GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül

Etken Madde :

Gabapentin

ATC Kodu :

N - SİNİR SİSTEMİ

N03 ANTİEPİLEPTİKLER

N03A ANTİEPİLEPTİKLER

N03AX Diğer

N03AX12 gabapentin

SB ATC :

N02BF01

Reçete Durumu :

Kontrole Tabi Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

TEVA İLAÇLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş

Barkod :

8699638154043

Satış Fiyatı :

44.68 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Nedir ve Ne İşe Yarar?

GABATEVA, antiepileptik ilaçlar grubuna ait gabapentin içeren bir ilaçtır. Sinir dokusu hasarından kaynaklanan epilepsi ve nöropatik ağrı tedavisinde kullanılır. GABATEVA, beyaz veya beyazımsı tozla doldurulmuş ve gri sert jelatinle kaplanmış 100 mg kapsül formunda mevcuttur. GABATEVA'nın her paketi 20 kapsül içerir ve her kapsül 100 mg gabapentin içerir. Bu ilaç öncelikle lokalize veya yayılan epileptik nöbetlerin tedavisinde kullanılır. Doktorun önerdiği doza göre alınmalıdır. Ayrıca sinir dokusu hasarından kaynaklanan çeşitli ağrı türlerinin giderilmesinde de etkilidir. GABATEVA'nın sığır jelatini içerdiğini ve kullanımını bırakmadan önce doktora danışılması gerektiğini unutmamak gerekir.

Bu ilacın aynı zamanda GABATEVA 400 mg (50 Kapsül) ve GABATEVA 300 mg (50 Kapsül) şeklinde farklı dozajları bulunmaktadır.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül İçeriği

GABATEVA etkin madde olarak gabapentin, yardımcı madde olarak talk, prejelatinize (mısır) nişastası, jelatin (sığır kaynaklı), siyah demir, oksit (E172) ve titanyum dioksit (E171), şellak, soya lesitin, köpüklenmeyi önleyici ajan içermektedir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

GABATEVA soya lesitini içerir, bu nedenle yer fıstığına veya soyaya alerjiniz varsa bu ilacı kullanmaktan kaçmalısınız.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Nasıl Kullanılır?

GABATEVA kullanırken doktorunuzun verdiği talimatlara harfiyen uymanız çok önemlidir. Herhangi bir şüpheniz veya tereddüttünüz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir. Doktorunuz sizin için uygun dozajı belirleyecek ve ihtiyacınız kalmayıncaya kadar GABATEVA kullanmaya devam etmenizi önerecektir. Epilepsi tedavisi gören yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar için önerilen doz, kapsüllerin doktorunuzun belirttiği şekilde alınmasını içerir. Tipik olarak başlangıç ​​dozu günde 300 mg ila 900 mg arasındadır ve doktorunuz tarafından kademeli olarak günde maksimum 3600 mg'a kadar artırılabilir.

Benzer şekilde sinir hasarından kaynaklanan nöropatik ağrı tedavisi gören yetişkinler için de doktorunuzun belirlediği dozaj kademeli olarak artırılabilir. GABATEVA'nın yalnızca oral kullanım amaçlı olduğunu ve çiğnemeden yeterli miktarda sıvıyla alınması gerektiğini unutmamak önemlidir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde GABATEVA kullanıldığında yan etkiler görülebilir. Ciddi alerjik reaksiyonlar dudakların ve yüzün şişmesi, ciltte kızarıklık, kızarıklık, saç dökülmesi gibi belirtilere neden olabilir. Kalıcı karın ağrısı, bulantı, kusma (akut pankreatite işaret eder) ve nefes alma güçlükleri gibi diğer önemli yan etkiler acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ciddi yan etkilerden herhangi birinin fark edilmesi durumunda, GABATEVA kullanımının durdurulması ve derhal bir doktora veya en yakın hastanenin acil servisine başvurulması önemlidir. GABATEVA potansiyel olarak hastaneye kaldırılmayı veya tedavinin kesilmesini gerektirebilecek ciddi, yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Ayrıca deri döküntüsü, kurdeşen, ateş, bezlerde şişme, dudakların, boğazın ve dilin şişmesi, deride veya gözlerde sararma, anormal morarma veya kanama, şiddetli yorgunluk veya halsizlik, beklenmedik kas ağrısı, sık enfeksiyon görülmesi gibi belirtiler ortaya çıkarsa, derhal tıbbi konsültasyon tavsiye edilir. Ayrıca hemodiyaliz tedavisi gören bireylerin kas ağrıları ve halsizlik yaşamaları durumunda doktora başvurmaları gerekmektedir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

