D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla

Etken Madde :

Vitamin D-3

ATC Kodu :

A- SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A11 VİTAMİNLER

A11C VİTAMİN A VE D

A11CC Vitamin D ve analogları

A11CC05 vitamin d3

SB ATC :

A11CC05

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

VEFA İLAÇ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Barkod :

8680131751570

Satış Fiyatı :

62.95 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Nedir ve Ne İşe Yarar?

D-COLEFOR, etken madde olarak koyun yününden elde edilen kolekalsiferol (Vitamin D3) içermektedir. 20 ml'lik damlalıklı cam şişede mevcuttur ve karton kutularda paketlenmiştir. D-COLEFOR, D vitamini eksikliğinin tedavisinde kullanılmakta olup hem eksikliğin giderilmesi hem de eksikliğin önlenmesi amacıyla kullanılabilmektedir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damlanın D-COLEFOR FORT 150.000 I.U./10 ml Oral Damla şeklinde aynı etken maddelere sahip bir dozu daha bulunmaktadır. Doktorunuz hangi dozu önerdiyse kesinlikle onu kullanmanız gerekmektedir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla İçeriği

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla, etken madde olarak koyun yününden elde edilen 50.000 I.U./15 ml Vitamin D3 içermektedir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla, yardımcı madde olarak Vitamin E ve Ayçiçek yağı içermektedir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

İlacın içeriğinde uyarı gerektirecek herhangi bir yardımcı madde bulunmamaktadır.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Nasıl Kullanılır?

D-COLEFOR'u her zaman doktorunuzun talimatına göre kullanmanız önemlidir. Herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Her 1 ml D-COLEFOR çözeltisi 25 damla içerir. İlacın uygun kullanımına doktorunuz tarafından karar verilecektir. Lütfen doktorunuzun yönlendirmelerine uyunuz.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçların yan etkileri olabileceği gibi, D-COLEFOR'un içeriğindeki maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler ortaya çıkabilir. Geniş çaplı klinik çalışmaların olmaması nedeniyle istenmeyen etkilerin yaşanma olasılığı düşüktür. Bu etkilerin sıklığı bilinmemektedir. D-COLEFOR'un normal dozları ve süreleri, yan etkilere neden olma şansı düşüktür ve D3 vitamini açısından yüksektir. 

Bununla birlikte, yüksek dozların alınması veya kontrolsüz olarak tedavi süresinin uzatılması şu yan etkilere yol açabilir: idrarda kalsiyum atılımında artış, kanda yüksek düzeyde kalsiyum (hiperkalsemi) ve kanda artan nitrojen (kan ve idrar yoluyla tespit edilir). Diğer potansiyel yan etkiler arasında kabızlık, şişkinlik, bulantı, karın ağrısı, ishal, kaşıntı, döküntü veya ciltte kabarıklıklar (ürtiker) gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları, aşırı idrara çıkma (poliüri), aşırı susama (polidipsi), idrara çıkamama (anüri) ve ateş yer almaktadır.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Kolekalsiferole (D3 vitamini) veya yardımcı maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa, alerjik bir bünyeniz varsa, yüksek tansiyon hastasıysanız, ileri düzeyde aterosklerozunuz varsa, hiperkalsemi hastasıysanız, böbrek taşınız varsa ve kalsiyuma karşı hassasiyetiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Aktif akciğer tüberkülozunuz varsa bu ilacı yüksek dozda uzun süre kullanmamalısınız.

D vitamininin terapötik indeksi bebeklerde ve çocuklarda çok düşüktür, bu da dozajdaki küçük bir artışın bile hiperkalsemiye yol açabileceği anlamına gelir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. D vitamini takviyesi tüketen emziren anneler de bebeklerinde hiperkalsemiye neden olma riskiyle karşı karşıyadır. D vitamini içeren ilaçların hamilelikte kullanılması genel olarak önerilmemekle birlikte gerekli durumlarda ve doktor kontrolünde kullanılabilir. Hamilelik sırasında koruyucu tedavi için maksimum doz 1000 IU/gün'ü geçmemelidir.

Yüksek riskli gruplarda uzun süreli ve koruyucu tedavi için önerilen maksimum doz, 11 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için 4.000 IU/gün'dür (100 mcg/gün).

