FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet

Etken Madde :

Gemifloksasin

ATC Kodu :

J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)

J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER

J01M KUİNOLONLAR

J01MA Fluorokuinolonlar

J01MA15 gemifloksasin

SB ATC :

J01MA15

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

ABDİ İBRAHİM İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş

Barkod :

8699514097587

Satış Fiyatı :

233.79 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

FACTIVE, her biri 320 mg ilaç içeren 5 veya 7 film kaplı tablet içeren kabarcıklı ambalajlarda mevcuttur. Tabletler, Gemifloksasin serbest bazına eşdeğer olan 426,39 mg Gemifloksasin mesilat seskihidrat içerir. FACTIVE, çeşitli bakteriyel enfeksiyonları etkili bir şekilde tedavi eden geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Özellikle kronik bronşitin akut bakteriyel alevlenmesi ve hafif ila orta şiddette toplum kökenli pnömoni için kullanılır. Ciddi yan etki potansiyeli nedeniyle kronik bronşitin akut bakteriyel alevlenmesinde alternatif tedavi seçeneklerinin dikkate alınması gerektiğini unutmamak önemlidir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet İçeriği

FACTİVE etken madde olarak gemifloksasin; yardımcı maddeler olarak mikrokristalin selüloz (PH 101), povidon (K-30), krospovidon (kollidon Cl), magnezyum stearat, Opadry OY-S-28924 (titanyum dioksit, polietilen glikol 4000 (makragol), polietilen glikol 6000 (makragol), hidroksipropilmetil selüloz 2910 E5, hidroksipropilmetil selüloz 2910 E15) içermektedir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

İlacın içeriğinde uyarı gerektirecek bir yardımcı madde bulunmamaktadır.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Nasıl Kullanılır?

Yetişkinlerde FACTIVE için önerilen doz günde bir tablettir. FACTIVE için önerilen doz ve tedavi süresinin aşılmaması önemlidir. İlaç kullanım süresi doktorunuz tarafından belirlenecektir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet yan etkileri arasında yüz, dil  ve dudaklarda şişme, nefes almada güçlük, deride yaygın kızarıklıkla birlikte kaşıntılı döküntüler, boğazda boğuk ses, boğazda daralma, kalp atışının hızlanması, baygınlık görülmektedir.

Bu yan etkilerin tümü son derece ciddidir. Bunlardan herhangi birini yaşarsanız, bu FACTIVE'e karşı ciddi bir alerjiniz olduğunu gösterir ve acil tıbbi müdahale veya olası hastaneye kaldırılmayı gerektirir. Ancak bu ciddi yan etkiler, nadirdir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer, fluorokinolon sınıfı antibiyotikler ya da ürünün bileşenlerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız varsa FACTİVE kullanmayınız.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Büyük bir kan damarında genişleme veya "şişme" varsa (aort anevrizması gibi) veya size periferik vasküler anevrizma teşhisi konduysa, daha önce aort diseksiyonu (aort duvarında yırtılma) yaşadıysanız, ailenizde aort anevrizması veya aort diseksiyonu öyküsü varsa veya Marfan sendromu, Ehlers-Danlos sendromu gibi vasküler bağ dokusu hastalıkları, Takayasu arteriti gibi damar hastalıkları, dev hücreli arterit, Behçet hastalığı gibi predispozan durumlar gibi başka risk faktörleriniz varsa hastalığınız, yüksek tansiyonunuz veya bilinen aterosklerozunuz varsa bu ilacı dikkatli kullanmalısınız.

Karnınızda, göğsünüzde veya sırtınızda ani şiddetli ağrı hissederseniz derhal acil servise gitmeniz önemlidir.

