Bebeklerde Beyaz Gürültü Kullanmanın Etkileri

Bebeklerde Beyaz Gürültü Kullanmanın Etkileri

Uzun bekleyiş sonrasında bebeklerine kavuşmuş bir aile güzel bir rüyadaymış gibi hissedecektir. Ancak bebeğin sık sık uyanması, bu rüyanın devamlı bölünmesi anlamına da gelebilir. Bazen bebeğiniz uyumayabilir ve çevredeki herkesi rahatsız edebilir.

Bu durumlarda bebeklerin daha rahat uyuması için birçok yöntem vardır. Bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı bu yöntemler değişebilir. Bu yöntemler işe yaramadığında hala kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise beyaz gürültü yöntemidir.

Beyaz gürültüyü arka plandaki olağan sesler olarak düşünebilirsiniz. Beyaz gürültünün uzun vadede çok çeşitli potansiyel sonuçları vardır. Genellikle bebeklerin uyumasına yardımcı olsa da bazı zararlı etkileri de olabilir. Gelin beyaz gürültünün bebekler üzerindeki etkilerini beraber inceleyelim.

Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü, ortamda doğal olarak oluşabilecek sesleri maskeleyen bir ses çeşididir. Yani trafiği yoğun büyük bir şehirde yaşıyorsanız sizin için beyaz gürültü trafik sesini engelleyen bir ses olacaktır. Bu sesler sizi ortamınızdan uzaklaştırarak huzurlu bir ortamı canlandıracaklardır. En yaygın örnekler yağmur ormanları ve rahatlatıcı kumsal sesleridir.

Bu tarz sesler hem arka plandaki rahatsız edici sesleri bastırır hem de rahat uyumanızı sağlar. Bu sesleri kullanmak için üretilmiş özel makinalar da bulunmaktadır. Bebekler için üretilmiş makinalarda anne kalp sesini taklit eden ve ninni çalan versiyonlar da vardır.Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz Gürültünün Bebeklere Faydaları

Beyaz gürültü hem bebekler hem de yetişkinler için uykuya dalmakta son derece yararlı olabilir. Gelin beraber tüm faydalarını inceleyelim.

Daha Rahat Uykuya Dalma

Yapılan araştırmalara göre yenidoğan bebeklerin %80’i beyaz gürültüyü duyduklarında 5 dakika içinde uykuya daldığı görülmüştür. Bebeğinizi uyutmakta zorlanıyorsanız beyaz gürültü işinize yarayacaktır.

Ev Gürültüsünü Engelleme

Bebeğiniz normalde uykuya dalabiliyor olsa da bazen ev işleri, evdeki diğer insanların konuşmaları veya çeşitli sesler bebeğinizin uyanmasına sebep olabilir. Bu gürültüleri maskelemek için beyaz gürültü kullanmak son derece etkili olacaktır.Beyaz Gürültünün Bebeklere Faydaları

Beyaz Gürültünün Bebeklere Zararları

Beyaz gürültü bebekler için doğrudan zararlı değildir. Ancak bazı etkileri bebekleri olumsuz etkileyebilir. Bu tarz durumlarda beyaz gürültünün kullanımın bırakılması her şeyin yoluna girmesini sağlayacaktır. Gelin bu zararlı durumlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini keşfedelim.

Yüksek Desibel

Bebekler için beyaz gürültü yararlı olsa da yüksek sesle oynatmanız bebeğe zararlı olabilir. 85 dB üzerine çıkan sesler uzun vadede bebeğinizin kulaklarına zarar verecektir. Bu yüzden hafifçe duyulacak ve arka plan seslerini bastıracak şekilde sesi açmanız yeterli olacaktır.

Bebeğiniz için önerilen ideal limit, ses kaynağının 50 dB’den düşük ve beşiğinden 2 metre uzakta olmasıdır. Bu sayede bebeğinize herhangi bir fiziksel veya gelişim hasarı vermeyecektir.

Beyaz Gürültüye Bağımlılık

Bebeğiniz beyaz gürültü ile mışıl mışıl uyuyabilir. Ancak devamlı bu şekilde uyumak beyaz gürültüye alışmasına sebep olabilir. Bir süre sonra beyaz gürültü olmadan uyuyamamasına, hatta tamamen sessiz ortamda da aynı şekilde beyaz gürültüyü aramasına sebep verebilir.

Beyaz gürültüye bağımlılık ihtimali son derece düşüktür. Ancak bebeğinizi farklı ortamlarda uyutmak bu alışkanlığın önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Beyaz Gürültüyü Sevmeyebilir

Beyaz gürültü her bebek için uygun değildir. Bebekler bazen beyaz gürültüyü sevmeyebilir. Eğer bebeğini rahatsızlanıyorsa veya güzel tepkiler vermiyorsa beyaz gürültüyü kullanmak için zorlamanıza gerek yok.Beyaz Gürültünün Bebeklere Zararları

Bebekler İçin Beyaz Gürültü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebekler için beyaz gürültü kullanmak uygun mudur?

Evet, bebekler için beyaz gürültü kullanmak uygundur. Beyaz gürültü, bebekleri rahatlatmak, uykuya yardımcı olmak ve dışarıdaki rahatsız edici sesleri maskelemek için kullanılabilir. 

Doktorlar bebekler için beyaz gürültüyü tavsiye ediyor mu?

Evet, birçok doktor bebekler için beyaz gürültüyü tavsiye etmektedir. Ancak her durum farklı olduğundan, özellikle prematüre veya sağlık sorunları gibi faktörler varsa öncelikle doktorunuza danışmanız iyi bir fikir olabilir.

Bebekler için beyaz gürültüyü kaç yaşında kullanmalısınız?

Bebekler için beyaz gürültüyü doğumdan itibaren kullanabilirsiniz. Yenidoğan döneminden itibaren beyaz gürültü, bebeklerin anne rahmindeki sesleri hatırlayarak rahatlamalarına yardımcı olabilir.

Bebekler için beyaz gürültü hangi seslerdir?

Beyaz gürültü, farklı frekanstaki tüm sesleri içeren bir ses türüdür. Rüzgar, yağmur damlaları, dalga sesleri gibi doğal sesler, vantilatörün veya televizyonun sessiz frekansta çalışması gibi yapay sesler beyaz gürültü olarak kullanılabilir. Kendi ortamınıza göre en doğru beyaz gürültüyü keşfedebilirsiniz.

Bebekler için beyaz gürültü sağlıklı mı?

Evet, bebekler için beyaz gürültü genellikle sağlıklı olarak kabul edilir. Ancak aşırı yüksek ses seviyelerinden kaçınmanız şarttır. 50 dB’den düşük seviyede ve bebeğinize 2 metre mesafede olduğu sürece herhangi bir sağlık problemi yaratmayacaktır.

Bebekler için beyaz gürültü ne zamana kadar kullanılmalı?

Bebekler için beyaz gürültü kullanım süresi farklılık gösterebilir. Bazı bebekler birkaç ay boyunca rahatlıkla yanıt verebilirken, diğerleri daha uzun süre ihtiyaç duyabilir. Bebeğinizin uyku alışkanlıklarını takip en doğru kararı verebilirsiniz.

Bebekler için beyaz gürültü alışkanlık yapar mı?

Bebekler için beyaz gürültü alışkanlık yapma riski düşüktür. Yine de alışkanlık gelişmemesi için bebeğinizin farklı ortamlarda ve farklı seslerde uyumayı öğrenmesi gerekmektedir.