I.N.H 100 Mg 100 Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

I.N.H 100 Mg 100 Tablet

I.N.H 100 Mg 100 Tablet

Etken Madde :

izoniyazid

ATC Kodu :

- J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)

J04 ANTİMİKOBAKTERİYELLER

J04A TÜBERKÜLOZİS TEDAVİSİ

J04AC Hidrazidler

J04AC01 izoniyazid

SB ATC :

J04AC01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ A.Ş.

Barkod :

8699828010340

Satış Fiyatı :

111.07 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

INH, verem hastalığının tedavisinde etkili olan izoniyazid içerir. INH, Mycobacterium tuberculosis’in neden olduğu verem (tüberküloz) tedavisinde kullanılır.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet İçeriği

I.N.H içeriğini izoniyazid oluşturur.

I.N.H içerisinde bulunan yardımcı maddeler nişasta, talk, magnezyum stearat, koloidal silikon dioksit, sodyum lauril sülfat, povidon şeklinde ifade edilebilir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

I.N.H içeriğinde yer alan hem etkin hem de yardımcı maddeler çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Nasıl Kullanılır?

I.N.H, oral yol ile alınan tabletler halindedir. Aç karna yemeklerde 1-2 saat öncesinde kullanılması önerilir. Doktor tarafından tavsiye edilen doz aşılmamalıdır.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

I.N.H’ un yaygın yan etkileri el ve ayaklarda hissizlik, batma hissi, karıncalanma ve karaciğer enzimlerinde artma şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle I.N.H bulantı, kusma, iştah azalması, karın ağrısı, eklemlerde iltihap, yorgunluk, halsizlik ve kısa kısa nefes almaya neden olan kırmızı kan hücre sayısında azalma ve vücutta asit birikmesi de yaratabilir. 

I.N.H ’un seyrek görülen yan etkileri arasında karaciğer iltihabı, epileptik nöbet, beyin iltihabı, kişilik değişimi ve hafıza zayıflığı bulunmaktadır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda acil tıbbi müdahale gerekebilmektedir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

I.N.H genellikle çoğu hasta için güvenlidir ancak kesinlikle tüberküloz tanısı konmuş olması gerekmektedir. I.N.H tablet ile eş zamanlı peynir veya balık tüketmekten kaçınmanız önerilir. Aynı zamanda ilacın aç karna alınması da önemlidir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

I.N.H genellikle çoğu hasta için güvenlidir. İlaç kullanılırken klinik durumunuz ve laboratuvar değerleriniz, karaciğer enzimleriniz doktorunuz tarafından gözlemlenmelidir. Bunun yanında I.N.H kullanılırken çikolata, çay, kahve, kakao ve kola gibi bazı besinler ilacın içerisindeki izoniyazid ile etkileşime girebileceğinden kullanımları azaltılmalıdır. Bu ilacın kullanıldığı süre içerisinde alkol tüketimi de karaciğer hasarını arttıracağından kullanılması yasaktır.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Ciddi böbrek yetmezliği durumunda normal günlük doz 2/3 oranında azaltılmalıdır fakat bunun dışında böbrek veya karaciğer yetmezliğinde özel bir doz ayarı önerilmemektedir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

I.N.H ilacının yiyecek ve içecekle kullanımında bir sıkıntı yoktur. Alkol ile tüketiminden kaçınılması önerilir. Çay, kahve, kakao ve kola gibi izoniyazid ile etkileşime giren yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. İlacın kullanıldığı sürede peynir veya balık tüketimi de ciltte kızarıklıklar, döküntüler ve kaşıntıya sebep olabilir, baş dönmesi yaratabilir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

I.N.H ’ın yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımının olası semptomları bulantı, kusma, iştah azalması, midebarsak bozukluğu, ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, geveleyerek konuşma, halüsinasyonlar ve/veya görme bozuklukları yol açabilir. İzoniyazid doz aşımı, solunum problemlerine ve ciddi nöbetle beraber baygınlıktan komaya varan santral sinir sistemi depresyonuna neden olur. Bu belirtilerden herhangi birisi söz konusu olduğunda bir doktora danışmanız ve belirtilere yönelik tedaviye başlanması gerekmektedir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

I.N.H almanız gereken zamanda kullanmayı unutursanız dozları dengelemek için çift doz almamanız tavsiye edilir. Eğer bir dozu almayı unutursanız atladığınız dozu, bir sonraki dozun alınmasına 6 saat varsa alabilirsiniz. Eğer bir sonraki dozun alınmasına yakınsa dozu atlayınız.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

I.N.H, Aluminyum hidroksit (mide asidi ile ilgili hastalıklarına tedavisinde kullanılan ilaçlar) ya da disülfiram (kronik alkolizm tedavisinde kullanılan ilaç) ile birlikte kullanılmamalıdır. Bunun yanında epileptik (sara) nöbet tedavisinde kullanılan ilaçlar (örn. fenitoin, karbamazepin, valproik asit, fenobarbital), BCG aşısı, uyku ilaçları (benzodiazepinler, örn. Diazepam, flurazepam, triazolam, midazolam), pskiyatri tedavisinde kullanılan ilaçlar (nöroleptikler, örn. Klorpromazin, haloperidol), kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan ilaçlar (kumarin ya da indantoin türevleri, örn. Varfarin), cerrahi işlem öncesi kullanılan ilaçlar (narkotikler, örn. Alfentanil, enfluran), teofilin (astma tedavisi için ilaç) gibi ilaçlar da I.N.H ile etkileşebilir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın en doğru kullanım için 25 °C'nin altında, oda sıcaklığında ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklanması önerilir.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Kimler Kullanabilir?

I.N.H ilacının çocuklarda kullanılmasında bir sakınca yoktur. Yaşlılarda da çocuklarda da doz belirlenmesi doktora bırakılmalıdır. Aynı şekilde böbrek ve karaciğer yetmezliğinde kullanımı doktor tavsiyesi olduğu sürece bir zarar teşkil etmez.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

I.N.H ilacın bebeklerde ve çocuklarda kullanımında bir sakınca bulunmamaktadır. Doz ayarlaması bir hekim tarafından yapılmalıdır.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

I.N.H ilacının 60 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımında bir sorun gözlemlenmemiştir. Doz ayarlaması bir hekim tarafından yapılmalıdır.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

I.N.H gebelikte veya emzirme döneminde kullanımından önce bir doktora veya eczacıya danışılmalıdır.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

I.N.H reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Fiyatı Nedir?

I.N.H fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 111 TL 07 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 110 TL civarındadır.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Prospektüs PDF

I.N.H 100 Mg 100 Tablet prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

I.N.H 100 Mg 100 Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

I.N.H Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

I.N.H kullanımı baş dönmesi yaratabilir. Bunun gibi yan etkileri dolayısıyla araç kullanımını etkileyebilir.

I.N.H Zararlı Mı?

I.N.H dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yan etkilerinin bulunması dışında zararlı bir ilaç değildir.

I.N.H Kaç Yaş İçin Kullanılır?

I.N.H ilacının çocuklarda ve 18 yaş altı ergenlerde kullanımına dair bir sakınca bulunmamaktadır. Yaşlılarda da çocuklarda da kullanımında dozunun doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

I.N.H Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Hayır, I.N.H tüberküloz tedavisinde kullanılmaktadır.