EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet

Etken Madde :

memantin + donepezil

ATC Kodu :

N - SİNİR SİSTEMİ

N06 PSİKOANALEPTİKLER

N06D ANTİ-DEMANS İLAÇLAR

N06DA Antikolinesterazlar

N06DA52 memantin + donepezil

SB ATC :

N06DA52

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

VİTALİS İLAÇ SAN. TİC. A.Ş.

Barkod :

8697929023320

Satış Fiyatı :

525.25 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

EBİCOMB, beyaz renkli, düz yüzeyli, yuvarlak efervesan tabletlerden oluşan bir ilaçtır ve her bir tablet 10 mg donepezil hidroklorür ve 20 mg memantin hidroklorür içerir. Piyasada 28 ve 100 efervesan tablet içeren PE/Alüminyum/PET (strip) ambalajlarda bulunmaktadır. EBİCOMB, donepezil ve memantin kombinasyonu ile birlikte, Alzheimer hastalığının belirtileri olan hafıza kaybı, zihin karışıklığı ve davranış değişikliklerini içeren hafıza bozukluklarının tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Bu hastalık nedeniyle normal günlük aktivitelerini sürdürmede zorlanan orta ve şiddetli Alzheimer hastaları için uygundur. EBİCOMB sadece yetişkinler tarafından kullanılmalıdır.

Bu ilacın aynı zamanda  EBICOMB 5 MG / 5 MG 10  Efervesan Tablet , EBICOMB 5 MG / 20 MG 100  Efervesan Tablet , EBICOMB 5 MG / 10 MG 28 Efervesan Tablet, EBICOMB 5 MG / 10 MG 100Efervesan Tablet, EBICOMB 10 MG / 20 MG 28 Efervesan Tablet, EBICOMB 10 MG / 20 MG 100 Efervesan Tablet, EBICOMB 10 MG / 10 MG 28 Efervesan Tablet şeklinde farklı dozajları bulunmaktadır.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet İçeriği

EBİCOMB etken madde olarak memantin + donepezil, yardımcı madde olarak sodyum hidrojen karbonat, sitrik asit anhidrus, maltodekstrin, sorbitol (E420), sukraloz (E955), polietilenglikol, böğürtlen aroması içermektedir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

EBICOMB'un sodyum içeriği doz başına 5,89 mmol olup kontrollü bir miktardır. Bu, belirli bir diyet uygulayan hastalar için dikkate alınmalıdır.

Geçmişte doktorunuz tarafından sorbitol (E420) reçetesi verildiyse, lütfen EBICOMB'u almadan önce doktorunuza danışınız. Ayrıca eğer daha önceden şeker intoleransınız olduğu söylendiyse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Nasıl Kullanılır?

Tedaviye 5/5 mg/gün (günde tek doz) ile başlanan EBİCOMB, akşamları yatmadan hemen önce bir bardak suda eritilerek içilir. Tedaviden en erken klinik cevapların alınması ve EBİCOMB kararlı hal konsantrasyonlarına ulaşabilmesi için 5/5 mg/günlük doza en az 4–6 hafta süreyle devam edilmelidir. Doktor, ilacın dozunu 5/10 mg/gün veya 5/20 mg/gün veya 10/10 mg/gün veya 10/20 mg/gün’e (günde tek doz) artırabilir, ancak doz değişiklikleri doktorun önerisi olmadan yapılmamalıdır. Donepezil hidroklorürün önerilen en yüksek günlük dozu 10 mg, memantin hidroklorürün ise önerilen en yüksek günlük dozu 20 mg'dir. EBİCOMB, ağızdan kullanım içindir ve her gün bir efervesan tablet alınmalıdır.

Efervesan tabletler çiğnenmemeli ve yutulmamalıdır. İlacın kullanımıyla ilgili doktorun talimatlarına her zaman uyunuz ve doz değişiklikleri için doktorunuza danışmadan ilacınızın dozunu değiştirmeyiniz veya tedaviyi kesmeyiniz.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

EBİCOMB kullanımı sırasında fark edilen belirtiler arasında seyrek görülen karaciğer hasarı belirtileri, yaygın olmayan mide veya on iki parmak barsağı ülseri ve kanama, nöbet veya kasılma gibi etkiler bulunmaktadır. Ayrıca, çok seyrek görülen ancak ciddiyet arz eden kaslarda sertlik, terleme, bilinç düzeyinde azalma ve ateşin eşlik ettiği nöroleptik malign sendrom adlı hastalık da rapor edilmiştir. Diğer yan etkiler arasında çok yaygın görülen ishal, bulantı ve baş ağrısı ile yaygın görülen kas krampları, bitkinlik, uyuma zorluğu, soğuk algınlığı ve iştah kaybı gibi etkiler bulunmaktadır. Ayrıca, yaygın olmayan kalp atımının yavaşlaması, tükürük salgısında artış ve konfüzyon gibi etkiler de bildirilmiştir. Seyrek olarak görülen katılık, titreme veya kontrol edilemeyen hareketler gibi etkiler de mevcuttur. Bilinmeyen yan etkiler arasında pankreas iltihaplanması ve psikotik reaksiyonlar bulunmaktadır. Özellikle Alzheimer hastalığı tedavisi gören hastalarda depresyon, intihar fikri ve intihar ile ilişkilendirilen olaylar da rapor edilmiştir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, derhal doktora başvurmak önemlidir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer memantin hidroklorür, donepezil hidroklorür, piperidin türevi ilaçlara veya EBİCOMB içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmamanız önemlidir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer mide veya oniki parmak bağırsağı ülseriniz, şiddetli spazmlar veya ani kasılmalar, kalp rahatsızlığı, astım veya uzun süreli akciğer hastalığı, geçmişte karaciğer hastalığı veya sarılık, epileptik nöbet hikayesi, yakın zamanda geçirilmiş miyokard enfarktüsü, konjestif kalp yetmezliği veya kontrolsüz hipertansiyon, idrar çıkma zorluğu veya böbrek rahatsızlığınız varsa, bu durumlarda EBİCOMB tedavisi dikkatlice kontrol edilmeli ve doktor tarafından düzenli aralıklarla klinik yararları değerlendirilmelidir. Eğer böbrek yetmezliği söz konusu ise, doktorunuz böbrek fonksiyonlarınızı yakından izlemeli ve gerekirse EBİCOMB dozunu buna göre ayarlamalıdır.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer yetmezliği durumunda doktorunuz durumunuza uygun doza karar verecektir. Ağır karaciğer yetmezliği olan hastalarda EBICOMB kullanılmaması tavsiye edilir. Böbrek yetmezliğiniz varsa doktorunuz durumunuza uygun dozu belirleyecektir. Bu nedenle doktorunuzun böbreklerinizin işleyişini düzenli olarak izlemesi gerekir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

