Bebeklerin Sağlıklı Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

Bebeklerin Sağlıklı Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

Ebeveynler, bebekleri yaşlarına ve boylarına göre düşük kilolu olduğunda genellikle endişelenirler. Bu durumlarda ilk adım olarak bebeğin doktoruna danışmak önemlidir. Düşük ağırlığa neden olan altta yatan bir tıbbi durum yoksa, kalorisi yoğun ancak besleyici gıdaları bebeğin diyetine dahil etmek ideal kilolarına ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu nedenle, eğer siz de ‘’Bebeğim kilo alamıyor.’’ diyorsanız, katı yiyeceklere geçiş yapmış bebeklerde kilo alımını artırabilecek sağlıklı yiyeceklerin bir listesini topladık.

Bebeklere Kilo Aldırmanın Püf Noktaları

Sağlık uzmanları, çoklu büyüme gelişme tabloları kullanarak ve bunları standartlarla karşılaştırarak, bir çocuğun büyümesinin beklentilere uyup uymadığını belirleyebilir. Bazı bedenlerin daha ufak olması normaldir. Bazı vücutların ise daha büyük olması gerekir. Sağlık uzmanlarının, genetik olarak beklenen büyümeyi engelleyen bir şey olup olmadığını veya kişinin doğal olarak küçük yapılı olup olmadığını belirlemesi önemlidir. Bu durum göz önünde bulundurularak, bebeğinizin ideal kilosunu elde edebilmenizi sağlamaya çalışırken dikkat edebileceğiniz püf noktalar şu şekildedir:

Yiyeceklerinin İçeriğini Artırın

Bebeğinizin iştahını arttırmak ve bebeğinize kilo aldırmak için, bebeğinizin yemeğindeki yağ içeriğini artırmak, genel kalori alımı için faydalı olabilir. Bir gram yağın, protein veya karbonhidratlara kıyasla iki kat daha fazla kalori sağladığını not etmek önemlidir. Bebeklerin iştahları daha düşük olduğundan, tükettikleri her lokmadan maksimum miktarda kalori almalarını sağlamak çok önemli hale gelir.

Püreleri Deneyin

Bebeklere kilo aldıran yiyeceklerin başında püreler gelmektedir. Püre haline getirilmiş gıdalar, çiğneme becerilerini geliştirmenin ve ağızlarındaki çeşitli hisleri ve dokuları keşfetmenin ilk aşamalarında olan bebekler için harika bir seçimdir. Katı gıdaları yutmak, özellikle katı gıdalara yeni geçiş yapmaya başladıklarında, onlar için zorlayıcı olabilir. Tüm bebekler bunu yaşamasa da emzirilen bebeklerin katı gıdalara karşı ilgisizlik göstermesi alışılmadık bir durum değildir. Bir bebeğe ortalamanın altında kilo teşhisi konulduğu durumlarda, birincil beslenme kaynağı olarak püre haline getirilmiş gıda dokularının tercih edilmesi tavsiye edilir.

Anne Sütü veya Mama ile Su İhtiyacını Karşılayın

Bir bebek 6 aylık olduğunda, genel olarak, bebeğin susuzluğunu içme suyu ile giderebileceğini anlamaya başlaması için su içmeye başlatılması önerilir. Ancak suda kalori yoktur, bu nedenle kilo alması gereken bebekler için mümkün olduğunca sık kalori takviyesi yapılması gerekir. Bu nedenle, bu bebekler için su vermeyi geciktirmemek ve susuzluğunu gidermek için anne sütü veya mama vermeye devam etmek isteyebilirsiniz. Anne sütü bebeklere kilo aldırır demek yanlış olmayacaktır.

Lifli Besinleri Azaltın

Bebeğinizin kilosunu arttırmak için beklenmedik bir öneri, lifli gıdaların tüketimini azaltmak ve bunun yerine tam tahıllara kıyasla daha sık bir seçim olarak rafine tahılları tercih etmektir. Kilo alması gereken bebekler için gerekli olanın tam tersi olan herhangi bir ek kalori alımı olmaksızın tokluğu artırma amacına hizmet ettiği için lif yetişkinler için şiddetle tavsiye edilir. Bu nedenle pirinç, beyaz ekmek, normal makarna ve benzeri seçeneklere bebeğinizin beslenmesinde yer verebilirsiniz. İstediğinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Ayrıca, bu örneklerden herhangi birine yağ eklemekten çekinmeyin!

