PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti

Etken Madde :

paklitaksel

ATC Kodu :

L - ANTİNEOPLASTİK VE İMMÜNOMODÜLATÖR AJANLAR

L01 ANTİNEOPLASTİKLER

L01C ALKALOİDLER VE DİĞER DOĞAL ÜRÜNLER

L01CD Taksanlar

L01CD01 paklitaksel

SB ATC :

L01CD01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

VEM İLAÇ SAN. VE TİC. ANONİM ŞİRKETİ

Barkod :

8699844772673

Satış Fiyatı :

422.74 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Nedir ve Ne İşe Yarar?

PADAXEL, hücrelerin büyümesini engelleyen bir tür antikanser ilacı olan bir taksandır. Paklitaksel içerir ve 100 mg/16,7 mL I.V. gücünde konsantre infüzyon solüsyonu halinde mevcuttur. (Mililitre başına 6 mg).

PADAXEL, 100 mg/16,7 mL gücünde konsantre bir infüzyon çözeltisidir. Renksizden açık sarıya kadar renktedir ve hafif viskoz bir kıvama sahiptir. Çözelti cam şişelerde paketlenmiştir. PADAXEL, yumurtalık ve meme kanserinin yanı sıra belirli bir akciğer kanseri türünün tedavisi için reçete edilir. Ayrıca Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri ve Kaposi sarkomunun tedavisinde de kullanılır.

Aynı zamanda bu ilacın PADAXEL 300 mg/50 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti (1 Flakton), PADAXEL 30 mg/5 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti (1 Flakton), PADAXEL 150 mg/25 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti (1 Flakton) şeklinde farklı dozları da bulunmaktadır.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti İçeriği

PADAXEL etken madde olarak paklitaksel, yardımcı maddeler olarak makrogolgliserol risinolat (polioksil kastor yağı), susuz sitrik asit ve susuz etanol (alkol) içerir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

PADAXEL, makrogolgliserol risinoleat (polioksil hint yağı) varlığına bağlı olarak ciddi alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyeline sahiptir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Nasıl Kullanılır?

PADAXEL her zaman doktorunuzun reçetesine göre alınmalıdır. Kullanımı konusunda tecrübesi olan sağlık profesyonelleri tarafından uygulanmalıdır. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Alerjik reaksiyonları en aza indirmek için PADAXEL'i kullanmadan önce başka ilaçlar almaktan kaçının. İlaç tablet veya infüzyon şeklinde verilebilir. Doğru kullanım ve dozaj için verilen talimatları izleyin. Doktorunuz kan testi sonuçlarınıza göre uygun PADAXEL dozunu ve sıklığını belirleyecektir. 

Tek başına veya diğer kanser ilaçlarıyla kombinasyon halinde uygulanabilir. Tipik olarak PADAXEL, her 2 ila 3 haftada bir damarınıza 3 ila 24 saatlik infüzyon halinde verilir, ancak meme kanseri durumunda haftalık olarak da uygulanabilir. Bu ilacı uygulayacak sağlık personeli için detaylı bilgi Kullanma Talimatı'nın sonunda mevcuttur.

PADAXEL intravenöz olarak uygulanır.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç gibi PADAXEL'in kullanımı da içeriğindeki maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Ciddi alerjik reaksiyonlar kızarma, cilt reaksiyonları, kaşıntı, göğüste sıkışma, nefes almada zorluk veya şişmeyi içerebilir ve derhal bir tıp uzmanı tarafından ele alınmalıdır. PADAXEL'in sık görülen yan etkileri arasında sıcak basması, döküntü, kaşıntı, solunum veya idrar yolu enfeksiyonları, nefes darlığı, ağız ülseri, ishal, saç dökülmesi, kas ağrıları, baş ağrısı, kan basıncında değişiklikler ve organ fonksiyon bozuklukları sayılabilir. Nadir etkiler arasında sinir, akciğer veya sindirim sistemi sorunları, kan pıhtıları, aşırı duyarlılık reaksiyonları, kalp sorunları ve böbrek fonksiyon yetmezliği yer alabilir. Çok nadir görülen yan etkiler arasında düzensiz kalp atışı, kan oluşturan hücrelerin fonksiyon bozukluğu, sinir sistemi etkileri, görme bozuklukları, karaciğer hücresi ölümü ve kafa karışıklığı yer alabilir. Sıklığı bilinmeyen etkiler skleroderma, flebit ve görme bozukluklarını içerebilir. Bu nedenle PADAXEL kullanırken karşılaştığınız yan etkileri doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirmeniz çok önemlidir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Paklitaksele veya PADAXEL'in içindeki diğer maddelerden herhangi birine, özellikle de polioksietillenmiş hint yağına karşı alerjiniz varsa; beyaz kan hücresi sayınız düşükse ve düzenli kan testlerine ihtiyacınız varsa; Hamileyseniz, emziriyorsanız veya 18 yaşın altındaysanız; ya da halihazırda Kaposi Sarkomu tedavisi görüyorsanız ya da ciddi ve kontrol edilemeyen enfeksiyonlarınız varsa PADAXEL kullanmaktan kaçınmanız çok önemlidir.

Bu koşulların tümü, bu ilacın kullanımı için önemli kontrendikasyonlar olarak kabul edilir ve bu koşullardan herhangi birinin mevcut olması durumunda ilacın kullanılmasından kaçınmak önemlidir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

PADAXEL'i kullanmadan önce alerjik reaksiyon olasılığını azaltmak için başka ilaçlar uygulanacaktır. PADAXEL'i kullanmadan önce ciddi alerjik reaksiyonlar (nefes almada zorluk, göğüste sıkışma, kan basıncında düşüş veya cilt reaksiyonları gibi), kemik iliği baskılanması semptomlarının görülmesi (ateş, titreme, boğaz ağrısı, ağız ülseri) veya ellerde ve ayaklarda kemik iliği baskılanması semptomlarının görülmesi. Uyuşma veya güçsüzlük meydana gelirse periferik nöropati gelişebilir ve PADAXEL dozunun azaltılması gerekebilir.