EBICOMB yemekle birlikte veya yemeksiz alınabilir. Ancak etkilerini değiştirebileceğinden EBICOMB kullanırken alkol tüketiminden kaçınmak önemlidir. Yakın zamanda diyetinizde düzenli bir diyetten katı bir vejetaryen beslenmeye geçiş gibi önemli değişiklikler yaptıysanız veya renal tübüler asidozunuz (böbrek fonksiyon bozukluğu nedeniyle kanda asit oluşturan maddelerin fazlalığı) varsa, bu doktorunuza bildirmeniz tavsiye edilir. Bu aynı zamanda böbrek fonksiyonunuz zayıfsa veya ciddi idrar yolu enfeksiyonunuz varsa da geçerlidir; çünkü ilacınızın dozajının ayarlanması gerekebilir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Önerilen EBİCOMB miktarını aşmışsanız doktor veya eczacınıza danışınız. Günde bir tableti aşmamak önemlidir. Önerilen dozdan fazlasını aldıysanız acilen doktorunuza başvurunuz. Eğer doktorunuza ulaşamıyorsanız derhal en yakın hastanenin acil servisine gidiniz. Hastaneye gittiğinizde ilaç kutusunu yanınıza alın. Doz aşımı belirtileri mide bulantısı, tükürük salgısında artış, terleme, mide ekşimesi, yavaş kalp atışı, düşük kan basıncı (ayaktayken baygınlık veya baş dönmesi hissi), yutma güçlüğü, bilinç kaybı, nöbet veya kasılmaları içerebilir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Kaçırılan dozları telafi etmek için aynı anda iki doz almayın. EBICOMB'u almayı unutursanız, bir sonraki dozu planlanan zamanda alınız. EBICOMB'u bir haftadan daha uzun süre kullanmayı unuttuysanız, ilaca yeniden başlamadan önce lütfen doktorunuza danışın.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Eğer şu anda kullanmakta olduğunuz ya da son zamanlarda başladığınız ilaçlar arasında Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan diğer asetilkolinesteraz inhibitörü ilaçlar, ağrı kesiciler, artrit tedavisi için kullanılan ilaçlar, antikolinerjik ilaçlar, antibiyotikler, mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar, antidepresanlar, antikonvülzanlar, kalp rahatsızlığı tedavisi için kullanılan ilaçlar, hidroklorotiyazit, kas gevşetici ilaçlar, oral antikoagülanlar, genel anestezikler, reçetesiz temin edilen ilaçlar, barbitüratlar, dopamin agonistleri, amantadin, dekstrometorfan, simetidin, ranitidin, kinin, nikotin, nöroleptikler gibi ilaçlar bulunuyorsa veya genel anestezi gerektiren bir ameliyat geçirecekseniz, doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. Bu ilaçlar, EBİCOMB'un etkilerini güçlendirebilir veya zayıflatabilir, bu nedenle doz ayarlamaları gerekebilir. Bu bilgileri doktorunuzla paylaşmanız önemlidir, çünkü EBİCOMB anestezi miktarını etkileyebilir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

EBİCOMB'un ambalajında, çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde saklanmasına dikkat ediniz. EBİCOMB'u 25°C'nin altındaki sıcaklıkta, kuru bir yerde saklayın.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Kimler Kullanabilir?

EBİCOMB, çocuklar ve 18 yaşından küçük adolesanlar (ergenler) için önerilmemektedir. Yaşlılarda kullanımı için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Bebeklerde EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet kullanımı önerilmez.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Yaşlılarda EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet kullanımı doktor tavsiyesiyle mümkündür.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet kullanımı önerilmez.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

EBİCOMB beyaz reçete ile satılmaktadır.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Fiyatı Nedir?

EBİCOMB güncel fiyatı 525.25 Türk lirasıdır.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Prospektüs PDF

EBİCOMB prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Etken Maddesi Nedir?

EBİCOMB etken maddesi memantin + donepezildir.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Gebelikte ve emzirme döneminde EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet kullanımı önerilmez.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Reçete İle Satılır Mı?

EBİCOMB beyaz reçete ile satılmaktadır.

EBİCOMB 10 mg/10 mg Efervesan Tablet Güncel Fiyatı Nedir?

EBİCOMB güncel fiyatı 525.25 Türk lirasıdır.