YASMIN 21 Film Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

YASMIN 21 Film Tablet

YASMIN 21 Film Tablet

Etken Madde :

estradiol + drospirenon

ATC Kodu :

G - ÜROGENİTAL SİSTEM VE CİNSİYET HORMONLARI

G03 CİNSİYET HORMONLARI - GENİTAL SİSTEM MODÜLATÖRLERİ

G03A SİSTEMİK HORMONAL KONTRASEPTIFLER

G03AA Progestogenler ve estrogenler, fixed combinations

G03AA12 estradiol + drospirenon

SB ATC :

G03AA12

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

BAYER TÜRK KİMYA SAN. LTD. ŞTİ.

Barkod :

8699546093953

Satış Fiyatı :

330.59 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

YASMIN 21 Film Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

Östrojen ve progesteron hormonlarını içeren ve ağız yoluyla alınan doğum kontrol haplarına “Kombine Oral Kontraseptif (KOK)” denir. YASMIN bu grupta yer alan bir ilaçtır. YASMIN, gebeliği önlemek amacıyla kullanılır. Bunun dışında hormonlara bağlı vücutta su tutulması, sivilce ve ciltte yağlanmadan şikayetçi kadınlarda kullanılır.

YASMIN 21 Film Tablet İçeriği

YASMIN içeriğini drospirenon ve etinilestradiol oluşturur.

YASMIN içerisinde bulunan yardımcı maddeler Laktoz monohidrat (sığır), mısır nişastası, modifiye nişasta, povidon, magnezyum stearat, hidroksipropilmetil selüloz, macrogol 6000, talk, titanyum dioksit, sarı demir oksit pigmenti şeklinde ifade edilebilir.

YASMIN 21 Film Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

YASMIN içeriğinde yer alan hem etkin hem de yardımcı maddeler çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

YASMIN 21 Film Tablet Nasıl Kullanılır?

Tabletler paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda yeterli miktarda su ile yutulmalıdır. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir tablet alınır. Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, tablet alınmayan dönemi takiben geçilir. Bu kanama genellikle son tabletin alınmasını takiben 2.-3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir.

YASMIN 21 Film Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

YASMIN’in yaygın yan etkileri duygu durum değişikliği, depresyon / depresif duygu durumu, migren, baş ağrısı, bulantı, meme ağrısı, memelerde hassasiyet, menstrüel bozukluklar, ara kanama, lekelenme, vajinada akıntı, genital bölge mantar enfeksiyonu (vulvovajinal kandidiyazis), meme büyümesi, cinsel istek azalması ya da kaybı, vajinal enfeksiyon, kiloda artış, kiloda azalma, yüksek kan basıncı, düşük kan basıncı, kusma, ishal, akne, deri döküntüsü, şiddetli kaşıntı, saç dökülmesi (alopesi), sıvı tutulumu şeklinde sıralanabilir. İşitme kaybı, aşırı duyarlılık, astım, ciltte eritema nodozum (ağrılı kırmızımsı deri nodülleri ile karakterize) veya eritema multiforme (hedef şeklinde kızarıklık veya yaralarla döküntü ile karakterize) durumları, memede akıntı, bir toplardamarda veya atardamarda zararlı kan pıhtıları (bacakta veya ayakta (örn DVT), akciğerde (örn. PE), kalp krizi, inme, geçici iskemik ataklar olarak bilinen mini inme veya geçici inme benzer belirtiler(TIA), karaciğer, mide/bağırsak, böbrek veya gözde kan pıhtıları) ilacın ciddi yan etkileridir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

