Azra İsminin Anlamı Nedir? Azra İsminin Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

Azra
Azra

Bebek bekleyen ebeveynler için bu heyecanlı süreçte önemli bir nokta da bebeklerine verecekleri isimdir. Çünkü isim, ebeveynlerin bebeklerine vereceği en kıymetli hediyedir. Bu sebeple ebeveynler, akıllarındaki isimlerin anlamlarını ve bebeklerine sağlayacağı özellikleri merak eder. Anlamı güzel kız isimlerinden biri olan Azra ismi de ebeveynler tarafından beğenilen seçeneklerden biridir. Gelin, Azra ismini detaylıca inceleyelim!

 

Azra İsminin Anlamı

Azra isminin anlamı el değmemiş olan, saf, taze ve temiz şeklinde açıklanabilir.

 

Azra İsminin TDK'ye Göre Anlamı

Azra isminin TDK anlamı birkaç farklı şekilde açıklanmaktadır. 

-Bakire kız.

- Henüz delinmemiş inci.

- Hiç ayak basılmamış kum. 

-Medine şehrinin diğer bir adı.

-Hz. Meryem’e verilen adlardan biri. 

Azra İsminin Cinsiyeti

Azra isminin cinsiyeti kızdır.

 

Azra İsminin Kökeni

Azra isminin kökeni Arapçadır. 

 

Azra İsminin Yabancı Dillerde Telaffuz Zorluk Derecesi

Azra isminin yabancı dillerde telaffuz zorluk derecesi 100 üzerinden 23 puanla kolay seviyededir. 

 

Azra İsmi Kuran-ı Kerim'de Geçiyor Mu?

Azra ismi Kuran-ı Kerim'de geçmemektedir.

 

Azra İsmi Caiz Mi?

Azra ismi caiz olmayan isimler listesinde yer almamaktadır. Dolayısıyla bu ismi bebeğinize vermenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 

 

Azra İsmine Benzeyen Diğer İsimler

Azra ismine benzeyen diğer isimler Arya, Asya ve Alya şeklinde sıralanabilir.

 

Azra İsmiyle Uyumlu İsimler

Azra ismiyle uyumlu isimler Ayla, Afra, Ayça, Alara, Aysima, Büşra, Mısra, Erva, Esra, Hira ve Lara şeklinde sıralanabilir. 

 

Azra İsminin Karakter Özellikleri

Azra isminin karakter özellikleri bu isme sahip kişilerin etraflarına yaydığı enerjide gizlidir. Girdikleri her ortamda dikkatleri üzerine eforsuz şekilde toplayabilen Azra ismine sahip kişiler, doğuştan liderdir. İyi birer dinleyici olmaları sayesinde etraflarına güven veren Azra isimli kişiler, gelişmiş sezgileri ve yüksek anlayış kabiliyetleri sayesinde herkese yardımcı olabilir. Kendi içinde duygusal gelgitler yaşayan ve bu sebeple ruh hali hızla değişen Azralar, diğer insanların duygularını yönetebilme becerisine sahip oldukları için iyi birer manipüle ustasıdır ancak melek yüzleri ve buğulu bakışları onların iyi niyetleriyle birleştiğinde ismi Azra olan kişilere kızmak imkansız hale gelir. Azralar yüksek özgüvenleri sayesinde parlamaktan geri kalmaz ve aynı zamanda özgürlükçü düşünceleri sebebiyle kısıtlanmaktan hoşlanmaz. Sıra dışı düşünme biçimleri onların kendine has mizaçlarıyla birleştiğinde özellikle yaratıcı temele sahip işlerde en ilginç fikirleri Azra isimli kişilerden duymak mümkündür. 

 

Azra İsminin Harf Analizi

A: Liderlik vasfı yüksek, öncü ve yönetici. İnatçı, çalışkan ve sadakatli. Eyleme geçmek için gerekli cesarete sahip, kısıtlanmaktan hoşlanmaz ve yönlendirilmeye karşı.

