R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu

Etken Madde :

Canlı Atenue Kızamıkçık Virüsü

SB ATC :

J07BJ01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

KEYMEN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Barkod :

8699839960498

Satış Fiyatı :

92.01 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aşı olan R-VAC, 0,5 mL enjeksiyonluk su ile seyreltilerek tek dozluk paket halinde kullanılıyor. Özellikle 12. aydan itibaren kızamıkçığa karşı aktif bağışıklama amacıyla kullanılır. Bu aşı özellikle anaokuluna giden çocuklara, ergenlik öncesi kızlara ve kan serumu testine bakılmaksızın bireylere önerilmektedir. Ayrıca kızamık hastalığı olan çocuklara, doğurganlık çağındaki kadınlara ve 9 aylık bebeklere de tavsiye edilir. Ayrıca kabakulak aşısının yanında da verilebilir. Bu gibi durumlarda, önerildiği şekilde 6 ay sonra ikinci doz aşı yapılmalıdır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu İçeriği

R-VAC etken madde olarak kızamıkçık virüsü, yardımcı madde olarak Kısmi hidrolize jeletin (domuz jelatini), sorbitol (E420), L-histidin, L-alanin, Trisin, L-arjinin hidroklorür, laktalbumin hidrolizat (dana sütü proteini içerir), minimum esansiyel vasat (sığır cenini serumu içerir), enjeksiyonluk su bulunur.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Sorbitol içerdiğinden, doktorunuz sizi daha önce belirli şekerlere karşı intoleransınız konusunda bilgilendirmişse, bu ilacı kullanmadan önce lütfen doktorunuzla iletişime geçiniz.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Nasıl Kullanılır?

R-VAC, 0,5 mL'lik tek bir doz olarak uygulanır. Aşının uygulama yeri deltoid kasına uygun olan kolun üst bölgesidir ve cilt altına (subkütan) enjekte edilir. Aşının etkisini tam olarak gösterebilmesi için aşı flakonu, enjeksiyonluk su ile sulandırıldıktan sonra hafifçe çalkalanarak kuru kitle çözülür. İdeal aşı takvimi, R-VAC'in 12. aydan itibaren en kısa sürede yapılmasını önerir, ancak doktorunuz başka bir öneride bulunmadıkça bu takvimi takip etmeniz gereklidir. Bu uygulama şekli, sizin veya çocuğunuzun R-VAC'tan tam anlamıyla yararlanmasını sağlar. Ayrıca, bu aşı hiçbir zaman damar içi (intravasküler) uygulanmamalıdır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Yan Etkileri Nelerdir?