Ciddi karaciğer sorunları, kalp iletim bozuklukları, PADAXEL uygulaması sırasında veya sonrasında şiddetli ishal, akciğer hastalığı için daha önce radyasyon tedavisi görmüş olması veya ağız ağrısı ve kızarıklığı durumlarında dozajın azaltılması düşünülmelidir. PADAXEL'in arterlere uygulanması arter iltihabına neden olabileceğinden her zaman damar yoluyla uygulanmalıdır. Bu ilaç sadece kanser kemoterapi ilaçları konusunda deneyimli bir doktor gözetiminde verilmeli ve ciddi alerjik reaksiyonlara karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Bu uyarılar geçmişte geçerli olsa bile daha fazla rehberlik için doktorunuza danışmanız önemlidir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek yetmezliğinin paklitaksel atılımı üzerindeki etkisinin araştırılması yapılmamıştır. Karaciğer yetmezliğiniz varsa doktorunuz PADAXEL alıp almamanıza karar verebilir.

PADAXEL'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Bu ilacın yiyecek ve içeceklerle bir etkileşimi bulunmamaktadır.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

İlacınızı bir sağlık uzmanı uygulayacağından önerilen dozu aşmanız beklenmez. Size reçete edilenden daha fazla PADAXEL kullandıysanız, lütfen bir doktor veya eczacınıza danışınız.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

PADAXEL'i kullanmayı unutursanız mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. İlaçlarınız sağlık profesyoneli tarafından uygulanacağından, reçete edilen dozu almayı unutmanız beklenmez.

Kaçırılan dozları telafi etmek için çift doz almaktan kaçının.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

PADAXEL ile etkileşime girebilecek ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz çok önemlidir. Sisplatin ile kombinasyon halinde alınması durumunda PADAXEL sisplatinden önce uygulanmalı ve böbrek fonksiyonları daha sık izlenmelidir.

Doksorubisin ile birlikte alınması durumunda PADAXEL, doksorubisinden 24 saat sonra verilmelidir. Efavirenz, nevirapin, ritonavir, nelfinavir veya HIV tedavisi için kullanılan diğer proteaz inhibitörleri ile birlikte alındığında PADAXEL dozajında ​​ayarlama yapılması gerekli olabilir.

PADAXEL'in dozu, eritromisin, fluoksetin veya gemfibrozil ile birlikte alındığında azaltılabilir, ancak rifampisin ile birlikte alındığında artırılabilir. Epilepsi tedavisinde kullanılan karbamazepin, fenitoin veya fenobarbital kullanılıyorsa doktora bilgi verilmesi önemlidir.

Halen veya yakın zamanda reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu bilgiyi doktorunuza veya eczacınıza iletmeniz önemlidir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Nasıl Saklanmalıdır?

Lütfen PADAXEL'i ambalajında ​​ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Son kullanma tarihi belirtilen ayın son günü olduğundan, ürünü ambalaj üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden önce kullanın.

Seyreltmeden önce PADAXEL'i 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında ambalajında ​​saklayın. Ürünü ışıktan korumak için orijinal kutusunda saklamanız tavsiye edilir. Mikrobiyal açıdan bakıldığında ürün açıldıktan sonra 25°C'nin altında maksimum 28 gün saklanmalıdır. Belirtilenlerin dışındaki saklama süreleri ve koşulları kullanıcının sorumluluğundadır.

Seyreltmeden sonra çözelti, %5 dekstroz çözeltisi veya %0,9 sodyum klorür enjeksiyonu ile 25°C veya 5°C'de 7 güne kadar ve normal salin çözeltisinde 14 güne kadar saklanabilir. Seyreltilmiş ürün hemen kullanılmalı veya buzdolabında 2-8°C'de saklanmalı, ancak 24 saatten fazla saklanmamalıdır. Seyreltme sonrası stabilite hakkında daha fazla bilgi için sağlanan broşüre bakın. 

Üründe veya ambalajında ​​herhangi bir kusur fark ederseniz lütfen PADAXEL'i kullanmaktan kaçının. Sitotoksik ve sitostatik tıbbi ürünlerin boş iç ambalajları tehlikeli atık olarak kabul edilmekte olup, yönetimi 2/4/2015 sayılı 29314 sayılı yönetmelik ile düzenlenmiştir.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmamış ilaçları lütfen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlediği toplama sistemi aracılığıyla bertaraf ediniz.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Kimler Kullanabilir?

PADAXEL genellikle yetişkinlerde kullanılmaktadır.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti kullanımı önerilmez.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti kullanımı ile ilgili sınırlı veri mevcuttur.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti kullanımı mümkün değildir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

PADAXEL beyaz reçete önerilir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Fiyatı Nedir?

PADAXEL güncel fiyatı 422.74 Türk lirasıdır.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Prospektüs PDF

PADAXEL prospektüsüne buradan ulaşılabilirsiniz.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Hakkında Sık Sorulan Sorular

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Etken Maddesi Nedir?

PADAXEL etken maddesi paklitakseldir.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

PADAXEL’in emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Reçete İle Satılır Mı?

PADAXEL beyaz reçete ile satılmaktadır.

PADAXEL 100 mg/16,7 ml I.V. İnfüzyonluk Konsantre Çözelti Güncel Fiyatı Nedir?

PADAXEL güncel fiyatı 422.74 Türk lirasıdır.