Z: Olgun, erdemli ve bereket bakımından şanslı. İlişkilerinde baskın karakter olma eğiliminde. Kararlı ve pratik zeka sahibi ancak fazla özverili olmaya yatkın, aşırı titiz ve sabırsız. Kimi zaman kontrolcü ve fazla otoriter.

R: Adalet duygusu gelişmiş, azimli ve hırslı. Vicdanlı, anlayışlı ve hoşgörülü ancak duygusal açıdan gelgitli ve fazla eleştirel.

A: Liderlik vasfı yüksek, öncü ve yönetici. İnatçı, çalışkan ve sadakatli. Eyleme geçmek için gerekli cesarete sahip, kısıtlanmaktan hoşlanmaz ve yönlendirilmeye karşı.

 

Azra İsminin Numeroloji Analizi

Numeroloji, evrenin sırları başta olmak üzere birçok konuyu sayılardan yararlanarak anlamlandırmak ve açıklamak için kullanılan bir okültizm dalıdır. İsimler de numeroloji yoluyla incelenebilen konular arasında yer alır. Buna göre her bir harfin temsil ettiği bir sayı değeri bulunur ve bu değerler yoluyla kişinin isminin taşıdığı gizli anlamlar açıklanır.

 

A: 1

Z: 29

R: 21

A: 1 olmak üzere Azra isminin numerolojisi 52'dir.

Azra İsminin Numerolojiye Göre Özellikleri

Azra isminin numerolojik özellikleri 52 sayısının da etkisiyle yaratıcı, özgüvenli, lider, adaletli ve neşelidir. 

 

Azra İsminin Kader Sayısı ve Analizi

Azra isminin kader sayısı 1'dir. Kader sayısı 1 olanlar, doğuştan liderdirler. Bu kişiler için çevrelerindeki kişileri etkilemek ve onlara öncü olmak hiç zor değildir. Girdikleri ortamda kolayca fark edilen ve saygı gören bu kişiler, fikirlerini kolayca eyleme geçirebilme enerjisi bulan yaratıcı ve pratik kişilerdir. 

Kader sayısının 1 olması iş yaşamında başarı, prestijli yaşam, maddi açıdan bolluk ve bereket getirir. Kendine güvenen ve tuttuğunu koparan bu kişiler arasında yöneticilik yapan, girişimci olan, üst düzey ve başarılı kişiler yaygındır. 

 

Kader sayısı 1 olan kişiler kimi zaman aceleci davranmaları sebebiyle problem yaşayabilir. Risk almaktan çekinmemeleri, kader sayısı 1 olan kişileri karmaşık durumlarla karşı karşıya getirebilir. Otoriteye boyun eğmekten hoşlanmayan bu kişiler, özellikle iş yaşantısında rakiplerinden gelebilecek olan olumsuz etkilere açıktır. Bu durum agresif davranışları tetikleyebilir ve kişiye zarar getirebilir. Bu sebeple her zaman dikkatli davranmaları, sosyal hayatlarında gösterdikleri doğal ve samimi yanlarını iş yaşantısında törpülemeleri ve profesyonelliği öncelemeleri önerilir. Aynı zamanda kader sayısı 1 olan kişilerin bağımlılıklara karşı da temkinli olması gerekir.

Azra İsminin Sembolleri

İsimler, hayatımızı etkileyen en önemli etkenlerden biridir. İsimlerle ilişkili bazı semboller de kişilerin hayatlarını yönetmesinde yardımcı olabilir.

 

Azra İsminin Rengi

Azra isminin rengi kırmızıdır. 

 

Azra İsminin Şanslı Numaraları

Azra isminin şanslı numaraları 2, 9, 13, 29 ve 33 şeklinde sıralanabilir.

 

Azra İsminin Şanslı Günü

Azra isminin şanslı günü Pazartesidir. 

 

Azra İsminin Şanslı Ayı

Azra isminin şanslı ayı Eylüldür. 

 

Azra İsminin Notasyonu

İsimlerin notasyonları, onların kolayca anlaşılmasında kullanılan genel kabul görmüş harf kodlamalarıdır.

