E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman

Etken Madde :

Sodyum Fosfat- Lavman

ATC Kodu :

A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A06 LAKSATİFLER

A06A LAKSATİFLER

A06AG Lavmanlar

A06AG01 sodyum fosfat -lavman

SB ATC :

A06AG01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

HAVER FARMA İLAÇ ANONİM ŞİRKETİ

Barkod :

8680400770264

Satış Fiyatı :

66.13 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Nedir ve Ne İşe Yarar?

E.S. ENEMA geçici kabızlık sorunun giderilmesi için veya bağırsak temizliğinin sağlanabilmesi için uygulanan bir lavmandır. E.S. ENEMA dışkı içerisindeki su miktarını arttırarak dışkının atılmasını sağlar ve bağırsakları temizler. İlacın içerisinde tuzlu müshil bulunur, tuzlu müshiller bağırsakta su tutulmasını sağlayarak 2 ve 5 dakika arasında bağırsağın uyarılmasını sağlar.

E.S. ENEMA geçici kabızlığın tedavisinde, bağırsak temizliğinin gerekli olduğu endoskopi, bağırsak ameliyatı ve röntgen incelemelerinde, rektal tetkikten önce kullanılmaktadır.

Bu ilacın 3-5 ve 5-12 yaş aralığında kullanılan E.S. ENEMA Çocuklar İçin; yetişkinlerde ve yaşlılarda kullanılan E.S. ENEMA Yetişkinler İçin olmak üzere iki türevi vardır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman İçeriği

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman içerisinde etkin madde olarak sodyum dihidrojen fosfat ve disodyum hidrojen fosfat bulunmaktadır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman içerisinde yardımcı madde olarak sodyum EDTA, benzalkonyum klorür, deiyonize su, püskürtücü başlık (nozül) kayganlaştırıcısı, yani beyaz yumuşak parafin bulunmaktadır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

İlacın içerisindeki benzalkonyum klorür ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Nasıl Kullanılır?

İlaç sadece rektal olarak (anüs yoluyla) uygulanır. Hekim aksini belirtmediği sürece 2-5 yaş arası çocuklar günde en fazla 1 şişe kullanabilir. 3-5 yaş arası çocuklarda günde sadece yarım şişe kullanılmalıdır. Doktorunuz aksini önermediği sürece E.S. Çocuklar için lavman sadece 14 gün kullanılmalıdır, daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Enjeksiyona başlamadan önce mavi koruyucu kapak çıkarılmalıdır. Dirençle karşılaşırsanız lavmanı kullanmayı bırakın çünkü işlem sırasında zorlanmak yaralanmalara neden olabilir. Etkili dozun şişedeki miktardan daha yüksek olması nedeniyle şişeyi tamamen boşaltmanın gerekli olmadığını unutmayın. Kullanımdan sonra şişede hala bir miktar sıvı kalacaktır. 

Şişenin ucunu rektuma doğru şekilde yerleştirmek için anüsün ortasına doğru tutun ve hafif bir baskı uygulayın. Hasara neden olabileceğinden aşırı güç kullanmamak önemlidir. Anüse bağırsak boşaltım hareketi verilirse şişenin ucun yerleştirilmesi kolaylaşır. Bu hareket anüs çevresindeki kasların gevşemesine yardımcı olur. Sıvının çoğu boşalana kadar şişeyi sıkın. Şişenin ucu rektumdan çıkardıktan sonra bağırsakta boşaltım hareketi başlayana kadar pozisyonunuzu 2-5 dakikalık bir süre boyunca koruyun.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Yan Etkileri Nelerdir?

Ortaya çıkabilecek olası yan etkiler arasında rektal kanama (kanlı dışkı veya bağırsaktan kanama), şiddetli ani alerjik reaksiyon, döküntü, kaşıntı, dudakların veya ağzın şişmesi, nefes almada zorluk baygınlık veya baş dönmesi hissi sayılabilir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye kaldırılmanıza gerek olabilir.

