Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON)

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON)

Etken Madde :

rituksimab

ATC Kodu :

L - ANTİNEOPLASTİK VE İMMÜNOMODÜLATÖR AJANLAR

L01 ANTİNEOPLASTİKLER

L01X DİĞER

L01XC Monoklonal antikorlar

L01XC02 rituksimab

SB ATC :

L01XC02

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

ROCHE MÜSTAHZARLARI SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

Barkod :

8699505763361

Satış Fiyatı :

8,076.58 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mabthera, berrak ve renksiz sıvı şeklinde konsantre solüsyon içeren 10 mL’lik 2 flakon biçiminde piyasaya sunulan bir ilaçtır. Ek izlemeye tabi olan bu ilaç Çin Hamster Yumurtalık hücrelerinden elde edilen “rituximab” adlı bir protein içerir. Bu protein bir tür beyaz kan hücresi olan B lenfositinin yüzeyine bağlanarak bu hücrenin ölmesine sebep olur. Hodgkin-dışı lenfoma, kronik lenfositik lösemi, granülomatöz polianjitis veya mikroskobik polianjitis, pemfigus vulgaris gibi durumlarda bu ilaç reçete edilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) İçeriği

Mabtheranın içeriğinde 10 mL’lik flakon başı 100 miligram rituximab bulunur. Bununla birlikte sodyum sitrat dihidrat, susuz sitrik asit, polisorbat 80, sodyum klorür, sodyum hidroksit, hidroklorik asit ve enjeksiyonluk su da ilaç içeriğinde bulunur.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Mabthera, flakon başına 55 miligram sodyum içerir ve bu miktar 1 mmol yani 23 miligramın üstünde olduğundan dolayı kontrollü sodyum diyetinde olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Nasıl Kullanılır?

Mabthera tek başına ya da kemoterapiyle birlikte kullanılabilir. Kronik lenfositik lösemi tedavisinde Mabthera’nın diğer kemoterapi ilaçlarıyla birlikte alınması durumunda 1. kürün 0. gününde ve ardından her kürün ilk gününde olmak üzere toplam 6 kür kullanım gerçekleştirilir. Her kür 28 gün sürer. Bu durumda kemoterapi, Mabthera’nın infüzyonundan sonra verilir. Bu ilaç direkt damardan verilen damla infüzyon şeklinde uygulanır.

Granülomatöz Polianjitis veya Mikroskobik Polianjitis tedavisinde Mabthera, haftalık aralıklarla verilen dört ayrı infüzyon şeklinde kullanılır. Tedavide kullanılan kortikosteroidler Mabthera tedavisine başlanmadan önce enjeksiyon olarak uygulanır. 18 yaş üzeri hastaların bu tedaviye olumlu yanıt vermesi durumunda iki hafta arayla 2 ayrı infüzyonun ardından en az iki yıl sürecek şekilde her altı ayda bir 1 infüzyon şeklinde idame tedavisine başlanabilir. Bu ilaç bu tedavi yönteminde 5 yıla kadar kullanılabilir. 

Pemfigus vulgaris tedavisinde her tedavi kürü iki hafta arayla verilen iki infüzyon şeklinde planlanır. Tedaviye olumlu yanıt verilmesi durumunda idame tedavisi olarak ilk tedaviden iki buçuk yıl (30 ay) sonra uygulanır. Altı ayda bir uygulama yapılabileceği gibi uygulama sıklığı kişinin tedaviye nasıl yanıt verdiğine göre de düzenlenebilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Yan Etkileri Nelerdir?

Hodgkin-dışı lenfoma veya kronik lenfositik lösemi için tedavi gören kişilerde çok yaygın şekilde mide bulantısı, baş ağrısı ve titreme, bronşit, bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar, beyaz kan hücrelerinde azalma ve kan pulcuklarında azalma görülebilir. Bağışıklığın düşmesi ve kafa derisinde saçsız bölgelerin oluşması da bu noktada beklenebilen yan etkiler arasında yer alır. Bunların sebebi kişiyi enfeksiyonlara karşı koruyan özel proteinlerin azalmasıdır. Aynı sebepten tedavi gören kişilerde yaygın olarak kilo kaybı, baş dönmesi, huzursuzluk, hazımsızlık, kabızlık ya da ishal, tansiyon düşüklüğü, kulak çınlaması ve kalpte ritim bozukluğu da görülebilir. Kan şekerinin yükselmesi, kan damarlarının genişlemesi sebebiyle yüzün kızarması ve gece terlemeleri de yaygın görülen yan etkiler arasındadır. Tat alma problemleri, lenf bezlerinde şişlik, ruhsal problemler ve ciddi viral enfeksiyonlar ise yaygın olmayan yan etkilerdir. 

