik endişeli hissetme, yerinde duramama, baş dönmesi, sersemlik, karıncalanma/uyuşma, burun kanaması, ağız kuruluğu, hazımsızlık, morluklar, kaşıntı, kurdeşen, eklem ya da kas ağrısı, kas krampları, çocuklarda yatak ıslatma, bitkinlik/ halsizlik, kendini iyi hissetmeme, şişlik, davranış ve ruh hali değişiklikleri: dikkat bozukluğu, hafıza kaybı, kontrol edilemeyen kas hareketleri, cildin altında ve en sık olarak kaval kemiğinizin üzerindeki bölgede kırmızı, dokununca ağrıyan kırmızı şişlikler (eritema nodozum), davranış ve ruh hali ile ilgili değişiklikler: obsesif-kompülsif semptomlar, kekeleme ilacın daha ciddi yan etkileridir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Montelukasta veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı alerjikseniz (aşırı duyarlılığınız varsa) N-FESS kullanmayınız.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

N-FESS kullanırken astımınız kötüleşirse derhal doktora bildirmeniz gerekebilir. Oral (ağızdan) N-FESS, akut astım ataklarının tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bir atak yaşarsanız doktorunuzun size verdiği talimatlara uyunuz. Astım atakları için aldığınız kurtarıcı inhale ilacınızı her zaman yanınızda bulundurunuz. Astımınız varsa ve astımınız asetilsalisilik asit (aspirin) alınca kötüleşiyorsa, N-FESS alırken aspirin veya steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar adı verilen ağrı kesici diğer ilaçları kullanmamaya çalışın.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Kullanımında Özel Durumlar

N-FESS’ in böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması yapmaya gerek yoktur. Hafif-orta derecede karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması gerekmez. Ciddi karaciğer yetmezliği olan hastalara ilişkin veri yoktur.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

N-FESS 10 mg gıdalarla birlikte veya ayrı olarak alınabilir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Doktorunuzun önerdiği veya eczacınızın belirttiği dozu almanız önemlidir. Doz aşımı raporlarının çoğunda hiçbir yan etki bildirilmemiştir. Yetişkinlerde ve çocuklarda doz aşımıyla birlikte en sık bildirilen belirtiler karında ağrı, uyku hali, susama, baş ağrısı, kusma ve aşırı hareketliliktir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

İlacınızı tavsiye edilen şekilde almaya çalışınız. İlacı bir doz almayı unuttuğunuzda, bu dozu almayınız ve daha sonra normal kullanıma devam ediniz. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

N-FESS’ e başlamadan önce fenobarbital (epilepsi tedavisi için kullanılır), fenitoin (epilepsi tedavisi için kullanılır), rifamsipin (tüberküloz ve bazı diğer enfeksiyonların tedavisi için kullanılır), gemfibrozil (kanın hücreler haricindeki sıvı kısmında yer alan yüksek yağ düzeyinin tedavisi için kullanılır) kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar N-FESS'in etki mekanizmasını değiştirebilir veya N-FESS diğer ilaçlarınızın etki mekanizmasını değiştirebilir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

25°C altındaki oda sıcaklığında, kuru bir yerde ve orijinal ambalajında saklayınız. Işıktan ve nemden koruyunuz.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Kimler Kullanabilir?

N-FESS ilacını 15 yaş ve üzeri astım hastaları, mevsimsel ve pereniyal alerjik rinitli ergen ve erişkinler, kronik idiyopatik ürtiker tedavisi gereken kişiler kullanabilir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

N-FESS 10 mg ilacı 15 yaş ve üzeri çocuklarda kullanılmaktadır. 12 aylık – 5 yaş arası çocuklar için montelukast 4 mg pediyatrik oral granül tercih edilmelidir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

N-FESS ilacının yaşa bağlı olarak özel doz ayarlaması gerekmemektedir.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Hamileyseniz N-FESS’ i almadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz bu dönemde N-FESS kullanıp kullanamayacağınızı değerlendirecektir. N-FESS' in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziriyorsanız veya bebeğinizi emzirmeyi düşünüyorsanız, N-FESS almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

N-FESS reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Fiyatı Nedir?

N-FESS fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 211 TL 19 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 210 TL civarındadır.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Prospektüs PDF

N-FESS isimli ilacın prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

N-FESS 10 mg 28 Film Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

N-FESS Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

N-FESS ilacının araç ve makine kullanımı üzerinde etkisi olması beklenmez. Fakat seyrek de olsa sersemlik ve baş dönmesi oluşturabilmektedir.

N-FESS Zararlı Mı?

N-FESS dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yan etkilerinin bulunması dışında zararlı bir ilaç değildir.

N-FESS Kaç Yaş İçin Kullanılır?

N-FESS ilacını 15 yaş ve üzeri ergen ve erişkinler kullanabilmektedir.

N-FESS Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Hayır, N-FESS astım ve alerjik rinit tedavisi için kullanılmaktadır.