İlacın içeriğine veya gabapentin maddesine karşı aşırı duyarlılık veya alerji reaksiyonu gösteren kişilerde kullanılmamalıdır. Ayrıca, yeni başlayan veya ani pankreatit (akut pankreatit) durumu olan bireylerin GABATEVA kullanmamaları gerekmektedir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Böbrek sorunu olan kişiler, doktorlarının belirleyeceği şekilde farklı bir doza ihtiyaç duyabilirler. Kan diyalizi tedavisi görüyorsanız ve kas ağrısı ve güçsüzlüğü yaşıyorsanız bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Kalıcı mide ağrınız, mide bulantınız, tekrarlayan kusmanız varsa veya kendinizi hasta hissediyorsanız, bu belirtiler yeni başlayan, ani veya hemorajik pankreatit belirtisi olabileceğinden derhal tıbbi yardım almanız önemlidir.

GABATEVA kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmamanız çok önemlidir çünkü aniden bırakılması kesintisiz epileptik nöbetler gibi yan etkilere neden olabilir. GABATEVA kullanırken nöbet sıklığında artış veya yeni nöbet tiplerinin gelişmesi durumunda, diğer antiepileptik ilaçlarda da durum aynı olduğundan doktorunuza bilgi veriniz. Özellikle çocuk ve ergenlerde olmak üzere karışık nöbet geçiren hastaların tedavisi sırasında öğrenme, zeka ve gelişimlerinin izlenmesine özel dikkat gösterilmelidir.

Morfin gibi opioid ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuz ilaçlar arasındaki etkileşimi denetleyebilir ve gerekirse uyuşukluk ve nefes alma zorluklarını gidermek için dozajı ayarlayabilir. Sinir sistemi hastalığı olan, solunum problemi olan veya 65 yaş ve üzeri kişiler için doktor tarafından farklı bir doz rejimi önerilebilir. Gabapentin bağımlılığı veya uyuşturucu kullanımı geçmişi hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

GABATEVA'nın 65 yaş ve üzeri bireylerde kullanımı uyuşukluk, uzuvlarda ödem, halsizlik ve kuvvet kaybı gibi durumlara neden olabilir. Gabapentin tedavisi sırasında nadir durumlarda yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyonlar, kas yıkımı ve diğer ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun

 Bu ilacın kullanımı aynı zamanda bilinç kaybı, kafa karışıklığı ve bilişsel bozukluk riskini de artırabilir, bu nedenle dikkatli olunması tavsiye edilir. Bu uyarıları geçmişte yaşamış olsanız bile yine de doktorunuza danışmanız önemlidir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek sorunları yaşıyorsanız veya kan saflaştırma (hemodiyaliz) tedavisi görüyorsanız, doktorunuz sizin için farklı bir doz programı reçete edebilir.

Karaciğer yetmezliği sorunu olan hastaların bu ilacı kullanması hakkında yeterli bilgi sağlayacak çalışma yapılmamıştır.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

GABATEVA yemeklerle beraber veya yemeklerden bağımsız bir şekilde alınabilir. Ancak bu ilacı kullanırken alkol almamanız gerekmektedir. Alkol kullanımı bu ilacın yan etkilerinin oluşma riskini arttırmaktadır.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