Granülomatöz Polianjitis veya Mikroskobik Polianjitis için tedavi gören kişilerde idrar yolu enfeksiyonu, ishal, yüksek tansiyon, burun kanaması ve öksürük, titreme, uyuma güçlüğü, eklem ve sırt ağrısı, kaslarda seğirme gibi belirtiler çok yaygın şekilde görülür. Hazımsızlık ve kabızlık, ateş, kalbin normalden hızlı atması, burun tıkanıklığı ve kaslarda gerginlik de yaygın görülen yan etkilerdir.

Pemfigus vulgaris için tedavi gören kişilerde baş ağrısı ve saç dökülmesi çok yaygın şekilde görülebilir. Bununla birlikte bu ilacın kullanımı uzun süreli depresyona da yol açabilir. Soğuk algınlığı, uçuk, idrar yolu enfeksiyonu, kaşıntı, ateş, kas ağrısı, karın ağrısı ve kalp atışında hızlanma da yaygın görülen belirtiler arasında yer alır. 

Bu ilacın infüzyonu sırasında ve sonrasında nefes alıp vermede ve yutkunmada zorlanma; dilde, boğazda ve yüzde şişme; şiddetli deri kaşıntısı, kabartılı cilt dokusu oluşumu, ağız içinde ve genital bölgede kızarık şişlikler; idrar yaparken yanma ortaya çıkıyorsa; genel olarak kötü hal bildiriliyorsa derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir çünkü bunlar ilaca karşı ciddi reaksiyonları gösterir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Mabthera çok nadir de olsa hepatit B’yi aktif hale getirebileceğinden dolayı daha önce hepatit B geçirmiş kişilerin Mabthera kullanmadan önce kapsamlı bir muayeneden geçmesi gerekir. 

Eğer altı ay içinde aşılandıysanız ya da yakın zamanda aşılanmanız gerekecekse bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. 

Soğuk algınlığı dahil herhangi bir enfeksiyon geçirildiyse ya da geçirildiğinden şüpheleniliyorsa Mabthera kullanmadan önce bu enfeksiyonların tamamen geçmesi gerekir. Aksi halde Mabthera’dan etkilenen hücreler bu enfeksiyonla savaşır. 

Kimi zaman ciddi infüzyon etkilerini engellemek için Mabthera uygulamasından önce çeşitli ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mabthera damar içine verilirken ve kullanımın yirmi dört saat sonrasında infüzyon reaksiyonları meydana gelebilir. Eğer infüzyon sırasında cildinizde kaşıntılı kırmızı noktalar ve döküntü gözlemliyorsanız; ani öksürük krizi yaşıyorsanız; nefes darlığı veya nefes alma güçlüğü yaşıyorsanız; çarpıntı ve göğüs ağrısı deneyimliyorsanız; dudak, dil, yüz ve boğazda şişme hissediyorsanız, sersemlik ve baygınlık söz konusuysa, güçsüzlük hissi bulunuyorsa bu durumda derhal tıbbi yardım alınması gerekir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Kullanımında Özel Durumlar

Mabthera kullanımında özellikle böbrek yetmezliği olan ya da karaciğer yetmezliği olan kişiler açısından dikkat edilmesi gereken herhangi bir özel durum bulunmamaktadır. Ancak ciddi kalp yetmezliğinin söz konusu olması, kontrol altına alınamayan kalp rahatsızlıkları gibi durumlarda bu ilacın kullanılmaması önerilir. Granülomatöz polianjitis, mikroskobik polianjitis veya pemfigus vulgaris varlığında da Mabthera tedavisi önerilmez. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, aktif ve ciddi enfeksiyon varlığı, Rituximab ve benzer proteinlere aşırı duyarlılık durumunda Mabthera tedavisi tercih edilemez.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Mabthera’nın yiyecek ve içeceklerle herhangi bir etkileşimi bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu ilaçla gerçekleştirilen tedavi sırasında herhangi bir kısıtlamaya gidilmesine gerek yoktur.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Mabthera kullanım amacı ve yöntemi nedeniyle kullanım esnasında kişinin sürekli olarak sağlık görevlileri tarafından izlenmesini gerektiren bir ilaçtır. Doz ayarı oldukça hassas gerçekleştirilen bu ilaçta doz aşımı ihtimali oldukça düşüktür. Yine de ilacın sizin için ağır olduğunu hissediyorsanız doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Mabthera kullanım amacı ve yöntemi nedeniyle kullanım esnasında kişinin sürekli olarak sağlık görevlileri tarafından izlenmesini gerektiren bir ilaçtır. Kullanım zamanı, süresi ve seans miktarı önceden planlanır. Buna rağmen kullanımın unutulması durumunda atlanan dozun ne zaman uygulanacağına doktor karar verir ve yeniden programlama gerçekleştirilir. Unutulan dozun telafi edilebilmesi için çift doz kullanımı kesinlikle önerilmez.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Yüksek kan basıncı için ilaç kullanılıyorsa bu durumda Mabthera alınmadan 12 saat önce bu ilacın kullanımının kesilmesi gerekebilir. Bununla birlikte kemoterapi veya immünosupresif ilaçlar başta olmak üzere bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların kullanılması durumunda mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Nasıl Saklanmalıdır?

