Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul)

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul)

Etken Madde :

baklofen

ATC Kodu :

M - KAS-İSKELET SİSTEMİ

M03 KAS GEVŞETİCİLER

M03B SANTRAL ETKİLİ KAS GEVŞETİCİLER

M03BX Diğer

M03BX01 baklofen

SB ATC :

M03BX01

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

TRPHARM İLAÇ SAN. TİC. A.Ş.

Barkod :

8680885575248

Satış Fiyatı :

787.94 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Omurilik yaralanmaları, serebral palsi ya da MS gibi hastalıklar durumunda kaslarda istemsiz kasılmalar ve şiddetli spazmlar görülebilir. Bu durum, hastalarda dayanılması güç ağrılar oluşturabilir. Kaslarda görülen kramp, katılık ve kasılmaları azaltmak için Baclofen Sintetica kullanılabilir. Bu ilaç, İntratekal 0.05mg/1 mL Enjeksiyonluk Çözelti şeklinde 5 ampulden oluşan bir ambalaj içinde ya da İntratekal 10 mg/ 5 mL İnfüzyonluk Çözelti şeklinde tek ampulden oluşan bir ambalaj şeklinde bulunabilir. İlaç, ampuller içinde berrak ve renksiz bir sıvıdır.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) İçeriği

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg/mL Enjeksiyonluk Çözelti içeriğinde etken madde olarak ampul başı 0.05 mg baklofen içermektedir. 

Baclofen Sintetica İntratekal 10 mg/ 5 mL İnfüzyonluk Çözelti ise  ampul içeriğinde 10 mg baklofen bulundurur. Bununla birlikte 44 mg sodyum klorür ve enjeksiyonluk su içerir.

 

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Baclofen Sintetica içeriğinde bulunan sodyum miktarı, günlük maksimum doz içerisinde 1 mmol yani 23 gramdan az olduğu için bu ilaç "sodyum içermez" olarak değerlendirilmektedir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Nasıl Kullanılır?

Baclofen Sintetica enjeksiyonluk ve infüzyonluk çözeltiler, hasta için doğru doz bulunana kadar test dozları olarak doğrudan omurilik sıvısı içerisine enjekte edilerek kullanılır. Bu uygulama steril ortamda tıp görevlileri tarafından gerçekleştirilir. İlaç, hastanın şikayetleri ve semptomları üzerinde belirgin iyileşme sağlarsa hastanın göğüs ya da karın duvarı içine ilacı sürekli olarak dağıtan bir pompa yerleştirilir. Pompa, katatere bağlıdır. Bu sayede dışarıdan doldurulan hazne, katater yardımıyla ilacı omurilik sıvısı içine verebilir. Pompanın takılması ve ilacın doğru dozda enjekte edilmesi hastanın hayat kalitesinde iyileşme sağlanır.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Yan Etkileri Nelerdir?

Baclofen Sintetica yan etkileri genel olarak uykuya eğilim ve uyuklama hali, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, tansiyon düşüklüğü ve kaslarda kasılmama durumu şeklinde sıralanabilir. Bunlar, ilacın yaygın görülen yan etkileridir ve genellikle doz değişimleri sırasında ortaya çıkar. İdrara çıkamama, ürtiker, cinsel işlev bozuklukları gibi durumlar da özellikle doz ayarı ve test aşamasında görülen yaygın yan etkilerdir. İlaç, depresyon ve anksiyeteye yol açabilir. Baclofen Sintetica kullanımı kişilerde ağrıya yol açabilir; hastalar ilaca karşı ateş, üşüme ve titreme gibi reaksiyonlar da gösterebilir. Görme bozuklukları da ilaç kullanımı esnasında ortaya çıkabilen yaygın yan etkiler arasındadır.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Kişiye Baclofen Sintetica enjeksiyonuna başlanmadan önce kişinin herhangi bir mikrobik hastalık (enfeksiyon) taşımadığına emin olunmalıdır. 

Omurilik sıvısı içine enjekte edilen başka bir ilaç bulunuyorsa Baclofen Sintetica enjeksiyonu yapılmamalıdır.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Baclofen Sintetica kullanırken kas katılığı seviyesine dikkat edilmesi gerekir. Doz ayarı yapıldıktan sonra kişi ilacın "normal" seviyede etki etmediğini hissediyorsa mutlaka doktoruna haber vermelidir. 

