Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Nedir?

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup

Etken Madde :

Parasetamol kombinasyon

ATC Kodu :

ATC SINIFLAMASI - R - SOLUNUM SİSTEMİ

R05 ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

R05X DİĞER

R05X DİĞER

R05X parasetamol kombinasyon

SB ATC :

R05X

Reçete Durumu :

Beyaz Reçete ile satılır.

İlaç Firması :

HÜSNÜ ARSAN İLAÇLARI A.Ş.

Barkod :

8699570570147

Satış Fiyatı :

56.66 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır. Belirtilen ilaç fiyatı eczaneler için önerilen satış fiyatı olup, değişkenlik gösterebilir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan bebegimlehayat.com yasal sorumluluk altında değildir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aferin Plus, ağrı, ateş, hapşırma, burun ve sinüslerde tıkanıklık ve dolgunluk hissi, burun akıntısı, grip, soğuk algınlığı, sinüzit ve nazofarenjit gibi durumların belirtilerini azaltmak amacıyla kullanılan bir soğuk algınlığı preparatları grubuna aittir. Aferin Plus, çocuklarda kullanılmadan önce, ilaçsız basit tedavi yöntemleri denenmiş olmalıdır.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup İçeriği

Aferin Plus içeriğini ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren parasetamol ve psödoefedrin HCl oluşturur.

Aferin Plus içerisinde bulunan yardımcı maddeler Propil parahidroksi benzoat, metil parahidroksi benzoat, trisodyum sitrat dihidrat, sodyum sakkarin dihidrat, sitrik asit, sodyum klorür, sodyum CMC, karamel, nektarin esansı, sorbitol, gliserin, polietilen glikol, deionize su şeklinde sıralanabilir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup İçeriğindeki Yardımcı Maddeler Hakkında Uyarılar

Aferin Plus içeriğinde yer alan Propil parahidroksi benzoat ve metil parahidroksi benzoat alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

Aferin Plus kullanım şekli oral yoldandır. Tedavi için Aferin Plus, yemeklerden önce veya sonra kullanabilirsiniz. Doktor aksini belirtmedikçe her 6 saatte 2 ölçek (10 mg) Aferin Plus alınacak şekilde devam eder. 

Aferin Plus içerdiği maddeler nedeniyle doktor tavsiyesi olmadan 6 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

6-12 yaş arası çocuklarda doktorun önerisine göre günde 4 dozdan fazla olmayacak şekilde kullanılabilir.

Yaşlı hastalarda (60 yaş ve üstü) kullanılmamalıdır.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Aferin Plus’un yaygın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, bulanık görme ve karın ağrısı şeklinde sıralanabilir. Aynı zamanda etken maddeler sebebiyle Aferin Plus uyuşukluk hali ve uyku da yaratabilir. 

Aferin şurubun ciddi yan etkileri arasında ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve böbrek hasarı yer alır. Eğer yüksek ateşle birlikte cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar görülüyorsa, cilt üzerine ve gözlere kan oturmasıyla birlikte ortaya çıkan iltihap durumu ve nefes darlığı gözlemleniyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir. Aksi halde karaciğer işlev bozuklukları, Lyell Sendromu gibi ikincil komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Plus kullanımına başlamadan önce eğer kullanacak olan kişinin parasetamol içerikli bir ilacı kullanacağı ilk seferse kişinin verdiği tepkiler yakından incelenmelidir. Cilt yüzeyinde döküntülü kızarıklıklar, nefes darlığı gibi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aynı zamanda karaciğer ya da böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda Aferin Plus kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aferin Plus kullanımı sırasında her doz arasında geçen sürenin 4 saatten az ve 6 saatten fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Doz ayarı doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Ateş ve ağrı başta olmak üzere semptomların azalarak yok olması durumunda Aferin kullanımına doktorun bilgisi dahilinde son verilebilir. Semptomların azalmaması ya da ortadan kalkmaması durumunda eğer tedavi 5 günü doldurduysa Aferin kullanımı bırakılmalı ve alternatif tedavi yöntemleri için doktora başvurulmalıdır.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Kullanımında Özel Durumlar

Karaciğer ya da böbrek fonksiyon bozukluğuna sahip olan kişiler, kalp hastaları Aferin Plus’u doktor önerisi dışında kesinlikle kullanmamalıdır.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Yiyecek ve İçecekle Kullanımı

Aferin Plus kullanımı sırasında alkol alınması durumunda karaciğer zehirlenmesi riski artmaktadır. Bu sebeple orta düzey alkol alımı sırasında alınan günlük parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması önerilir. Aksi halde kalıcı karaciğer hasarlarıyla karşılaşılabilir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Almanız Gereken Dozdan Fazlasını Aldıysanız Ne Olur?

