Ayşe İsminin Anlamı Nedir? Ayşe İsminin Özellikleri ve Detaylı İsim Analizi

Ayşe
Ayşe

Bebek bekleyen ebeveynler için bu heyecanlı süreçte önemli bir nokta da bebeklerine verecekleri isimdir. Çünkü isim, ebeveynlerin bebeklerine vereceği en kıymetli hediyedir. Bu sebeple ebeveynler, akıllarındaki isimlerin anlamlarını ve bebeklerine sağlayacağı özellikleri merak eder. Anlamı güzel kız isimlerinden biri olan Ayşe ismi de ebeveynler tarafından beğenilen seçeneklerden biridir. Gelin, Ayşe ismini detaylıca inceleyelim!

 

Ayşe İsminin Anlamı

Ayşe isminin anlamı neşe ve bolluk içinde yaşayan kişi demektir. Aynı zamanda Ayşe ismi Arapçada "göz" anlamına da gelmektedir. 

 

Ayşe İsminin TDK'ye Göre Anlamı

Ayşe isminin TDK anlamı rahat ve huzur içinde yaşayan şeklinde açıklanabilir. 

Ayşe İsminin Cinsiyeti

Ayşe isminin cinsiyeti kızdır.

Ayşe İsminin Kökeni

Ayşe isminin kökeni Arapçadır. 

Ayşe İsminin Yabancı Dillerde Telaffuz Zorluk Derecesi

Ayşe isminin yabancı dillerde telaffuz zorluk derecesi 100 üzerinden 23 puanla kolay seviyededir. 

Ayşe İsmi Kuran-ı Kerim'de Geçiyor Mu?

Ayşe ismi Kuran-ı Kerim'de geçmemektedir.

Ayşe İsmi Caiz Mi?

Ayşe ismi caiz olmayan isimler listesinde yer almamaktadır. Aynı zamanda Ayşe, İslam peygamberi Hz. Muhammed'in eşlerinden birinin adıdır ve İslam alemi için önemli kişiler arasında da yaygın kullanılan bir isimdir. Bu sebeple bu ismi bebeğinize vermenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ayşe İsmine Benzeyen Diğer İsimler

Ayşe ismine benzeyen diğer isimler Ayşen ve Ayşem şeklinde sıralanabilir. 

 

Ayşe İsmiyle Uyumlu İsimler

Ayşe ismiyle uyumlu isimler Azize, Aliye, Halime, Azime, Asiye, Arife, Alime, Emre, Sümeyye, Efe, Ece ve Ege şeklinde sıralanabilir. 

 

Ayşe İsminin Karakter Özellikleri

Ayşe isminin karakter özellikleri bu isme sahip olan kişilerin sosyalliğinde gizlidir. Girişken yapıları ve gelişmiş hitabet yetenekleri sayesinde Ayşe isimli kişiler her ortama kolayca uyum sağlayabilir ve kendilerini kolayca tanıtabilir. İyi niyetli oluşları, yardımseverlikleri ve fedakarlıkları sayesinde Ayşeler herkesin yakın dostu haline gelebilir. Bu isme sahip olan kişilerin el becerisi yüksektir ve yaratıcı yönleri gelişmiştir. Bolluk ve bereket enerjisi de yüksek olan Ayşeler, girdikleri her işte başarılı olmayı başarabilir.

Bu isme sahip kişilerin gölge yönü ise aşırı özverilerinde yatar. Kimi zaman çevrelerindeki kişilerin iyiliği ve mutluluğu için kendi refahını bozmaktan çekinmeyen Ayşe isimli kişilerin arzu ettikleri yaşama ulaşabilmek ve öz tatmine erişebilmek için kendi isteklerini bulması, kimi zaman kendi iyiliği için çalışması gerekir. 

 

Ayşe İsminin Harf Analizi

A: Liderlik vasfı yüksek, öncü ve yönetici. İnatçı, çalışkan ve sadakatli. Eyleme geçmek için gerekli cesarete sahip, kısıtlanmaktan hoşlanmaz ve yönlendirilmeye karşı.

Y: Sorumluluk sahibi, güçlü ve dakik. Sezgileri yüksek ve yönetme becerisine sahip ancak geçmişe takıntılı, kimi zaman fazla gelenekçi ve yalnızlığa meyilli.

Ş: Güçlü sezgiler, geniş hayal dünyası ve yüksek enerji. Aşk bakımından şanslı ancak 'kısasa kısas' ilkesine bağlı olduğu için kimi zaman kırıcı ve tehlikeli.

E: Sosyal ve coşkulu. Yüksek enerjili, hitabet yeteneği gelişmiş. Sanata dair yetenekli ancak fazla fedakar olmaya ve enerjisini doğru yönetememeye yatkın.

 

Ayşe İsminin Numeroloji Analizi

Numeroloji, evrenin sırları başta olmak üzere birçok konuyu sayılardan yararlanarak anlamlandırmak ve açıklamak için kullanılan bir okültizm dalıdır. İsimler de numeroloji yoluyla incelenebilen konular arasında yer alır. Buna göre her bir harfin temsil ettiği bir sayı değeri bulunur ve bu değerler yoluyla kişinin isminin taşıdığı gizli anlamlar açıklanır.

 

A: 1

Y: 28

Ş: 23

E: 6 olmak üzere Ayşe isminin numerolojisi 58'dir. 

Ayşe İsminin Numerolojiye Göre Özellikleri

Ayşe isminin numerolojik özellikleri 58 sayısının da etkisiyle bilge, bereketli, başarılı ve özgüvenli şeklinde sıralanabilir. 

