BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup

Etken Madde :

Parasetamol

ATC Kodu :

N - SİNİR SİSTEMİ

N02 ANALJEZİKLER

N02B DİĞER ANALJEZİK VE ANTİPİRETİKLER

N02BE Anilidler

N02BE01 parasetamol

SB ATC :

N02BE01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

SİSTAŞ İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Barkod :

8699601580046

Satış Fiyatı :

44.42 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Nedir ve Ne İşe Yarar?

BABİNOKS ŞURUP her 5 ml'lik ölçümde 120 mg parasetamol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. 150 ml'lik şişeler halindedir. BABİNOKS ŞURUP çocuklarda hafif ve orta dereceli ağrı ve ateşin tedavisinde semptomatik tedavi olarak kullanılır. Hastalığı iyileştirmek değil hastalığın semptomlarını hafifletmek amacıyla kullanılır.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup İçeriği

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup içeriğinde 120 mg parasetamol etken maddesi ve gliserin, propilen glikol, etilalkol, sakkarin sodyum, metil paraben, sakkaroz, sitrikasit, sodyum sitrat, ponceau 4r, muz esansı ve saf su yardımcı maddelerini içermektedir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

BABİNOKS ŞURUP'u sakkaroz içermesi nedeniyle şeker intoleransı olan bireylerin kullanması doktor tavsiyesi gerektirebilir. Şurubun her dozunun hacimce %11 etanol içerdiğine dikkat etmek de önemlidir. Her doz 433 mg’a kadar etanol (alkol) içerdiğinden alkol bağımlılığı olanlar için zararlı olabilir. Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve yüksek risk kategorisindeki kişiler, özellikle karaciğer hastalığı veya epilepsisi olanlar, bu ürünü kullanmadan önce dikkatle değerlendirilmelidir. Paraben ve ponceau 4R (E124) varlığına bağlı olarak alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Ayrıca şurup, 5 ml'de 0,515 mg sodyum içerir; bu, kontrollü sodyum diyeti uygulayan hastalar için dikkate alınması gereken bir durum yaratır. Bu nedenle bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

Belirtilerinizi düzeltmek için BABİNOKS ŞURUP'u etkili en düşük dozda ve en kısa sürede kullanmanız önerilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği dozu aşmamaya dikkat ediniz. 

Her 5 ml'lik ölçek 120 mg parasetamol içerdiğinden şurubu 4 saatte bir veya daha sık kullanmayınız. Dozu her 6 saatte bir 10-15 mg/kg vücut ağırlığına ayarlayınız. Çocuğunuzun ağırlığı 30 kg'ın üzerindeyse doz başına 500 mg'ı aşmayınız. Günlük toplam parasetamol miktarı vücut ağırlığının kg'ı başına 60 mg'ı geçmemelidir. 30 kg'ın üzerindeki çocuklar için toplam miktar günde 2 gramı geçmemelidir. 

Şurubu doktorunuza danışmadan 3 günden fazla kullanmayınız. 

Çocuğunuz 3 aydan küçükse ve 24 saatten uzun süren ateşi varsa doktorunuza başvurun. 

Alkol tüketen bireylerde karaciğer toksisitesini önlemek için günlük parasetamol dozu 2000 miligramı geçmemelidir. 

Şurubu kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalamayı unutmayınız.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

BABİNOKS ŞURUP, içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan bireylerde istenmeyen etkiler meydana getirebilir. Çok yaygın olarak karaciğer enzimleri (ALT) üst sınırının üzerinde artış görülebilir. Yaygın olarak ise enfeksiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, uyuşma (parestezi), üst solunum yolu enfeksiyonu, bulantı, ishal (diyare), hazımsızlık, sindirim bozukluğu (dispepsi), gaza bağlı mide-bağırsakta şişkinlik (flatulans), karın ağrısı, kabızlık (konstipasyon), kusma, karaciğer enzimleri (ALT) üst sınırın 1,5 katı, yüz ödemi ve post-ekstraksiyon kanaması (diş çekimi sonrası kanama) gibi etkiler görülebilir. 

BABİNOKS ŞURUP kullanırken el, yüz ve ayaklarda belirtiler veya dantel benzeri döküntüler, kaşıntı, egzama, alerjik ödem, yüzde, dilde veya özellikle boğazda nefes almayı zorlaştıran şişlik (anafilaktik şok), akıntıyla birlikte yaygın döküntü (akut jeneralize ekzantematöz püstülozis), toksik epidermal nekrolize karşı benzeri durumlar varsa, kullanmayı derhal bırakınız. Derhal doktorunuza haber veriniz veya en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz. Bu belirtiler ciddi alerjik reaksiyonlara işaret edebilir ve acil tıbbi müdahale veya hastaneye kaldırılmayı gerektirebilir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında parasetamol veya ilacın içeriğindeki maddelere olabilecek alerjiler ve şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği durumları mevcuttur. Bunlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmayınız.

BABİNOKS ŞURUP kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gereken başka durumlar da mevcuttur, Özellikle şiddetli bir enfeksiyonunuz, şiddetli beslenme yetersizliğiniz, çok düşük kilonuz veya kronik yoğun alkol kullanımınız varsa tedavi öncesinde doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Kronik alkol kullanımı metabolik asidoz riskini artırabilir ve metabolik asidozun belirtileri derin, hızlı ve güç nefes alma, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybını içerebilir. Eğer bu semptomları deneyimliyorsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

BABİNOKS ŞURUP'u kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Kansızlık, akciğer hastalığı, karaciğer veya böbrek fonksiyon bozuklukları, Parasetamol içeren başka bir ilaç kullanımı, çocuğun 4 kilo altında olması, erken doğan bebek, şeker intoleransı, mide boşalmasını etkileyen durumlar, Antikoagülanlar, hipnotikler, antiepileptikler, rifampisin, St. John's wort, kolestiramin, tropisetron ve granisetron gibi bazı ilaçların kullanımı, cilt reaksiyonlarının veya Gilbert sendromu gibi durumların varlığı göz önünde bulundurulması gereken durumların birkaçıdır. Glukoz 6 fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği olan hastalarda hemoliz riskinin gözden geçirilmesi önemlidir.