Periferik nöropati ve merkezi sinir sistemi üzerindeki etkiler de dahil olmak üzere sinir hasarına ve sakatlığa neden olabilen tendon iltihabı (tendinit) ve tendon yırtılması, geri dönüşü olmayan potansiyel ciddi yan etkilerdir. FACTIVE dahil florokinolonlar bu yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Yaygın görülen yan etkiler kas-iskelet sistemi sorunları ve tendon iltihabı, tendon yırtılması, tendonda şişlik veya iltihaplanma, karıncalanma veya uyuşma, kollarda ve bacaklarda uyuşma, kas ağrısı, kas zayıflığı, eklem ağrısı gibi periferik sinir sistemiyle ilgili sorunları içerir. Sinirlerde ve merkezi sinir sisteminde hasara yol açarak halüsinasyonlara, anksiyeteye, depresyona, intihar eğilimlerine, uykusuzluğa, şiddetli baş ağrısına ve kafa karışıklığına neden olur. Bu yan etkiler FACTIVE'e başladıktan birkaç saat veya hafta sonra ortaya çıkabilir ve önceden var olan risk faktörlerinden bağımsız olarak her yaştaki hastada gözlemlenmiştir. Bu ciddi yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa FACTIVE derhal kesilmelidir. Bu ciddi yan etkilerin FACTIVE dahil florokinolonların kullanımıyla ilişkili olduğunu ve bundan kaçınılması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Gemifloksasin, bazı hastalarda elektrokardiyogramda (EKG) tespit edilebilecek değişen derecelerde kardiyak aritmiye neden olabilir. Herhangi bir nedene bağlı kalp ritmi bozukluğu veya çarpıntı yaşıyorsanız FACTIVE kullanmamalısınız. Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar alıyorsanız, düzeltilmemiş elektrolit bozukluklarınız varsa (kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri) veya geçmişte kalp ritmi bozukluğu geçirdiyseniz FACTIVE kullanımından da kaçınılmalıdır.

İstemli kaslarda zayıflık ve hızlı yorgunluk ile karakterize nöromüsküler bir hastalık olan myastenia gravis'i olan kişiler, durumu kötüleştirebileceğinden FACTIVE kullanmaktan kaçınmalıdır. 

Florokinolon antibiyotiklerle ciddi ve bazen ölümcül doz aşımı reaksiyonları bildirildiğinden eritromisin, antipsikotikler veya trisiklik antidepresanlar da alıyorsanız FACTIVE kullanırken dikkatli olunmalıdır.

FACTIVE kullandıktan sonra yaygın kızarıklıkla birlikte kaşıntılı bir cilt yaşarsanız veya döküntü, dil ve yüzde şişme veya nefes darlığı gibi semptomlar gelişirse, tedaviyi durdurup bir doktora başvurmanız önemlidir.

Florokinolon grubundan antibiyotik alan hastalarda tendinit ve cerrahi onarım gerektiren, uzun süreli sakatlığa yol açan olan omuz, el ve aşil tendonu yırtılmalarının 10 vakanın 4'ünde meydana geldiği rapor edilmiştir. Tendon ağrısı, iltihaplanma veya yırtılma yaşarsanız FACTIVE almayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Sinir sistemini etkileyen anormal duyular ve hastalık süreçleri bildirildiğinden, epilepsi veya nöbetler gibi merkezi sinir sistemi bozuklukları olan hastalarda gemifloksasin de dahil olmak üzere florokinolon antibiyotikler kullanılırken dikkatli olunmalıdır. FACTIVE tedavisi sırasında ağrı, yanma hissi, batma hissi, uyuşukluk veya halsizlik hissederseniz kullanmayı hemen bırakın.

Şiddetli ishal ile karakterize spesifik bir kolon bozukluğu olan psödomembranöz kolit gelişirse gemifloksasin kullanımı da kesilmelidir.

Hormon alan veya replasman tedavisi gören ve FACTIVE ile uzun süreli tedavi gören genç kadınlarda, özellikle 40 yaşın altındaki kadınlarda deri döküntüsü oluşabilir. Eğer deride döküntü gelişirse FACTIVE kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

FACTIVE kullanırken güçlü güneş ışığına veya yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçının ve güneş koruyucu kullanın.

FACTIVE kullanımı sırasında karaciğer enzimlerinde (AST ve/veya ALT) artış gözlenmiştir ancak herhangi bir semptom bildirilmemiştir. Tedavinin kesilmesinden sonra karaciğer enzim düzeyleri normale dönmüştür.

FACTIVE tedavisinin önerilen günlük dozlarını ve süresini aşmamak önemlidir. Böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doz değişikliği gerekebilir. Bu uyarılardan herhangi biri geçmişte meydana gelmiş olsa dahi sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek yetmezliği olan hastalarda kreatinin klerensi 40 ml/dakikanın üzerindeyse doz ayarlamasına ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, kreatinin klerensi 40 ml/dakika veya daha az olan hastalarda dozajın değiştirilmesi gerekmektedir. Böbrek yetmezliği olan hastalar için önerilen dozaj aşağıdaki tabloda bulunabilir. 

