OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti

Etken Madde :

Tobramisin, Oftalmik

ATC Kodu :

S - DUYU ORGANLARI

S01 OFTALMOLOJİK İLAÇLAR

S01A ANTİENFEKTİFLER

S01AA Antibiyotikler

S01AA12 tobramisin -oftalmik

SB ATC :

S01AA12

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

WORLD MEDICINE İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.

Barkod :

8680199611670

Satış Fiyatı :

54.36 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Nedir ve Ne İşe Yarar?

OBRAMIS, göz ve çevresindeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Göze bulaşan mikroorganizmaların çoğuna karşı etkili olan antibiyotikler de dahil olmak üzere enfeksiyon önleyici ilaçlar kategorisine girer. Bu ürün aktif bileşeni olarak tobramisin içerir. OBRAMIS, 5 ml beyaz LDPE damlalıklı, LDPE ve HDPE kapaklarla, koruyucu halkayla ve vidalı kapakla kapatılmış beyaz opak LDPE şişelerde paketlenir. Çözelti berrak, renksiz veya hafif sarıdır ve parçacık içermez.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti İçeriği

OBRAMİS, etken madde olarak tobramisin içerir. Yardımcı maddeleri ise tiloksapol, borik asit, sodyum sülfat susuz, sodyum klorür, benzalkonyum klorür, sodyum hidroksit, sülfürik asit, enjeksiyonluk su içermektedir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

OBRAMIS'in içeriğindeki yardımcı maddelerden biri olan koruyucu benzalkonyum klorür göz tahrişine neden olabilir, bu nedenle uygulamadan önce yumuşak kontakt lenslerle temastan kaçınılması tavsiye edilir. Olası bir tahrişi önlemek için lensin çıkarılması ve tekrar takılmadan önce en az 15 dakika beklenmesi önerilir. Bu koruyucunun kontakt lenslerde renk bozulmasına neden olduğu bilinmelidir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Nasıl Kullanılır?

OBRAMİS kullanımı için uygun doz ve uygulama sıklığına dair talimatlar şu şekildedir: İlacı her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Hafif ila orta dereceli enfeksiyonlarda normal doz, gözlere her dört saatte bir, bir veya iki damla şeklindedir. Ciddi enfeksiyonlarda ise normal doz iyileşme sağlanana kadar her saat başı iki damla olmalıdır. Tedavinin normal süresi genellikle 7-10 gündür ve doktorunuz size tam tedavi süresini belirleyecektir. Uygulama yolu sadece gözler içindir.

 

Uygulama adımları şu şekildedir:

1. OBRAMİS'in şişesini ve bir aynayı hazırlayın.

2. Ellerinizi yıkayın.

3. Şişenin kapağını açın.

4. Şişeyi, başparmağınız ve orta parmağınız arasında ucu aşağı bakacak şekilde ters tutun.

5. Başınızı arkaya yaslayın ve göz kapağınızı açarak damla uygulanacak bölgeyi oluşturun.

6. Şişenin ucunu gözünüze yaklaştırın ve damlayı göze damlatın, diğer yüzeylere temas ettirmeyin.

7. Her seferinde bir damla damlatmak için şişenin dibine hafifçe basın.

8. Kullandıktan sonra şişenin kapağını sıkıca kapatın.

9. Göz kapağınızı serbest bırakın, gözünüzü kapatın ve gözünüzün kenarına parmağınızla hafifçe bastırın.

10. Eğer her iki gözünüze de damla uyguluyorsanız, işlemi diğer göz için tekrarlayın.

11. Kullanımdan hemen sonra şişenin kapağını kapatın.

12. Bir şişeyi tamamen kullanmadan önce diğer şişeyi açmayın.

13. Eğer damlayı gözünüzden dışarı damlatırsanız, tekrar deneyin. Eğer başka göz damlası veya merhem kullanıyorsanız, her iki ilaç arasında en az 5 dakika bekleyin, göz merhemini en son uygulayın.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Yan Etkileri Nelerdir?

OBRAMIS'in içeriğine duyarlılığı olan kişilerde oluşabilecek olası yan etkiler bulunmaktadır. Yaygın görülen yan etkiler gözlerde rahatsızlık, göz içinde kızarıklık, göz alerjileri ve göz kapaklarında kaşıntıdır. Daha az görülen yan etkiler arasında gözün şeffaf kısmında (kornea) iltihaplanma ve aşınma, göz kapaklarında kızarıklık, gözlerden akıntı, göz kapaklarında şişlik, göz kuruluğu, göz kapaklarının içini kaplayan ince zarın şişmesi ve göz kapağının şişmesi sayılabilir. Gözlerin beyaz kısmı (konjonktiva), gözlerde kaşıntı, göz ağrısı, görme bozukluğu, aşırı duyarlılık, baş ağrısı, kurdeşen, dermatit (bir cilt rahatsızlığı), kaş ve kirpik kaybı, ciltte açık renkli lekeler (lökodermi), kaşıntı, kuru cilt, bulanık görme ve artan yırtılma. Bu yan etkilerden herhangi biri fark edilirse derhal doktora haber verilmesi önemlidir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

OBRAMİS kullanımından kaçınılması gereken durumlar bazı durumlar mevcuttur. Eğer tobramisine veya ilacın içerdiği diğer maddelere karşı aşırı duyarlılığınız (alerjiniz) bulunuyorsa veya aminoglikozitlere karşı bir alerjiniz varsa, OBRAMİS'i kullanmamalısınız.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

OBRAMIS kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur. OBRAMIS'e karşı alerjik reaksiyon geliştirirseniz, ilacı kullanmayı hemen bırakmalı ve bir doktora başvurmalısınız. Bu reaksiyonlar hafif kaşıntıdan şiddetli alerjik reaksiyonlara kadar değişebilir ve aynı gruptaki diğer antibiyotiklerle de ortaya çıkabilir.

