X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml

Etken Madde :

sennosid

ATC Kodu :

A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A06 LAKSATİFLER

A06A LAKSATİFLER

A06AB Contakt laksatifler

A06AB06 sennosid

SB ATC :

A06AB06

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

AVİXA İLAÇ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

Barkod :

8681801570859

Satış Fiyatı :

73.75 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Nedir ve Ne İşe Yarar?

X-M DIET kırmızı-kahverengi renkte, her 5 ml’sinde 7,5 mg Sennoside içeren bir solüsyondur. İçerisindeki A+B'ye eşdeğer olan Sennoside A+B kalsiyum içerir. 75 ml, 150 ml ve 250 ml'lik bal renginde, tamamı işaretli plastik cam şişelerde mevcuttur. X-M DIET "kontakt (uyarıcı) laksatifler" kategorisine giren ve kabızlığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Tüketildikten 5-6 saat sonra etkileri fark edilmeye başlar. Ayrıca çeşitli kabızlık türlerinden önce, ameliyat öncesinde ve radyolojik incelemelerden önce bağırsakların boşaltılmasında da kullanılır.

Bu ilacın X-M DİET Çözelti (250 ml) ve X-M DİET Çözelti (150 ml) şeklinde iki farklı dozu daha bulunmaktadır.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml İçeriği

X-M DİET etken madde olarak sennosid, yardımcı maddeler olarak Sodyum bikarbonat, sodyum metil paraben, sodyum propil paraben, potasyum sorbat, disodyum hidrojen fosfat dodekahidrat, sitrik asit monohidrat, sorbitol, tutti frutti esansı, seyreltik hidroklorik asit ve saf su bulunmaktadır.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

X-M DIET, 5 ml'lik bir dozda 670 mg sorbitol içerir. Eğer doktorunuz daha önce şeker intoleransınız olduğu konusunda sizi bilgilendirmişse bu ilacı almadan önce lütfen doktorunuza danışınız. Ayrıca X-M DIET, 5 ml'lik bir dozda 10 mg sodyum metil paraben ve 1 mg sodyum propil içerir. Parabenin varlığının daha sonra ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonlara yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Nasıl Kullanılır?

Bu ilaç radyolojik incelemeler ve ameliyat öncesi hazırlık için müshil olarak kullanılır. Muayene veya ameliyattan 14-16 saat önce alınmalıdır. Ortalama doz vücut ağırlığının kg'ı başına 2 mg Sennoside A+B'dir. İlacın alınmasından sonra bol su içilmesi önemlidir ve muayeneden önceki akşam lifli gıdalardan uzak durulmalıdır. 2-6 yaş arası: 2,5 ml sabahları verilir. 6-12 yaş arası: 5 ml uygulanır. 12 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerde: Akşamları yatarken 10 ml verilir.

Doktorunuz sizin için uygun başlangıç ​​dozunu belirleyecek olup, kişiye özel ayarlamalar yapılabilir. Doz, kişisel özelliklerinize ve aldığınız diğer ilaçlara bağlı olacaktır. Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece dozunuzu değiştirmeyiniz. Bu ilaç yalnızca ağızdan kullanım içindir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Yan Etkileri Nelerdir?

X-M DİET, içeriğindeki maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında yüz, dil ve dudaklarda şişme, nefes almada güçlük, deride yaygın kızarıklıkla birlikte kaşıntılı döküntüler gibi çok ciddi reaksiyonlar yer almaktadır. Eğer bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, X-M DİET'e ciddi bir alerjiniz olduğu düşünülerek acil tıbbi müdahale veya hastaneye başvurulması gerekebilir. Bu ciddi yan etkiler oldukça seyrektir. Ayrıca, aşırı duyarlılık, deride döküntü, astım, kandaki gammaglobulin seviyesinin azalması, kandaki potasyum düzeyinin azalması, kilo kaybı, mide bağırsak iç yüzey renginin koyulaşması, karın ağrısı, karın spazmı, ishal, kaşıntı, lokal veya yaygın döküntü, tansiyon düşüklüğü, su dengesi ve elektrolit metabolizmasında bozukluklar, çomak parmak, kontrol edilemeyen kasılmalar, eklem ve kemiklerdeki aşırı büyüme, idrar renginin koyulaşması gibi hafif yan etkiler görülebilir. Bu kullanma talimatında yer almayan başka herhangi bir yan etkiyle karşılaşılırsa, doktora veya eczacıya bilgi verilmesi önerilir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer ilacın içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlılığınız varsa, bu kullanma talimatını dikkatlice okumanız önemlidir. Talimatı saklamanız ve ilave sorularınız varsa doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Bu ilaç kişisel olarak size reçete edilmiştir ve başkalarına verilmemelidir. Kullanım sırasında doktorunuza veya hastaneye gittiğinizde, bu ilacı kullandığınızı mutlaka belirtmelisiniz. Verilen talimatlara uyulmalı ve size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanılmamalıdır. Ayrıca, bağırsak tembelliği, spastik kolon, bağırsak tıkanması veya daralması, apandisit, iltihabi bağırsak hastalığı, su ve elektrolit dengesizliği, mide bulantısı, kusma, nedeni belirsiz karın ağrısı, makatta kanama, dışkıda kan görülmesi, ani gelişen ve uzun süre devam eden dışkılama düzeni değişiklikleri, hamilelik, emzirme, böbrek veya kalp yetmezliği durumları, laksatif etkili ilaç kullanımı durumlarında X-M DİET kullanılmamalıdır.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

