UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti

Etken Madde :

siprofloksasin

ATC Kodu :

J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)

J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER

J01M KUİNOLONLAR

J01MA Fluorokuinolonlar

J01MA02 siprofloksasin

SB ATC :

J01MA02

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

DEM İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

Barkod :

8699769690281

Satış Fiyatı :

85.52 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Nedir ve Ne İşe Yarar?

UFEXIL, yetişkinlerde akciğer ve bronş enfeksiyonlarında, orta kulak iltihabı, sinüzitte, göz enfeksiyonlarında, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarında, genital organların enfeksiyonlarında, mide-bağırsak sistemi ve karın içi enfeksiyonlarında, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarında, kemik ve eklem enfeksiyonlarında, kanda meydana gelen enfeksiyonlarda, bağışıklık sistemi zayıflamış hastaların enfeksiyonlarında ya da enfeksiyon riskinin yüksek olduğu durumlarda, bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların bağırsak enfeksiyonlarında kullanılır. UFEXIL 400 MG/ 200 ML IV INFUZYON ICIN COZELTI, 1-17 yaş arası çocuklarda komplike idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarının 2. ve 3. basamak tedavisinde, kistik fibrozisin P.aeruginosa adlı bakteriye bağlı akciğer alevlenmesinde kullanılır. Yetişkinlerde ve çocuklarda, solunum yoluyla geçen şarbon hastalığının ortaya çıkışını azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için de kullanılır.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti İçeriği

UFEXIL içeriğini siprofloksasin laktat oluşturur.

UFEXIL içerisinde bulunan yardımcı maddeler laktik asit, sodyum klorür, pH ayarlayıcısı olarak hidroklorik asit, enjeksiyonluk su şeklinde ifade edilebilir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

UFEXIL içeriğinde yer alan hem etkin hem de yardımcı maddeler çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Nasıl Kullanılır?

UFEXIL, damar yoluyla uygulanacaktır ve 60 dakikalık bir sürede uygulanmalıdır. Geniş bir vene yavaş infüzyon hastanın rahatsızlığını minimize eder ve venöz irritasyon riskini azaltır. İnfüzyon solüsyonu direkt veya geçimli olduğu diğer infüzyon çözeltileri ile karıştırılarak verilebilir. Soğukta oda sıcaklığında tekrar çözünebilen çökme oluşabilir; bu nedenle infüzyonluk çözeltinin buzdolabında saklanmaması önerilir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Yan Etkileri Nelerdir?

UFEXIL’ un yaygın yan etkileri bulantı, ishal, uygulama yerinde reaksiyon, mantar süper enfeksiyonları, iştahsızlık, hareketlilik, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku bozuklukları, tat bozuklukları, kusma, karın ve mide ağrısı, hazımsızlık, gaz şişkinliği, bilirubin, kaşıntı, kurdeşen, döküntü, eklem ağrısı, ağrı, rahatsızlık hissi, ateş, böbrek yetmezliği olarak ifade edilebilir. Antibiyotiğe bağlı kalın bağırsak iltihabı, kansızlık, alerjik reaksiyon, kan şekerinde artma azalma, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, anormal rüyalar, depresyon, intihar düşünceleri, gerginlik, hissizlik, karıncalanma, yanma, batma, kulak çınlaması, kalp hızında artma, işitme kaybı, bayılma, düşük tansiyon, ışık duyarlılığı, sarılık, terleme, ödem, duyu bozuklukları, migren, damar iltihabı, renk bozuklukları ilacın daha ciddi yan etkileridir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Siprofloksasin laktat veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı alerjikseniz (aşırı duyarlılığınız varsa) UFEXIL kullanmayınız. Sara hastalığınız ya da sinirsel başka bir rahatsızlığınız, kas güçsüzlüğü hastalığınız, aritmi öykünüz varsa bunu doktora söylemeniz önemlidir. Aynı şekilde kas gevşetici olarak kullanılan tizanidin etkin maddesini içeren bir ilaç kullanıyorsanız veya kullandıysanız UFEXIL kullanmayınız.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