Hafif yan etkiler arasında kaşıntı, kurdeşen, dehidrasyon, kanda fosfat düzeyinde artış, kalsiyum düzeyinde düşüş, kanda düşük potasyum düzeyi, kanda sodyum düzeyinde artış, vücutta asit atılımında bozulma, bulantı, kusma, karın ağrısı, karında şişkinlik, ishal, ağrı, anal kaşıntı, titreme, rektal tahriş, şişlik ve iğne batması hissi bulunmaktadır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulama sonrasında dışkı atılımı sulu hale gelecek ve bu da vücutta sıvı kaybına yol açabilmektedir. Bunu önlemek için bol miktarda sıvı tüketilmesi tavsiye edilir. Doktorunuz tarafından önerilmemişse 24 saat içerisinde birden fazla doz kullanmamalısınız. Tavsiye edilmediği takdirde müshil ürünleri iki haftadan fazla kullanılmamalıdır. Tüm ilaçların çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklanması önemlidir. Ağız yoluyla yutulursa derhal tıbbi yardım alın veya bir zehir kontrol merkeziyle iletişime geçin.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlacın içerisindeki herhangi bir maddeye karşı hassasiyetiniz veya alerjiniz varsa, kalın bağırsağınızda genişleme varsa, anüste veya rektumda kusur varsa, kalın bağırsakta tıkanıklık varsa, şüpheli bir sindirim sistemi tıkanıklığınız varsa, normal bağırsak hareketlerine kusur varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Doktorunuz tarafından apandisit, delik, hasarlı veya yırtılmış sindirim sistemi, rektal kanama, kalp yetmezliği, mide bulantısı veya susuzluk, karın ağrısı teşhisleri konulmuşsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Kontrolsüz kan basıncınız varsa, kalp veya böbrek hastasıysanız, karında su toplama şikâyetiniz varsa, rektal ülseriniz veya çatlak şikayetiniz varsa, kolostomi ameliyatı geçmişiniz varsa, elektrolit bozukluğunuz varsa bu ilacı dikkatli kullanmalısınız. Bu uyarılar geçmişte herhangi bir dönemde sizin için geçerliyse mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa, tuzsuz bir diyet uyguluyorsanız veya böbrek probleminiz varsa doktorunuz önermedikçe kullanmayınız. Kontrolsüz yüksek tansiyonunuz, su tutulumu, kalp hastalığınız, bağırsak iç yüzeyinde değişiklikler (ülser veya çatlak gibi) veya kolostominiz varsa dikkatli olmanız önemlidir. Ayrıca, düşük kalsiyum seviyeniz, yüksek potasyum seviyeniz, düşük kan fosfat seviyeniz, yüksek kan fosfat seviyeniz, artan sodyum seviyeleri gibi elektrolit dengesizlikleriniz veya diyabet nedeniyle asidik kanınız varsa ilacı dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Uygulama yöntemi nedeniyle ilacın yiyecek ve içeceklerle bir etkileşimi bulunmamaktadır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa, tuzsuz bir diyet uyguluyorsanız veya böbrek probleminiz varsa doktorunuz önermedikçe kullanmayınız. Kontrolsüz yüksek tansiyonunuz, su tutulumu, kalp hastalığınız, bağırsak iç yüzeyinde değişiklikler (ülser veya çatlak gibi) veya kolostominiz varsa dikkatli olmanız önemlidir. Ayrıca, düşük kalsiyum seviyeniz, yüksek potasyum seviyeniz, düşük kan fosfat seviyeniz, yüksek kan fosfat seviyeniz, artan sodyum seviyeleri gibi elektrolit dengesizlikleriniz veya diyabet nedeniyle asidik kanınız varsa ilacı dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

İlacı kullanmayı unutursanız, yine normal dozlarda kullanmaya devam etmeniz gerekmektedir. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Şu anda herhangi bir reçeteli veya reçetesiz ilaç kullanıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız, özellikle yüksek tansiyon veya kalp hastalığı (kalsiyum kanal blokerleri gibi), mesane boşaltıcı ilaçlar (diüretikler) veya zihinsel sağlık sorunlarına yönelik bazı ilaçlar (örn. lityum) doktorunuza veya eczacınıza bilgi vermeniz önemlidir.

Ek olarak, elektrolit dengesi olarak bilinen vücuttaki tuz seviyelerinde dehidrasyona veya dengesizliğe neden olabilen ilaçlar veya potasyum, sodyum, fosfat veya su seviyelerini etkileyebilen ilaçlar hakkında da doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu tür ilaçları şu anda kullanıyorsanız veya yakın zamanda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Nasıl Saklanmalıdır?

Çocukların göremeyeceği veya erişemeyeceği yerlerde lütfen ürünü orijinal ambalajında ​​saklayın. Açılmış veya hasarlı paketleri satın almaktan kaçının. Ürünü 25 derecenin altındaki sıcaklıktaki bir odada saklayın. İlacı dondurmayınız.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Kimler Kullanabilir?

Bu ilacın 3-5 ve 5-12 yaş aralığında kullanılan E.S. ENEMA Çocuklar İçin; yetişkinlerde ve yaşlılarda kullanılan E.S. ENEMA Yetişkinler İçin olmak üzere iki türevi vardır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman kullanımı 3 yaş altındaki çocuklarda doktor önermediği müddetçe kullanılmamaktadır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman kullanımı yetişkinlerle aynı dozdadır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Sodyum fosfat anne sütüne geçebileceği için ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Lavmanı aldıktan sonraki 24 saat içinde sağılan süt atılmalıdır. Bu işlemden sonra bebeğin emzirilmesi ve 24 saat sonra tekrar emzirilmesi tavsiye edilir.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman beyaz reçeteyle satılmaktadır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Fiyatı Nedir?

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman güncel fiyatı 66.13 Türk lirasıdır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Prospektüs PDF

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Hakkında Sık Sorulan Sorular

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Etken Maddesi Nedir?

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman etken maddesi sodyum dihidrojen fosfat ve disodyum hidrojen fosfattır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Reçete İle Satılır Mı?

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman beyaz reçeteyle satılmaktadır

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman Güncel Fiyatı Nedir?

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif Lavman güncel fiyatı 66.13 Türk lirasıdır.