YASMIN 21 Film Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer bacaklarınızda (derin ven trombozu (DVT)), akciğerlerinizde (pulmoner emboli (PE)), ya da vücudunuzun başka yerinde pıhtı ya da pıhtı hikayesi (önceden geçirilmiş/oluşmuş) varsa, kan pıhtılaşmasını etkileyen bir bozukluğunuz varsa (örneğin protein C yetersizliği, protein S yetersizliği, antitrombin-III-yetersizliği, Faktör V Leiden ya da APC direnci gibi kalıtsal ya da kazanılmış venöz ya da arteriyel tromboz yatkınlığı), uzun süreli hareketsizliğe neden olacak bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa, kalp krizi veya inme geçirdiyseniz, kalbi besleyen damarlarda oksijen eksikliğine bağlı kalp kası kasılması sonucu oluşan ve sol kola da yayılabilecek şiddetli göğüs ağrısına sebep olan ve kalp krizinin ilk belirtisi olabilecek anjina pektoris varsa ya da geçici iskemik atak denilen kalıcı etkisi olmayan hafif bir inme varsa (veya geçmişte olduysa), atardamarlarınızda pıhtı riskini artırabilecek aşağıdaki hastalıklardan birine sahipseniz: damarları etkilemiş şeker hastalığınız varsa, çok yüksek kan basıncı, çok yüksek kan yağ düzeyi (kolesterol ya da trigliseritler), hiperhomosisteinemi (hem atar damarda hem de toplar damarda kan pıhtısına neden olabildiği gösterilmiş tek kalıtsal risk faktörü) olarak bilinen durum, görme bozuklukları, konuşma bozukluğu, vücudun herhangi bir yerinde güçsüzlük veya his kaybı gibi belirtilerin eşlik ettiği migreniniz varsa (veya geçmişte olduysa), mevcut veya geçirilmiş karaciğer hastalığınız (belirtileri ciltte sarılık ya da vücutta kaşıntı olabilir) varsa ve karaciğeriniz halen normal olarak çalışmıyorsa, seks hormonlarının etkisi ile ilerleyebilecek olan kanser varsa (örneğin meme veya genital organ) (veya geçmişte olduysa), ağır böbrek yetersizliği veya akut böbrek yetmezliğiniz varsa (veya geçmişte olduysa), iyi ya da kötü huylu karaciğer tümörünüz varsa (veya geçmişte olduysa), tanı konulmamış vajinal kanamanız varsa, gebe iseniz veya gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, YASMIN'in içindeki etkin maddeler veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjik (aşırı duyarlı) iseniz, hepatit C hastalığınız varsa ve ombitasvir/paritaprevir/ritonavir ve dasabuvir içeren ilaçlar kullanıyorsanız, YASMIN kullanmayınız. Bu durum kaşıntı, döküntü ya da şişliğe ve benzeri durumlara yol açabilir.

YASMIN 21 Film Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

YASMIN kullanırken geçmişte geçirdiğiniz veya sahip olduğunuz herhangi bir rahatsızlığınızın belirtileri artabilir veya kötüleşebilir. Bu nedenle YASMIN kullanırken doktorunuz ile iletişim halinde olmanız önemlidir. Aynı zamanda ilacı kullanırken ciddi yan etkilerden biri ile karşılaşmanız durumunda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Kan pıhtısı oluşması durumunda ilacı kullanmayı bırakmanız tavsiye edilir. YASMIN de dahil olmak üzere hormonal kontraseptif kullanan kadınların bazılarında depresyon veya depresif durum bildirmiştir. Depresyon ciddi olabilir ve bazen intihar düşüncelerine yol açabilir. Ruh hali değişiklikleri ve depresif belirtiler yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede daha fazla tıbbi tavsiye için doktorunuza başvurunuz. Meme kanseri, kombine doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda biraz daha fazla gözlenmektedir ancak bunun tedavi sonucu gelişip gelişmediği bilinmemektedir. YASMIN kullanırken sigara içmeye başlarsanız, bir aile ferdi nedeni bilinmeyen bir tromboz yaşarsa veya çok fazla kilo alırsanız doktorunuza söyleyiniz.

YASMIN 21 Film Tablet Kullanımında Özel Durumlar

YASMIN ciddi böbrek yetmezliğinde ya da akut böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır. YASMIN ağır karaciğer hastalığı durumunda kullanılmamalıdır.

YASMIN 21 Film Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Tabletler yeterli miktarda su ile bütün olarak yutulmalıdır.

YASMIN 21 Film Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aşırı dozda kullanımında bulantı, kusma ve vajinal kanama görülebilir. Bu ilacı kazara almaları halinde, henüz adet görmemiş kız çocuklarında bile bu şekilde bir kanama görülebilir. Eğer sizde bu belirtiler varsa doktorunuza başvurunuz.

YASMIN 21 Film Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Bir tableti almayı unuttuğunuz güne bağlı olarak ilave doğum kontrol önlemleri almanız, örneğin kondom gibi bir bariyer yöntemi kullanmanız gerekebilir. Aşağıda belirtilenlere uygun şekilde tabletleri alınız. 12 saatten daha az zaman geçmişse hamileliğe karşı korunma azalmaz. Hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalıdır. Sonraki tabletler de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir.

12 saatten fazla zaman geçmişse hamileliğe karşı korunmanızda azalma olabilir. Ne kadar çok tablet almayı unutursanız, hamileliğe karşı korunmanın azalması riski o kadar artar. Tablet almayı paketin başında veya sonunda (21 tabletin sonu) unutmanız halinde hamile kalma riski özellikle artar. 

Birden fazla tablet almayı unutursanız doktorunuzla irtibata geçiniz.

Paketteki tabletleri almayı unutmanız ve tablet alınmayan dönemde beklenen kanamanın olmaması halinde hamile olabilirsiniz. Bir sonraki pakete başlamadan önce doktorunuza danışınız.