İlacın kesilmesi durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerden korunmak için pompa kullanan kişilerde hazne doluluğu kontrol edilmeli, hazne tamamen boşalmadan önce dolum randevusu alın alınmalıdır.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Kullanımında Özel Durumlar

Baklofen maddesinin vücuda salımını sağlayan PEG pompasının varlığı çocuklarda enfeksiyon riskini artırabileceğinden dolayı bu noktaya özen gösterilmesi gerekir. 

Baklofen içeriklerine dirençli epilepsi ve ilaca duyarsız epilepsi (sara) hastaları Baclofen Sintetica kullanmamalıdır.

Bir yıl içinde kafa travması geçirmiş olan kişiler bu ilacı almamalıdır.

Felç ya da inme geçirmiş kişiler bu ilacı kullanmamalıdır.

Ülser başta olmak üzere sindirim sistemi hastalıklarına sahip kişiler; herhangi bir böbrek, akciğer ya da karaciğer sorununa sahip olanlar ve şeker hastaları Baclofen Sintetica tedavisi almamalıdır. Ayrıca yüksek tansiyon tedavisi gören kişiler için de bu ilaç önerilmez.

Parkinson hastaları ve zihinsel bozukluklara sahip kişiler için Baclofen Sintetica tedavisi uygun değildir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Baclofen Sintetica kullanımı esnasında yiyecek ve içeceklerle ilgili dikkat edilmesi gereken özel bir durum bulunmamaktadır. İlaç alımı esnasında alkol alımının sınırlandırılması önerilir. Çünkü alkol alımı ilacın olumlu ya da olumsuz etkilerinde çeşitli değişikliklere ve aşırı duyarlılığa yol açabilir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Baclofen Sintetica İnfüzyonluk Çözelti genellikle bir kateter yardımıyla bir tıp görevlisi tarafından hastaya uygulandığından dolayı doz aşımı riski düşüktür. Bununla birlikte eğer kişi alması gerekenden fazla Baclofen Sintetica aldıysa kaslardaki kasılamama yani hipotoni durumunun riskli hale gelmesi, uykuya eğilim, aşırı sersemlik baş dönmesi, epileptik nöbetler, bilinç kaybı ve hatta koma gibi durumlar görülebilir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda tıp görevlisi hemen bilgilendirilmeli ve Baclofen Sintetica infüzyonu acilen durdurulmalıdır.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Baclofen Sintetica tıbbi gözetim altında kullanılan, günlük alım dozu ve zamanları belirlenmiş bir ilaçtır. Bu sebeple ilacın kullanımının unutulması ihtimali oldukça düşüktür. Yine de alınması gereken Baclofen Sintetica dozu alınmazsa hastada kas kasılmaları, ağrı, spazm gibi durumlar görülebilir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Baclofen Sintetica kullanımı esnasında oral yolla alınabilen diğer antispazmodik ilaçların kullanımının bırakılması önerilir ancak oral yolla alınan antispazmodiklerin birden kesilmesi, kaçınılması gereken bir yöntemdir. 

Bu ilaçla birlikte morfin kullanımı daha önce bir hastada tansiyon düşüklüğüne neden olduğundan dolayı gözetim altında gerçekleştirilmesi önerilir. 

Baclofen ile trisiklik antidepresanların kullanımı kas hipotonisine neden olabilir yani kaslar yeterince kasılamayabilir.

Antihipertansif ilaçlarla Baclofen kullanımı kan basıncında düşüklüğe neden olabilir. 

Bu ilacın parkinson ilacı olan "Levodopa" ile kullanımı halüsinasyon, zihin bulanıklığı gibi istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bu ilaçla birlikte "fetanil", "propofol" gibi gibi genel anestezik ilaçların kullanımı kardiyak bozukluk ve atak riskini artırabilir. 

