Bebeklerde Meme Reddi Nedir?

Bebeklerde Meme Reddi Nedir?

Dokuz aylık bir bekleyişin ardından, nihayet o gün geldi ve bebeğinize kavuştunuz! Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren daha önce tatmadığınız birçok durumu deneyimlersiniz. Bir yandan ise doğum sonrası stresle başa çıkmak oldukça zorlayıcı olabilir. Böyle bir döngünün içinde bebeğinizin meme emmeyi reddetmesinin sizi etkilemesi oldukça normaldir.

Bebeğin memeyi reddetmesi, neredeyse her annenin doğum sonrasında gelen süreçte en çok zorlandığı konulardan biridir. Bebeklerin meme emmek istemeyerek memeden uzaklaşması, anneleri hem bebeğin beslenmesi hem de kendi yeterlilikleri konusunda endişeye sürükleyebilir. Aslında meme reddi emzirme süreci boyunca çok sayıda bebekte karşı karşıya kalınan bir durumdur. Dünyanın her yanında pek çok anne, bu sorunu deneyimliyor. Meme reddi söz konusu olduğunda izlenecek en önemli adım annenin sakin ve sabırlı kalmasıdır.

Bebeğin memeyi reddetmesi hemen hemen her ayda olabilir. Ayrıca bebek, memeyi her emzirmede reddedebileceği gibi sadece bazı emzirmelerde de reddedebilir. Bazı durumlarda bebek, emzirmeye başladıktan birkaç dakika sonra emmeyi bırakır ya da emmeye hiç başlamaz. Bazı durumlarda ise tek bir memeyi emmek istemezken diğer memeyi emer. Her ihtimalde, bebeklerde meme reddi çoğu durumda geçicidir ve birkaç gün içinde sorun çözülür.

Bazı durumlarda da bebek, aslında memeyi reddetmez; sadece emmekte güçlük çeker. Bu durumda bebek, çok huzursuz ve hırçın olur. Ayrıca, memeyi tutmakta zorluk yaşar. Bu durumda bebek, memeyi çabuk emer, çabuk bırakır sonra tekrar emmek ister. Bunun yanında bebekler büyüdükçe emzirme sıklığı ve süresi de değişir. İlk aylarda bebekler ortalama  24 saat içerisinde 8 ile 12 defa 20-30 dakika meme emerken büyüdüğünde emme süresi ve sıklığını azaltır. Anneler bu durumu genelde meme reddi olarak adlandırsa da bu durum normaldir ve meme reddi değildir. Doktor kontrollerinde bebeğinizin yeterli kilo aldığı anlaşılırsa bir sorun yoktur ve bebeğiniz yeterli süt alıyor demektir. Peki, bebeğin meme reddetmesine çözüm olabilecek yöntemler neler? Gelin birlikte bakalım!Bebeklerde Meme Reddi Nedir?

Bebekler Neden Emzirmeyi Reddeder?

Bebeği meme emmeyi reddeden tüm anneler, doğal bir telaş haliyle “Meme reddinin sebebi nedir?” sorusunun cevabını arıyor. Bu soruya hiç beklemeden cevap verelim! Şöyle ki bebeklerin memeyi reddetmesinin altında hem kendileri hem de anneleri ile ilgili birçok sebep yatabiliyor. Meme reddi vakalarının altında en büyük oranda yatan sebep ise bebeği emmeyi zorlamak.

Pek çok anne, bebeğin emmediği durumlarda yeterli beslenemeyeceğini düşünerek endişeye kapılır ve stres altında hisseder. Bu durumda bebek de haliyle annenin stresini de hissetmesinden dolayı memeden tamamen soğuyabilir. Ayrıca, meme ucu eğer bebek için küçükse de bebek emmekte zorlanabilir.

Doğal Tepkiler ve Refleksler

Bebeklerin emme refleksi doğuştan gelir. Ancak prematüre doğumlarda (erken doğum) ve doğum travması gibi durumlarda bebeğin emme refleksi etkilenir. Bazı bebeklerde bu emme refleksi tam olarak gelişmemiş veya zayıf olabilir. Bu nedenle bebek refleksi geliştirene kadar emmeyi reddedebilir. Bu durumda anne, bebek alışana kadar tekrar tekrar emzirmeyi denemelidir.

Biberonla Beslenme Alışkanlığı

Eğer bebek, daha önce biberonla beslenmeye çok alışmışsa biberon emme teknikleri ile meme emme teknikleri arasındaki farkları anlamlandıramayabilir. Biberon meme dokusuna göre daha farklıdır ve bebeğin emmesi için uygulaması gereken kuvvet farklıdır. Biberona fazla alışmış olan bebekler, bu farkı algılayamayarak memeyi reddedebilir.