Aferin Plus’un yaşa göre ayarlanmış dozunun aşımı durumunda hasta gözlem altına alınmalıdır. Solgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, düşük kan basıncı, yavaş solunum ve göz bebeklerinde küçülme gibi durumlarda kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Önerilen dozun çok üstünde Aferin alımı durumunda karaciğer zehirlenmesini engellemek amacıyla hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve müşahede altına alınması önerilir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Kullanmayı Unuttuysanız Ne Olur?

Aferin Plus’u önerilen dozda ve önerilen sıklıkta kullanmayı unutursanız günlük alım aralığına ve sıklığına uygun şekilde tedaviye devam etmeniz önerilir. Unutulan dozu telafi etmek amacıyla bir sonraki alım zamanında iki doz Aferin Plus alımı zararlı olabilir. Bu sebeple doktorun önerdiği düzenin takip edilmesi ve unutulan dozun iki kere alım şeklinde telafi edilmeye çalışılmaması gerekir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

Aferin Plus’un parasetamol içeren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır.

Kardiyak glikozidlerle (kalp yetmezliğinde kullanılan ilaçlar) Aferin Plus eş zamanlı kullanımından önce doktora başvurulması önerilmektedir.

Antidepresan ilaç çeşitleriyle kombine Aferin kullanımından önce doktora danışılması önerilir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Nasıl Saklanmalıdır?

İlacın en doğru kullanım için 25 °C'nin altında, oda sıcaklığında ve çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklanması önerilir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Kimler Kullanabilir?

Aferin Plus, 12 yaş ve üzeri çocukların kullanımı için geliştirilmiş olan bir ilaçtır. Bu bağlamda Aferin Plus’u kullanabilecek yaş aralığı değişkenlik göstermektedir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Bebeklere Verilebilir Mi?

Aferin Plus bebeklerde kullanımı, bu ilacın içeriği 12 yaşından küçük çocuklar için uygun olmadığından dolayı önerilmez.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Yaşlılara Verilebilir Mi?

Aferin Plus 12 yaşından büyük kişilerin kullanımı için geliştirilmiş bir içeriğe sahiptir. 60 yaşın üzerindeki kişilerde Aferin Plus kullanılmaması gerekmektedir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Aferin Plus gebelikte kullanımı doktor tarafından gerek görülmedikçe tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte Aferin Plus emzirirken kullanımı da doktor tavsiyesi olmadığı sürece tercih edilmemelidir.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Reçeteli Satılır mı? Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Aferin Plus reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Reçetesiz olarak temin edilemez. İlacın reçeteli olarak alınması durumunda ücretin bir kısmını devlet öder.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Fiyatı Nedir?

Aferin Plus fiyatı eczanelerde perakende olarak 2023 yılı için 56 TL 66 kuruş şeklinde belirlenmiştir. İlacın ortalama fiyatı 50 TL civarındadır.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Prospektüs PDF

Aferin Plus prospektüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Aferin Plus 1 mg+ 15 mg+ 160 mg/5 ml Pediyatrik Şurup Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aferin Plus Araç Kullanımına Etki Eder Mi?

Aferin Plus etken maddeleri sebebiyle kullanıcı kişide gevşeme ve uyku hali yaratabileceğinden dolayı ilaç alımı esnasında araç kullanırken dikkat edilmesi önerilir. 

Aferin Plus Zararlı Mı?

Aferin Plus içeriğinde parasetamol bulundurduğundan dolayı dikkatli şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yanlış kullanım ve doz aşımı durumunda karaciğer tahribatı yaratabilir. Bu sebeple Aferin Plus mutlaka doktor önerisinde ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Aferin Plus Kaç Yaş İçin Kullanılır?

Aferin Plus 12 yaştan büyük çocukların kullanımı için uygundur. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez, 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde doktor önerisiyle kullanılabilir.

Aferin Plus Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü kategorisinde yer alan Aferin Plus kas ağrısına ve boğazda kaşıntı hissine iyi gelir.