Topikal olarak uygulanan aminoglikozidleri kullanırken ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri yaşarsanız, tedavi derhal kesilmelidir. Eğer OBRAMİS ile başka antibiyotik kullanıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. 

Ek olarak, sistemik aminoglikozit antibiyotik tedavisini OBRAMIS ile birlikte kullanırken kulak, böbrekler ve sinirler üzerindeki potansiyel toksik etkiler dikkate alınmalıdır. Miyastenia gravis veya Parkinson hastalığı gibi kas zayıflığına neden olan rahatsızlıklarınız varsa veya geçmişte olduysa doktorunuza danışmalısınız. 

Antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı dirençli organizmaların artmasına yol açabilir, bu durumda uygun tedaviye başlanmalıdır. 

Göz enfeksiyonları sırasında durumu kötüleştirebileceğinden kontakt lens takılması önerilmez. OBRAMIS, gözleri tahriş edebilen ve kontakt lenslerin rengini bozabilen benzalkonyum klorür içerir, bu nedenle OBRAMIS'i kullanmadan önce lenslerin çıkarılması ve tekrar takmadan önce 15 dakika beklenmesi önerilir. 

İlaç doktorun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Durumunuz kötüleşirse veya belirtiler yeniden ortaya çıkarsa doktorunuza danışmalısınız. Eğer başka ilaç kullanıyorsanız ve geçmişte bu uyarılardan herhangi birini yaşadıysanız doktorunuza danışmalısınız.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Kullanımında Özel Durumlar

OBRAMIS'in böbrek veya karaciğer yetmezliği üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bununla birlikte, tobramisin yüzeysel olarak uygulandığında kan dolaşımına emilimi basit olduğu için genellikle dozajın ayarlanmasına gerek kalmaz. OBRAMIS'in etkilerine karşı aşırı güçlü veya zayıf bir etki fark ederseniz doktorunuz veya eczacınız ile iletişime geçmeniz önerilir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

OBRAMİS’in herhangi bir yiyecek ve içecekle etkileşimi gözlemlenmemiştir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

OBRAMİS göz damlasını almanız gereken dozdan fazla kullandıysanız gözünüzü ılık su ile yıkayınız. Sonraki doz alımına kadar başka damla kullanmayınız. Doktor veya eczacınıza danışmanız önerilir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

OBRAMİS kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız anda tek bir doz kullanınız. Sonraki dozun vakti yakınsa unutulan dozun alınmasına gerek yoktur. Sonraki doz vaktinden itibaren ilacı düzenli kullanınız.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Tobramisin gibi aminoglikozit ilaçları kullanırken bunların sinir sistemi, kulak veya böbrek üzerindeki toksik etkilerinin farkında olmak önemlidir. Bu etkiler vücuda ağız yoluyla veya yüzeysel olarak etki eden diğer ilaçların etkilerine benzer. Bu ilaçların birlikte ya da arka arkaya kullanılması zararlı etkileri arttırabilmektedir. Bu nedenle mümkünse birlikte kullanılmaması tavsiye edilir. 

Eğer başka topikal göz ilaçları da kullanıyorsanız uygulamalar arasında 5-10 dakika beklenmesi tavsiye edilir. Göz merhemleri en son uygulanmalıdır. Topikal kortikosteroidlerin OBRAMIS ile birleştirilmesi bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonların maskelenmesine yol açabilir. Ayrıca aşırı duyarlılık reaksiyonlarını baskılayabilir. 

Reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Nasıl Saklanmalıdır?

OBRAMİS’i çocukların ulaşamayacağı yerlerde, 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Ürünün açılıncaya kadar steril olduğunu, açıldıktan sora 4 hafta içerisinde kullanılması gerektiğini unutmayınız.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Kimler Kullanabilir?

OBRAMİS, doktor kontrolünde her yaş grubunda kullanılabilir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti kullanımı 1 yaş altındaki bebekler için doktora danışarak mümkündür. 1 yaş üstü çocuklar için kullanımda sakınca yoktur.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti kullanımı yaşlılar için zararlı değildir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti beyaz reçete ile satılır.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Fiyatı Nedir?

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti güncel fiyatı 54.36 Türk lirasıdır.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Prospektüs PDF

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Hakkında Sık Sorulan Sorular

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Etken Maddesi Nedir?

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti etken madde olarak tobramisin içerir.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti emzirme döneminde kullanımı için doktora danışılmalıdır.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Reçete İle Satılır Mı?

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti beyaz reçete ile satılmaktadır.

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti Güncel Fiyatı Nedir?

OBRAMİS %0.3 Göz Damlası Çözelti güncel fiyatı 54.36 Türk lirasıdır.