D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla

Etken Madde :

Vitamin D-3

ATC Kodu :

A11 VİTAMİNLER

A11C VİTAMİN A VE D

A11CC Vitamin D ve analogları

SB ATC :

A11CC05

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

AKAR FARMA MEDİKAL İLAÇ KOZMETİK GIDA TARIM SAN. VE TİC. İTH. İHR. LTD. ŞTİ.

Barkod :

8680265751002

Satış Fiyatı :

60.96 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Nedir ve Ne İşe Yarar?

D-3 FEROL etken maddesi olarak kolekalsiferol (D3 vitamini) içerir. 20 mL'lik damlalıklı cam şişede mevcuttur ve karton kutularda paketlenmiştir. D-3 FEROL, D vitamini eksikliğinin tedavi ve idamesinde kullanılmakta olup aynı zamanda önleme amacıyla da önerilmektedir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla İçeriği

D-3 FEROL, etken madde olarak D-3 vitamini içermektedir. D-3 FEROL, yardımcı maddeler olarak da bütilhidroksitoluen ve ayçiçek yağı içermektedir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

D-3 FEROL içerisindeki yardımcı maddeler hakkında uyarı bulunamamıştır.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Nasıl Kullanılır?

D-3 FEROL damlasını nasıl kullanacağınıza doktorunuz karar verecektir. İlacı doktorunuzun tavsiyesine göre kullanmanız çok önemlidir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Yan Etkileri Nelerdir?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla yan etkileri yaygın olmasa da her ilaçta olduğu gibi yan etkileri bulunmaktadır. İdrarla atılan kalsiyum miktarında, kandaki normal kalsiyum miktarından daha yüksek bir artış olur. Buna hiperkalsemi denir ve kan ve idrar testleriyle tespit edilebilir. Diğer semptomlar arasında kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, kaşıntı ve döküntü gibi aşırı duyarlılık semptomları, ciltte beyaz veya kırmızımsı şişliklerin varlığı (ürtiker), aşırı idrara çıkma, aşırı susama, idrara çıkamama ve ateş yer alır. Bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında bir madde bulunmamaktadır. Doktorunuzun veya eczacınızın uyarılarına dikkat etmeniz şiddetle önerilir.

 

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer fazla hareket eden birisi değilseniz, idrar söktürücü türevde ilaçlar kullanıyorsanız, böbrek taşı geçmişiniz varsa, sarkoidozunuz varsa, paratiroid bezi yetmezliğiniz varsa, böbrek bozukluğunuz varsa, D vitamini veya türevi bir ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz; D-3 FEROL kullanırken dikkatli olmanız önerilir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi özel kullanım durumları doz ayarlaması gerektirmez. Ancak sürekli D3 vitaminine ihtiyaç duyulan durumlarda böbrek fonksiyonlarının takip edilmesi gerekmektedir. Şiddetli böbrek yetmezliği durumunda kalsiyumun D3 vitaminiyle birlikte kullanılmaması gerekir. D-3 FEROL'ün etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla’nın yiyecek içeceklerle herhangi bir etkileşimi yoktur.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aşırı miktarda D-3 FEROL kullanılması, yorgunluk, psikiyatrik semptomlar, öfori, baş dönmesi, konfüzyon, bulantı, kusma, iştah kaybı, kilo kaybı, susama, aşırı idrara çıkma gibi semptomlarla karakterize hiperkalseminin gelişmesine yol açabilir. Bunların yanısıra belirti olarak böbrek taşı oluşumu, nefrokalsinoz, kemiklerde aşırı kireçlenme ve böbrek yetmezliği, EKG değişiklikleri, kalp ritim bozukluğu ve pankreatit görülebilir. Tedavi, güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmayı ve ilaç yakın zamanda alınmışsa kusturmayı içerir. D-3 FEROL'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla kullanmayı unuttuysanız, dozları dengelemek için çift doz almayınız.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Epilepsi tedavisinde kullanılan antikonvülsanlar, hidantoin, barbitüratlar veya primidon, tüberküloz tedavisinde kullanılan bir antibiyotik olan rifampisin ile birlikte alındığında etkinliği azalabilir. Benzer şekilde, yüksek kan kalsiyum seviyeleri ile karakterize edilen bir hastalığın tedavisinde kullanılan kalsitonin, etidronat, galyum nitrat, pamidronat veya pliamisin içeren ilaçların da etkinliği azalabilir.

Kalsiyum içeren ilaçlar veya diüretiklerin yüksek dozda kalsiyum ve tiazid diüretiklerle eş zamanlı kullanımı kandaki kalsiyum düzeylerinde artışa yol açarak hiperkalsemi riski oluşturabilir. Bu nedenle uzun süreli tedaviler sırasında serum kalsiyum konsantrasyonlarının dikkatle izlenmesi önemlidir. Toksisite riskinin artması nedeniyle D vitamini veya türevlerini içeren ürünlerin diğer ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez. Ayrıca tüberküloz tedavisinde kullanılan izoniyazid, D3 vitamininin etkinliğini azaltabilir.

 

Kalp yetmezliği nedeniyle kardiyak glikozitlerle tedavi gören hastaların, kalsiyum seviyelerindeki değişikliklere karşı duyarlı olabileceğinden, kalsiyum seviyelerini ve EKG parametrelerini bir doktor tarafından takip etmesi gerekir. Sırasıyla obezite ve yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan orlistat ve kolestiramin gibi ilaçlar D vitamini emilimini azaltabilir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Nasıl Saklanmalıdır?

Lütfen D-3 FEROL'ü ambalajında ​​saklayın ve çocukların göremeyeceği veya erişemeyeceği bir yere koyun. Kabı sıkıca kapalı ve ışıktan uzak tutarak oda sıcaklığında 25 derecenin altında saklayın.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Kimler Kullanabilir?

D-3 Ferol Oral damlayı doktor önerisi dahilinde bütün yaş grupları kullanabilir. İlacı, doktorunuzun yaş grubuna göre önerdiği dozlarda almaya dikkat ediniz.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde D-3 FEROL 15 mL Oral Damla kullanımı hakkında bir veri bulunamamıştır.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda D-3 FEROL 15 mL Oral Damla kullanımı süresince doz ayarlaması gerekmemektedir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde D-3 FEROL 15 mL Oral Damla kullanımı sırasında D vitamini anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekmektedir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

D-3 FEROL Oral Damla beyaz reçete ile satılmaktadır.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Fiyatı Nedir?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Fiyatı 60.96 ₺.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Prospektüs PDF

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Hakkında Sık Sorulan Sorular

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Reçeteyle Satılır Mı?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla beyaz reçete ile satılmaktadır.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Etken Maddesi Nedir?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla etken maddesi D vitaminidir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Emzirirken Kullanılır Mı?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla emzirme döneminde kullanılabilmesi için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla Fiyatı Nedir?

D-3 FEROL 15 mL Oral Damla fiyatı 60.96 Türk lirasıdır.