Çocuğunuzda 3-5 gün içerisinde iyileşme görülmezse veya ağrı ve/veya ateş düşmezse parasetamol kullanımını bırakıp doktorunuza başvurunuz. BABİNOKS ŞURUP'un akut yüksek doz kullanımı ciddi karaciğer toksisitesine neden olabilirken, yetişkinlerde kronik kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir. Bu uyarılardan herhangi biri tıbbi geçmişiniz için geçerliyse doktorunuza danışınız. Ayrıca parasetamol içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız BABİNOKS ŞURUP'u kullanmayınız.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Kullanımında Özel Durumlar

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Kullanımında Özel Durumlara şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği dahildir. Ayrıca ilacın etkisinin gereğinden az veya fazla olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza derhal danışınız.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Alkol içeren yiyecek, ilaç ve diğer ürünler birlikte tüketildiğinde karaciğere zarar verebilir. Bu durum alkol tüketen bireylerde olumsuz etkiler ve karaciğer zehirlenmesi (hepatotoksisite) yaşama riskini artırır. Bu nedenle günlük 2000 mg parasetamol dozunun aşılmaması tavsiye edilir. Ayrıca bazı gıdaların tüketimi parasetamolün bağırsaklardan emilimini azaltabilir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

BABİNOKS ŞURUP'un tavsiye edilen dozunu aşarsanız, solgunluk, iştah kaybı, bulantı ve kusma gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda semptomlar birkaç saat boyunca ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle aşırı dozda veya kazara tüketilmesi durumunda derhal doktorunuza bilgi vermeniz veya tıbbi yardım almanız önemlidir. 

BABİNOKS ŞURUP'tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, daha fazla yardım için bir doktor veya eczacı ile iletişime geçmeniz önerilir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Kullanmayı unuttuysanız eksik dozları tamamlamak için çift doz almayınız. Sonraki ilaç saatinde doktorunuzun önerdiği dozda kullanarak düzenli şekilde içmeye devam ediniz.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

BABİNOKS ŞURUP, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkilerinde değişikliklere neden olabilir. Çocuğunuz mide boşalmasında gecikmeye neden olan ilaçlar, mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar, karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar, kloramfenikol gibi antibiyotikler, antikoagülanlar, zidovudin, domperidon, sarı kantaron içeren ilaçlar, kolestiramin içeren ilaçlar, tropisetron ve granisetron içeren ilaçlar kullanıyorsa doktorunuza bilgi vermelisiniz. 

Oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları) alırken BABİNOKS ŞURUP kullanabilirsiniz, ancak ağrı veya ateş üzerinde tam etki göstermeyebilir. Şu anda veya yakın zamanda kullandığınız reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç varsa, doktorunuzu veya eczacınızı bu konuda bilgilendirmeniz önemlidir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Nasıl Saklanmalıdır?

BABİNOKS ŞURUP'u ambalajında, çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerde saklayınız. 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalı, buzdolabında saklanmamalıdır. Her kullanımdan önce şişeyi kuvvetlice çalkaladığınızdan emin olun. BABİNOKS ŞURUP sulandırılmadan ve son kullanma tarihlerine uygun olarak kullanılmalıdır. Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra BABİNOKS ŞURUP'un kullanılmaması önemlidir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Kimler Kullanabilir?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup doktor kontrolü altında bebek ve çocuklar tarafından kullanılır.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Bebeklere Verilebilir Mi?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup kullanımı 2 aylıktan büyük bebekler için mümkündür. 2 aydan küçük bebeklerde BABİNOKS ŞURUP kullanımı önerilmez.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup kullanımı önerilmemektedir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Hamilelik döneminde BABİNOKS ŞURUP kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Tedavi süresince en düşük etkili dozu kullanmak uygun olacaktır. Şu ana kadar hamilelikte kullanım güvenliliği ile ilgili zararlı etkiler bildirilmemiş olmakla birlikte, bu dönemde kullanım için yine de hekim önerisi gerekmektedir. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. 

Emzirme döneminde BABİNOKS ŞURUP kullanmadan önce yine doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Tedavi süresince en düşük etkili dozu düşünmek önemlidir. Şurup, emziren annenin tedavi edici dozlarda kullanılmasının bebeğe risk oluşturmadığı bildirilmiş olsa da içeriğindeki parasetamol az da olsa süte geçtiği için emzirme döneminde kullanım için de hekim önerisi gerekmektedir.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup beyaz reçete ile satılır.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Fiyatı Nedir?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup güncel fiyatı 44.42 Türk lirasıdır.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Prospektüs PDF

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

BABİNOKS 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Hakkında Sık Sorulan Sorular

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Etken Maddesi Nedir?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup etken maddesi parasetamoldür.

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılabilir.

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Reçete İle Satılır Mı?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup beyaz reçete ile satılır.

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup Güncel Fiyatı Nedir?

Babinoks 120 mg/5 ml Pediatrik Şurup güncel fiyatı 44.42 Türk lirasıdır.