 

Azra İsminin TDK'ye Göre Notasyonu

A: Adana

Z: Zonguldak

R: Rize

A: Adana

Azra İsminin Hava Kuvvetleri Notasyonu

A: Alfa

Z: Zulu

R: Romeo

A: Alfa

Azra İsminin Kara Kuvvetleri Notasyonu

A: Ahmet

Z: Zühtü

R: Rasim

A: Ahmet

Azra İsminin Deniz Kuvvetleri Notasyonu

A: Aydın

Z: Zuhal

R: Reis

A: Aydın

 

Azra İsminin Parmak Alfabesiyle Gösterimi

ParmakParmakParmakParmak

Azra İsminin Mors Koduyla Yazılışı

.- --.. .-. .-

Azra İsminin Arapça Yazılışı

عذرا

Azra İsminin Çince Yazılışı

啊责任啊

Azra İsminin Japonca Yazılışı

あっら

Azra İsminin Korece Yazılışı

ㅁㅋㄱㅁ

Azra İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı

HiyeroglifHiyeroglifHiyeroglifHiyeroglif

Azra İsmine Sahip Ünlüler

Azra ismine sahip ünlüler model ve oyuncu Azra Akın, yazar Azra Kohen, yazar ve çevirmen Azra Erhat, senarist ve yönetmen Azra Deniz Okyay şeklinde sıralanabilir. 

 

Azra İsminin İstatistikleri

İsim istatistikleri, ebeveynlerin bebekleri için isim seçerken kullandıkları kriterlerden biridir. Yaygın kullanılan isimleri beğenen ebeveynlerin yanı sıra bebeklerine nadir bir isim vermek isteyen anne babalar da bulunur.

 

Azra İsmi Türkiye’de Kaç Kişide Var?

Son güncellemelere göre Türkiye'de Azra ismine sahip 72.318 kişi bulunmaktadır.

 

Azra İsminin Türkiye Sıralaması

Son güncellemelere göre Azra ismi Türkiye'de 220. sırada yer almaktadır. 

 

Azra İsminin Kullanım Sıklığı

Son güncellemelere göre Türkiye'de her 1233 kişiden birinin adı Azra'dır. 

 

Türkiye’de İl İl Azra İsminde Kaç Kişi Var?

İstanbul'da kaç tane Azra isminden var? : 13474
Ankara'da kaç tane Azra isminden var? : 4582
İzmir'de kaç tane Azra isminden var? : 3475

Azra İsmi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kuranda Azra İsminin Anlamı Nedir?

Azra ismi Kuran-ı Kerim'de geçmediğinden dolayı bu ismin Kuran'da herhangi bir anlamı bulunmamaktadır ancak bu isim İslam'da kutsal görülen şehirlerden biri olan Medine'nin bir diğer adı ve Hz. Meryem'i nitelemek için kullanılan isimlerden biri olduğundan dolayı güzel anlamlıdır.

Azra İsminin Enerjisi Nedir?

Azra ismine sahip olan kişiler girdikleri her ortamda dikkatleri üzerlerine çeken yaratıcı, enerjik, lider ruhlu ve özgürlükçü kişilerdir. Dolayısıyla bu ismin enerjisi oldukça güçlüdür.

Azra İsminin Renk Sembolü Ne?

Azra isminin rengi kırmızıdır. Kırmızı aşkın ve tutkunun rengi olarak bilindiğinden dolayı Azra ismine sahip kişilerin yaptıkları her işi aşkla yapması ve başarılı olması kaçınılmazdır ancak kırmızı aynı zamanda agresyonun da rengidir ve tam da bu sebepten ötürü Azra isimli kişiler bazı duygusal dengesizlikler yaşayabilir. 

Azra İsminin Özellikleri Nelerdir?

Azra isminin özellikleri sıra dışı, özgürlükçü, yaratıcı, enerjik, lider ruhlu, yetenekli ve özgüvenli şeklinde sıralanabilir.