Doğrudan böbrekleri etkileyen "ibuprofen" gibi içerikler, "antihistaminik" olarak bilinen alerji ilaçları ve yatıştırıcılar; Baclofen ile kullanılmamalıdır.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın raf ömrü 60 aydır ancak mikrobiyolojik açıdan ilacın en kısa sürede kullanılması önerilir. İlaç, orijinal ambalajında ışıktan koruyarak 25 °C'nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. İlacın dondurulması ya da buzdolabında saklanması önerilmez.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Kimler Kullanabilir?

Baclofen Sintetica doğum travmasına bağlı olarak gelişen beyin hasarı (serebral palsi), MS, omurilik hastalıkları ile beyin sinir sistemi problemlerine bağlı olarak kas spazmı, kas katılığı, kasılmalar ve şiddetli ağrılar yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Bebeklere Verilebilir Mi?

Baclofen Sintetika, genellikle bebeklerde kullanılmaz. İlaç, dört yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılabilir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Yaşlılara Verilebilir Mi?

Klinik çalışmalarda 65 yaş üstü kişilerin de çeşitli sebeplerden kaynaklanan kas katılığı, kas kasılması, spazm gibi durumlarda Baclofen Sintetica ile tedavi edilebileceği görülmüştür. Yaşlılıktan kaynaklanan hıçkırık ve kas kasılması gibi durumlarda da doktorun gerekli görmesi üzerine Baclofen Sintetica ile tedavi gerçekleştirilebilir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Baclofen'in etken maddesi olan "baklofen" plasentayı aşarak fetüse ulaşabilir, yani gebelik sırasında kullanımı durumunda bebeği etkileyebilir. Bu sebeple Baclofen'in gebelik sırasında kullanılması doktor tavsiyesi olmadığı sürece önerilmemektedir. 

Baklofen etken maddesi aynı zamanda anne sütüne de geçebilir. Dolayısıyla emzirme esnasında Baclofen ile tedaviye devam edilip edilemeyeceği doktorun önerisine bağlı bir konudur.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Bacloden Sintetika beyaz reçeteli bir ilaçtır. İlacın reçete edilmesi durumunda ilaç ücretinin bir kısmını devlet karşılar.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Fiyatı Nedir?

İlaç fiyatları çeşitli dönemlerde farklı sebeplerle değişiklik gösterebilir. 2 Şubat 2024 tarihinde güncellenen fiyat listesine göre Baclofen Sintetica İntratekal 0.05mg/1 mL Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) fiyatı 787 TL 94 kuruş şeklinde belirlenmiştir. Baclofen Sintetica İntratekal 10 mg/ 5 mL İnfüzyonluk Çözelti (1 Ampul) fiyatı ise 2.338 TL'dir.

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Prospektüs PDF

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05mg/1 mL Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Baclofen Sintetica İntratekal 0.05 mg / 1 ml Enjeksiyonluk Çözelti (5 Ampul) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Baclofen Sintetica Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Baclofen Sintetica etken maddesi sebebiyle kullanım sırasında ve sonrasında hastalarda uyku haline neden olabilir. Bu durum araç ve makine kullanımı esnasında çeşitli tehlikelere yol açabilir. Bu sebeple Baclofen Sintetica kullanımı sırasında kişilerin araç ve makine kullanımına ara vermesi önerilir.

Baclofen İlaç Ne İşe Yarar?

Omurilik yaralanması ya da MS gibi hastalıklar sonucunda kişilerde görülen şiddetli kas spazmları, kaslarda yüksek katılık, şiddetli kas ağrıları gibi durumları azaltmak ve kişiye daha yüksek hareket özgürlüğü sağlayarak hayat kalitesini yükseltmek için kullanılır.

Baklofen Hangi Grup İlaç?

Baclofen Sintetica, etken maddesi baklofen olan ve kas gevşeticiler grubuna mensup bir ilaçtır. 

Baklofen Testi Nasıl Yapılır?

Baklofen testinin yapılması için hasta, yatağa alınır ve ardından kişiye doğrudan omurilik üzerinden düşük dozda baklofen uygulaması yapılır. Uygulama sonrasında hastanın el ve ayaklarında gevşeme görülürse katater üzerinden baklofen uygulamasına devam edilebilir ve hatta baklofen pompası ameliyatı düşünülebilir.