FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet

Etken Madde :

Famotidin

ATC Kodu :

A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A02 MİDE

A02B PEPTİK ÜLSER VE GASTRO-ÖZOFAGEAL REFLÜ İLAÇLARI

A02BA H2-reseptör antagonistleri

A02BA03 famotidin

SB ATC :

A02BA03

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ A.Ş.

Barkod :

8699828090021

Satış Fiyatı :

52.10 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

FAGASTRIL, aktif maddesi olarak famotidin içeren bir ilaçtır. Famotidin, histamin reseptör antagonistleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. İlaç, 60 film kaplı tablet içeren kabarcıklı ambalajlarda paketlenmiştir. FAGASTRIL, mide ve duodenumdaki ülserleri tedavi etmek, bunların tekrarını önlemek, asit reflüsünü ve yemek borusunda kanamayı önlemek için midedeki asit üretimini azaltmak ve Zollinger-Ellison sendromu ve çoklu endokrin adenomları gibi durumların tedavisi gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet İçeriği

FAGASTRIL etken madde olarak famotidin; yardımcı madde olarak mikrokristalin selüloz, prejelatinize nişasta, talk, magnezyum stearat, hypromelloze, titanyum dioksit, polietilen glikol/makrogol, ponceu 4R lake (E124) ve carmoisine aluminyum lake içermektedir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

İçeriğinde uyarı gerektirecek bir yardımcı madde bulunmamaktadır.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Nasıl Kullanılır?

FAGASTRIL’i doktorunuzun önerdiği dozajda kullanmalısınız. Eğer doktorunuz size dozaj önerisinde bulunmamışsa yetişkin hastalarda şu dozajlar uygulanır:

Duodenal ülser ve gastrik ülser hastaları için:

Önerilen miktar yatmadan önce bir kez alınması gereken 40 mg'dır. Tedavinin 4-8 hafta süreyle sürdürülmesi önerilir; bu süre kişinin tedaviye yanıtına göre ayarlanabilir. Ülserlerin tekrarını önlemek için gece yatmadan önce 20 mg'lık idame dozu alınmalıdır.

Gastroözofageal reflü (GÖRH) hastaları için:

Hafif semptomları tedavi etmek için 6-12 hafta boyunca sabah 20 mg ve akşam 20 mg alın. Daha şiddetli semptomları tedavi etmek için 6-12 hafta boyunca sabahları 40 mg ve akşamları 40 mg alın.

Zollinger-Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenomalar gibi patolojik aşırı salgılama görülen hastalar için:

Dozaj bireysel hastaya göre değişir. Önerilen başlangıç ​​dozu her 6 saatte bir 20 mg'dır, ancak bazı hastaların daha yüksek dozlara ihtiyacı olabilir.

FAGASTRIL yalnızca oral yolla alınır. Her bir tableti bir bardak suyla çiğnemeden veya ezmeden yutunuz.

 

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Diğer tüm ilaçlar gibi FAGASTRIL'in de içeriğindeki maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir. Yaygın olarak baş ağrısı, sersemlik hissi, kabız ve ishal görülmektedir. Yaygın olmayan yan etkiler: yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişme, soluma ve yutkunma zorluğu, ürtiker, ağız kuruluğu, tat alma bozukluğu, bulantı, kusma, karında ağrı, şişkinlik, gaz, döküntü, kaşıntı, iştahsızlık ve bitkinlik şeklindedir. Seyrek görülen yan etkilerin arasında seyrek jinekomasti (erkeklerde göğüslerde büyüme) bulunmaktadır ancak klinik çalışmalar sayesinde bu yan etkinin sıklığının plasebodan daha yüksek olmadığı keşfedilmiştir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Famotidin veya yardımcı maddelerinden herhangi birine alerjiniz varsa FAGASTRIL kullanmamalısınız. Ayrıca aynı Hz-reseptör bloker grubundaki diğer ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmaktan kaçının.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

FAGASTRIL'ı kullanmadan önce belirli koşulların dikkate alınması önemlidir. Şiddetli böbrek yetmezliği varsa, doktor dozun azaltılmasını önerebilir ve tedaviyi başlatabilir. Ayrıca FAGASTRIL tedavisinin midede kötü huylu tümörlerin bulunmadığını garanti etmediğinin dikkate alınması önemlidir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce doktorun böyle bir hastalık olasılığını dışlamak için gerekli testleri yapması gerekir. Bu önlemler geçmişte geçerli olmuşsa, doktorunuzdan rehberlik almanız çok önemlidir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Kullanımında Özel Durumlar

FAGASTRIL'i kullanmadan önce belirli koşulların dikkate alınması önemlidir. Şiddetli böbrek yetmezliği varsa, doktor dozun azaltılmasını önerebilir ve tedaviyi başlatabilir. Ayrıca FAGASTRIL tedavisinin midede kötü huylu tümörlerin bulunmadığını garanti etmediğinin dikkate alınması önemlidir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce doktorun böyle bir hastalık olasılığını dışlamak için gerekli testleri yapması gerekir. Bu önlemler geçmişte geçerli olmuşsa, doktorunuzdan rehberlik almanız çok önemlidir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

FAGASTRIL'in her bir dozu bir bardak su ile alınmalıdır. Doktorunuz tarafından başka bir şekilde belirtilmedikçe, öğünlerle birlikte veya öğün aralarında alınmalarında herhangi bir kısıtlama yoktur. Tabletleri kesmemeye veya çiğnememeye özen gösteriniz.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Almanız gerekenden daha fazla FAGASTRİL aldıysanız mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Eğer dozunuzu unuttuysanız hatırlar hatırlamaz dozunuzu alınız. Ancak eğer bir sonraki doz zamanı çok yakınsa unuttuğunuz dozu almamalısınız. Bir sonraki dozu alıp normal dozlarınızda içmeye devam etmeniz gerekmektir. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

FAGASTRIL genellikle diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkilenme riski düşüktür; ancak, kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Özellikle aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz: Ketokonazol ve itrakonazol (mantar enfeksiyonları için), Probenesid (gut tedavisi), Atazanavir (HIV tedavisi), mide asidini nötralize eden ilaçlar (alüminyum hidroksit, magnezyum hidroksit vb.), Sukralfat (mide ve on iki parmak barsağı ülserleri için).

Eğer şu anda reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı kullanıyorsanız, veya son zamanlarda kullandıysanız, lütfen doktorunuzla veya eczacınızla bu konuda bilgi paylaşınız.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

FAGASTRİL'i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceğİ yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında ve orijinal ambalajında saklayınız.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Kimler Kullanabilir?

Yaşlı hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Bu ürünü çocuklar ve 18 yaşın altındaki kişiler kullanmamalıdır.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) kullanımı için doktorunuza başvurunuz.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) kullanımı için doz ayarlamasına gerek yoktur, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) kullanımı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet beyaz reçete ile satılmaktadır.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Fiyatı Nedir?

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet güncel fiyatı 52.10 Türk lirasıdır.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Prospektüs PDF

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) Etken Maddesi Nedir?

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) etken maddesi famotidindir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) kullanımı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) Reçete İle Satılır Mı?

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet beyaz reçete ile satılmaktadır.

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet (60 Adet) Güncel Fiyatı Nedir?

FAGASTRIL 20 gr Film Kaplı Tablet güncel fiyatı 52.10 Türk lirasıdır.