Başka Bir Öğün Ekleyin

Bebeğiniz katı gıdalar tüketmeye alışmışsa ve siz de kendinizi günlük rutinine ek bir öğün veya ara öğün ekleyebilecek durumda buluyorsanız, bu fırsatı değerlendirmeniz önemle tavsiye edilir. Her çocuğun benzersiz olduğunu kabul etmek önemli olsa da, bazı çocukların uyanık oldukları saatlerde her iki saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyabileceklerini dikkate almakta fayda var.bebeklere kilo aldırmanın püf noktaları

Bebeklere Kilo Aldıran Yiyecekler

Bebeklere en iyi kilo aldıran yiyecekler arasında gelen anne sütü, bebekler için besleyici bir beslenme sağlamada tartışmasız en önemli besin kaynağıdır. Yaşamın ilk evrelerinde bebekler çeşitli hastalıklara karşı oldukça hassastırlar ve vücut gelişimleri için gerekli olan tüm temel besinleri anne sütü yoluyla alırlar. Bununla birlikte, anne sütünün yetersiz olduğu ve bebeğin yeterli miktarda beslenmesine rağmen optimal kiloya ulaşamayacağı talihsiz durumlar vardır. Bu gibi durumlarda, sütten kesme döneminde hem sağlıklı hem de kilo alımını artırabilecek ek gıdaların verilmesi gerekli hale gelir. İşte bu dönemde kullanabileceğiniz anne sütü dışındaki gıdaların bazıları:

Avokado

Avokado, bebeklerde kilo alımını teşvik ettiği bilinen, besin açısından zengin bir besindir. Temel vitaminler ve minerallerle doludur, bu da genel gelişimleri için oldukça faydalıdır. Yüksek doymamış yağ içeriği, sinirlerinin ve beyninin büyümesini ve işleyişini desteklemede çok önemli bir rol oynar. Ayrıca avokadonun lifli yapısı onu bebeklerde kabızlığı önlemek için mükemmel bir seçim haline getirir. Avokadoyu bebeğinizin diyetine 6 aylıktan itibaren dahil etmeniz önerilir. Bununla birlikte, bebeğinizin bilinen herhangi bir alerjisi varsa dikkatli olmak önemlidir. Küçük bir porsiyonla başlamanız ve herhangi bir alerjik reaksiyon için bebeğinizi yakından izlemeniz önerilir. Herhangi bir yan etkisi yoksa ilerleyen günlerde kademeli olarak porsiyon miktarını artırabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize yedirmeden önce avokadoyu püre haline getirip yoğurt, yumurta gibi diğer besinlerle karıştırarak lezzetini ve besin değerini artırabilirsiniz.

Hurma

Bebeğim kilo almıyor diyen birçok anne, yemeklerine genellikle hurma ekler. Bebekler hurmaların tatlı tadına kapılır ve onları bir yemek seçeneği olarak beğenir. Hurma, çekici tadının yanı sıra besleyicidir ve bebek beslenmesi için faydalıdır. Hurmada bulunan yüksek magnezyum ve kalsiyum seviyeleri, bebeklerde güçlü kemiklerin gelişmesine katkıda bulunur. Ayrıca hurmanın lifli yapısı kabızlığı önlemede yardımcı olur. Ayrıca hurma, yüksek demir içeriği nedeniyle özellikle bebek beslenmesinde faydalıdır. Bebeklere en çok kilo aldıran yiyeceklerin arasında hurma da vardır. Bebeklerin ek gıdaya geçişlerinde kilo alımına yardımcı olduğu kanıtlanmış olduğundan günde 1 adet çekirdeksiz ve püreli hurma verilmesi önerilir.

Ceviz

Ceviz, zayıf olan bebekler için bir yemek seçeneği olarak şiddetle tavsiye edilir. Ceviz bebeklere kilo aldıran sağlıklı yiyeceklerden birisidir Bu fındıklar, öncelikle sağlıklı yağlardan elde edilen yüksek kalorili içerikleriyle bilinir. Cevizleri özellikle bebekler için faydalı kılan, beyinlerinin gelişimine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kardiyovasküler sağlıklarını ve sinir sistemlerini de koruyan zengin Omega 3 içeriğidir. Bununla birlikte, ceviz de dahil olmak üzere kuruyemişlerin alerjiye neden olma potansiyellerinin yüksek olduğunu not etmek önemlidir. Bu nedenle bebeklere bir yaşına gelmeden ceviz vermekten kaçınılması önerilir. Bu dönüm noktasını geçtikten sonra, önlem almak hala çok önemlidir. Cevizleri bütün olarak vermek yerine, küçük ceviz parçalarının bebeğin boğazına kaçma riskini en aza indirmek için rendelenmesi önerilir. Ebeveynler bu yönergeleri izleyerek, cevizlerin sunduğu sayısız faydadan yararlanırken çocuklarının güvenliğini sağlayabilirler.