Mabthera 2°C - 8°C aralığında yani buzdolabında saklanmalıdır. Flakonların doğrudan güneş ışığından korunması gerekir. Bu sebeple orijinal kutularında muhafaza edilmeleri önerilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Kimler Kullanabilir?

Tedavi sırasında tek başına Mabthera kullanılıyorsa dört hafta boyunca haftada bir kez kür uygulanır. Kemoterapiyle birlikte Mabthera kullanımı durumunda kemoterapiyle aynı anda bu ilaç da alınır. Bu durumda Mabthera üç haftada bir, en fazla 8 kez verilir. Eğer tedavi olumlu etki ederse iki yıl boyunca iki ya da üç ayda bir kez Mabthera kullanımına devam edilebilir. 

18 yaşından küçük çocuklarda Mabthera her zaman kemoterapi ile birlikte verilir. Bu durumda üç buçuk ay ile beş buçuk ay arasında değişen bir süreçte en fazla 6 kez Mabthera kullanılabilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Bebeklere Verilebilir Mi?

Üç yaşın altındaki çocuklarda Mabthera kullanımıyla ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. 

Mabthera’nın daha önce tedavi edilmemiş ileri evre CD20 pozitif difüz büyük B hücretli lenfoma, Burkitt lenfoma, Burlitt lösemi, Burkitt benzeri lenfoma haricindeki hastalıklarda altı aydan büyük çocuklarda kullanımının güvenliği ya da etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.

CD20 pozitif difüz büyük B hücreli lenfomaya sahip altı aydan küçük çocuklarda Mabthera kullanımı önerilmez. 

Aktif granulamatoz polianjitis veya mikroskobik polianjitis dışındaki hastalıklarda Mabthera’nın çocuklarda kullanımının güvenliği ve etkinliği belirlenememiştir. Aynı zamanda bu hastalıklara sahip iki yaşından küçük çocuklarda Mabthera kullanımı önerilmemektedir. 

Kronik lenfositik lösemi hastalığında çocuklarda ve ergenlerde kemoterapi ile kombine Mabthera kullanılabilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Yaşlılara Verilebilir Mi?

Mabthera, doktor tarafından gerekli görülmesi ve reçete edilmesi durumunda yaşlılarda kullanılabilir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelik sürecinde Mabthera ile tedaviye başlanması durumunda bu ilaç plasentayı geçip bebeği etkileyebilir. Bu sebeple gebe kalma planınız ya da ihtimaliniz varsa, halihazırda gebelik söz konusuysa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. 

Mabthera az miktarda da olsa anne sütüne geçebilir. Bebeklerin bu anne sütüyle beslenmesi sonucunda oluşabilecek uzun vadeli etkiler bilinmediğinden dolayı Mabthera ile tedavi sırasında ve tedaviyi takip eden bir yıl boyunca emzirme önerilmemektedir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Mabthera beyaz reçeteli bir ilaçtır. Reçete edilmesi durumunda ve sağlık sigortasının varlığında ilaç ücretinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Fiyatı Nedir?

İlaç ücretleri çeşitli dönemlerde değişiklik gösterebilir. Mabthera, ithal bir ilaç olduğundan dolayı kura göre fiyat değişikliği olabilir. 2024 yılı için Mabthera’nın güncel fiyatı 8076 TL 58 kuruş şeklinde belirlenmiştir.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Prospektüs PDF

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Mabthera 100 mg / 10 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Flakon (2 FLAKON) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mabthera Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Mabthera’nın araç ve makine kullanımı üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığı bilinmemektedir. 

MABTHERA Ne İşe Yarar?

Mabthera, Çin Hamster Yumurtalık hücrelerinden elde edilen “rituximab” adlı bir protein içerir ve bu protein bir tür beyaz kan hücresi olan B lenfositinin yüzeyine bağlanarak bu hücrenin ölmesine sebep olur.  

MABTHERA Kemoterapi Mi?

Mabthera bazı hastalıkların tedavisinde kemoterapi tedavisini destekleyici şekilde ya da bu tedaviye kombine olarak kullanılabilir ancak doğrudan kemoterapi yerine geçmez. 

MABTHERA nın Yan Etkileri Nelerdir?

Mabthera’nın çok yaygın görülen yan etkileri mide bulantısı, titreme, baş ağrısı, bakteriyel ve mikrobik enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminde düşüklük ve kafa derisinde saçsız bölgelerin oluşumu şeklinde sıralanabilir.