IBACUR 50 Mg 28 Saşe Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

IBACUR 50 Mg 28 Saşe

IBACUR 50 Mg 28 Saşe

Etken Madde :

ibandronik asit

ATC Kodu :

- M - KAS-İSKELET SİSTEMİ

M05 KEMİK

M05B KEMİK

M05BA Bisfosfonatlar

M05BA06 ibandronik asit

SB ATC :

M05BA06

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

NEUTEC İLAÇ SAN. TİC. A.Ş.

Barkod :

8680881219191

Satış Fiyatı :

1255.93 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Nedir ve Ne İşe Yarar?

IBACUR, kanser hücreleri kemiğe yayılmış olan meme kanseri hastalarındaki iskelet ile ilgili olayların (anormal kırıklar, ışın tedavisi ve ameliyatı gerektiren kemik rahatsızlıklarının) önlenmesinde kullanılır.

Kemiklerden artmış kalsiyum kaybını (kemik yıkımı) ve kanser hücrelerinin kemiğe yayılmasıyla ilişkili olan kemik rahatsızlıklarını ve kırıklarını engeller.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe İçeriği

IBACUR içeriğini ibandronik asit oluşturur.

IBACUR içerisinde bulunan yardımcı maddeler sodyum hidrojen karbonat, mannitol (E421), sorbitol (E420) ve sukraloz şeklinde ifade edilebilir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

IBACUR içeriğinde yer alan hem etkin hem de yardımcı maddeler çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Nasıl Kullanılır?

IBACUR, oral yol ile kullanılır. Bir IBACUR saşesini bir bardak (150 ml) içme suyunda çözdürerek kullanmanız gerekmektedir. Günde bir saşe kullanımı genelde yeterli olan dozdur.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Yan Etkileri Nelerdir?

IBACUR’ un yaygın yan etkileri Karın ağrısı, hazımsızlık, iyi hissetmeme, mide yanması ve yutma güçlüğü (yemek borusu/boğazda yanma), kan kalsiyum seviyelerinde düşme ve güçsüzlük şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle IBACUR göğüs ağrısı, deride kaşınma veya karıncalanma (parestezi), grip benzeri belirtiler, genel olarak kötü veya ağrı hissetme, ciddi mide ağrısı, ağız kuruluğu, ağızda garip tat hissi veya yutmada zorluk ve kansızlık da yaratabilir. 

IBACUR ’un seyrek görülen yan etkileri arasında gözde uzun süreli ağrı ve iltihap olması, uyluk, kalça veya kasıklarda yeni ortaya çıkan ağrı, çene veya ağızda ağrı veya yara, kulağınızda ağrı, iltihaplanma, kaşıntı, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişkinlikle birlikte nefes almada güçlük ve ciltte ağır yan etki reaksiyonları bulunmaktadır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda acil tıbbi müdahale gerekebilmektedir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

IBACUR genellikle çoğu hasta için güvenlidir ancak Barrett özofagusu (yemek borusunu etkileyen bir hastalık) veya gastroözofageal reflü (mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması) gibi bir hastalığınız varsa IBACUR ve benzer yolla etkili diğer ilaçların (oral bifosfanatların) kullanımından kaçınılmalıdır.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

IBACUR genellikle çoğu hasta için güvenlidir. Kanserle ilişkili olan rahatsızlıklarda ibandronik asit kullanan hastalarda pazarlama sonrası koşullarda çok seyrek olarak çene osteonekrozu (çenede kemik hasarı) olarak adlandırılan bir yan etki bildirilmiştir. Çene osteonekrozu tedavinin sonlandırılması ardından da oluşabilmektedir.

Tedavisi zor olabilen ağrılı bir durum olması nedeniyle, çene osteonekrozunun önlenmesi için tedavi sırasında dikkatli olmak önemlidir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Kullanımında Özel Durumlar

Doktorunuz IBACUR dozunu orta şiddetli böbrek yetmezliği durumunda iki güne bir saşe, ciddi böbrek yetmezliği durumunda ise haftada bir saşeye kadar azaltabilir, Bunun dışında karaciğer yetmezliğinde özel bir doz ayarı önerilmemektedir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

IBACUR ilacının kullanımından sonra en az 6 saat boyunca su dışında bir yiyecek veya içecek tüketilmemelidir. Aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum içeren su içilmemelidir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

IBACUR ’ın yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımı durumunda hemen bir bardak kadar süt içiniz ve doktorunuza danışınız. Kusmaya çalışmayınız ve uzanmayınız.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

IBACUR almanız gereken zamanda kullanmayı unutursanız dozları dengelemek için çift doz almamanız tavsiye edilir. Günde bir saşe kullanıyorsanız o günü atlayıp diğer gün devam etmeniz önerilir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Simetidin, ranitidin gibi midenin asidini azaltan ilaçlarla birlikte uygulandığında ibandronik asidin etkisi hafifçe artabilir. Bir antibiyotik olan aminoglikozidlerle (gentamisin gibi) birlikte uygulandığında dikkat edilmesi tavsiye edilir çünkü her iki ilaç da kanın sıvı kısmında (serum) kalsiyum seviyelerini düşürür. IBACUR aldıktan sonra, sindirime yardımcı tabletler/ilaçlar, kalsiyum takviyeleri ve vitaminler dahil olmak üzere, herhangi bir diğer günlük ilaç tedavisini almadan önce en az 30 dakika bekleyiniz.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın en doğru kullanım için 25 °C'nin altında, oda sıcaklığında ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklanması önerilir.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Kimler Kullanabilir?

IBACUR ilacının çocuklarda kullanılmasına dair bir çalışma yoktur, bu nedenle kullanılmaması önerilir. Yaşlılarda özel doz ayarlaması gerekmez.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Bebeklere Verilebilir Mi?

IBACUR ilacın bebeklerde ve çocuklarda kullanımına dair yeterli veri ve çalışma olmadığından kullanımı önerilmez.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Yaşlılara Verilebilir Mi?

IBACUR ilacının 60 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımında bir sorun gözlemlenmemiştir. Doz ayarlaması bir hekim tarafından yapılmalıdır.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

IBACUR gebelikte veya emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

IBACUR reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Fiyatı Nedir?

IBACUR fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 1255 TL 93 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 1200 TL civarındadır.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Prospektüs PDF

IBACUR 50 Mg 28 Şase prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

IBACUR 50 Mg 28 Saşe Hakkında Sık Sorulan Sorular

IBACUR Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

IBACUR kullanımının araç kullanımına etkisi araştırılmamıştır.

IBACUR Zararlı Mı?

IBACUR dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yan etkilerinin bulunması dışında zararlı bir ilaç değildir.

IBACUR Kaç Yaş İçin Kullanılır?

IBACUR ilacının çocuklarda ve 18 yaş altı ergenlerde kullanılmamalıdır.

IBACUR Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Hayır, IBACUR anormal iskelet rahatsızlıklarının önlenmesinde kullanılmaktadır.