Hamilelikte Erik Yenir mi? Gebelikte Erik Tüketmenin Faydaları

Hamilelikte Erik Yenir mi? Gebelikte Erik Tüketmenin Faydaları

Gebelikte beslenme, anne adayları tarafından merak edilen konulardan biridir. Dengeli ve yeterli beslenme için günlük olarak yaklaşık 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi önerilir. Gebeliği yaz aylarına denk gelen anne adaylarının severek tükettiği meyvelerden biri de eriktir. Pek çok çeşidi olan erik aynı zamanda sağladığı faydalarla da öne çıkar. Porsiyon boyutlarına dikkat edildiği sürece hamilelik sırasında erik yemek tamamen güvenlidir. Erik, vücuda gerekli vitamin ve mineralleri sağlayan oldukça besleyici bir meyvedir. Bununla birlikte, böbrek taşı olan bireylerin, yüksek oksalat içeriği nedeniyle hamilelik sırasında erik tüketmekten kaçınmaları önerilir. Bu yazımızda, hamilelikte kırmızı veya yeşil erik tüketmenin güvenliği hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bir araya getirdik.

Hamilelikte Erik Yenir mi?

Evet. İster yeşil erik ister kırmızı erik olsun, hamile kadınların erik yemesi güvenlidir. Ulusal Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir duyuruya göre, herhangi bir sağlık komplikasyonu olmayan hamile kadınların önerilen alımı karşılamak için günlük diyetlerine beş porsiyona kadar erik eklemeleri tavsiye ediliyor. Bir porsiyonun yaklaşık olarak 2 orta boy eriğe eşdeğer olduğu düşünüldüğünde, anne adayının sağlığını riske atmadan günde yaklaşık 10 erik tüketmesi genellikle güvenli kabul edilmektedir. Şimdi, hamilelik sırasında erik tüketmenin çeşitli faydalarını daha derinlemesine inceleyelim.

Hamilelikte Erik Yemenin Faydaları Neler?

Erik; potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi çeşitli temel minerallerin yanı sıra A ve C vitaminlerini içeren oldukça besleyici bir meyvedir. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir meyve olan erik, hamile bir kadının diyetine dahil edildiğinde sayısız avantaj sunmaktadır. Gebelikte erik yemek, tavsiye edilen limitleri aşmadığı takdirde ve makul miktarda tüketildiğinde hem annenin hem de bebeğin önemli vitamin ve mineralleri elde etmesini sağlamaktadır. Vücut üzerindeki pek çok sayıda olumlu etkisi ile bilinen erik, hamilelik diyetine dahil edilmesinde fayda bulunan meyvelerden biri olarak kabul edilir.

Kan Şekerini Düzenler

Gestasyonel diyabet, diğer adıyla gebelik diyabeti, hastalığında kandaki şeker seviyesi artma eğilimindedir. Bununla birlikte, glisemik indekste alt sıralarda yer alan, yani içinde bulundurduğu şeker oranı düşük olan bir meyve türü olan erik, vücuttaki glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle hamilelikte erik yemek kan şekerini düzenleme açısından oldukça faydalı olabilir.

Kabızlığı Önler

Gebelikte kabızlık sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bunun sebebi hormonal dalgalanmalar, azalan fiziksel aktivite, demir takviyesi tüketimi veya büyüyen bebeğin sindirim organlarına uyguladığı baskı olabilir. Bununla birlikte, hamilelikte erik tüketimi, içinde bulunan diyet lifi sayesinde kabızlığı önlemeye destek olacaktır. 

