PACTO 0,25 mg 100 Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

PACTO 0,25 mg 100 Tablet

PACTO 0,25 mg 100 Tablet

Etken Madde :

Pramipeksol

ATC Kodu :

N - SİNİR SİSTEMİ

N04 PARKİNSON İLAÇLARI

N04B DOPAMİNERJİKLER

N04BC Dopamin agonistleri

N04BC05 pramipeksol

SB ATC :

N04BC05

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

NOBEL İLAÇ PAZARLAMA VE SANAYİİ LTD. ŞTİ.

Barkod :

8699262010029

Satış Fiyatı :

243.85 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

PACTO, 0.25 mg tablet formunda gelen bir ilaçtır. Tablet beyaz, bikonveks ve dikdörtgen olup her iki tarafında da çentikler vardır. 100 tablet içeren kabarcıklı ambalajlarda ambalajlanmıştır. PACTO'nun aktif maddesi, dopamin agonistleri adı verilen bir ilaç grubuna ait olan pramipeksoldür. Bu madde beyindeki dopamin reseptörlerini uyararak sinir mesajlarını tetikleyerek vücut hareketlerinin kontrol edilmesine yardımcı olur. PACTO, yetişkinlerde primer Parkinson hastalığının semptomlarını tedavi etmek için tek başına veya levodopa ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Ayrıca yetişkinlerde Huzursuz Bacak Sendromunun orta ila şiddetli semptomlarının tedavisinde kullanılır.

Bu ilacın aynı zamanda PACTO 1,5 mg (100 Tablet), PACTO 1 mg (100 Tablet), PACTO 0,5 mg (100 Tablet) olmak üzere birden fazla dozu bulunmaktadır.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet İçeriği

PACTO etken madde olarak, 0,18 mg pramipeksol baza eşdeğer, 0,25 mg pramipeksol dihidroklorür monohidrat, yardımcı madde olarak mannitol, mısır nişastası, hidroksipropilselüloz, kolloidal anhidr silika, magnezyum stearat içerir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Bu ilaç uyarı gerektirecek bir yardımcı madde içermemektedir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Nasıl Kullanılır?

PACTO kullanımı için doktorunuzun talimatlarına tam olarak uyunuz. Parkinson hastalığı tedavisinde, günlük doz üç eşit bölünmüş doz şeklinde günde 3 kez uygulanır. İlk hafta boyunca olağan doz, günde 3 kez yarım (1/2) tablet PACTO 0,25 mg'dir (günlük toplam 0,375 mg’a eşdeğer). Bu doz, hastalığınızın belirtileri kontrol altına alınıncaya kadar, doktorunuzun talimatları doğrultusunda her 5-7 günde bir artırılacaktır. Olağan idame dozu günde 1,5 mg’dır, ancak doktorunuzun değerlendirmesi doğrultusunda doz artışı yapılabilir. Tabletler çentikli olduğundan, yarım tablet alınabilir ve doktorunuzun önerisi doğrultusunda gerekirse doz ayarlaması yapılabilir. Tabletler ağız yoluyla alınmalı ve su ile yutulmalıdır; yiyeceklerle birlikte veya tek başına alınabilir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Parkinson Hastalığının yan etkileri sıklıklarına göre üç gruba ayrılır. Çok yaygın görülen yan etkiler arasında diskinezi (el ve ayakların kontrol edilemeyen hareketleri), uyuşukluk, baş dönmesi ve mide bulantısı yer alır. Yaygın görülen yan etkiler arasında alışılmadık davranışsal dürtüler, halüsinasyonlar, konfüzyon, yorgunluk, uykusuzluk, periferik ödem, baş ağrısı, hipotansiyon, anormal rüyalar, kabızlık, görme bozuklukları, kusma ve iştah azalması yer alır. Yaygın olmayan yan etkiler arasında paranoya, sanrı, aşırı uyku, ani uykuya dalma, hafıza kaybı, hiperkinezi, kilo alma, alerjik reaksiyonlar, bayılma, kalp yetmezliği, antidiüretik hormon salınımı, huzursuzluk, nefes darlığı, hıçkırık, zatürre ve kontrol edilemeyen davranışlar yer alır. Nadir görülen yan etkiler, sıklıkları bilinmemekle birlikte mani, depresyon, ilgisizlik, anksiyete, yorgunluk, terleme veya ağrıyı içerebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu tedavisinde PACTO kullanırken mide bulantısı, uykusuzluk veya uyuklama, yorgunluk, baş ağrısı, anormal rüyalar, kabızlık, baş dönmesi ve kusma gibi çeşitli yan etkilerin yaşanma olasılığı vardır. Ayrıca alışılmadık davranış dürtüleri, kalp yetmezliği, antidiüretik hormon salınımı, diskinezi, hiperkinezi, paranoya, sanrı, amnezi, halüsinasyonlar, konfüzyon, aşırı uyku hali, ani uykuya dalma, kilo artışı, hipotansiyon, periferik ödem, alerjik gibi nadir görülen yan etkiler de vardır. reaksiyonlar, bayılma, huzursuzluk, görme bozuklukları, iştah azalması, nefes almada zorluk, hıçkırık, zatürre ve kontrol edilemeyen davranışlar. Oluşma sıklığı bilinmemekle birlikte, PACTO tedavisi kesildiğinde veya dozaj azaltıldığında depresyon, apati, anksiyete, yorgunluk, terleme veya ağrı da yaşanabilir.

