Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg

Etken Madde :

Parasetamol kombinasyon

ATC Kodu :

ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ

R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

R05X DİĞER

R05X DİĞER

R05X parasetamol kombinasyon

SB ATC :

R05X

Reçete Durumu :

Kontrole Tabi Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

HÜSNÜ ARSAN İLAÇLARI A.Ş.

Barkod :

8699570150011

Satış Fiyatı :

70.37 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bebeklerde ve çocuklarda grip ve soğuk algınlığı çeşitli sebeplerle sık sık ortaya çıkabilen sağlık sorunları arasındadır. Bu sağlık sorunlarının tedavisinde tercih edilen Aferin Kapsül nedir ve Aferin Kapsül ne işe yarar soruları da ebeveynler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. 

 

Aferin şurup çocuklarda yaygın görülen grip, soğuk algınlığı, kırgınlık gibi sağlık sorunlarına eşlik eden baş ağrısı, ateş, hapşırık, burun akıntısı ve öksürük gibi semptomların tedavisinde kullanılır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan bir ilaç olan Aferin Kapsül, geniz akıntısı ve boğaz kaşıntısı gibi belirtilerin tedavisinde de tercih edilebilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg İçeriği

Aferin Kapsül içeriği ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren Parasetamol, afyondan elde edilen bir tür opioid olan Kodein Fosfat ve alerji tedavisinde kullanılan bir antihistaminik olan Klorfeniramin Maleattan oluşur.

 

Aferin şurup içerisinde bulunan yardımcı maddeler mısır nişastası, magnezyum stearat, jelatin, saf su, sodyum lauril sülfat, eritrosin, kırmızı demir oksit, E102 kodlu tartrazin, indigo karmin, titanyum dioksit şeklinde sıralanabilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Aferin Kapsül içeriğinde yer alan magnezyum stearat bağırsakları tahriş ederek ishal veya bağırsak spazmı gibi semptomlara yol açabilir. İlacın içeriğinde bulunan yardımcı maddelerden biri olan tartrazin çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Nasıl Kullanılır?

Aferin Kapsül kullanım şekli oral yoldandır. Tedavi için Aferin Kapsülün yemeklerden sonra bol su ile ağızdan alınması gerekir. Doktor aksini belirtmedikçe Aferin Kapsül günde 3 kez 1 kapsül alınacak şekilde devam eder. 

 

Aferin Kapsül içerdiği kodein nedeniyle doktor tavsiyesi olmadan 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 12-18 yaş arası çocuklarda doktorun önerisine göre altışar saatten az aralar ile, kapsül dörde bölünerek toplam 240 mg’ı aşmayacak şekilde kullanılmalıdır.Yaşlı hastalarda kullanımı sınırlandırılmasa da daha etkili olabileceği nedeni ile düşük dozlarda kullanılması tavsiye edilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Yan Etkileri Nelerdir?

Aferin şurubun yaygın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, bulanık görme ve karın ağrısı şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle Aferin Kapsül uyuşukluk hali ve uyku da yaratabilir. 

 

İlacın ciddi yan etkileri arasında ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve böbrek hasarı yer alır. Ancak bu yan etkilerin görülme oranı oldukça düşüktür. Eğer yüksek ateşle birlikte cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar görülüyorsa, cilt üzerine ve gözlere kan oturmasıyla birlikte ortaya çıkan iltihap durumu ve nefes darlığı gözlemleniyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir. Aksi halde karaciğer işlev bozuklukları, Lyell Sendromu gibi ikincil komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Kapsül kullanımına başlamadan önce eğer kullanacak olan kişinin parasetamol içerikli bir ilacı kullanacağı ilk seferse kişinin verdiği tepkiler yakından incelenmelidir. Cilt yüzeyinde döküntülü kızarıklıklar, nefes darlığı gibi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aynı zamanda karaciğer ya da böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda Aferin Kapsül kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Kapsül kullanımı sırasında her doz arasında geçen sürenin 4 saatten az ve 6 saatten fazla olmamasına; kullanım miktarının günde 3 seferi geçmemesine dikkat edilmelidir. Doz ayarı doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Ateş ve ağrı başta olmak üzere semptomların azalarak yok olması durumunda Aferin kullanımına doktorun bilgisi dahilinde son verilebilir. Semptomların azalmaması ya da ortadan kalkmaması durumunda eğer tedavi 5 günü doldurduysa Aferin kullanımı bırakılmalı ve alternatif tedavi yöntemleri için doktora başvurulmalıdır. 