R-VAC kullanımına bağlı olarak, ilacın içeriğine duyarlı olan kişilerde çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler farklı kategorilere ayrılmıştır. Kan ve lenf sistemi hastalıkları arasında trombosit sayısında azalma (trombositopeni) ve akyuvar sayısında artış (lökositoz) çok seyrek görülebilir. Bağışıklık sistemi hastalıkları arasında ani aşırı duyarlılık (anaflaksi), anafilaktik reaksiyonlar ve lenf bezlerinin şişerek büyümesi (bölgesel lenfadenopati) bulunmaktadır. Sinir sistemi hastalıkları yaygın olarak sersemlik, ateş, baş ağrısı ve kırıklık gibi etkilerle kendini gösterebilir. Göz hastalıkları arasında konjunktivit, görme sinirinin iltihabı (optik nevrit), papillit ve retrobulbar nevrit yer alır. Ayrıca, solunum, sindirim, deri, kas-iskelet sistemi ve genel bozukluklar kategorilerinde çeşitli yan etkiler görülebilir. Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşılması durumunda doktora başvurulması önemlidir.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuzun veya sizin belirli durumlarınız varsa, aşıya karşı kullanım önerilmemektedir. Eğer aşı içeriğindeki etkin maddeye, yardımcı maddelere, neomisin veya jelatin gibi maddelere aşırı duyarlılığınız varsa veya ateşli hastalıklar, akut mikrobik enfeksiyonlar, kan hücreleri kanseri, ciddi kansızlık, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, gammaglobulin kullanımı veya gebelik durumunda iseniz, aşı kullanımı önerilmez. Ayrıca, kortikosteroid tedavisi, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar veya radyoterapi gören hastalarda ideal bağışıklık yanıtının gelişmeme riski bulunabilir. Bu durumlar söz konusu olduğunda, bu ilacı kullanmamalısınız.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sizde veya çocuğunuzda genetik bir bozukluk veya İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV) enfeksiyonu nedeniyle bağışıklık yetersizliği varsa veya sisteminiz zayıflamışsa aşının ertelenmesi gerekir. Ayrıca kanama bozukluğu ya da koldan enjeksiyon yapılamama durumu varsa aşının ertelenmesi gerekir. R-VAC'ın bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınmak da önemlidir çünkü bu ilaçlar R-VAC'ın etkilerini/yan etkilerini kötüleştirebilir. Bu uyarılardan herhangi biri geçmişte uygulanmış olsa dahi sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek veya karaciğer yetmezliği olan kişilere R-VAC önerilmez. Güvenliği ve etkinliği tam olarak bilinmese de ciddi böbrek yetmezliği durumlarında kullanılmamalıdır. R-VAC, çocuklar da dahil olmak üzere HIV enfeksiyonu olan veya hastalığa sahip olduğundan şüphelenilen kişiler için kullanılır. Ancak çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanan bağışıklık yetersizliği durumlarında bundan kaçınılmalıdır. R-VAC'ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilir.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Uygulama yöntemi açısından yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

R-VAC’dan kullanmanız gerekenden daha fazla kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

R-VAC, Difteri-Tetanoz-Boğmaca (DTP) aşısı, Difteri-Tetanoz (DT) aşısı, TT aşısı, BCG aşısı, Çocuk Felci aşısı (OPV ve IPV), Hepatit-B aşısı ve Sarı Humma aşısı ile eş zamanlı olarak güvenli ve etkili bir şekilde uygulanabilir. Ancak, Kızamıkçık aşısı, immünglobülinler veya immünglobülin içeren kan ürünleri alındıktan sonra etkisizleşme riski nedeniyle bu aşı, enjeksiyondan 3 ay sonra verilmelidir. Aynı şekilde, immünglobülinler de aşılamadan sonraki 2 hafta içinde verilmemelidir. Canlı virüs aşıları, tüberkülin cilt testi sonuçlarını etkileyebileceğinden, kızamıkçık aşısı ile aynı anda veya 4-6 hafta sonra yapılmalıdır. Bu nedenle, reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanılıyorsa veya son zamanlarda kullanıldıysa, doktora veya eczacıya bu bilgilerin aktarılması önemlidir.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Nasıl Saklanmalıdır?

R-VAC'ı buzdolabında 2°C-8°C sıcaklık aralığında ve ışıktan koruyarak saklayın. Sulandırmadan hemen sonra R-VAC kullanılması tavsiye edilir. R-VAC'ı çocuklar tarafından görülmeyecek veya erişilemeyecek şekilde ambalajında ​​saklayın.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Kimler Kullanabilir?

R-VAC bir yaşından büyük bireylerde uygulanmaktadır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu kullanımı önerilmez.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu kullanımı hakkında bilgi bulunamamıştır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu kullanılmamaktadır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

R-VAC beyaz reçete ile satılır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Fiyatı Nedir?

R-VAC güncel fiyatı 92.01 Türk lirasıdır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Prospektüs PDF

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Hakkında Sık Sorulan Sorular

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Etken Maddesi Nedir?

R-VAC etken maddesi kızamıkçık virüsüdür.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu kullanılmamaktadır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Reçete İle Satılır Mı?

R-VAC beyaz reçete ile satılır.

R-VAC 0.5 mL SC Enjeksiyonluk Çözelti Tozu Güncel Fiyatı Nedir?

R-VAC güncel fiyatı 92.01 Türk lirasıdır.