Süt Akışı Sorunları

Bebekler, meme emerken süt akışının hızını kontrol ederler. Eğer süt hızlı akıyorsa, bebek yutkunmakta ve nefes almakta zorlanabilir. Bu da bebeğe emme sırasında rahatsızlık verebilir. Aynı şekilde yavaş süt akışı da bebekleri açlık ve irritasyon hissiyle sonuçlanabilir. Sonuç olarak bebekler, yavaş ya da hızlı süt akışından dolayı emerken rahatsız oldukları için memeyi reddedebilirler.Bebekler Neden Emzirmeyi Reddeder?

Meme Şekil ve Boyutu

Meme başı ve şekli; bebeğin rahatça kavrayabilmesi, ağız yapısına uygun olması ve emme refleksini tetikleyebilmesi için önemlidir. Eğer meme başı bebek için yeterince büyük değilse veya meme şekli uygun değilse, bebek emme sırasında zorlanabilir. Bundan dolayı meme emmeyi reddedebilir.

Annenin Sağlık Durumu

Annenin sağlık durumu, meme sütünün tadını veya kokusunu etkileyen bir faktördür. Özellikle kullanılan bazı ilaçlar veya besin takviyeleri anne sütünün tadının değişmesine yol açabilir. Bu da bebekte memeyi reddetmeye neden olabilir.

Stres ve Gerginlik

Annenin stresli veya gergin olduğu durumlarda, bebek bu durumu hissedebilir. Bebekler anneyle bağ kurarlar. Annenin hissettiği olumsuz duygular bebekleri etkileyerek emmeyi reddetmelerini sağlayabilir.

Diş Çıkarma Dönemi

Diş çıkarma dönemleri, bebeklerin ağızlarında hassasiyet ve rahatsızlığa yol açabilir. Bu durum da bebeklerin meme emerken ağrı veya rahatsızlık hissetmelerine yol açabilir. Kısa dönem de olsa bu sürede bebekler meme emmeyi reddeder.

Meme Enfeksiyonları veya Ağrıları

Annenin meme başında ya da meme dokusunda enfeksiyon, ağrı olduğu durumlarda bebek emerken bu ağrıları hissedebilir. Bu durum bebekte negatif bir emme deneyimi yaratarak memeyi reddetmesine yol açabilir.

Bebeğin Genel Sağlık Durumu

Bebeğin tıbbi problemleri, memeyi emerken ağrı veya rahatsızlık hissetmesine yol açabilir. Kulak enfeksiyonları gibi durumlar, emme esnasında basınç değişikliklerine neden olarak bebekte ağrıya yol açar. Bebeğinizin bir sağlık sorunu varsa doktora danışırken emmediğini de söylemeniz en doğrusu olacaktır.Bebekler Neden Emzirmeyi Reddeder?

Bebeklerin Memeyi Reddetmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bebek büyütürken belirli dönemlerde meme reddi ile karşılaşmak normaldir. Meme reddi, sıkça karşılaşılan bir sorundur. Meme reddi olarak tanımlanan durumlar; bebeğin memeyi hiç istemiyor olması, emerken kafasını çevirmesi, çok kısa süre emip bırakması ve hiç memeye gelmek istememesidir. Yapacağınız basit uygulamalar ve alacağınız önlemler ile bebeğinizde meme reddini azaltabilir ve önleyebilirsiniz. Haydi gelin bu uygulamaları birlikte inceleyelim!

Sakin Olun

Meme reddi her ne kadar anneler için zor bir durum olsa da öncelikle sakin olunmalıdır. Bununla beraber, bebeklerin beslenmesinde en değerli besinin anne sütü olduğu unutulmamalıdır. Bebek kucağa alındığında “ya emmezse” kaygısını unutulmalıdır. Bebekler anne sütü alırken yani emerken annelerin yüzlerini incelerler. Annenin endişe dolu bir yüz ifadesinin olması, yaşadığı kaygının, gerginliğin bebek tarafından görülüp hissedilmesine ve bebeğin de endişelenmesine yol açar. Bu durum bebekte stres yaratarak meme reddini artırır. Anneler olabildiğince rahat olmaya çalışmalıdır. Bununla birlikte annenin rahat olması anne sütünün miktarını da olumlu etkiler.

Doğru Zamanı Bekleyin

Anne ve bebeğin psikolojik olarak rahat hissettiği anlarda emzirme, meme reddi sorununun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bu sebeple bebekler daha rahat hissettikleri zamanlarda emzirilmelidir. Bebek ağlarken, huzursuzken, emmek istemiyorken emzirmeye başlanmamalıdır. Emzirme öncesinde birkaç dakika boyunca onu sakinleştirecek şarkılar fısıldamak, masaj yapmak, ev içinde sarılarak turlamak meme reddini azaltır. Bebekleri banyodan sonra, sıcak hissettiklerinde ve rahat olduklarında emzirilebilir. Uykudan uyandığında ya da uykuya dalmak üzereyken, ağlama sonrasında sakinleşirken meme vermek de emmeyi kolaylaştırabilir.

