D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL

Etken Madde :

Vitamin D3

ATC Kodu :

A11 VİTAMİNLER

A11C VİTAMİN A VE D

A11CC Vitamin D ve analogları

SB ATC :

A11CC05

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

AKAR FARMA MEDİKAL İLAÇ KOZMETİK GIDA TARIM SAN. VE TİC. İTH. İHR. LTD. ŞTİ.

Barkod :

8680265591004

Satış Fiyatı :

37.19 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Nedir ve Ne İşe Yarar?

D-3 FEROL, 1 ml renkli ampuller içerisinde yer alan, açık sarı renkte, karakteristik bir kokuya sahip yağlı bir çözeltidir. Her karton kutuda 1 ampul bulunur. Her 1 ml ampulün aktif maddesi D3 vitaminidir. D-3 FEROL, D vitamini eksikliği durumlarında spesifik olarak gastrointestinal (mide-bağırsak) emilim bozukluğu tedavisinde kullanılır.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL İçeriği

Her 1 ml’lik ampulde etkin madde olarak 7,5 mg D3 vitamini içerir. Yardımcı madde olarak butilhidroksitoluen, nötralize ayçiçek yağı bulunur.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

İlacın içeriğindeki yardımcı maddeler hakkında herhangi bir uyarı bulunmamaktadır.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Nasıl Kullanılır?

D-3 FEROL Ampul, intramüsküler (kas içine uygulama) olarak kullanılabilir, kalsiyum absorpsiyonu bozukluklarında adaleye enjekte edilmelidir.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Yan Etkileri Nelerdir?

D-3 FEROL, tüm ilaçlar gibi, içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Geniş çaplı klinik çalışmalar yapılmadığından sıklığı bilinmemekle birlikte yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. D-3 FEROL normal doz ve sürede alındığında yan etki olasılığı düşüktür ancak özellikle D3 vitamini içeriğinin yüksek olması nedeniyle yüksek doz ve uzun tedavi süreleri ile artabilir. Bazı potansiyel yan etkiler arasında idrarla artan kalsiyum atılımı (hiperkalsiüri), kandaki kalsiyum seviyelerinin azalması (hiperkalsemi) yer alır ve bunlar kan ve idrar testleriyle tespit edilebilir. Diğer olası yan etkiler arasında psikolojik belirtiler, bilinç bulanıklığı, düzensiz kalp atışı (aritmi), mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı, aşırı idrara çıkma (poliüri), idrara çıkamama (anüri), aşırı susama (polidipsi), böbrek taşı oluşumu, kireçlenme sayılabilir. kandaki yüksek kalsiyum seviyeleri (nefrokalsinoz) ve kaşıntı, döküntü ve kurdeşen (ürtiker) bulunmaktadır.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

D-3 FEROL'u kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. D3 vitaminine veya D-3 FEROL'ün içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa kullanmayınız. Şiddetli yüksek tansiyonunuz, şiddetli damar sertliğiniz ve aktif akciğer fonksiyonunuz varsa kullanmayınız. Eğer tüberküloz hastasıysanız uzun süre yüksek dozda kullanmamalısınız. Aşırı D vitamini alımı ve birikmesi sonucunda oluşan hipervitaminoz hastalığınız varsa kullanmayınız. Kanda kalsiyum konsantrasyonunun yüksek bulunması anlamına gelen hiperkalsemi hastasıysanız kullanmayınız.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sürekli D3 vitamini kullanımına ihtiyaç duyuyorsanız böbrek fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz önemlidir. Ayrıca D vitamini veya türevlerini içeren başka bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildirmeniz de önemlidir. Hamilelik döneminde D vitamini içeren ilaçların kullanılması genellikle önerilmemekle birlikte, eğer gerekliyse doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Hamilelik sırasında D vitamininin koruyucu kullanımı için önerilen maksimum doz günde 1000 IU'yu geçmemelidir. Bu uyarılardan herhangi biri geçmişte olsa bile sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek ve karaciğer yetmezliği çeken bireylerde doz ayarlamasına gerek yoktur. Ancak bu gibi durumlarda, özellikle ağır böbrek yetmezliğinde böbrek fonksiyonlarının takip edilmesi gerekmektedir. Kalsiyumun D-3 FEROL ile birlikte kullanılmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. D-3 FEROL'ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

İlacın yiyecek ve içeceklerle hiçbir etkileşimi bulunmamaktadır.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

D-3 FEROL 'ü kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile görüşmelisiniz.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın ve bir sonraki dozu normal saatinde almaya devam edin. Ancak kaçırdığınız dozu hatırladığınızda bir sonraki dozunuzun zamanı gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın. Unutulan dozları telafi etmek için çift doz almamak önemlidir.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Antikonvülzanlar, hidantoin, barbitüratlar veya primidon (epilepsi için kullanılır), rifampisin (tüberküloz için bir antibiyotik) ve glukokortikoidlerle birlikte alındığında D vitamininin etkinliği azalabilir. Kalsitonin, etidronat, galyum nitrat, pamidronat veya pliamisin içeren ilaçlarla birlikte kullanıldığında bu ilaçların etkilerinde azalma olabilir. Benzer şekilde yüksek dozda kalsiyum veya diüretiklerle birlikte alındığında kandaki kalsiyum konsantrasyonu normal seviyeleri aşabilir ve hiperkalsemiye yol açabilir. Bu nedenle uzun süreli tedaviler sırasında serum kalsiyum konsantrasyonlarının yakından izlenmesi önemlidir. D vitamini veya türevlerini içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımı toksisiteye yol açabilir ve önerilmez. Tüberküloz tedavisinde kullanılan izoniazid, D3 vitamininin etkinliğini azaltabilir. Kalp yetmezliği için kullanılan kardiyak glikozitleri alan hastalar, yüksek kalsiyum düzeylerine daha duyarlı olabileceğinden, bu hastaların parametreleri ve kalsiyum düzeyleri bir doktor tarafından izlenmelidir. Orlistat (obezite için kullanılır) ve kolestiramin (kolesterol için kullanılır) gibi yağ emilimini azaltan ilaçlar da D vitamini emilimini azaltabilir. Reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda veya yakın zamanda kullandıysanız lütfen doktorunuz veya eczacınızı bilgilendiriniz.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Nasıl Saklanmalıdır?

D-3 FEROL'ün ambalajında ​​kaldığından ve çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde saklandığından emin olun. Ambalajında, ışıktan uzakta, 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Kimler Kullanabilir?

Yetişkinler ve çocuklar uygun kullanım ve dozaj/uygulama sıklığı için talimatlara uymalıdır. Yaşlılar için dozajda ayarlamaya gerek yoktur.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL kullanımı için doktorunuza başvurunuz.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL kullanımı mümkündür.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL kullanımı için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL beyaz reçete ile satılmaktadır.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Fiyatı Nedir?

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL fiyatı 37.19 ₺.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Prospektüs PDF

D-E FEROL IM/ORAL AMPUL prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Hakkında Sık Sorulan Sorular

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Ne İşe Yarar?

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL D vitamini eksikliğinde kullanılır.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Oral Kullanılır Mı?

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL hekimin tavsiyesine göre oral veya intramüsküler olarak kullanılabilir.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Nasıl Kullanılır?

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL kas arasına enjekte ederek ya da oral yolla alınır, ilacı nasıl kullanacağınız ilacı kullanma nedeninize göre değişmektedir. İlacı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız gerekmektedir.

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL Hangi Renktedir?

D-3 FEROL IM/ORAL AMPUL açık sarı bir renktedir.