CABASER 1 Mg 20 Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

CABASER 1 Mg 20 Tablet

CABASER 1 Mg 20 Tablet

Etken Madde :

kabergolin

ATC Kodu :

- N - SİNİR SİSTEMİ

N04 PARKİNSON İLAÇLARI

N04B DOPAMİNERJİKLER

N04BC Dopamin agonistleri

N04BC06 kabergolin

SB ATC :

N04BC06

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

PFİZER PFE İLAÇLARI ANONİM ŞİRKETİ

Barkod :

8681308011107

Satış Fiyatı :

185.97 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Nedir ve Ne İşe Yarar?

Cabaser, Parkinson hastalığının belirtilerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Doktorunuz diğer tedavileri denedikten ve yarar göremedikten sonra veya bu hastalık için halihazırda kullandığınız ilaçlara eklenerek belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Cabaser dopamin agonistleri adı verilen bir ilaç grubuna dahildir. Etkin maddesi olan kabergolin vücuttaki kimyasal dopamine benzer etki gösterir. Parkinson Hastalığı olan hastalarda bu kimyasaldan yeteri kadar bulunmaz. CABASER, dopaminin etkisini artırarak etki gösterir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet İçeriği

Cabaser içeriğini Kabergolin (her tablette 1 mg) oluşturur.

Cabaser içerisinde bulunan yardımcı 75.40 mg Laktoz (susuz) ve lösin şeklinde sıralanabilir.

 

CABASER 1 Mg 20 Tablet İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Cabaser içeriğinde yer alan hem etkin hem de yardımcı maddeler çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Nasıl Kullanılır?

Cabaser kullanım şekli oral yoldandır. Cabaser ağız yoluyla bir bardak suyla beraber alınır. Yan etkileri azaltmak için, CABASER’in tercihen yemeklerden sonra alınması önerilmektedir. 

Cabaser’in çocuklarda Parkinson hastalığı görülmediğinden, bu grup üzerinde güvenlilik ve etkililik çalışmaları yapılmamıştır. Yaşlı hastalarda kullanımı ile ilgili özel bir durum yoktur.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Cabaser’in yaygın yan etkileri kalp zarında iltihap, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, aşırı hareketlilik, zihin bulanıklığı, bulantı, kusma ve hazımsızlık şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle Cabaser kol ve bacaklarda şişme ve baş dönmedi de yaratabilir. 

Cabaser’in ciddi yan etkileri arasında ciltte yakıcı ağrı, göğüste daralma ve baskı hissi, saldırganlık ve saç kaybı, baygınlık, artan cinsellik ve cinsel arzu, istemli hareketlerin bozulması ve döküntü yer alır.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Cabaser kullanımına başlamadan önce eğer kullanacak olan kişinin Parkinson tanısı olmasına dikkat edilmelidir. Cilt yüzeyinde döküntülü kızarıklıklar, nefes darlığı gibi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aynı zamanda karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda Cabaser kesinlikle daha düşük dozlarda kullanılmalıdır.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cabaser kullanımı sırasında günlük 3 mg’dan fazla kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Doz ayarı doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişiler, kalp hastaları ve çeşitli şeker kullanımının yasak olması durumunda Cabaser, doktor önerisi dışında kesinlikle kullanmamalıdır.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Cabaser ilacının yiyecek ve içecekle kullanımında bir sıkıntı yoktur. Alkol ile tüketiminden kaçınılması önerilir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Cabaser’in yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımı durumunda hasta gözlem altına alınmalıdır, bir doktor veya eczacı ile iletişime geçilmelidir. Önerilen dozun çok üstünde Cabaser alımı durumunda hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve müşahede altına alınması önerilir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Cabaser almanız gereken zamanda kullanmayı unutursanız hatırlar hatırlamaz kullanınız ve sonraki dozunu normal saatinde alınız. Unutulan dozu telafi etmek amacıyla bir sonraki alım zamanında iki doz Cabaser alımı zararlı olabilir. Bu sebeple doktorun önerdiği düzenin takip edilmesi ve unutulan dozun iki kere alım şeklinde telafi edilmeye çalışılmaması gerekir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Cabaser’in etkisi ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar (örn. fenotiazinler, butirofenonlar, tiyoksantenler) ve mide bulantısını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (örn. metoklopramit) ile birlikte kullanıldığında azalabilir.

Cabaser’in yan etkileri makrolid antibiyotikler (örn. eritromisin) ve migren tedavisinde kullanılan ilaçlar (örn. ergotamin) ile birlikte kullanıldığında artabilir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın en doğru kullanım için 30 °C'nin altında, oda sıcaklığında ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklanması önerilir. Şişe içerisinde bulunan nem çekici poşetin çıkarılmaması gerekir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Kimler Kullanabilir?

Cabaser, Parkinson hastalarının tedavisinde kullanılmak için geliştirilmiş olan bir ilaçtır. Bu bağlamda Cabaser’i kullanabilecek yaş aralığı değişkenlik göstermektedir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Bebeklere Verilebilir Mi?

Cabaser, bebeklerde Parkinson hastalığı gözlemlenmediğinden kullanılmamaktadır. İlacın bebeklerde ve çocuklardaki yan etkileri hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Yaşlılara Verilebilir Mi?

Cabaser ilacının 60 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımında bir sorun gözlemlenmemiştir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Cabaser gebelikte kullanılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte Cabaser emzirirken kullanımı da doktor tavsiyesi olmadığı sürece tercih edilmemelidir.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Cabaser reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Fiyatı Nedir?

Cabaser fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 185 TL 97 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 185 TL civarındadır.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Prospektüs PDF

CABASER 1 Mg 20 Tablet prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

CABASER 1 Mg 20 Tablet Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cabaser Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Cabaser etken maddeleri sebebiyle kullanıcı kişide uyuşukluk ve hatta ani uykuya dalma yaratabileceğinden dolayı ilaç alımı esnasında araç kullanılmaması tavsiye edilir. 

Cabaser Zararlı Mı?

Cabaser dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Parkinson rahatsızlığı tanısı durumunda tedavi amaçlı kullanılmaldır. Bunun dışında kullanılmaması gerekir.

Cabaser Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Cabaser ilacının Parkinson hastalığı tanısı konduğu sürece kullanılmasında bir sorun yoktur. Bu rahatsızlık çocuklarda görülmediği için çocuklarda kullanımı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Cabaser Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Hayır, Cabaser yalnızca Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.