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişiler, anemisi olan kişiler ve akciğer hastaları Aferin Kapsülü doktor önerisi dışında kesinlikle kullanmamalıdır. Astım hastalarının Aferin Kapsül kullanırken dikkatli olması gerekir. Kafa travması geçiren, emziren ve depresyon tedavisinde kullanılan monoamino oksidaz inhibitörü kullanan kişilerin doktor tavsiyesi dışında Aferin kullanmaması gerekir. Aşırı aktif bağırsak düğümlenmesi (paralitik ileus) veya şüphesine sahip kişilerin Aferin Kapsül kullanımından kaçınması önerilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Aferin Kapsül kullanımı sırasında alkol alınması durumunda karaciğer zehirlenmesi riski artmaktadır. Bu sebeple orta düzey alkol alımı sırasında alınan günlük parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması önerilir. Aksi halde kalıcı karaciğer hasarlarıyla karşılaşılabilir. Aynı zamanda Sarı Kantaron da kandaki parasetamol seviyesini azaltmaktadır ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aferin Kapsülün yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımı durumunda hasta gözlem altına alınmalıdır. Solgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, düşük kan basıncı, yavaş solunum ve göz bebeklerinde küçülme gibi durumlarda kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Önerilen dozun çok üstünde Aferin alımı durumunda karaciğer hasarını engellemek amacıyla hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve müşahede altına alınması önerilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Aferin pediatrik şurubu önerilen dozda ve önerilen sıklıkta kullanmayı unutursanız günlük alım aralığına ve sıklığına uygun şekilde tedaviye devam etmeniz önerilir. Unutulan dozu telafi etmek amacıyla bir sonraki alım zamanında iki doz Aferin Kapsül alımı zararlı olabilir. Bu sebeple doktorun önerdiği düzenin takip edilmesi ve unutulan dozun iki kere alım şeklinde telafi edilmeye çalışılmaması gerekir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Aferin Kapsülün parasetamol ya da Klorfeniramin Maleat içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Antihistaminik içeren diğer ilaçların, alerji ilaçları dahil üzere Aferin Kapsül eş zamanlı kullanımından önce doktora başvurulması önerilmektedir.Diğer ağrı kesici çeşitleriyle kombine Aferin kullanımından kaçınılması önerilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın en doğru kullanım için 25 °C'nin altında, oda sıcaklığında ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklanması önerilir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Kimler Kullanabilir?

Aferin Kapsül, 12 yaş ve üzeri çocukların kullanımı için geliştirilmiş olan bir ilaçtır. Bu bağlamda Aferin Kapsülü kullanabilecek yaş aralığı değişkenlik göstermektedir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Bebeklere Verilebilir Mi?

Aferin Kapsül bebeklerde kullanımı, bu ilacın içeriği 12 yaşından küçük çocuklar için uygun olmadığından dolayı önerilmez.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Yaşlılara Verilebilir Mi?

Aferin Kapsül 12 yaşından büyük kişilerin kullanımı için geliştirilmiş bir içeriğe sahiptir. 60 yaşın üzerindeki kişilerde Aferin Kapsül kullanımında bir sorun gözlemlenmemiştir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Aferin Kapsül gebelikte kullanımı doktor tarafından gerek görülmedikçe tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte Aferin Kapsül emzirirken kullanımı da doktor tavsiyesi olmadığı sürece tercih edilmemelidir.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Aferin Kapsül reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Fiyatı Nedir?

Aferin fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 70 TL 37 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 65 TL civarındadır. 

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Prospektüs PDF

İlacın prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Aferin Kapsül 300 mg/2 mg/10 mg Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aferin Kapsül Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Aferin Kapsül etken maddeleri sebebiyle kullanıcı kişide gevşeme ve uyku hali yaratabileceğinden dolayı ilaç alımı esnasında araç kullanırken dikkat edilmesi önerilir. 

Aferin Kapsül Zararlı Mı?

Aferin Kapsül içeriğinde parasetamol bulundurduğundan dolayı dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yanlış kullanım ve doz aşımı durumunda karaciğer tahribatı yaratabilir. Bu sebeple Aferin Kapsül mutlaka doktor önerisinde ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Aferin Kapsül Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Aferin Kapsül 12 yaştan büyük çocukların kullanımı için uygundur. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez, 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde doktor önerisiyle kullanılabilir.

Aferin Kapsül Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan Aferin Kapsül kas ağrısına ve boğazda kaşıntı hissine iyi gelir