 

Ayşe İsminin Kader Sayısı ve Analizi

Ayşe isminin kader sayısı 5'tir. Kader sayısı 5 olan kişiler, özgürlük savaşçılarıdır. Çok yönlü becerileri ve sınır tanımaz yaratıcılıkları özgürlük arzusuyla birleştiğinde dizginlenemez hal alan bu şahsına münhasır kişiler, yenilikçi fikirlerin ve heyecanlı maceraların insanıdır. Sosyal zekası yüksek olan ve çabuk uyum sağlayan bu kişiler, keskin gözlem yetenekleri ve kıvrak zekaları sayesinde önemli analizler yapabilir.

 

Kader sayısı 5 olan kişiler sorumluluk almaktan hoşlanmasa da hayatına heyecan katacak risklerin peşinden koşabilir. Çabuk sıkılan yapıları ve kimi zaman boşboğazlığa varabilecek sosyal davranışları bu kişilerin gölge yanları arasında yer alır.

Ayşe İsminin Sembolleri

İsimler, hayatımızı etkileyen en önemli etkenlerden biridir. İsimlerle ilişkili bazı semboller de kişilerin hayatlarını yönetmesinde yardımcı olabilir.

Ayşe İsminin Rengi

Ayşe isminin rengi mavidir. 

Ayşe İsminin Şanslı Numaraları

Ayşe isminin şanslı numaraları 1, 3, 11, 25,  ve 40 şeklinde sıralanabilir. 

Ayşe İsminin Şanslı Günü

Ayşe isminin şanslı günü Çarşamba’dır. 

Ayşe İsminin Şanslı Ayı

Ayşe isminin şanslı ayı Ekim’dir.

Ayşe İsminin Notasyonu

İsimlerin notasyonları, onların kolayca anlaşılmasında kullanılan genel kabul görmüş harf kodlamalarıdır.

 

Ayşe İsminin TDK'ye Göre Notasyonu

A: Adana

Y: Yozgat

Ş: Şırnak

E: Edirne

Ayşe İsminin Hava Kuvvetleri Notasyonu

A: Alfa

Y: Yankee

Ş: -

E: Echo

Ayşe İsminin Kara Kuvvetleri Notasyonu

A: Ahmet

Y: Yahya

Ş: Şaban

E: Ekrem

Ayşe İsminin Deniz Kuvvetleri Notasyonu

A: Aydın

Y: Yılmaz

Ş: -

E: Engin

Ayşe İsminin Parmak Alfabesiyle Gösterimi

ParmakParmakParmakParmak

Ayşe İsminin Mors Koduyla Yazılışı

.- -.-- .--.. .

Ayşe İsminin Arapça Yazılışı

ايس

Ayşe İsminin Çince Yazılışı

艾丽斯

Ayşe İsminin Japonca Yazılışı

アイシェ

Ayşe İsminin Korece Yazılışı

아이셰

Ayşe İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı

HiyeroglifHiyeroglifHiyeroglifHiyeroglif

Ayşe İsmine Sahip Ünlüler

Ayşe ismine sahip ünlüler gazeteci ve köşe yazarı Ayşe Arman, yazar ve gazeteci Ayşe Kulin, oyuncu ve şarkıcı Ayşe Hatun Ünal, tarihçi Ayşe Hür, oyuncu Ayşe Tolga, şarkıcı Ayşe Özyılmazel şeklinde sıralanabilir. 

Ayşe İsminin İstatistikleri

İsim istatistikleri, ebeveynlerin bebekleri için isim seçerken kullandıkları kriterlerden biridir. Yaygın kullanılan isimleri beğenen ebeveynlerin yanı sıra bebeklerine nadir bir isim vermek isteyen anne babalar da bulunur.

Ayşe İsmi Türkiye’de Kaç Kişide Var?

Son güncellemelere göre Türkiye'de 963.436 kişinin ismi Ayşe'dir. 

Ayşe İsminin Türkiye Sıralaması

Son güncellemelere göre Ayşe ismi Türkiye'de 4. sırada yer almaktadır.

Ayşe İsminin Kullanım Sıklığı

Son güncellemelere göre Türkiye'de her 58 kişiden birinin adı Ayşe'dir. 

Türkiye’de İl İl Ayşe İsminde Kaç Kişi Var?

İstanbul'da kaç tane Ayşe isminden var? : 125138
Ankara'da kaç tane Ayşe isminden var? : 50465
İzmir'de kaç tane Ayşe isminden var? : 47748

Ayşe İsmi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ayşe İsmi Ne Kadar Yaygın?

Ayşe ismi, Türkiye'de kullanılan kadın isimleri arasında en yaygın 2. isimken Türkiye genelinde en yaygın kullanılan 4. isimdir. Son güncellemelere göre Türkiye'de her 58 kişiden birinin ismi Ayşe'dir ve aynı zamanda Ayşenur, Ayşenaz gibi isimler de sıkça tercih edilmektedir. 

Ayşe İsmi Ne Renk?

Ayşe isminin rengi mavidir. Güvenin, huzurun ve bereketin rengi olan mavi Ayşe isminin anlamını sembolize eder.

Ayşe İsminin Kaderi Nedir?

Ayşe ismine sahip olan kişiler akıllarına koyduklarını yapabilir, bolluk ve bereket içinde yaşayabilir ve çevreleri tarafından sevgi ile saygı görebilir.

Ayşe İsmini Koymak Caiz Mi?

Ayşe ismi hem anlam hem de söyleyiş bakımından güzel isimlerden biridir. İslam alemi için kıymetli kişiler arasında yaygın şekilde kullanılan Ayşe ismini bebeklere vermek caizdir.