GABATEVA'yı tavsiye edilenden fazla kullanmışsanız lütfen bir doktor veya eczacınıza danışınız. Önerilen dozun aşılması, uyuşukluk, baş dönmesi, çift görme ve konuşma güçlüğü gibi olumsuz etkilerin artmasına neden olabilir. GABATEVA'nın aşırı dozda alınması, özellikle diğer CNS depresan ilaçlarla birleştirildiğinde potansiyel olarak komaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurmanız veya en yakın hastanenin acil servisine başvurmanız önemlidir. Hangi ilaçları kullandığınızı kolayca tespit edebilmeleri için, kullanmadığınız tüm ilaçları, kapsülleri, ambalajları ve kullanma talimatları dahil olmak üzere hastaneye getirin.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Bir dozu almayı unutursanız ve bir sonraki dozunuzun zamanı henüz gelmemişse, ilacınızı hatırladığınız anda almayı unutmayınız. Son dozu aldıktan 12 saat sonra bir doz almayı unutursanız, aradan bir saatten fazla zaman geçmişse ilave GABATEVA dozu almayınız. Kaçırılan dozları telafi etmek için çift doz almayın.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Bazı ilaçlar GABATEVA'nın etkisini değiştirme potansiyeline sahiptir veya GABATEVA tek başına birlikte kullanıldığında diğer ilaçların etkinliğini potansiyel olarak azaltabilir. Örneğin GABATEVA'nın morfin gibi opioidlerle birleştirilmesinin daha yoğun bir etkiye yol açabileceği ve uykululuk ve solunum baskılanması gibi yan etkilere neden olabileceği kaydedilmiştir. Ayrıca GABATEVA'nın alüminyum veya magnezyum içeren antiasitlerle birlikte alınması GABATEVA'nın midede emilimini engelleyebilir. Bu nedenle antiasit aldıktan sonra GABATEVA kullanmadan önce en az 2 saat beklenmesi tavsiye edilir.

GABATEVA ayrıca bazı laboratuvar testlerine de etki edebilir, bu nedenle idrar testi gerektiğinde doktor veya hastane personelinin kullanımı konusunda bilgilendirilmesi önemlidir. Ayrıca GABATEVA mevcut tedaviye ek olarak doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır. Gabapentin epilepsi için kullanılan diğer ilaçlarla veya doğum kontrol haplarıyla etkileşime girmese de alkolle veya merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlarla birleştirilmesi GABATEVA'nın bazı yan etkilerini kötüleştirebilir.

Doktora özel olarak bildirilmesi gereken diğer durumlar arasında bitkisel ürünlerin, özellikle sarı kantaron kullanımının yanı sıra nörolojik veya psikiyatrik sorunlar için alınan ilaçlar yer alır. Reçeteli veya reçetesiz diğer ilaçlar hakkında bilgi sağlamak, sağlık profesyonellerinin uygun tedaviyi sağlaması açısından çok önemlidir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Nasıl Saklanmalıdır?

Lütfen GABATEVA'yı ambalajında ​​saklayın ve çocukların göremeyeceği veya erişemeyeceği bir yere koyun. İlacı son kullanma tarihinden önce kullanın. Orijinal ambalajında, 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayın. Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihi geçtikten sonra GABATEVA'yı kullanmaktan kaçının.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Kimler Kullanabilir?

Eğer 65 yaş üzerindeyseniz ve böbrek rahatsızlığınız yoksa GABATEVA'yı standart dozda almalısınız. Böbrek hastalığınız varsa doktorunuz alternatif bir doz programı önerebilir veya farklı bir dozaj önerebilir. Yetişkinler için doz ayarlaması doktorlar tarafından yapılmaktadır.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) kullanımı önerilmemektedir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) kullanımı için doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) kullanımı için doktorunuza danışınız.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

GABATEVA kontrole bağlı reçete ile satılmaktadır.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Fiyatı Nedir?

GABATEVA güncel fiyatı 44.68 Türk lirasıdır.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Prospektüs PDF

GABATEVA prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

GABATEVA 100 mg 20 Kapsül Hakkında Sık Sorulan Sorular

GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) Etken Maddesi Nedir?

GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) etken maddesi gabapentindir.

GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) emzirme döneminde kullanımı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) Reçete İle Satılır Mı?

GABATEVA kontrole bağlı reçete ile satılmaktadır.

GABATEVA 100 mg (20 Kapsül) Güncel Fiyatı Nedir?

GABATEVA güncel fiyatı 44.68 Türk lirasıdır.