Biberon ve Emziği Azaltın

Biberon ve emzikler, anne memesinden farklıdır! Günümüzde biberonlar gerçekten çok değişti ve anne memesini birebir taklit eder hale gelen türleri olsa da bebeklerin anne memesinden emmesi, duygusal gelişimi destekler. Bebeklerin büyümek ve gelişmek için anne sütünün içeriğine ihtiyacı olduğu kadar anne memesini emmeye, anneye temas etmeye hatta anne ile göz temasında olmaya da ihtiyacı vardır. Bu nedenle biberon, sadece bebeğin yanında bulunulamadığında ya da geçiş dönemlerinde tercih edilen bir yol olmalıdır. Bebekler için ilk 6 ay boyunca öncelikli olan beslenme, annenin memesinden emilen anne sütü olmalıdır.

En Rahat Pozisyonu Bulun

Emme sürecini en iyi şekilde geçirmek için bebeğin en rahat emdiği pozisyon ve zaman dilimi bulunmalıdır. Ayakta, yatarak, kucakta emzirme yöntemleri en çok tercih edilenlerdir. Zaman dilimi olarak ise uyanmadan ya da uyumadan hemen önce, duş sonrası gibi zamanları kollayabilirsiniz. Emzirme sırasında annenin rahat etmesi de süt akışını sağlamak için oldukça önemlidir.Bebeklerin Memeyi Reddetmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bebek Memeyi Reddediyorsa Doktora Gidilmeli Midir?

Bebeklerin memeyi reddetmesi, çoğu zaman kendiliğinden geçen bir durum olarak değerlendirilir. Meme reddine yol açan koşulların değiştirilmesiyle bu durum çoğunlukla kısa bir süre içerisinde ortadan kalkar. Fakat meme reddi, bazı durumlarda önemli sorunların bir sonucu olarak ortaya çıktığından dolayı fazlasıyla uzun da sürebilir. Hem bebeğin beslenmesini kötü etkileyebilen hem de bebekle annenin stresli olmasına neden olabilen bu durumlarda vakit kaybetmeden hekime danışmak iyi bir seçimdir. Aksi takdirde süreç, bebeğin ve annenin sağlığını olumsuz etkilenmesi ile sonuçlanabilir.

Bu nedenle eğer bebek uzun bir süre boyunca memeyi reddetmesine sebep olduğunu düşündüğünüz faktörleri değiştirmenize rağmen memeyi reddetmeye devam ederse mutlaka bir hekime görünmelisiniz. Böylece bebeğin ya da sizin sağlığınızda herhangi bir problem varsa en erken zamanda tespit ve tedavi edilebilir. Annenin yöntem hatalarından doğan meme reddi problemlerinde ise çoğunlukla doktorlar, akılcı ve pratik çözümlerle bu süreci annenin çok daha kolay atlatmasını sağlar.Bebek Memeyi Reddediyorsa Doktora Gidilmeli Midir?

Bebeklerde Meme Reddi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebek memeyi neden reddeder? 

Bebekler memeyi farklı nedenlerle reddedebilirler. Bu nedenler arasında süt akışının hızındaki uyumsuzluk, meme ya da meme başının uygun olmaması, biberon alışkanlığı, rahatsızlık veren diş çıkarma dönemi, annenin stresi yer alabilir. Bu faktörler, bebeklerin emme alışkanlıklarını etkileyebilir ve memeyi reddetmelerine yol açabilir.

Bebeğin memeyi alması için ne yapmalı?

Bebeğin memeyi alması için öncelikle rahat bir ortam sağlayarak cilt teması kurmalı, bebek için doğru emme pozisyonunu belirlemeli ve süt akışını ayarlamalısınız. Nazik ve sabırlı bir yaklaşımla bebeği yönlendirerek emme becerisini geliştirmeye çalışmalısınız.

Bebeğimin memeyi reddetmemesi için ne yapmalıyım?

Bebeğin memeyi reddetmemesi için emzirme deneyimini sakin ve rahat bir atmosferde sağlayarak stresi en aza indirgemelisiniz. Doğru emme pozisyonunu seçerek süt akışını bebeğin ihtiyacına uygun hızda sağlamalısınız. Böylece bebeğiniz rahat bir şekilde emecektir.

Bebeğim neden memeyi reddedip biberondan içiyor?

Bebekler genellikle biberondan süt akışı daha hızlı olabildiği ve emme süreci daha az çaba gerektirdiği için biberonu tercih eder. Ayrıca biberonun dokusu memeden farklıdır ve bazı bebekler bu dokuyu daha çok sever. Bu durumlarda biberonu yavaş yavaş bebeğinize bıraktırmalısınız.