Kreatinin Klerensi (ml/dak)

Doz

> 40

Olağan Doz

≤ 40

24 saatte bir 160 mg

Ayrıca hafif, orta veya şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda dozajın ayarlanmasına gerek yoktur. FACTIVE'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Bu ilaç yemekle birlikte ya da yemek dışında alınabilir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Eğer size reçete edilen dozdan fazlasını aldıysanız mutlaka doktorunuza veya eczacınıza başvurmanız gerekmektedir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

FACTIVE, kan sulandırıcı bir ilaç olan varfarin tedavisi gören sağlıklı gönüllülere uygulanmıştır ve varfarinin antikoagülan etkisi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadı. Ancak kinolon grubunda varfarin veya türevlerinin hastalardaki antikoagülan etkilerini etkileyebilecek bazı antibiyotikler bulunmaktadır. Yine kinolon grubunda yer alan FACTIVE'in bu etkileri artırabileceği rapor edilmiştir. Bu nedenle antibiyotik uygulanırken kanama, pıhtılaşma zamanı gibi uygun testlerin yapılması gerekmektedir.

FACTIVE tabletlerde bulunan gemifloksasinin emilimi, alüminyum ve magnezyum içeren maddelerden etkilenir. Mide asidini azaltan ilaçlar olan antasitler almak gemifloksasinin emilimini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, magnezyum ve/veya alüminyum içeren FACTIVE tabletler, antasitler, demir sülfat ürünleri, çinko veya diğer metalleri içeren multivitaminler veya oral çözelti amaçlı pediatrik toz alımından önceki 3 saat ve sonraki 2 saat içinde alınmamalıdır. Sukralfat (ülser ilacı) kullanılıyorsa FACTIVE'den en az 2 saat önce tüketilmelidir.

FACTIVE, kronik gut tedavisinde kullanılan bir ilaç olan probenesid ile birlikte kullanıldığında FACTIVE'in etkinliğini %45 artırır. Bu nedenle probenesid kullanılıyorsa FACTIVE kullanılmadan önce doktora danışılması önemlidir.

Ayrıca reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç yakın zamanda kullanılmış veya halen kullanılıyorsa mutlaka doktor veya eczacıya bilgi verilmesi gerekmektedir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

FACTIVE'in ambalajında ​​kaldığından ve çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde saklandığından emin olun. 25°C'nin altındaki sıcaklıkta bir odada saklayın. Belirtilen son kullanma tarihleri ​​içerisinde kullandığınızdan emin olun.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Kimler Kullanabilir?

Güvenliği ve etkililiği belirlenmediği için çocuklarda ve 18 yaş altı gençlerde kullanılmamalıdır. Yaşlılarda kullanım esnasında doz ayarlaması gerekmemektedir.

FACTIVE, kas zayıflığıyla karakterize bir hastalık olan miyastenia gravis tanısı alan kas zayıflığı daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, belgelenmiş miyastenia gravis geçmişi olan kişilere kesinlikle FACTIVE uygulanması önerilmez.

Ciddi ve geri dönülemez yan etkileri olduğu bilindiğinden kronik bronşitin akut bakteriyel alevlenmesi tedavisinde yalnızca başka hiçbir alternatif yoksa kullanılabilir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet kullanımının güvenli olup olmadığı belirlenememiştir, lütfen doktorunuza başvurunuz.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet kullanımı için doz ayarı gerekmemektedir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet kullanımı için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Gemifloksasin’in anne sütüne geçip geçmediği belirlenmemiştir.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet beyaz reçete ile satılmaktadır.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Fiyatı Nedir?

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet güncel fiyatı 233.79 Türk lirasıdır.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Prospektüs PDF

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

FACTIVE 320 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet Etken Maddesi Nedir?

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet Etken Maddesi Gemifloksasin’dir.

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet kullanımı için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Gemifloksasin’in anne sütüne geçip geçmediği belirlenmemiştir.

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet Reçete İle Satılır Mı?

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet beyaz reçete ile satılmaktadır.

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet Güncel Fiyatı Nedir?

FACTİVE 320 mg Film Kaplı Tablet güncel fiyatı 233.79 Türk lirasıdır.