X-M 20 mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

X-M 20 mg Tablet

X-M 20 mg Tablet

Etken Madde :

sennosid

ATC Kodu :

A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A06 LAKSATİFLER

A06A LAKSATİFLER

A06AB Contakt laksatifler

A06AB06 sennosid

SB ATC :

A06AB06

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

YENİŞEHİR LABORATUARI TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.

Barkod :

8699730010100

Satış Fiyatı :

92.01 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

X-M 20 mg Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

X-M, her tablette 20 mg sennoside A+B ve ayrıca kalsiyum içeren, yuvarlak kahverengi tabletler şeklinde gelen bir ilaçtır. Orijinal kutusu içerisinde 40 tablet içeren kabarcıklı ambalajlarda satışa sunulmaktadır. X-M, "kontakt (uyarıcı) laksatifler" olarak bilinen bir ilaç türü olarak sınıflandırılır ve kabızlığın tedavisinde kullanılır. Etkileri genellikle yutulduktan 8-12 saat sonra fark edilir hale gelir. Başlangıçta bağırsakları boşaltmak için kullanıldığı için çeşitli kabızlık türlerinin yanı sıra ameliyat öncesi hazırlık ve radyolojik incelemelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

X-M 20 mg Tablet İçeriği

X-M etken madde olarak sennosid, yardımcı madde olarak Laktoz (inek sütünden elde edilmiştir), mısır nişastası, magnezyum stearat, polivinil prolidon içermektedir.

X-M 20 mg Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Her bir X-M tablet 51 mg laktoz ihtiva eder. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

X-M 20 mg Tablet Nasıl Kullanılır?

X-M alırken daima doktorunuzun verdiği talimatlara uyun. Emin değilseniz, doktorunuzdan açıklama istemeniz önemlidir. X-M 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Doktorunuz sizin için en uygun başlangıç ​​dozunu belirleyecek ve dozda yapılacak ayarlamalar size özel olacaktır. Bu, bireysel özelliklerinize ve aldığınız diğer ilaçlara bağlı olacaktır. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe dozunuzu almamanız çok önemlidir. Dozu değiştirmemek önemlidir.

X-M 20 mg Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Eğer X-M kullanırken yüz, dil ve dudaklarda şişme, nefes almada güçlük veya deride yaygın kızarıklıkla birlikte kaşıntılı döküntüler gibi belirtiler ortaya çıkarsa, derhal doktora başvurulmalıdır, çünkü bu durumlar ciddi alerjik reaksiyonlara işaret edebilir ve acil tıbbi müdahale gerekebilir. Bu çok ciddi yan etkiler seyrek görülse de baş dönmesi, tansiyonda düşme, bağırsaklarda gaz şikayeti gibi daha seyrek yan etkiler veya su dengesi ve elektrolit metabolizması bozuklukları, potasyum kaybı gibi çok seyrek yan etkiler de doktora bildirilmelidir. Ayrıca, kullanım talimatında belirtilmeyen diğer yan etkilerle karşılaşılırsa, doktora veya eczacıya bilgi verilmesi önemlidir.

X-M 20 mg Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer içeriğindeki maddelere karşı alerjiniz varsa, mide-bağırsak yolunda veya bağırsakta tıkanma, daralma, kas kasılması eksikliği, felç, apandisit, Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalığı, ciddi su kaybı, inatçı veya tanımlanamayan karın ağrısı, bulantı, kusma, makatta taşlaşmış dışkı veya kanama, laksatif kullanımına rağmen devam eden kabızlık, ani gelişen ve iki haftadan uzun süren dışkılama düzeni değişikliği, hamilelik veya emzirme durumu, böbrek ya da kalp yetmezliği, 12 yaşın altında olma durumu gibi şartlarınız varsa veya bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe 12 yaşın altında iseniz, bu ilacı kullanmamalısınız.

