Aferin Hot Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

Aferin Hot

Aferin Hot

Etken Madde :

Parasetamol kombinasyon

ATC Kodu :

ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ

R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

R05X DİĞER

R05X DİĞER

R05X parasetamol kombinasyon

SB ATC :

N02BE51

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

HÜSNÜ ARSAN İLAÇLARI A.Ş.

Barkod :

8699570240026

Satış Fiyatı :

52.48 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

Aferin Hot Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aferin Hot, ağrı, ateş, hapşırma, burun ve sinüslerde tıkanıklık ve dolgunluk hissi, burun akıntısı, grip, soğuk algınlığı, sinüzit ve nazofarenjit gibi durumların belirtilerini azaltmak amacıyla kullanılan bir soğuk algınlığı preparatları grubuna aittir. Aferin Hot, çocuklarda kullanılmadan önce, ilaçsız basit tedavi yöntemleri denenmiş olmalıdır. 

Aferin Hot İçeriği

Aferin Hot içeriğini ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren parasetamol ve psödoefedrin HCl oluşturur.

Aferin Hot içerisinde bulunan yardımcı maddeler Kinolin sarısı lake, limon aroması, aspartam (E951), sorbitol (E420), susuz sitrik asit, sodyum sitrat dihidrat, silika kolloidal hidrat, mannitol şeklinde sıralanabilir.

Aferin Hot İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Aferin Hot içeriğinde yer alan kinolin sarısı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Aferin Hot Nasıl Kullanılır?

Aferin Hot kullanım şekli oral yoldandır. Tedavi için Aferin Hot, bir bardak sıcak suda karıştırılarak eritilir. Doktor aksini belirtmedikçe 3 kez bir poşet Aferin Hot alınacak şekilde devam eder. 

Aferin Hot içerdiği maddeler nedeniyle doktor tavsiyesi olmadan 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

12-18 yaş arası çocuklarda doktorun önerisine göre günde 3 kez bir poşet olacak şekilde kullanılabilir.

Yaşlı hastalarda kullanımı sınırlandırılmasa da daha etkili olabileceği nedeni ile düşük dozlarda kullanılması tavsiye edilir.

Aferin Hot Yan Etkileri Nelerdir?

Aferin Hot’un yaygın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, bulanık görme ve karın ağrısı şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle Aferin Hot uyuşukluk hali ve uyku da yaratabilir.

Aferin Hot Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Hot kullanımına başlamadan önce eğer kullanacak olan kişinin parasetamol içerikli bir ilacı kullanacağı ilk seferse kişinin verdiği tepkiler yakından incelenmelidir. Cilt yüzeyinde döküntülü kızarıklıklar, nefes darlığı gibi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aynı zamanda karaciğer ya da böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda Aferin Hot kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aferin Hot Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Hot kullanımı sırasında her doz arasında geçen sürenin 4 saatten az ve 6 saatten fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Doz ayarı doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Ateş ve ağrı başta olmak üzere semptomların azalarak yok olması durumunda Aferin kullanımına doktorun bilgisi dahilinde son verilebilir. Semptomların azalmaması ya da ortadan kalkmaması durumunda eğer tedavi 5 günü doldurduysa Aferin kullanımı bırakılmalı ve alternatif tedavi yöntemleri için doktora başvurulmalıdır.

Aferin Hot Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişiler, kalp hastaları Aferin Hot’u doktor önerisi dışında kesinlikle kullanmamalıdır.

Aferin Hot Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Aferin Hot kullanımı sırasında alkol alınması durumunda karaciğer zehirlenmesi riski artmaktadır. Bu sebeple orta düzey alkol alımı sırasında alınan günlük parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması önerilir. Aksi halde kalıcı karaciğer hasarlarıyla karşılaşılabilir.

Aferin Hot Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aferin Hot’un yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımı durumunda hasta gözlem altına alınmalıdır. Solgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, düşük kan basıncı, yavaş solunum ve göz bebeklerinde küçülme gibi durumlarda kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Önerilen dozun çok üstünde Aferin alımı durumunda karaciğer zehirlenmesini engellemek amacıyla hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve müşahede altına alınması önerilir.

Aferin Hot Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Aferin Hot’u önerilen dozda ve önerilen sıklıkta kullanmayı unutursanız günlük alım aralığına ve sıklığına uygun şekilde tedaviye devam etmeniz önerilir. Unutulan dozu telafi etmek amacıyla bir sonraki alım zamanında iki doz Aferin Hot alımı zararlı olabilir. Bu sebeple doktorun önerdiği düzenin takip edilmesi ve unutulan dozun iki kere alım şeklinde telafi edilmeye çalışılmaması gerekir.

Aferin Hot Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Aferin Hot’un parasetamol içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır.

Kardiyak glikozidlerle (kalp yetmezliğinde kullanılan ilaçlar) Aferin Hot eş zamanlı kullanımından önce doktora başvurulması önerilmektedir.

Doğum kontrol hapı çeşitleriyle kombine Aferin kullanımından önce doktora danışılması önerilir.

Aferin Hot Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın en doğru kullanım için 25 °C'nin altında, oda sıcaklığında ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklanması önerilir.

Aferin Hot Kimler Kullanabilir?

Aferin Hot, 12 yaş ve üzeri çocukların kullanımı için geliştirilmiş olan bir ilaçtır. Bu bağlamda Aferin Hot’u kullanabilecek yaş aralığı değişkenlik göstermektedir.

Aferin Hot Bebeklere Verilebilir Mi?

Aferin Hot bebeklerde kullanımı, bu ilacın içeriği 12 yaşından küçük çocuklar için uygun olmadığından dolayı önerilmez.

Aferin Hot Yaşlılara Verilebilir Mi?

Aferin Hot 12 yaşından büyük kişilerin kullanımı için geliştirilmiş bir içeriğe sahiptir. 60 yaşın üzerindeki kişilerde Aferin Hot kullanımında bir sorun gözlemlenmemiştir.

Aferin Hot Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Aferin Hot gebelikte kullanımı doktor tarafından gerek görülmedikçe tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte Aferin Hot emzirirken kullanımı da doktor tavsiyesi olmadığı sürece tercih edilmemelidir.

Aferin Hot Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Aferin Hot reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

Aferin Hot Fiyatı Nedir?

Aferin Hot eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 52 TL 48 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 50 TL civarındadır.

Aferin Hot Prospektüs PDF

Aferin Hot prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Aferin Hot Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aferin Hot Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Aferin Hot etken maddeleri sebebiyle kullanıcı kişide gevşeme ve uyku hali yaratabileceğinden dolayı ilaç alımı esnasında araç kullanırken dikkat edilmesi önerilir. 

Aferin Hot Zararlı Mı?

Aferin Hot içeriğinde parasetamol bulundurduğundan dolayı dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yanlış kullanım ve doz aşımı durumunda karaciğer tahribatı yaratabilir. Bu sebeple Aferin Hot mutlaka doktor önerisinde ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Aferin Hot Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Aferin Hot 12 yaştan büyük çocukların kullanımı için uygundur. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez, 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde doktor önerisiyle kullanılabilir.

Aferin Hot Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan Aferin Hot kas ağrısına ve boğazda kaşıntı hissine iyi gelir.