Herhangi bir semptom ortaya çıkarsa, bir doktora danışmanız ve bunları yönetme stratejilerini tartışmanız önerilir. Bununla birlikte, ilacı alan herkes yukarıda belirtilen yan etkileri yaşamayabilir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Pramipeksol etken maddesine veya PACTO formülünde yardımcı maddelerden herhangi bir maddeye alerjiniz (aşırı duyarlılık) varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

PACTO'yu kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya özellikle böbrek hastalığı, halüsinasyonlar, diskinezi, uyuşukluk, şizofreniye benzer semptomlar, görme kusurları, ciddi kardiyovasküler veya damar hastalıkları, artan hastalık, distoni, dürtüsel davranış, mani veya deliryum ile ilgili herhangi bir sorun veya semptom yaşıyorsanız depresyon veya vücudunuzu ve boynunuzu düz tutmada zorluk yaşıyorsanız derhal doktorunuza haber verin. Doktorunuzun ilacınızı ayarlaması veya tedaviyi bırakmayı düşünmesi gerekebilir. PACTO tedavisi sırasında düzenli kontroller ve izleme de gerekli olabilir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Orta ila şiddetli böbrek hastalığınız varsa doktorunuz daha düşük bir doz reçete edebilir. Bu durumda tabletleri günde yalnızca bir veya iki kez almanız gerekecektir. Orta dereceli böbrek hastalığı için tipik başlangıç ​​dozu günde iki kez yarım (1/2) tablettir; her PACTO tableti 0,25 mg içerir. Böbrek hastalığınız şiddetli ise, normal başlangıç ​​dozu bir tabletin yalnızca yarısı (1/2) olup, yine 0,25 mg içerir.

Karaciğer yetmezliği durumunda, karaciğer yetmezliği olan hastalarda dozun azaltılması gerekli değildir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

PACTO tedavisi sırasında alkol tüketirken dikkatli olunması önemlidir. PACTO yemekle birlikte veya yemeksiz tüketilebilir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Önerilen PACTO dozunu aşmışsanız bir doktora veya eczacınıza danışmanız önemlidir. Ayrıca, reçetede belirtilenden daha fazla PACTO tablet kullandıysanız derhal bir doktordan tıbbi yardım almanız veya en yakın hastanenin acil servisine gitmeniz önerilir. Bu aşırı alım, kusma, huzursuzluk gibi semptomlara veya "Olası yan etkiler" bölümünde belirtilen yan etkilerden herhangi birine yol açabilir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

İlacınızı almayı unutursanız endişelenmenize gerek yoktur. Kaçırılan dozu atlayın ve bir sonraki dozu planlandığı gibi alın. Dozunuzu zamanında almanız ve kaçırılan dozları çift doz alarak telafi etmeye çalışmaktan kaçınmanız önemlidir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Şu anda başka bir ilaç kullanıyorsanız veya kullanmışsanız konusunda doktorunuza veya eczacınıza bilgi vermeniz çok önemlidir. Buna diğer ilaçlar, reçetesiz alınan bitkisel ilaçlar, sağlıklı gıda ürünleri ve diyet takviyeleri de dahildir.

PACTO'nun antipsikotik ilaçlarla birlikte kullanılmasından kaçınılması tavsiye edilir. Simetidin, amantadin, meksiletin, zidovudin, sisplatin, kinin ve prokainamid gibi bazı ilaçları kullanıyorsanız PACTO kullanmadan önce dikkatli olmanız ve doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

PACTO tedavisine başlarken, eğer kullanıyorsanız levodopa dozunu azaltmanız önerilir. Ek olarak, PACTO kullanırken alkol veya diğer sakinleştirici ilaç kullanımının araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya yakın zamanda kullandıysanız, doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirmeniz çok önemlidir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

PACTO'nun ambalajında ​​kaldığından ve çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde saklandığından emin olun. 25°C'yi geçmeyecek sıcaklıkta saklanmalıdır. Işıktan korumak için orijinal ambalajını saklayın.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Kimler Kullanabilir?

PACTO yetişkin ve yaşlılarda genellikle Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde PACTO 0,25 mg (100 Tablet) kullanımı önerilmez.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda PACTO 0,25 mg (100 Tablet) kullanımı mümkündür, doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde PACTO 0,25 mg (100 Tablet) kullanımı önerilmez.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

PACTO beyaz reçete ile satılmaktadır.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Fiyatı Nedir?

PACTO güncel fiyatı 243.85 Türk lirasıdır.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Prospektüs PDF

PACTO prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

PACTO 0,25 mg 100 Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

PACTO 0,25 mg (100 Tablet) Etken Maddesi Nedir?

PACTO etken maddesi pramipeksoldir.

PACTO 0,25 mg (100 Tablet) Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde PACTO 0,25 mg (100 Tablet) kullanımı önerilmez.

PACTO 0,25 mg (100 Tablet) Reçete İle Satılır Mı?

PACTO beyaz reçete ile satılmaktadır.

PACTO 0,25 mg (100 Tablet) Güncel Fiyatı Nedir?

PACTO güncel fiyatı 243.85 Türk lirasıdır.