Kemikleri Güçlendirir

Hamilelik sırasında bebekler, kendi kemik ve iskelet yapılarını geliştirmek için annenin kalsiyum depolarını kullanarak kemik sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle, anne adaylarına kalsiyum takviyesi önerilebilir. Bu nedenle gebelikte erik yemek, eriğin içindeki kalsiyum ve D vitamini sayesinde kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Erken Doğum Riskini Düşürür

Hamilelik sırasında C vitamininin yetersiz alımı, erken doğuma yol açan erken zar yırtılma olasılığını artırabilir. Bu nedenle, hamile kadınların, bu tür riskleri en aza indirmek için erik gibi C vitamini açısından zengin gıdaları diyetlerine dahil etmeleri önerilir. Bu sebeple gebelikte erik tüketimi oldukça faydalıdır. Ek olarak erik, içerdiği magnezyum sayesinde kasları rahatlatarak erken doğum ve kasılmaları engellemeye yardımcı olur.hamilelikte erik

Gebelikte Erik Yemenin Olası Yan Etkileri

Hamilelikte erik tüketimi, aşırıya kaçıldığında karın ağrısı ve ishal gibi sorunlara yol açabileceği için dikkatli olunması gereken bir husustur. Ayrıca böbrek taşı oluşumuna yatkın anne adaylarının tüketirken dikkatli olmaları önemlidir. Oksalat varlığı nedeniyle böbrek taşı olan hamilelerin erik tüketmekten kaçınmaları önerilir. Bununla birlikte, erik belirli ilaçlarla potansiyel olarak etkileşime girebileceğinden, aktif olarak herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, yiyecek seçimlerinizle ilgili olarak bir sağlık uzmanına danışmanız çok önemlidir.

Hamilelikte Erik Aşermek: Ne Anlama Geliyor?

Gebelerin erik isteğinin ardındaki belirli nedenleri açıklayan bilimsel araştırma sayısı pek fazla olmasa da bazı hipotezler, bu isteğin C vitamini eksikliğinden kaynaklanabileceğini öne sürmektedir. Ek olarak, hamilelik sırasındaki hormonal dalgalanmalar, tat ve koku alma duyularını artırabilir ve potansiyel olarak erik gibi belirli yiyecekler için yoğun istekle sonuçlanabilir.

Erik Nasıl Seçilir Ve Saklanır?

Gebelikte erik tüketimi için alınacak meyvenin seçimi ve saklama koşulları oldukça önemlidir. Gebelik döneminde yeşil veya kırmızı erik tüketiminin en faydalı şekilde sağlanabilmesi için bu koşullara dikkat etmeniz gerekmektedir:

-Yüzeyi kırışmış, çatlamış veya lekeli olanlardan uzak durmak önemlidir. 

-Ne çok yumuşak ne de çok sert, dolgun görünen erikleri tercih edin.

-Eriğin her yerinin aynı renk olmasına dikkat edin. 

-Erikler önemli miktarda su içerdiğinden, ağırlıklarını avucunuzun içinde tutarak değerlendirmeniz önerilir. Ağır bir erik, tercih edilen daha yüksek bir su içeriğini gösterir. Öte yandan, çok hafif hissedilen bir erikte nem eksikliği olabilir. 

-Eriklerin olgunlaşmamış olması durumunda oda sıcaklığında doğal bir şekilde olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. 

-Tazeliğini uzatmak için eriklerin plastik poşette saklanması ve 3-4 gün buzdolabında saklanması tavsiye edilir.

Hamilelikte Erik Tüketimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte Erik Yemek Faydalı Mı?

Erikte bulunan vitamin ve mineraller, bebeğin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini desteklemede önemli bir rol oynadığından, hamilelik sırasında erik tüketmek oldukça avantajlıdır.

Hamile Kadının Erik Yemesi Ne Anlama Gelir?

C vitamini eksikliğinin mümkün olduğu bu dönemde anne adaylarının eriğe karşı ilgi duyması normaldir.

Hamilelikte Erik Dokunur Mu?

Hamileyken erik tüketmek, tüketilen miktara dikkat edildiği sürece güvenlidir. Yalnızca, varsa, kullanılan ilaçlarla bir tepkimeye girme durumuyla ilgili uzman görüşü alınmalıdır. 

Hamilelikte Kırmızı Erik Yenir Mi?

Eriklerin hem yeşil hem de kırmızı çeşitleri, annenin diyetine herhangi bir endişe duymadan dahil edilebilir.