FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet

Etken Madde :

famotidin

ATC Kodu :

A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA

A02 MİDE

A02B PEPTİK ÜLSER VE GASTRO-ÖZOFAGEAL REFLÜ İLAÇLARI

A02BA H2-reseptör antagonistleri

A02BA03 famotidin

SB ATC :

A02BA03

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

SABA İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Barkod :

8699511090024

Satış Fiyatı :

53.51 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

FAMOGAST, famotidin adlı etkin maddeyi içeren histamin reseptör antagonistleri ilaç sınıfına dahil bir ilaçtır. Bu ilaç, mide asit üretimini azaltarak etki eder. FAMOGAST, 30 film tablet içeren blister ambalajlarında bulunmaktadır. Bu ilaç, mide ve ince bağırsağın ilk bölümündeki ülserlerin tedavisi ve tekrarının önlenmesi, mide asidinin yemek borusuna geçerek yanmaya neden olduğu durumların tedavisi ve tekrarlarının önlenmesi, ayrıca mide asidinin aşırı salgılanmasına bağlı Zollinger Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenoma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet İçeriği

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet İçeriği 40 mg famotidin etken maddesi ve mikrokristal selüloz, prejelatinize nişasta, talk, magnezyum stearat, povidon, eudragit, polietilen glikol, titanyum dioksit, kırmızı demir oksit, sarı demir oksit yardımcı maddelerine sahiptir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

FAMOGAST’ın içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı herhangi bir duyarlılığınız mevcut değilse, bu maddelere bağlı olumsuz bir yan etki beklenmez.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Nasıl Kullanılır?

FAMOGAST'ı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Genel olarak, yetişkin hastalara duodenal ülser ve gastrik ülser tedavisi için önerilen doz günde bir kez 40 mg'dır ve yatmadan önce alınmalıdır. Tedavi süresi 4-8 hafta arasında değişebilir ve ülserin tekrarlanmasını önlemek için devam dozu 20 mg olarak belirlenmiştir. 

Gastroözofageal reflü tedavisi için hafif belirtiler için günlük toplam doz 40 mg (sabah 20 mg ve akşam 20 mg), daha ciddi belirtiler için ise 80 mg (sabah 40 mg ve akşam 40 mg) olarak önerilmiştir, her iki durumda da tedavi süresi 6-12 hafta arasındadır. 

Zollinger-Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenomalar gibi aşırı salgılama durumlarında doz hastaya göre değişebilir, ancak önerilen başlangıç dozu 6 saatte bir 20 mg'dır. 

FAMOGAST tabletleri sadece ağızdan kullanılmak üzere tasarlanmış olup, bir bardak suyla (120 ml) birlikte çiğnemeden ya da ezmeden yutulmalıdır.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, FAMOGAST'ın içeriğine duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Yaygın yan etkiler arasında baş ağrısı ve sersemlik hissi bulunurken, kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemiyle ilgili problemler de yaygın olarak görülebilir. Yaygın olmayan yan etkiler arasında alerjik reaksiyon belirtileri gözlemlendiğinde, FAMOGAST kullanımı derhal durdurulmalı ve acilen doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişmeyi içerebilir, ayrıca ürtiker (kurdeşen) görülebilir. Diğer yaygın olmayan yan etkiler arasında ağız kuruluğu, tat alma bozukluğu, bulantı, kusma, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, döküntü, kaşıntı, ürtiker, iştahsızlık ve bitkinlik bulunur.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

FAMOGAST'ı kullanmadan önce dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır. Famotidin veya FAMOGAST'ın içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa FAMOGAST'ı kullanmayınız. Ayrıca H2 reseptör bloker kategorisindeki diğer ilaçlara karşı alerjiniz varsa FAMOGAST'tan kaçınılmalıdır.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

FAMOGAST'ı kullanırken dikkatli olunması gereken bazı durumlar mevcuttur. Şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa doktorunuz daha düşük bir doz reçete edebilir. 

FAMOGAST tedavisine başlamadan önce doktorunuz ayrıca kötü huylu mide tümörü olasılığını dışlamak için gerekli muayenelerden geçmenizi isteyebilir. Bu uyarılardan herhangi biri geçmişte meydana gelmiş olsa bile sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Böbrek yetmezliği durumunda, doktorunuz FAMOGAST dozunu özel olarak ayarlayacaktır. Eğer ilacın etkisi çok güçlü veya çok zayıf gibi bir izleniminiz olursa, doktorunuz veya eczacınız ile iletişime geçmeniz önemlidir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

FAMOGAST'ın her dozu doktorunuzun talimatına göre bir bardak su ile alınmalıdır. Aksi belirtilmedikçe ilacın öğünlerle birlikte veya öğün aralarında alınmasında herhangi bir kısıtlama yoktur. Tabletleri kırmamak, ezmemek veya çiğnememek önemlidir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet almanız gereken dozdan fazlasını kullandıysanız doktor veya eczacınızla görüşmeniz gerekmektedir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız an ilacınızı alınız. Eğer ki sonraki ilaç vakti çok yakınsa sıradaki ilaç saatinde tabletinizi alınız. Ardından ilacınızı gerekli saatlerde kullanarak tedavinize devam edebilirsiniz. 

Unutulan dozları dengelemek için fazladan doz almamak gerektiğini unutmamak gerekir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

FAMOGAST genellikle diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkilenmesi beklenmeyen bir ilaçtır. Ancak, kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Özellikle ketokonazol ve itrakonazol (mantar enfeksiyonları için), probenesid (gut tedavisi için), atazanavir (HIV tedavisi için), mide asidini nötralize eden ilaçlar (alüminyum hidroksit, magnezyum hidroksit gibi), sukraftat (mide ve on iki parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılır) gibi ilaçları kullanırken doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Eğer şu anda veya yakın zamanda kullandığınız reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç varsa, doktorunuz veya eczacınızla bunları paylaşmalısınız.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

FAMOGAST'ı çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal ambalajında ​​saklayınız. 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında, ışıktan uzakta saklanması gerekmektedir. Yalnızca belirtilen son kullanma tarihleri ​​içerisinde kullanınız ve ambalajında ​​belirtilen son kullanma tarihinden sonra FAMOGAST'ı kullanmaktan kaçınınız.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Kimler Kullanabilir?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet doktor kontrolü dahilinde uygun ve gerekli görülen kişiler tarafından kullanılabilir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet kullanımı önerilmez.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet kullanımı doz ayarı gerektirmez.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelik döneminde bu ilacı kullanmadan önce lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. FAMOGAST'ı yalnızca doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Tedaviniz sırasında hamileliğinizin farkına varmanız durumunda derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurunuz. 

FAMOGAST anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebek üzerindeki potansiyel etkileri bilinmemektedir. Eğer emziriyorsanız FAMOGAST kullanmayınız veya emzirmeyi bırakınız.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet beyaz reçete ile satılır.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Fiyatı Nedir?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet güncel satış fiyatı 53.51 Türk lirasıdır.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Prospektüs PDF

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Etken Maddesi Nedir?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet etken maddesi famotidindir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet emzirme döneminde kullanımı önerilmeyen bir ilaçtır. Emzirme döneminde kullanım için doktorunuza danışmanız önerilir.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Reçete İle Satılır Mı?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet beyaz reçete ile satılmaktadır.

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet Güncel Fiyatı Nedir?

FAMOGAST 40 mg 30 Film Tablet güncel satış fiyatı 53.51 Türk lirasıdır.