bebeklere yiyecekler

Muz

Muz, yalnızca zengin bir kalori kaynağı olmakla kalmayıp aynı zamanda sayısız sağlık yararı sağladığından, düşük kilolu bebekler için şiddetle tavsiye edilir. Yüksek besin değeri ile bilinen bir meyve olan muz, özellikle bebeklerin düzgün gelişimi için gerekli olan potasyum ve manganez bakımından bol miktarda bulunur. Zayıf bebeklere kilo aldıran yiyeceklerin arasında ön sıralarda muz gelir. Bebekler katı gıdaları diyetlerine dahil etmeye başladıklarında, uygun bir seçenek olarak püre haline getirilmiş muzlar verilebilir. Ek olarak, muzların alerjik reaksiyonlara neden olma riskinin düşük olduğunu ve bu nedenle onları bebekler için güvenli bir seçim haline getirdiğini belirtmekte fayda var.

Yoğurt

Yoğurt, bebeklerde sağlıklı kilo alımını desteklemek için mükemmel bir seçimdir. Bağırsak florasının dengelenmesinde çok önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda gerekli vitamin ve minerallerin bolluğu, düzenli olarak tüketildiğinde bebeğin ideal kilosuna ulaşmasına büyük katkı sağlayabilir. Bir bebeğin diyetine yoğurdu dahil etmek, katı gıdalara geçtikten sonra 6 aylıktan itibaren uygundur. Aylar ilerledikçe bakıcılar, düşük alerji riski taşıyan meyve karışımlarına yoğurt ekleyerek çeşitli tatlar deneyebilir.

Tatlı Patates

Tatlı patates, bebeklerde kilo alımını teşvik etmek için genellikle en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Her 100 gram tatlı patateste yaklaşık 90 kalori olduğu için bu öncelikle kalori içeriğinden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, tatlı patates, havuçta bulunanla neredeyse karşılaştırılabilir seviyelere sahip olan A vitamini açısından zengindir. Bu temel vitaminin varlığı sadece görme problemlerini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli kanser hücreleriyle mücadelede çok önemli bir rol oynar. Yani patates bebeklere hızlı kilo aldıran yiyeceklerden birisi olduğu gibi bebeğinizin sağlığına da katkıda bulunur. Ayrıca tatlı patates, bebeklerin gelişimi ve büyümesi için avantajlı olan mükemmel bir folik asit kaynağıdır. Ufaklığınızın diyetine tatlı patatesi sokmak için, 6 aylık olduklarında püre şeklini tercih edebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta hem bebekler hem de her yaştan birey için sayısız avantaj sunan inanılmaz faydalı bir besin seçeneğidir. Bunlar sadece esansiyel yağların ve proteinin tatmin edici bir karışımını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çok yönlüdür ve farklı beslenme tercihlerine ve ihtiyaçlarına uyacak şekilde çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Ayrıca, yumurtalar genellikle mideye karşı naziktir, bu da onları hassas sindirim sistemi olanlar için güvenilir bir seçim haline getirir. Olağanüstü beslenme profili ve hazırlama kolaylığı ile yumurta, genel sağlık ve esenliğe katkıda bulunabilecek gerçekten güçlü bir besindir. Bebeklerin ideal kilosuna ulaşması için birebir bir yiyecektir.

Alerjik reaksiyonlar için potansiyel bir risk oluşturabileceğinden, alerjenik gıdaların yaygınlığına dikkat etmek ve bunların bilincinde olmak önemlidir. Bu nedenle, bebeğiniz herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi gösterirse uyanık ve dikkatli olmanız çok önemlidir. Bebeğinizin hırıltılı solunum yapması veya nefes almada zorluk yaşaması durumunda, derhal acil yardım istemek zorunludur.

Yumurtalar, küçük çocuğunuzun günlük beslenmesinin düzenli bir parçası haline geldiğinde, onları çırpmak ve peynir ile çeşitli sebzelerin nefis bir kombinasyonunu birleştirerek besin değerlerini artırmak gibi çeşitli mutfak tekniklerini deneyebilirsiniz.bebeklere kilo aldiran yiyecekler

Bebeklere Kilo Aldıran Mama Tarifleri

Bebeklere kilo aldıran tarifler için mutlaka doğal ürünler kullanmanız tavsiye edilir. Bebeğinizin ihtiyacı olan enerjiyi vermesi ve ekstra besin ögeleri ve kalori sayesinde kilo almalarını sağlayacak tariflerin başında meyve ve sebze püreleri gelir. En basitinden bir adet muz ve bir yarım elmayı püre haline getirip bebeğinize ara öğün olarak verebilirsiniz. Pürenin tadının tatlı olması bebeğinizin de oldukça hoşuna gidecektir!

