Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Bildiğimiz üzere kalıcı veya geçici saç boyalarındaki maddeler zehirli olabilmektedir. Bu sebeple anneler hamilelik sürecinde saçlarını boyamaktan çekinebilir ve boyamayı bırakabilirler. Peki, hamilelikte saç boyamak bebeğe gerçekten zarar verebilir mi? Hamilelikte saç boyama ve saçınızı boyarken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili bilgileri sizler için yazımızda derledik.

Saç Boyaları Hamilelikte Zararlı Mıdır?

Saç boyalarında bulunan maddeler zannedildiği kadar zehirleyici değillerdir. Kalıcı veya geçici her türlü boya ile hamilelikte saç boyamak bebeğe zarar vermez ve herhangi bir tehlike arz etmez. Yani, hamileyken saç boyamak çoğu zaman zararlı değildir. Yine de her hamilelik süreci kişiye özel ve farklıdır. Bu neden hamilelikte saç boyamadan önce doktora danışmak gerekmektedir.

Hamilelikte Saç Güvenli Bir Şekilde Nasıl Boyanır?

Hamilelikte saçınızı boyamaya başlamak için ilk 12 haftanın geçmesini beklemeniz önerilmektedir. Bu şekilde saç boyalarında bulunan kimyasalların ilk haftalarda oluşturabileceği tehlikeli durumların risklerini olabildiğince azaltmış olursunuz. Bu durumun yanında hamilelikte saç boyarken dikkat edebileceğiniz birkaç unsur daha bulunmaktadır.

Cildinizi Koruyun

Hamilelikte saçınızı boyarken saç boyalarında bulunan kimyasal maddelerden cildinizi korumak önemlidir. Hem cildinizin tahriş olmasını önlemek hem de bebeğinize tehlike oluşturabilecek her türlü durumdan kaçınmak adına hamilelikte saç boyarken cildinize boya temas etmemesine dikkat etmeniz önerilir.Hamilelikte Saç Güvenli Bir Şekilde Nasıl Boyanır?

Temiz Hava Alın

Bilindiği üzere saç boyalarının kokusu içerisinde barındırdığı maddeler sebebiyle ağır olabilmektedir. Düzenli olarak bu havayı solumak kişide baş dönmesi ve baş ağrısı gibi problemler oluşturabileceği gibi kişinin hamile olması durumunda bebeğin gelişimini de etkileyebilir. Bu nedenle hamilelikte saç boyanırken odanın sürekli havalandırılması ve ara ara temiz hava alınması dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır.

Eldiven Kullanın

Çeşitli araştırmalar sonucu hamilelikte cildin daha hassas olabileceği kanısına varılmıştır. Saç boyanırken her türlü takılması önerilen eldivenler, hamilelik döneminde de kullanılmalıdır. Bu şekilde hem cildin tahriş olması önlenir hem de saç boyasında bulunan zararlı olabilecek kimyasalların el ile temas etmesi önlenmiş olur.

Hamileyken Kaş ve Kirpikler Boyanır Mı?

Dikkatli ve önlemli yapıldığı sürece hamilelikte saç boyanması zararsızdır. Ancak, kaş ve kirpikler boyandığında saç boyasının tene temas etme ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle hamileyken kaş ve kirpik boyaması için kalıcı veya geçici saç boyalarının kullanılması zararlı olabileceği sebebi ile önerilmez.Hamileyken Kaş ve Kirpikler Boyanır Mı?

Hamilelikte Saç Boyamak Ne Zaman Güvenlidir?

Hamilelikte saç boyamak belirli önlemler ile yapıldığı zaman zararlı değildir. Peki, hamilelikte saç boyamak ne zaman güvenlidir veya hangi dönemlerde zarar verme ihtimali daha düşüktür?

Hamile olduğunuz dönemde saçınızı boyamak için ilk 12 haftanın geçmesini beklemeniz önerilir. Yani, hamileyken saçınızı boyamak için ikinci trimester dönemini beklemeniz önemlidir. Bunun sebebi bebeğinizin ilk 12 hafta boyunca sürekli olarak gelişmesi ve organlarını oluşturmasıdır. Her ne kadar saç boyalarının içindeki zararlı maddeler yüksek oranda bulunmasa da önlem olarak bu dönemde saç boyamaktan kaçınmak boyaların bebeğinize zarar verme tehlikesini minimum seviyeye indirir.

Hamilelikte Hangi Tür Saç Boyaları Güvenlidir?

Araştırmalar sonucunda hamilelik döneminde saç ile ilgili işlemlerin bebeğe zarar vermeyeceği ortaya çıkmıştır. Bunun yanında hamilelik döneminde saç boyarken kalıcı boyaların kullanımı dikkatli olduğu sürece tehlike arz etmese de amonyak içermeyen daha bitkisel boyaların kullanımı önerilmektedir. Yani, hamilelikte bitkisel ve içerisinde amonyak içermeyen saç boyalarını kullanmanın daha güvenli olduğu söylenebilir.Hamilelikte Hangi Tür Saç Boyaları Güvenlidir?

Hamilelikte Saç Boyama ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Hamileyken saçınızı açmak güvenli midir?

Gebeliğin ilk üç ayı boyunca saç rengini açtırmak veya saç boyatmak gibi kimyasal maddeler içeren işlemleri yapmaktan kaçınılmalıdır. İlk 12 haftanın sonrasında bu işlemler iyi havalandırılmış bir ortamda yapılabilir.

Saç boyası kan dolaşımınızda ne kadar süre kalır?

Saç boyalarının kafa derisinden emilip kana geçme ihtimali ve miktarı çok azdır. Bu nedenle saç boyasındaki kimyasalların kan dolaşımına girmesi çok nadir karşılaşılan bir durumdur.

Amonyak içermeyen saç boyası hamilelikte güvenli midir?

Evet, amonyak içermeyen saç boyası kullanmak hamilelik sırasında ilk 12 hafta sonrasında güvenlidir. Hamilelikte saç boyarken kullanılan boyanın amonyak içermemesine dikkat etmek önemlidir.

Gebeliğin kaçıncı ayında saç boyanır?

Gebeliğin ilk 3 ayından sonra dikkatli bir şekilde saç boyanması zararlı değildir. Yani, gebelikte ilk trimesterdan sonra saç boyanabilir.

Saç boyası hamileye zarar verir mi?

Saç boyalarının hamilelikte ilk 12 hafta sonrasında anneye veya bebeğe bir zararı bulunmamaktadır.

Hamile kadınlar ne zaman saç boyatabilir?

Hamile kadınlar gebeliklerinin 13. haftasından itibaren saçlarını boyayabilirler.

Hamilelikte hangi saç boyası kullanılır?

Hamilelikte saç boyarken kullanılacak saç boyalarının amonyak içermemesi daha güvenlidir. Bunun dışında gerekli önlemler alındığı takdirde kalıcı saç boyalarının kullanılması da bir tehlike arz etmez.

Hamileyken kuaförde çalışabilir miyim?

Hamileyken kuaförde çalışabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hamilenin kuaförde çalışırken ortamın iyi havalandırılmasına, sürekli koruyucu kıyafet ve eldiven giyilmesine dikkat etmesi gerekir. Bunların yanında saç boyama, saç açma, perma ve kalıcı düzleştirme gibi kimyasal içeren işlemleri hamileyken yapmaktan ve yaptırmaktan kaçınılması önerilir.