 

1. haftada 1 tablet unutulursa: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk 7 gün ek bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Bu 7 günden önce cinsel birleşme olduysa hamilelik ihtimali göz önüne alınmalıdır. Ayrıca, ayrıntılı bilgiler için ‘unutulan tablet çizelgesine’ bakınız. Unutulan ilaç öncesinde 7 gün içinde hiç cinsel ilişkide bulunmadıysanız atladığınız tableti hatırlar hatırlamaz alın (aynı anda iki tablet alınması gerekse bile) ve sonraki tabletleri normal zamanlarında alın. Sonraki 7 günde ilave doğum kontrol önlemleri (bariyer yöntemi) kullanınız.

2. haftada 1 tablet unutulursa: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir (aynı anda iki tablet alınması gerekse bile). İlk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet unutulmuşsa ek yöntem kullanılmalıdır.

3. haftada 1 tablet unutulursa: Unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa aşağıdaki 2 seçenekten birinin uygulanmasıyla ek yönteme gerek kalmaz. Aksi takdirde 1. seçeneğe ilave olarak ek yöntem kullanılmalıdır.

Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır (aynı anda iki tablet alınması gerekse bile). Kalan tabletler bitene kadar normal zamanda kullanılmalıdır. Bir sonraki kutuya hemen geçilmelidir. Kullanıcıda ikinci kutunun tabletleri bitene kadar kanama beklenmez, ancak tablet alınan günlerde lekelenme veya ara kanamalar görülebilir.

Kullanılan kutu bırakılmalıdır. 7 gün aradan sonra (tablet unutulan günler de dahil) yeni kutuya başlanır.

YASMIN 21 Film Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

YASMIN, bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında etkileşimlere neden olabilir. Sara hastalığı, tüberküloz, mantar enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar, belirli kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı, artrit, HIV (AIDS hastalığı) ve Hepatit C Virüsü enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, greyfurt suyu, sarı kantaron otu gibi maddeler YASMIN'in kandaki düzeylerini etkileyebilir, gebeliğin önlenmesinde daha az etkili hale getirebilir veya beklenmedik kanamalara yol açabilir. Ayrıca, YASMIN diğer ilaçların etkisini etkileyebilir; örneğin, lamotrijin, siklosporin, melatonin, midazolam, teofilin, tizanidin gibi ilaçlarla etkileşim gösterebilir.

YASMIN'i potasyum düzeylerini yükseltebilecek bir ilaçla birlikte kullanıldığında potasyum düzeyleri yükselebilir. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan anjiyotensin-II-reseptör antagonistleri, potasyum tutucu idrar söktürücüler, idrar söktürücü olan aldosteron antagonistleri gibi ilaçlarla bir araya geldiğinde potasyum düzeylerinde artış olabilir. Bu etkileşimler göz önüne alındığında, Hepatit C hastalığı olan ve ombitasvir/paritaprevir/ritonavir ve dasabuvir içeren ilaçları kullanan bireylerin YASMIN kullanmamaları önerilir. Bu durum, karaciğer fonksiyon kan testi sonuçlarında artışlara (ALT karaciğer enziminde artış) neden olabilir. Doktor, bu tıbbi ürünlerle tedaviye başlamadan önce başka bir tür doğum kontrol yöntemi reçete edebilir ve YASMIN, bu tedavinin tamamlanmasından yaklaşık 2 hafta sonra yeniden başlatılabilir.

YASMIN 21 Film Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, orijinal ambalajında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.

YASMIN 21 Film Tablet Kimler Kullanabilir?

YASMIN ilacını ilk adet kanamasını yaşamış olan bütün herkes kullanabilir. Menopozdan sonra etkili değildir.

YASMIN 21 Film Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

YASMIN yalnızca ilk adet kanamasından sonra kullanılır.

YASMIN 21 Film Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

YASMIN’in yaşlılarda kullanımı yoktur. YASMIN menopozdan sonra etkili değildir.

YASMIN 21 Film Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

YASMIN, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. YASMIN, emziren annelerde kullanılmamalıdır.

YASMIN 21 Film Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

YASMIN reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

YASMIN 21 Film Tablet Fiyatı Nedir?

YASMIN fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 330 TL 59 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 330 TL civarındadır.

YASMIN 21 Film Tablet Prospektüs PDF

YASMIN isimli ilacın prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

YASMIN 21 Film Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

YASMIN Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

YASMIN ilacı araç kullanımına etki etmez.

YASMIN Zararlı Mı?

YASMIN dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yan etkilerinin bulunması dışında zararlı bir ilaç değildir.

YASMIN Kaç Yaş İçin Kullanılır?

YASMIN ilacı ilk adet kanamasını yaşamış herkes tarafından kullanılabilir.

YASMIN Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Hayır, YASMIN doğum kontrol hapı olarak kullanılmaktadır.