X-M 20 mg Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer üç günden sonra bağırsak hareketliliği gözlenmiyorsa, laksatiflere günlük ihtiyaç devam ediyorsa veya karın ağrısı sürüyorsa, bir doktora danışılmalıdır. Ayrıca, belirtilen doz aşılmamalı, kalp hastalığı için ilaç kullanılıyorsa, diğer ilaçlarla etkileşim durumu varsa, teşhis edilmemiş mide-bağırsak şikayetleri mevcutsa, uyarıcı laksatiflerin uzun süreli kullanımının bağırsak fonksiyon bozukluğuna ve laksatif bağımlılığına yol açabileceği unutulmamalıdır. Uzun süreli ve aşırı kullanımın sıvı ve elektrolit dengesizliğine, kan basıncında düşmeye, hipokalemiye, böbrek hastalığı durumunda elektrolit dengesizliğine neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. İdrar ve/veya dışkısını tutamayan yetişkinlere uygulanırken, pedlerin sıkça değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer bu uyarılar sizin geçmişteki deneyiminizle uyumlu ise, doktorunuza danışmanız önerilir.

X-M 20 mg Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda dozajda herhangi bir ayarlamaya gerek yoktur. 

X-M'nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

X-M 20 mg Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

X-M’in yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

X-M 20 mg Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

X-M'den tavsiye edilenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir. Aşırı X-M alımı ağrı ve şiddetli ishal gibi semptomlara yol açarak sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilir. Şiddetli ishal vakalarında bol sıvı, özellikle meyve suyu tüketmek önemlidir. X-M, kalp kasını güçlendiren (digoksin) veya kalp ritmini yavaşlatan (kinidin) kalp glikozitlerini ifade eder. X-M meyan kökü ile birleştirildiğinde potasyum eksikliğine neden olabilir ve bu nedenle özellikle yaşlı hastalarda yeterli sıvı alımının sağlanması ve potasyum düzeylerinin izlenmesi çok önemlidir.

X-M 20 mg Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Lütfen kaçırılan dozları telafi etmek için çift doz kullanmaktan kaçının. İlaçlarınızı muayene veya müdahaleden 16 saat önce almanız çok önemlidir. Daha yüksek bir doz almayı unutursanız, hatırlar hatırlamaz tüketin ve belirtilen doza uyun.

X-M 20 mg Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

X-M, potasyum eksikliğini gidererek kalp kasını güçlendiren bileşiklerin, özellikle de kalp glikozitlerinin yanı sıra kalp ritmini düzenleyen digoksin ve kinidin gibi ilaçları içerir. Ayrıca diüretiklerin, steroidlerin ve meyan kökü kullanımı vücuttan potasyum kaybının artmasına neden olabilir. Bu nedenle, reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız, doktorunuzu veya eczacınızı bu konuda bilgilendirmeniz önemlidir.

X-M 20 mg Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

X-M'in çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde ve ambalajında ​​saklandığından emin olun. 30°C'nin altındaki bir sıcaklıkta, tercihen oda sıcaklığında saklayın.

X-M 20 mg Tablet Kimler Kullanabilir?

X-M tablet 6 yaşının üstündeki çocuklarda kullanılmalıdır.

X-M 20 mg Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde X-M 20 mg Tablet kullanımı önerilmez.

X-M 20 mg Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda X-M 20 mg Tablet kullanımı için doktorunuza başvurunuz.

X-M 20 mg Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde X-M 20 mg Tablet kullanımı önerilmez.

X-M 20 mg Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

X-M beyaz reçete ile satılmaktadır.

X-M 20 mg Tablet Fiyatı Nedir?

X-M güncel fiyatı 92.01 Türk lirasıdır.

X-M 20 mg Tablet Prospektüs PDF

X-M prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

X-M 20 mg Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

X-M 20 mg Tablet Etken Maddesi Nedir?

X-M etken maddesi sennosiddir.

X-M 20 mg Tablet Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

X-M emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

X-M 20 mg Tablet Reçete İle Satılır Mı?

X-M beyaz reçete ile satılmaktadır.

X-M 20 mg Tablet Güncel Fiyatı Nedir?

X-M güncel fiyatı 92.01 Türk lirasıdır.