UFEXIL kullanırken göğüste sıkışma, sersemlik hissi, hasta veya bitkin hissetme veya ayakta dururken baş dönmesi gibi belirtileri olan aşırı duyarlılık ve alerjik reaksiyon belirtileri ile karşılaşıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. UFEXIL de dahil olmak üzere antibiyotik tedavisi sırasında veya tedavinin sonlandırılmasından sonraki haftalarda ishal görülebilir. Eğer ishaliniz ciddi ya da sürekli olursa veya dışkıda kan veya mukus görürseniz derhal doktorunuza başvurun. UFEXIL tedavisini acilen durdurunuz, bu hayat kurtarıcı olabilir. Bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı veya durdurucu ilaç kullanmayınız.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Kullanımında Özel Durumlar

Eğer böbrek sorunlarınız var ise böbrek fonksiyonlarınızı kontrol etmek için düzenli testler yapılmalıdır. Böbrekleriniz uygun çalışmadığında doktorunuz daha düşük doz uygulayacaktır. Eğer böbrek fonksiyonlarınız şiddetli bir şekilde azaldıysa bu ilacı almayacaksınız. Fludarabin fosfatın karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanımına ilişkin deneyim mevcut değildir. UFEXIL karaciğer hasarına neden olabilir. İştah kaybı, sarılık (cildin sararması), koyu renkli idrar, kaşıntı veya midede hassasiyet gibi belirtiler fark ederseniz, UFEXIL tedavisini acilen durdurunuz.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Yiyecek ve içecekler UFEXIL ile yapılan tedavinizi etkilemez.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

UFEXIL’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Acil önlemlerin dışında böbrek fonksiyonlarının izlenmesi önerilir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Unuttuğunuz dozu dengelemek için çift doz almayınız.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

UFEXIL kullanmadan önce, Kalp ritmini düzenleyen Sınıf IA ya da Sınıf III ritm bozukluğunu önleyen ilaçlar, Vücuttan ürik asit atılımını sağlayan probenesit (gut tedavisinde kullanılan bir etkin madde), Astım tedavisinde kullanılan teofilin, Ksantin türevleri olarak adlandırılan ilaç grubunda bulunan kafein ya da pentoksifilin, Romatizmal hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan metotreksat, Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan kortizon dışındaki ilaçlar (NSAİİ), Bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç olan siklosporin, Kan sulandırıcı olarak kullanılan vitamin K antagonisti ilaçları (örn; varfarin, asenokumarol, fenprokumon ya da fluindion), Şeker hastalığında kullanılan glibenklamit ve glimepirit, Depresyon tedavisinde kullanılan duloksetin, Parkinson hastalığında kullanılan ropinirol, Anestezi amacıyla kullanılan lidokain, Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan klozapin ve olanzapin, Erkeklerde sertleşme sorununda kullanılan sildenafil, Sara hastalığının tedavisinde kullanılan fenitoin ilaçlarını şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Nasıl Saklanmalıdır?

25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan koruyunuz. Buzdolabında saklamayınız ve dondurmayınız.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Kimler Kullanabilir?

UFEXIL ilacının yaşa ve kişiye göre kullanım dozu doktor tarafından belirlenmelidir. 5 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Böbrek ve karaciğer bozukluğu olan çocuklarda doz çalışması yapılmamıştır.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Bebeklere Verilebilir Mi?

Güvenliliği ve etkililiği belirlenmediğinden UFEXIL’in 5 yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlı hastalarda mümkün olduğunca düşük dozlar verilmelidir.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

UFEXIL hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. UFEXIL anne sütüne geçer ve eklemlerle ilgili olası hasar riskine bağlı olarak emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

UFEXIL reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Fiyatı Nedir?

UFEXIL fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 85 TL 52 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 85 TL civarındadır.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Prospektüs PDF

UFEXIL isimli ilacın prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

UFEXIL 200 mg/ 100 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti Hakkında Sık Sorulan Sorular

UFEXIL Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

UFEXIL ilacı birçok farklı yan etki gösterebileceğinden tedavi sonrası araç ve makine kullanılmamalıdır.

UFEXIL Zararlı Mı?

UFEXIL dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yan etkilerinin bulunması dışında zararlı bir ilaç değildir.

UFEXIL Kaç Yaş İçin Kullanılır?

UFEXIL ilacının yaşa göre kullanım dozu doktor tarafından belirlenecektir. 5 yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

UFEXIL Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Hayır, UFEXIL enfeksiyon tedavisi için kullanılmaktadır.