İrmikli Püre

Bebeklere kilo aldırmada en sık kullanılan tatlı tarifini basit şekilde yapılabilmektedir.

Kullanacağınız malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 yemek kaşığı ceviz ezmesi
 • 1 adet muz
 • 2 yemek kaşığı yoğurt -mümkünse ev yapımı yoğurt tercih edebilirsiniz-
 • 1 yemek kaşığı pekmez

Bu tatlıyı hazırlamak için irmiği bir cezvede 5 dakika kaynatmakla başlayın. İrmik tam olarak piştikten sonra, karışıma bol miktarda kaymaklı yoğurt, olgun ve tatlı bir muz, bir avuç kıtır ceviz ve pekmez ekleyin. Tüm bu nefis malzemeleri iyice birleşene kadar yavaşça karıştırın ve tatların güzelce birbirine karışmasını sağlayın. 

Sebze Çorbası

Bebeğinize kilo aldırmak istiyorsanız kolayca uygulayabileceğiniz tariflerin arasında türlü çorbalar da öne çıkan seçeneklerdendir. Bu çorbayı 6 aydan büyük olan bebeğinize rahatlıkla sunabilirsiniz. Sıradaki tarif için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı ay çiçek yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet kuru soğan
 • 6 diş sarımsak
 • yarım sap pırasa
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy kabak
 • 1 dal karnabahar
 • 1 dal brokoli
 • 700 g kıyma
 • 5 yemek kaşığı tam yağlı yoğurt
 • 4 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 7 su bardağı içme suyu

Tüm sebzeleri kullanıma hazır olana kadar yıkayıp doğrayarak başlayın. Daha sonra bir tencereye alın ve biraz yağ ile soğan ve sarımsakları hafifçe yumuşayana kadar karıştırarak ısıtın. Bu noktaya geldiklerinde kıymayı tencereye alın ve iyice pişene kadar pişirmeye devam edin. Bu aşamada, hazırlanan sebzeleri tavaya ekleyerek etin yanında yumuşamasını sağlamanın zamanı geldi. İstenilen yumuşaklığa ulaştıktan sonra altı bardak su dökün. Bu arada ayrı bir kapta yoğurt, un ve kalan su bardağı suyu bir çırpıcı yardımıyla karıştırın.

Karıştırırken tencereden aldığınız sebze suyunu yavaş yavaş kıyma ile kâseye ekleyin ve her şeyin iyice karışmasını sağlayın. Çorba ılık bir sıcaklığa geldiğinde hazırladığınız baharatları ekleyin. Çorbayı kuvvetlice kaynatın, tüm malzemelerin uygun şekilde pişmesini sağlayın. Son olarak, ocağı kapatın ve çorbayı bir karıştırıcıya aktarın, pürüzsüz ve iyi birleşene kadar dikkatlice karıştırın.

Somon Balığı Köftesi

Bebeğinize kilo aldıracak hem lezzetli hem de oldukça besleyici yemek tariflerinden birisi olan somon balığı köftesini, 8 aylıktan büyük bebeğinize rahatlıkla sunabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 90 gram kılçıksız somon balığı
 • 1 orta boy soğanın çeyreği
 • 1 orta boy havucun çeyreği
 • yarım diş sarımsak
 • 2 dal maydanoz
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 adet tam buğday ekmeği içi

Köfteyi hazırlamak için öncelikle somon balığını kıyma gibi ince olacak şekilde doğrayın. Soğan, sarımsak, havuç, maydanoz ve ekmek içini de ince bir şekilde doğrayın, içerisine yumurta sarısını da ilave edip somon balığı ile birlikte yoğurun. Bir tepsiyi yağlayın ve harca köfte şeklini verip fırında pişirin.

Bebeklere Kilo Aldıran Besinler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebeklere En Çok Ne Kilo Aldırır?

Patates, kabak, tatlı patates, mercimek, saf yağ, badem, yoğurt, yumurta ve süt gibi besinler bebeğin kilo almasına yardımcı olur.

Bebekler Nasıl Çabuk Kilo Alır?

Bebeğinizin kilo alması için ona yoğurt, ayran, kabak çekirdeği, ıspanak gibi çeşitli gıda takviyelerinde bulunabilirsiniz.

Bebeğimin Kilo Alması İçin Ne Yedirmeliyim?

Bebeğinizin kilo alması için dengeli bir diyetinin olduğundan emin olmalısınız.

Bebeğin Sağlıklı Kilo Alması İçin Ne Yapmalı?

Bebeğin sağlıklı kilo alabilmesi için öncelikle doktorunuza başvurarak bir gıda listesi çıkarıp doğal gıdalarla takviye etmeniz önerilir.