Geçmişte veya şu anda bu uyarılardan herhangi birini yaşadıysanız doktorunuza danışmanız önemlidir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fazla hareket etmiyorsanız, idrar söktürücü ve türevi ilaçlar kullanıyorsanız, böbrek taşı geçmişiniz varsa, sarkoidozunuz varsa, paratiroid bezi yetmezliğiniz varsa, böbrek bozukluğundan muzdaripseniz, D vitamini içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız bu ilacı dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Kullanımında Özel Durumlar

Eğer böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz varsa sizin için doz ayarlaması gerekmemektedir. D-3 vitaminin sürekli kullanılmasını gerektiren durumlarda hastanın böbrek fonksiyonları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Eğer hastanın ağır böbrek yetmezliği varsa bu ilaç kalsiyumla beraber kullanılmamalıdır.

Eğer D-COLEFOR’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Bu ilacın yiyecek ve içeceklerle bilinen herhangi bir etkileşimi yoktur.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aşırı miktarda D-COLEFOR kullanılırsa hiperkalsemi gelişebilir. Hiperkalseminin semptomları arasında yorgunluk, psikiyatrik semptomlar, öfori (neşe, güven ve güç gibi), aşırı duygular, baş dönmesi, kafa karışıklığı, bulantı, kusma, iştah kaybı, kilo kaybı, susuzluk, aşırı idrara çıkma, böbrek taşı oluşumu, nefrokalsinoz yer alır. böbrekte tuz birikmesi, kemiklerde aşırı kireçlenme, böbrek yetmezliği, EKG değişiklikleri, kalp ritmi bozukluğu ve pankreatit (pankreas iltihabı). Tedavi, güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmayı ve ilaç yeni alınmışsa mide içeriğinin kusma yoluyla boşaltılmasını içerir.

D-COLEFOR'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacınıza danışmalısınız.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

İlacın unutulan dozlarını dengelemek için çift doz almamalısınız.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Antikonvülsanlar, hidantoin, barbitüratlar veya primidon (epilepside kullanılan ilaçlar) ve vitamin, rifampisin (tüberküloz tedavisinde kullanılan bir antibiyotik) ile birlikte alındığında D vitamininin etkinliğini azaltabilir.

Kalsitonin, etidronat, galyum nitrat, pamidronat veya pliamisin içeren ilaçlar hiperkalsemiye (kanda yüksek kalsiyum düzeyi) neden olabilir ve D vitamininin etkileri azalabilir. Benzer şekilde yüksek dozda kalsiyum veya diüretikler ile tiyazid (diüretikler) birlikte alındığında kandaki kalsiyum konsantrasyonu normal seviyeleri aşarak hiperkalsemi riski oluşturabilir. Bu nedenle uzun süreli tedaviler sırasında serum kalsiyum konsantrasyonlarının dikkatle izlenmesi önemlidir.

Toksisite olasılığının artması nedeniyle D vitamini veya türevlerini içeren diğer ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez. İzoniazid (tüberküloz tedavisinde kullanılır) D3 vitamininin etkinliğini azaltabilir. Kardiyak glikozitler (kalp yetmezliğinde kullanılan ilaçlar) ile tedavi edilen hastalar, kalsiyum düzeylerine duyarlı olabileceğinden, EKG (kalp röntgeni) parametreleri ve kalsiyum düzeylerinin bir doktor tarafından izlenmesi gerekir. Orlistat (obezite tedavisinde kullanılır) ve kolestiramin (kolesterol tedavisinde kullanılır) gibi yağ emilimini azaltabilen ilaçlar da D vitamini emilimini azaltabilir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Nasıl Saklanmalıdır?

D-COLEFOR'un ambalajında ​​kaldığından ve çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde saklandığından emin olun. Sıkıca kapatılmış bir kapta, ışıktan uzakta, 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayın.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Kimler Kullanabilir?

Çocuklarda uygun kullanım ve doz sıklığı için talimatlar bölümünde belirtilen şekilde kullanılması gerekmektedir. Yaşlılarda doz ayarlamasına gerek yoktur.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla kullanımı için doktorunuza başvurmanız önerilir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla kullanımı için doz ayarlaması gerekmez.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla kullanımı doktor eşliğinde sağlanmaktadır. D-3 vitamini anne sütünden ve anne karnındaki çocuğa çok kolay geçebilmektedir. Doz ayarlamalarının dikkatli yapılması ve ilacın uzun süre kullanılmaması gerekmektedir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla beyaz reçete ile satılmaktadır.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Fiyatı Nedir?

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla fiyatı 62.95 Türk lirasıdır.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Prospektüs PDF

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Hakkında Sık Sorulan Sorular

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Etken Maddesi Nedir?

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla etken maddesi D-3 vitaminidir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla emzirme döneminde kullanımı için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Reçete İle Satılır Mı?

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla beyaz reçete ile satılmaktadır.

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla Güncel Fiyatı Nedir?

D-COLEFOR 50.000 I.U./15 ml Oral Damla güncel fiyatı 62.95 Türk lirasıdır.