X-M DİET kullanmadan önce aşağıdaki durumları kontrol etmek önemlidir ve herhangi biri varsa doktorunuza danışılmalıdır. Bu durumlar şunlardır: 3 günden sonra bağırsak hareketliliği yoksa, kalp rahatsızlığı ilaçları, QT uzamasını tetikleyen ilaçlar, diüretikler, adrenokortikosteroidler veya meyan kökü kullanılıyorsa, böbrek hastalığı mevcutsa, tıbbi ürünü idrar kaçıran yetişkinlere uygularken pedlerin sıkça değiştirilmesi gerekiyorsa, enflamasyonlu bağırsak hastalığı varsa veya X-M DİET 1 haftadan daha uzun süre devamlı kullanılmamalıdır. Kabızlığı kontrol altına almak için bu ürünü kullanmadan önce diyet değişiklikleri ve kitle arttırıcı ilaçlar önerilir. Uzun süreli kullanımın bağırsak tembelliği ve su elektrolit dengesi bozukluğuna yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, X-M DİET şiddetli su kaybına, kan basıncında düşmeye ve buna bağlı yan etkilere neden olabilir. Başka bir hastalık, alerji veya başka bir ilaç kullanımı durumunda doktora bilgi verilmelidir. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa geçerliyse, lütfen doktorunuza danışınız.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek ve karaciğer yetmezliği: Böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur. X-M DIET'in etkisinin güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

X-M DİET’in yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Eğer X-M DİET'i gereğinden fazla kullanmışsanız, doktorunuz veya eczacınızla iletişime geçmelisiniz. Bu ilacın aşırı kullanımı veya uzun süreli kullanımı, tembel bağırsak denilen bağırsak kaslarının aşırı gevşekliğine neden olarak bağırsak boşaltımını azaltabilir, uzun süreli kabızlığa yol açabilir. Ayrıca vücuttaki sıvı ve tuz dengesizliğine, bağırsak kaslarının gerginliğini etkileyerek kandaki tuz miktarını etkileyebilir. Hipokalemi denilen düşük potasyum seviyelerine neden olabilir, bu da yorgunluk, baş dönmesi, kaslarda zayıflık ve düzensiz kalp atışına yol açabilir. Su kaybına ve susuzluk hissine neden olabilir, ayrıca baş ağrısına sebep olabilir ve yeterli miktarda idrar atılmasını engelleyebilir. Bu durumlar zararlı olabilir, bu nedenle gereken doz ve kullanım süresi konusunda dikkatli olunmalıdır.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Kaçırılan dozları telafi etmek için aynı anda iki doz almayın. Muayene veya müdahaleden 14-16 saat önce ilacınızı almanız çok önemlidir. Ancak bir veya daha fazla dozu unutursanız, ilacı hatırladığınız anda alın ve talimatlara uygun şekilde devam edin.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Farklı ilaçlar arasındaki potansiyel etkileşimleri önlemek için, reçetesiz alınmış ilaçlar dahil olmak üzere herhangi bir diğer ilaç hakkında doktorunuzu veya eczacınızı her zaman bilgilendirmelisiniz. X-M DİET, potasyum eksilmesine bağlı olarak kalp fonksiyonu üzerinde istenmeyen etkilere neden olan ilaçların etkilerini artırabilir, bu ilaçlar arasında kalp kasını güçlendiren kardiyak glikozitler (digoksin) veya kalp ritmini düzenleyen ilaçlar (kinidin) bulunabilir. Ayrıca diüretikler (idrar söktürücüler), steroidler (hormon içeren ürünler) ve meyan kökü ile birlikte kullanıldığında vücuttaki potasyum kaybını artırabilir. X-M DİET, mide asidini baskılayıcı ilaçlar olan antiasitler ve simetidin ile birlikte alınmamalıdır; bu ilaçlar X-M DİET kullanılmadan 2 saat önce alınabilir. X-M DİET'in etkileşebileceği bazı ilaçları içeren bir liste bulunmaktadır, bu ilaçları kullanıyorsanız özellikle doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, bizmut ve kalsiyum içeren ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza bilgi vermelisiniz. Eğer şu anda herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız, bu bilgileri doktorunuza veya eczacınıza iletmelisiniz.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Nasıl Saklanmalıdır?

X-M DIET'in ambalajında, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklandığından emin olun. Etkinliğinin korunması için ürünün 25°C'nin altındaki sıcaklıklarda ve orijinal ambalajında ​​saklanması önemlidir. Sonuç olarak dikkatli olmak ve 25°C oda sıcaklığı sınırını aşmaktan kaçınmak çok önemlidir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Kimler Kullanabilir?

X-M DİET doktor önerisiyle 2 yaş üstündeki bütün bireylerde kullanılabilir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti (7 ml) kullanımı iki yaş üstü içindir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti (7 ml) kullanımı için doktorunuza başvurunuz.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti (7 ml) kullanmamalısınız.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

X-M DİET beyaz reçete ile satılmaktadır.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Fiyatı Nedir?

X-M DİET güncel fiyatı 73.75 Türk lirasıdır.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Prospektüs PDF

X-M DİET prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti 7 ml Hakkında Sık Sorulan Sorular

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti (7 ml) Etken Maddesi Nedir?

X-M DİET etken maddesi sennosiddir.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti (7 ml) Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

X-M DİET emzirme döneminde kullanılmaz.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti (7 ml) Reçete İle Satılır Mı?

X-M DİET beyaz reçete ile satılmaktadır.

X-M DİET 1,5 mg/ml Çözelti (7 ml) Güncel Fiyatı Nedir?

X-M DİET güncel fiyatı 73.75 Türk lirasıdır.